Skocz do zawartości

Zabrany DR za brak adnotacji HAK


bartoollo

Rekomendowane odpowiedzi

pojazd dla którego producent nie przewidział możliwości holowania przyczepy nie może zamontować haka będącego podstawą do uchwytu na rower?

 

Nie,nie może.Widocznie producent pojazdu nie przewiduje takiej możliwości ze względu np na kontrolowane strefy zgniotu i montaż haka jest niedopuszczalny,a druga sprawa to N na badaniu jak mas zespołu nie będzie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 93
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

  • JANUSZ60

    12

  • Pozio

    11

  • blakop

    10

  • aboz

    8

Top Posters In This Topic

Korzystanie z gazu jako paliwa (nie tylko w pojeździe) wymusza zachowanie pewnych zasad. Montaż instalacji LPG jest obwarowany dość restrykcyjnymi przepisami. Zamontować może jednostka do tego upoważniona i musi wystawić na to dokument. Wpis w DR ( bez udziału SKP) powierdza , że montaż został wykonany przez taką jednostkę. Do tego jeszcze dozór techniczny. Hak mogę sobie zamontować sam. Wpis HAK (po badaniu przez SKP) nie potwierdza uprawnień do montażu, jest potwierdzeniem spełnienia warunków przez pojazd i takiego montażu haka, który daje możliwość poruszania się zespołem pojazdów.

 

[ Dodano: 15-02-2013, 11:09 ]

Widocznie producent pojazdu nie przewiduje takiej możliwości ze względu np na kontrolowane strefy zgniotu i montaż haka jest niedopuszczalny
Kolego a nie spotkałeś się z sytuacją taką, że dwa identyczne pojazdy (o identycznych strefach zgniotu, nawet z gotowymi otworami do zamontowania haka) różniące się np. silnikiem mają w homologacji zapisy dopuszczające lub nie holowanie przyczepy? Bo ja znam takie przypadki :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moment moment - przegroda w aucie to tez tylko uprawniony podmiot :) Bus na 100?? To już w ogóle tylko badania i zaświadczenia od producenta. Czyli to tez nie takie proste tematy. A tam jednak widzisz dowolność. Przy gazie nie... Nie rozumiem. Gaz montuje uprawniony podmiot z homo... No tak - ale tylko wtedy gdy chcę z niego korzystać, A ja nie chcę, to montowałem sam w garażu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego a nie spotkałeś się z sytuacją taką, że dwa identyczne pojazdy (o identycznych strefach zgniotu) różniące się np. silnikiem mają w homologacji zapisy dopuszczające lub nie holowanie przyczepy? Bo ja znam takie przypadki :)

 

Widać że nawet takie sprawy jak rodzaj silnika a hak mają dla producenta znaczenie :)

Dla mnie temat jest jasny na TZ nie ma mas zespołu to haka obojętnie jakie ma mieć zadanie,nie można zamontować

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja nie chcę, to montowałem sam w garażu.
Wszystko możesz zrobić sam w garażu. Tylko, że my dyskutujemy o spełnieniu wymogów formalnych. Co do montażu haka takowych nie ma.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dopóki nie ma jasnej definicji haka - dopóty montaż zaczepu można potraktować albo jako haka albo jako uchwyt np. do mocowania bagażnika rowerowego.

 

Jak dla mnie - hak może sobie być, ale służyć jako urządzenie do łączenia pojazdu z przyczepą może dopiero po wpisie.

 

Przykład - UAZ ma fabryczny sprzęg artyleryjski (hak szczękowy). Nie każdy UAZ ma wpisany hak w DR - czy od razu powinien mieć zatrzymany DR? Moim zdaniem nie, gdyż ten sprzęg może służyć np. do zaczepiania liny holowniczej czy sztywnego holu. Natomiast jeśli miałby służyć do ciągnięcia przyczepy - wtedy DBT i wpis w DR.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje zdanie jest dokładnie takie samo jak Michała, ale przyznam się publicznie, że kiedy zjawia się na stacji klient na badanie okresowe, który posiada zamontowany hak ale nie ma wpisu w DR to tez mówię mu o niezgodności zapisów i wykonuję mu badanie dodatkowe haka i okresowe. Taki dwulicowy jestem :sad: Trafię za to do piekła dla diagnostów.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro ktoś nie ma wpisanej adnotacji o haku w DR to haka nie ma, ma jedynie "wystający ostry element" za który powinien mieć zatrzymany DR :cool:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ma jedynie "wystający ostry element" za który powinien mieć zatrzymany DR :cool:

 

Skoro jest to wystający ostry element to nawet z wpisem DR powinien zostać zatrzymany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trafię za to do piekła dla diagnostów.....

Raczej wszyscy tam trafimy, winni i niewinni...

"Grupa robocza" już nad tym pracuje!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje zdanie jest dokładnie takie samo jak Michała, ale przyznam się publicznie, że kiedy zjawia się na stacji klient na badanie okresowe, który posiada zamontowany hak ale nie ma wpisu w DR to tez mówię mu o niezgodności zapisów i wykonuję mu badanie dodatkowe haka i okresowe. Taki dwulicowy jestem :sad: Trafię za to do piekła dla diagnostów.....

