Skocz do zawartości

pompo - gruszka


arafal25

Rekomendowane odpowiedzi

Może się przyda.

 

"Warunki Techniczne dla urządzeń służących do podawania pod ciśnieniem płynnego betonu zamontowanych na pojazdach drogowych"

 

Przedmiotem warunków jest określenie trybu postępowania przy przyjmowaniu pod dozór techniczny urządzeń służących do podawania pod ciśnieniem płynnego betonu (płynnej mieszanki betonowej) zwanych dalej „urządzenia RB”, zakresu dokumentacji oraz badań urządzeń RB, objętych dozorem technicznym Transportowego Dozoru Technicznego (zwanego dalej TDT).

 

Pojazd drogowy z zamontowanym urządzeniem RB może być poddany badaniu technicznemu na stacji kontroli pojazdów (SKP) przez diagnostę tylko wtedy, gdy urządzenie RB posiada protokół z badania przeprowadzonego przez TDT i decyzję zezwalająca na jego eksploatację, wydaną przez Dyrektora TDT. Powyższe wynika z art.81 ust.12 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym. Tekst jednolity (Dz. U. z 2012 r., poz. 1137) oraz § 6 ust. 7 rozporządzenia Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 26 czerwca 2012 r. w sprawie zakresu i sposobu przeprowadzania badań technicznych pojazdów oraz wzorów dokumentów stosowanych przy tych badaniach (Dz. U. z 7 września 2012 r., poz. 996). Brak ww. dokumentów wystawionych przez TDT uniemożliwia diagnoście dopuszczenie pojazdu drogowego, z zamontowanym urządzeniem RB, do ruchu drogowego.

 

http://www.tdt.pl/jednostka-inspekcyjna-tdt/warunki-techniczne-tdt/urzadzenia-sluzace-do-podawania-pod-cisnieniem-plynnego-betonu.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 76
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

  • Grzegorz Łódź

    14

  • Psuj

    8

  • marbie

    8

  • danielg539

    5

Top Posters In This Topic

Posted Images

co jest najlepsze zeby przeprowadzic potrzebny jest protokół tdt w tdt nie wiedza kto ma robic i jak badanie aby przygotować papiery przed dozorowe trzeba przejść kurs obsługi pompy do betonu czy jakoś tak czarna magia:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co jest najlepsze zeby przeprowadzic potrzebny jest protokół tdt w tdt nie wiedza kto ma robic i jak badanie aby przygotować papiery przed dozorowe trzeba przejść kurs obsługi pompy do betonu czy jakoś tak czarna magia:D

Ja nie wiem o co Koledze chodzi :?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Czy w waszych rejonach też są takie cyrki z dozorem na pompy jak na Podbeskidziu? Pompa żeby mogła zaliczyć badanie TDT to najlepiej żeby była nowa, a w starych trzeba wymienić wszystkie rury na nowe. Co po co tak owe badanie skoro wszystko najlepiej żeby było nowe :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompa żeby mogła zaliczyć badanie TDT to najlepiej żeby była nowa, a w starych trzeba wymienić wszystkie rury na nowe. Co po co tak owe badanie skoro wszystko najlepiej żeby było nowe :roll:

Nie rozumiem Twojego zdziwienia :?

Żeby coś przeszło pozytywnie badanie musi być sprawne.A jak coś nie jest sprawne trzeba naprawić,a jak się nie da to wymienić na nowe :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiem Twojego zdziwienia :?

Żeby coś przeszło pozytywnie badanie musi być sprawne.A jak coś nie jest sprawne trzeba naprawić,a jak się nie da to wymienić na nowe :)

Zapomniałem dodać, że takie zalecenia podane były przez pana z TDT od razu przy rozmowie telefonicznej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

takie zalecenia podane były przez pana z TDT od razu przy rozmowie telefonicznej.

