Skocz do zawartości

Czy może być sam. osobowy pow. 3,5 t.


Qnick

Rekomendowane odpowiedzi

Może był podobny temat to nakierujcie mnie bo nie mogłem znaleźć.

 

Czy samochód osobowy może mieć DMC powyżej 3,5t, jak nie to z czego to wynika, a jak może to na jakie prawko można nim jeździć :D Osobiście nie spotkałem jeszcze sam. osobowego który miałby DMC większe niż 3,5 t.

 

Miałem klienta który mnie zapytał o coś takiego, chodziło konkretnie o jakiegoś Hammera nie wiedział czy 3200 kg to MW czy DMC. Jest to zarejestrowane jako ciężarowy i nie wiedział czy na "B" może tym jeździć. Stanęło na tym że ma sprawdzić jakie ma DMC w DR.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, jak to jest rejestrowane, ale duże terenówki (Toyota Land Cruiser, Nissan Patrol, Mercedes G czy ML itp.) w wersji opancerzonej (klasa B6 i wyżej) mają MW na poziomie 3400-3900 kg. Bazowe auta są oczywiście homologowane jako osobowe - nie mam pojęcia, czy coś się zmienia po opancerzeniu. Takie Land Cruisery są m. in. na wyposażeniu polskich służb dyplomatycznych - posiadają je ambasady w niektórych niezbyt bezpiecznych rejonach świata.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PoRD nie mówi nic o DMC samochodu osobowego, tylko o ilości miejsc.

 

Warunki techniczne ani rozporządzenie w sprawie homologacji też chyba nie - chociaż w praktyce jeszcze nie spotkałem osobowego o DMC > 3,5 t. Jeśli by się trafił to prawko C (lub C1).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli by się trafił to prawko C (lub C1).
Tylko na jakiej podstawie? Wszędzie w przepisach, jeśli mowa o PJ kat. B to chodzi o samochody osobowe oraz ciężarowe o DMC do 3,5 tony. Dlatego jak byłoby w DR osobowy, to prawko B wystarczy. Chyba, że coś się zmieniło w tej materii.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko na jakiej podstawie? Wszędzie w przepisach, jeśli mowa o PJ kat. B to chodzi o samochody osobowe oraz ciężarowe o DMC do 3,5 tony. Dlatego jak byłoby w DR osobowy, to prawko B wystarczy. Chyba, że coś się zmieniło w tej materii.

 

Nigdy tak nie było. Kategoria prawka była przypisana do DMC, a nie rodzaju pojazdu (poza motocyklami czy autobusami). Obecny stan prawny:

 

6) kategorii B:

a) pojazdem samochodowym o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t, z wyjątkiem autobusu i motocykla,

 

7) kategorii C1:

a) pojazdem samochodowym o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 t i nieprzekraczającej 7,5 t, z wyjątkiem autobusu,

 

8) kategorii C:

a) pojazdem samochodowym o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 t, z wyjątkiem autobusu,

 

czyli ważne jest DMC, a nie rodzaj (ciężarowy/osobowy/specjalny).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Warunki techniczne ani rozporządzenie w sprawie homologacji też chyba nie - chociaż w praktyce jeszcze nie spotkałem osobowego o DMC > 3,5 t. Jeśli by się trafił to prawko C (lub C1).

 

Każdy Hummer ma dmc powyżej 3,5T.

Wg PODR;

kategorii C – pojazdem samochodowym o dopuszczalnej masie całkowitej

przekraczającej 3,5 t, z wyjątkiem autobusu, a także ciągnikiem rolniczym

lub pojazdem wolnobieżnym;

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To się zapędziłem. Ale jakoś nigdy szczególnej wagi do tego nie przykładałem. Mam C, więc ja bym mógł takim pojeździć :cool:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg PODR;

 

Teraz reguluje to ustawa o kierujących pojazdami, a nie PORD.

 

[ Dodano: 25-02-2013, 21:49 ]

Mam C, więc ja bym mógł takim pojeździć :cool:

 

A ja bym musiał zarejestrować na ciągnik rolniczy żeby pojeździć :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a) pojazdem samochodowym o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t, z wyjątkiem autobusu i motocykla,

 

No dzięki, już wiem czy osobowy, czy ciężarowy jak pow. 3,5 t to kat. prawka przynajmniej C1, czyli teoretycznie może być osobowy pow. 3,5 t ale i tak potrzeba prawko najmniej C1.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

michal_k napisał:
chociaż w praktyce jeszcze nie spotkałem osobowego o DMC > 3,5 t.

 

ZiL4112P_350668c.jpg

 

ZiŁ-4112P

http://www.auto-swiat.pl/1-rosyjski-rolls-royce-dla-prezydenta-putina

 

 

Dane techniczne - wiki lub amo-zil_ru

 

Segment F

Typy nadwozia 4-drzwiowy sedan

Silniki ZiŁ-4104 V8 7,7 l 232 kW (315 KM) przy 4,600 obr/min 608 N•m przy 2500 obr/min

Skrzynia biegów 3-biegowa automatyczna

Rodzaj napędu tylny

Długość 5750 mm (41041) 6330 mm (41047)

Szerokość 2086 mm

Wysokość 1500 mm

Masa własna 3160 kg (41041) 3550 kg (41047)

Liczba miejsc 5 (41041) 7 (41047)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

odnalazłem u siebie w rejestrze HUMMER osobowy, DMC na pewno powyżej 3,5 t, osobiście robiłem mu BTP (poz. cennika 1.3)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osobowe bez ograniczenia tonażu.

Oraz autobusy, też bym to tak przeczytał, ale co autor miał na myśli, pewnie on sam nie jest pewien,,,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osobowe bez ograniczenia tonażu

ja taki odważny nie byłem, przed przeglądem ustaliłem cenę na którą właściciel przystał, uważam że przestępstwa nie dokonałem

czy na stacji do 3,5 t można zrobić przegląd takiego HUMMERA?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy na stacji do 3,5 t można zrobić przegląd takiego HUMMERA?

 

Nie.

 

uważam że przestępstwa nie dokonałem

 

Nie zastosowałeś się do cennika urzędowego.

 

ja taki odważny nie byłem

 

Od kiedy stosowanie prawa jest odwagą?

 

Zobacz inaczej, czy w 1.3 masz samochód osobowy??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zastosowałeś się do cennika urzędowego

 

ok. przyjechał autobus 15 miejsc DMC 10 t (a co nie może być) i kasuję go z 1.2?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok. przyjechał autobus 15 miejsc DMC 10 t (a co nie może być) i kasuję go z 1.2?

 

Jeśli pracujesz na okręgowej to tak. Kasujesz go 98 zł. Cennik określa to bardzo jasno, ale jak zwykle zaczyna się szukanie dziury w całym...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.