Skocz do zawartości

Nauka jazdy - motorower


kost5

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Panowie. Czy spotkaliście się już z pytaniami na temat motorowerów które mają służyć do nauki jazdy i egzaminowania ? Miałem dzisiaj taki przypadek i z rozmowy wynika że takie motorowery będą się pojawiać na stacjach kontroli . Jak myślicie , czy oznakowanie takie jak w motocyklu do nauki jazdy czyli tablica " L " z tyłu pojazdu wystarczy i jaki termin badania ? Zgodnie z ustawą należałoby skrócić do jednego roku , ale czy znów nie pojawią się tutaj głosy że jednak zostawiamy na dwa lata ...... Może być zamieszanie jak kilka miesięcy temu z przyczepami lekkimi marki SAM kiedy przez jakiś czas rejestrowano je z corocznym terminem badania okresowego ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgodnie z ustawą należałoby skrócić do jednego roku , ale czy znów nie pojawią się tutaj głosy że jednak zostawiamy na dwa lata ......

 

Absolutnie. Zgodnie z ustawą motorowerów dotyczy art. 81 ust. 7 PORD, czyli nie ma żadnego znaczenia czy służą do nauki jazdy czy nie. Badanie coroczne pojazdów do nauki jazdy dotyczą wyłącznie pojazdów wymienionych w art. 81 ust. 6, a tam nie ma mowy o motorowerze.

 

[ Dodano: 08-02-2013, 22:41 ]

Jak myślicie , czy oznakowanie takie jak w motocyklu do nauki jazdy czyli tablica " L " z tyłu pojazdu wystarczy i jaki termin badania ?

 

Literalnie art. 55 ust. 1 PORD stanowi, że motorower powinien być oznaczony tablicą "L" oświetloną w warunkach niedostatecznej widoczności (z wymogu oświetlenia wyłączony jest tylko motocykl). Podobnie par. 34 rozporządzenia w sprawie rejestracji i oznaczania pojazdów nie przewiduje wyłączeń dla motoroweru, więc literalnie powinien być on oznaczony tablicą z przodu i z tyłu :razz:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję bardzo za odpowiedz , teraz już nie mam wątpliwości czy skracać termin natępnego badania .Zastanawiam się tylko czy te dwie podświetlane tablice są konieczne skoro motocykl może mieć jedną , samochod osobowy także ... Jak zwykle został wprowadzony przepis dotyczący jakiegoś pojazdu a nie ma dokładnych wytycznych jego wyposażenia , sam zapis że motorower do nauki jazdy musi posiadać silnik spalinowy lub elektryczny to trochę za mało ....Zapewne trzeba będzie trochę na nie zaczekać jeśli wogóle się pojawią w przepisach ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję Jacdiag ale ten wątek też niczego nie wyjaśnia , nawet ciągnik na " L" jedni robią na rok a inni na dwa lata i każdy po wcześniejszych konsultacjach he,he .... :shock:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgodnie z ustawą motorowerów dotyczy art. 81 ust. 7 PORD, czyli nie ma żadnego znaczenia czy służą do nauki jazdy czy nie. Badanie coroczne pojazdów do nauki jazdy dotyczą wyłącznie pojazdów wymienionych w art. 81 ust. 6, a tam nie ma mowy o motorowerze.

:ok I po temacie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie sprawa jest prosta - skracanie terminu do corocznego zawarte jest w art. 81 ust. 6 i dotyczy wyłącznie pojazdów tam wymienionych. Dlatego do motoroweru, ciągnika rolniczego czy przyczepy rolniczej (bez względu na "L" czy SAM) stosuje się art. 81 ust. 7, czyli 3-2-2-2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do terminu badania zgadzam się w stu procentach , nie skracam oczywiście .Tylko co myslicie na temat tablic - jedna czy dwie ? Jestem za tym że jedna z tyłu powinna wystarczyć .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jedna z tyłu powinna wysarczyć .

 

Pewnie, że powinna... Tylko, że ustawodawca znowu to przeoczył, więc literalnie wychodzą dwie... Pytanie czy idziesz w stronę logiki, czy przepisów?? :)

Może jakaś taka jedna dwustronna z boku albo jak...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Idę w sronę logiki i będę wymagał jednej z tyłu .Właśnie o to mi chodziło że znowu ustawodawca coś przeoczył . W moim mieście jest kilka osrodków szkolenia i wiem że takich motorowerów do nauki jazdy będzie sporo , w skali kraju to będzie ich bardzo dużo i znów zabrakło konkretnych przepisów .Najgorsze jest to że właściciele ośrodków pytają o te nieszczęsne tablice a ja nie mam oparcia w przepisach co tak faktycznie mam wymagać . :cool:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego do motoroweru, ciągnika rolniczego czy przyczepy rolniczej (bez względu na "L" czy SAM) stosuje się art. 81 ust. 7, czyli 3-2-2-2.

Dokładnie, mało tego identycznie jest z dopełnieniem NTBO do pięciu lat, chyba o tym nikt wcześniej nie wspominał, że do motoroweru, ciągnika rolniczego czy przyczepy rolniczej dopełnienia nie stosujemy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję Jacdiag ale ten wątek też niczego nie wyjaśnia , nawet ciągnik na " L" jedni robią na rok a inni na dwa lata i każdy po wcześniejszych konsultacjach he,he .... :shock:

 

I z motorowerami będzie podobnie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...

Niestety WK skrócił termin następnego badania technicznego na rok .Dzisiaj widziałem dowód rejestracyjny z przekreślonym terminem badania i nowym wpisanym przez urzędnika .Klient przyjechał z zapytaniem czy jest sens walczyć o dwuletni termin badania.... Ręce opadają , chyba nie ma sensu , tylko co będzie gdy przyjedzie na okresowe za kilkanaście miesięcy , dać na rok czy jednak na dwa lata ..... i bądż tu mądry ...... :shock: Wiedziałem że tak będzie .......

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

A ja mam pytanie tego typu:

1. Czy motorower jako pojazd nie silnikowy zgodnie z definicja Prawa o ruchu drogowym może byc w ogóle dopuszczony jako nauka jazdy?

W warunkach dodatkowych dla nauki jazdy i egzaminowania nic nie pisze o motorowerach za to pisze o pojezdzie silnikowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 months later...
JAK TO MOŻLIWE
zanim został "L" był zwyczajnym motorowerem, kiedy został zarejestrowany obowiązywały takie regulacje prawne, że nie podlegał badaniom. Następnie został dostosowany do "L" i tu błąd pracownika WK, że z chwilą wpisywania do DR adnotacji "L" nie wyznaczył terminu badania. Tak to moim zdaniem wyglądało. Nie bez winy, moim zdaniem, jest również, właściciel motoroweru bo on również powinien znać obowiązujące przepisy (kiedy i jaki p0ojazd podlega OBT), tym bardziej, że jest to ośrodek nauki jazdy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

motorower z 2008 r tnb-bezterminowo ,w dowodzie wpis L ,JAK TO MOŻLIWE

 

Normalnie. Widocznie nie przechodził jeszcze nigdy OBT.

 

Z jaką datą wpis L?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 years later...
motorower L badanie na rok zgodnie z ustawą

 

Motorower to art. 81 ust. 7 PORD i nie ma żadnych wyłączeń dla L.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Art 81 poz 6 - oraz pojazdu używanego do nauki jazdy lub egzaminu państwowego, które podlegają corocznym badaniom technicznym - zgodnie z definicją motorower jest pojazdem więc termin na rok

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.