Jeden Pan nie tworzy całego TDT :) Różni ludzie się zdarzają.Tym bardziej przy rozmowie telefonicznej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podobno, że właściciel musi zakupić odpowiednie przyrządy, żeby w ogule takie badanie mogło się odbyć. Czy wiadomo wam o czymś takim i czy to prawda?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podobno, że właściciel musi zakupić odpowiednie przyrządy, żeby w ogule takie badanie mogło się odbyć

A co to za przyrządy? Dzwoniłeś i dowiadywałeś się?

Ja przyznam nic takiego nie słyszałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A miewasz w ogóle pompy do betonu na OBT?

Nie miałem.

A ja w tej branży pracowałem cztery lata i starzy znajomi mówią, że z dozorem to bardzo ciężko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem nie ma co robić sobie dodatkowych zmartwień.Diagnosta ma sprawdzić ważny protokół TDT a nie wnikać w samo badanie dozorowe :) To sprawa TDTu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja myślę iż kolega marbie pisał, że te cztery lata pracował jako operator takiej pompy. I koledzy proszą go radę bo mają problem o którym on pisze.

 

Przynajmniej ja tak to zrozumiałem. Żle ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja myślę iż kolega marbie pisał, że te cztery lata pracował jako operator takiej pompy. I koledzy proszą go radę bo mają problem o którym on pisze.

 

Przynajmniej ja tak to zrozumiałem. Żle ?

:ok

Jako kierowca gruszki. I dobrze zrozumiałeś pytanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to moim zdaniem najlepiej osobiście udać się do terenowego oddziału TDT,bo nie zawsze przez telefon można dokładnie się dowiedzieć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podobno, że właściciel musi zakupić odpowiednie przyrządy, żeby w ogule takie badanie mogło się odbyć. Czy wiadomo wam o czymś takim i czy to prawda?

 

Tu jest wszystko opisane: http://www.tdt.pl/jednostka-inspekcyjna-tdt/warunki-techniczne-tdt/urzadzenia-sluzace-do-podawania-pod-cisnieniem-plynnego-betonu.html

 

VIII. ELEMENTY RUROCIĄGÓW PRZESYŁOWYCH URZĄDZENIA RB - WYMIANA NA NOWE

 

Wymiana zużytego elementu i zastąpienie go nowym powinna również nastąpić

w przypadku braku możliwości jego identyfikacji (brak tabliczek znamionowych wytwórców elementów rurociągu – rury proste i kolana).

Wymiana zużytego elementu i zastąpienie go nowym powinna nastąpić

w przypadku stwierdzenia grubości ścianki mniejszej niż wymagana

w dokumentacji - D T R lub I N S T R U K C J I.

Właściciel/eksploatujący może dokonać wymiany elementu rurociągu (część zamienna), o ile wymiana nie wymaga stosowania technologii spawania lub przeróbki plastycznej. Nowo zainstalowane elementy, powinny być tego samego typu, o takich samych parametrach jak wymieniane elementy, co powinno być potwierdzone odpowiednimi dokumentami wystawianymi przez wytwórcę wymienianych elementów (np. świadectwo odbioru 3.1 wg PN-EN 10204).

Wymieniany element powinien być zgodny z zaleceniami D T R lub I N S T R U K C J I producenta urządzenia RB.

W przypadku braku informacji o typie i rodzaju rur/kolan w D T R określić je może przedstawiciel producenta lub zakład uprawniony.

Rury i kolana powinny być oznakowane przez producenta, celem ich identyfikacji przez inspektora TDT (wymagania normy EN 12001).

Producent rur i kolan powinien być wskazany albo w D T R albo I N S T R U K C J I urządzenia RB, albo w innej dokumentacji wytwórcy.

