Skocz do zawartości

Czterokołowiec i czterokołowiec lekki - zmiana klasyfikacji


michal_k

Rekomendowane odpowiedzi

Czy nie sądzicie, że w związku z wejściem w życie ustawy o kierujących pojazdami, a co za tym idzie pojawieniem się definicji w PORD czterokołowca oraz czterokołowca lekkiego - minister powinien dokonać zmiany klasyfikacji pojazdów wprowadzając nowe RODZAJE pojazdów, czyli CZTEROKOŁOWIEC i CZTEROKOŁOWIEC LEKKI?

 

Obecnie są to POJAZDY SAMOCHODOWE INNE o podrodzaju czterokołowiec lub czterokołowiec lekki. Problem w tym, że podrodzaju pojazdu nie widać w DR, a ma on od 19 stycznia 2013 r. niebagatelne znaczenie ze względu na kategorię prawa jazdy (B1 lub AM). Również z danych technicznych zawartych w dowodzie rejestracyjnym nie można zawsze jednoznacznie stwierdzić, czy pojazd jeszcze "łapie się" na czterokołowca lekkiego (czyli prawko AM), czy jest już czterokołowcem (czyli prawko B1).

 

Dlatego uważam, że rozróżnienie między czterokołowcem a czterokołowcem lekkim powinno być zawarte w DR, a najprościej to zrobić poprzez wprowadzenie nowych rodzajów pojazdów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego uważam, że rozróżnienie między czterokołowcem a czterokołowcem lekkim powinno być zawarte w DR, a najprościej to zrobić poprzez wprowadzenie nowych rodzajów pojazdów.

 

Jeszcze prościej to umożliwić wpis do DR, w adnotacjach, podrodzaju pojazdu. Zmiana rodzajów wcale nie będzie taka prosta...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Głównym wyznacznikiem w tym wypadku jest pojemność silnika spalinowego i moc elektrycznego. O ile pamiętam czterokołowiec lekki nie może przekroczyć pojemności 50 cm3 a elektryk 4kW. A może mi się coś pokręciło z motorowerem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Głównym wyznacznikiem w tym wypadku jest pojemność silnika spalinowego i moc elektrycznego. O ile pamiętam czterokołowiec lekki nie może przekroczyć pojemności 50 cm3 a elektryk 4kW. A może mi się coś pokręciło z motorowerem?

 

Uściślając - pojemność silnika z zapłonem iskrowym do 50 cm3, a dla innego silnika ze spalaniem wewnętrznym lub silnika elektrycznego - moc do 4 kW. Ale to nie wszystko. Dochodzi do tego jeszcze m.in. prędkość nieprzekraczająca 45 km/h - a tego już w DR nie ma, więc jeśli nie ma również kategorii homologacyjnej to po samej pojemności czy mocy nie można stwierdzić, czy to czterokołowiec lekki czy czterokołowiec.

 

W sumie niezłym pomysłem jest propozycja Psuja - wpisywanie podrodzaju w adnotacjach, ale pod warunkiem, że będzie to dotyczyło wyłącznie pojazdów samochodowych innych, żeby nie robić zbędnego zamieszania przy innych pojazdach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie niezłym pomysłem jest propozycja Psuja - wpisywanie podrodzaju w adnotacjach, ale pod warunkiem, że będzie to dotyczyło wyłącznie pojazdów samochodowych innych, żeby nie robić zbędnego zamieszania przy innych pojazdach.

zdecydowanie wskazane by było przy ciężarowych do 3,5 t DMC -> VAT-1

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 months later...

http://czterokolowiec.phorum.pl

 

Miłośników dopiero w Polsce przybywa ale w Unii jest już ich wiele. Głównie młodzież ale też niepełnosprawni (poszkodowani przez los niemogący mieć prawka na zwykły)

Świetna sprawa, alternatywa. Podpatrzyłam u znajomych. Przywieźli z Holandii dla syna.

Teraz mam i ja, super auto!

Produkują to ponoć we Francji, mądre Żabojady :) Świetny patent!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po zmianach przepisów w X.2013, żeby zrozumieć co to jest pojazd czterokołowy trzeba przeczytać:

- Prawo o ruchu drogowym wraz z załącznikiem,

- rozporządzenie o warunkach technicznych,

- rozporządzenie UE,

- Dyrektywa WE opublikowana w polskim DZ. U. L

 

To jest dopiero jazda. A poprzednio było 1 rozporządzenie o homologacji :x:razz:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Michał, co do czterokolowców to nie trzeba zmieniać nazewnictwa, a wystarczy aby system POJAZD pozwalał na wpisywanie kategorii pojazdu przy pojeździe innym niż nowy.

Przy nowym dla Policji problemu nie ma, w pozycji J wyraźnie jest wpisane jaki to pojazd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Michał, co do czterokolowców to nie trzeba zmieniać nazewnictwa, a wystarczy aby system POJAZD pozwalał na wpisywanie kategorii pojazdu przy pojeździe innym niż nowy.

 

Teraz już pozwala, ale w zagranicznym DR musiałaby być ta kategoria wpisana, gdyż wpisuje się ją na podstawie dowodu rejestracyjnego (lub "homo" przy nowych).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.