:cool::ok:ok

Porównywanie haka do instalacji gazowej jest raczej nietrafione choćby dlatego że na zbiornik musi być dokument TDT

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 years later...

odświeże troche temat. jak robicie,gdy zjawi sie klient z hakiem, bez adnotacji w dowodzie?

wiem ze bylo to poruszane, ale.. moze tak:

 

jak zadzwonie do wydzialu / lub wysle klienta do wydzialu zeby sie dowiedzial czy aby HAK nie zaginal przy przerejestrowaniu, jak sie okazuje ze nie bylo, to proponuje badanie dodatkowe albo odsylam klienta.

 

ale do sedna.. bo w zasadzie chodzi mi o to:

jest przeciez usterka drobna brak HAKA i tak sie ostatnio zastanawialem , wybierając ją, jak wypełnić zaswiadczenie?

 

"pojazd nie przystosowany do ciągnięcia przyczep?" czy nic nie wpisywac? tak jakby go "nie widziec"?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak jakby go "nie widziec"?

to w końcu jest ten Hak czy nie :)

skoro go widzisz to ""pojazd przystosowany do ciągnięcia przyczep

UD brak adnotacji hak w dowodzie rejestracyjnym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ale idąc tą drogą poswiadczam że pojazd może ciągnąć przyczepę ale przecież nie mając adnotacji - ciągnąć nie może.

To de facto może wyniknąć sytuacja, gdy klient założy hak, nie wykona mu nikt badania za 35, gość będzie jeździł co rok na OBT i każdy będzie dawał UD. I klient tak jeździ, i każdy diagnosta sprawdzi hak co rok na OBT, wystawi kwit że przystosowany do ciągnięcia, to nawet policji może taki kwit pokazać i powie Panie diagnosta napisał że przystosowany. Moim zdaniem powinno być ze obligatoryjnie badanie na HAK jak go nie ma w dowodzie, tak samo jak są przypadki haka w dowodzie, a fizycznie nie ma.

 

Pytam klienta co to się dzieje ze taka sytuacja, a on : Panie już mam samochód 9 lat i to już drugi dowód i nigdy haka założonego nie było.

 

Pytam jak to, a jak na przeglądach?

A klient :a Panie, nikt nigdy nic nie pytał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie tak do końca, bo:

4. Zespół pojazdów składający się z pojazdu samochodowego o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t i przyczepy albo autobusu i przyczepy może być dopuszczony do ruchu po uzyskaniu odpowiedniej adnotacji w dowo-dzie rejestracyjnym pojazdu silnikowego, dokonanej na podstawie przeprowadzonego badania technicznego. Przepis ten nie dotyczy motocykla.

Czyli samo zaświadczenie z badania haka nie zezwala na ciągnięcie przyczepy!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, rozumiem, pojąłem.

Ale jak przyjeżdża do Was klient na OBT Robicie zakres tego badania, orientujecie się że jest hak, idziecie po tester, sprawdzacie wizualnie połączenia, śruby, stan. To i tak wykonujecie zakres DBT hak, to nie lepiej od razu skasować siano za to i niech wydział wpisze adnotacje. Tak jest lepiej dla wszystkich.

Ja zawsze tak robię i nie wbijam pieczątki, pomimo że w rozporządzeniu jest inaczej. A dopiero jak WK wpisze w adnotacjach to wbijam swoją pieczątkę. I robię tak dla Co najmniej 4 WK i zawsze jest ok. Reasumując UD brak adnotacji HAK jest zbędna.

 

[ Dodano: 22-04-2017, 13:16 ]

Tamten przykład z brakiem hak fizycznie, a wpisanym w adnotacjach to nie przykład ze ktos słyszał coś gdzieś tylko mój z życia z przed 3 tyg. I miałem w życiu dwa takie. I po pieczątkach widziałem że klepali to same dziadki. Ok tyle :x

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brak adnotacji HAK to u mnie najpierw wykonanie DBT hak 35, a zaraz potem OBT. Wysyłam z tym klienta do wydziału. Wraca z wbity hakiem i wtedy wbijam pieczątkę swoją do dowodu z terminem badania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wraca z wbity hakiem i wtedy wbijam pieczątkę swoją do dowodu z terminem badania

czyli wydajesz zaświadczenie z wynikiem P a do DR już nie wbijasz tak

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli są uwagi

Są- jest wynik pozytywny obt ,to jako klient zgodnie z przepisami proszę o zaświadczenie bt i wpis do DR z datą nbt

 

6. 1. W przypadku gdy w pojeździe nie stwierdzono żadnych usterek lub stwierdzono usterki drobne, uprawniony diagnosta określa wynik badania technicznego pojazdu jako pozytywny i:

1) zgodnie z art. 82 ust. 2 ustawy zamieszcza odpowiedni wpis w dowodzie rejestracyjnym pojazdu;

2) wystawia zaświadczenie o przeprowadzonym badaniu technicznym pojazdu oraz w przypadkach, o których mowa w art. 81 ust. 3 ustawy, wystawia dokument identyfikacyjny pojazdu;

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.