Wymiana elementów, o których mowa w pkt 3, powinna być nadzorowana przez osoby odpowiedzialne za nadzór eksploatacyjny urządzenia RB i udokumentowana w eksploatacyjnej dokumentacji - KSIĄŻCE URZĄDZENIA RB, o której mowa w rozdziale III

 

[ Dodano: 30-07-2013, 21:26 ]

Zapomniałem dodać, że takie zalecenia podane były przez pana z TDT od razu przy rozmowie telefonicznej.
może właściciel "przez pomyłkę" poinformował, że brak jest tabliczek znamionowych wytwórców elementów rurociągu – na rurach prostych i kolanach lub grubości ścianki są mniejsze niż wymagana w dokumentacji - D T R lub Instrukcji.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu jest wszystko opisane

 

Czyli nadal rozbija się o to, że :

 

Żeby coś przeszło pozytywnie badanie musi być sprawne.A jak coś nie jest sprawne trzeba naprawić,a jak się nie da to wymienić na nowe

 

Skończyła się samowola i trzeba dbać o sprzęt to i się płacze zaczęły...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skończyła się samowola i trzeba dbać o sprzęt to i się płacze zaczęły...

 

Do mnie jeździł jeden taki sprzęt i jak klient się dowiedział że będzie musiał przywieźć papierek z TDT'u to skwitował to zdaniem, że będzie jeździł bez przeglądu bo mu się nie opłaca robić TDT'u dla tak starego sprzętu (pompa na Jelczu z 79 roku) a jak go złapią to zezłomuje ten pojazd lub sprzeda ale jest małe prawdopodobieństwo że go chwycą bo jeździ tym rzadko i niedaleko Firmy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skończyła się samowola
z tego co pisze Qnick Psuju to nie koniecznie
że będzie musiał przywieźć papierek z TDT'u to skwitował to zdaniem' date=' że [b']będzie jeździł bez przeglądu bo mu się nie opłaca robić TDT'u[/b] dla tak starego sprzętu (pompa na Jelczu z 79 roku) a jak go złapią to zezłomuje ten pojazd lub sprzeda ale jest małe prawdopodobieństwo że go chwycą bo jeździ tym rzadko i niedaleko Firmy.
Moim zdaniem nie jest to kwestia samowoli tylko braku odpowiedzialności, poczucie bezkarności oraz brak wyobraźni (żeby nie powiedzieć g.....ty).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przez wiele lat urządzenia te były "bezpańskie' kiedy się ktoś za to wziął to wielkie halo. Właściciela nie dbali o nie, naprawy wykonywał "pan x-iński" spawał, uszczelniał, nikogo nie interesowało, czy ścianki rur ciśnieniowych miały odpowiednią grubość :shock: . Większość CIF jest zajechana do bólu, niemiec sprzedał polak kupił i biznes się kręcił.Gdy wprowadzili dozór to trzeba włożyć parę złociszy czyli około 1/2 wartości zakupu początkowego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a jak trafi na rozgarniętego kierownika budowy, to nawet nie wjedzie na teren budowy bez "papierów"

I jeśli każdy kierownik podszedł by do tej sprawy w taki sposób to sami ci bez TDT-u wypadli by z rynku :ok

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem dozór powinien bardziej objąć pompę pod kątem dźwigania (UDT), bo jest ona ogromnym urządzeniem sięgającym często ponad 36m. Ciśnienie betonu owszem jest duże, ale zagrożenie dla pracowników w kaskach ochronnych jest niewielkie.

 

[ Dodano: 31-07-2013, 12:25 ]

A mamy kogoś na forum co mógłby się dokumentem z dozoru pochwalić?

 

[ Dodano: 31-07-2013, 12:37 ]

http://www.gumtree.pl/cp-fachowcy/wroclaw/zatrudnimy-mechanikow-samochodow-ciezarowych-maszyn-budowlanych-500000256

 

To dopiero druga firma w Polsce, która chce przygotowywać pompy pod dozór :shock:

W trakcie powstawania :razz:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a jak go złapią

a jak trafi na rozgarniętego kierownika budowy, to nawet nie wjedzie na teren budowy bez "papierów"

 

Nie mówiąc o zdarzeniu drogowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.