Skocz do zawartości

Serdecznie witamy w nowej wersji forum!

Pierwsze logowanie wcześniejszych użytkowników do nowego forum, wymaga wygenerowania nowego hasła (jest to czynność jednorazowa). W tym celu możemy skorzystać z linku Nie pamiętasz hasła? lub z tego u dołu okna logowania. Uwaga: Proszę podać e-mail taki sam, jaki jest ustawiony na wcześniejszym forum!

Galaxy_13

Samochód ciężarowy do przewozu osób

Polecane posty

Galaxy_13

Witam!

 

1.Jakie dokumenty są wymagane dla samochodu ciężarowego do przewozu osób który przyjechał na przegląd techniczny?

Jeśli Samochód powyżej 3,5t to jakie?

Jeśli samochód do 3,5t to jakie?

 

Na pewno DR i co jeszcze? Czy data pierwszej rejestracji ma znaczenie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
blakop
Na pewno DR

 

No na pewno...

 

Co jeszcze? Hmmm - a jakieś dodatkowe warunki to niby spełnia czy jak?? Bo OBT w zasadzie w oparciu o pojazd i DR się przeprowadza...

 

Czy data pierwszej rejestracji ma znaczenie?

Dla wielu warunków technicznych decydujące bym rzekł...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wojtek1k

do 3,5t to zapewne ma wpisaną w DR liczbę miejsc, powyżej 3.5t (np w wojsku STAR266) ma dodatkowe wyposażenie wymagane podczas przewozu osób, ale skąd masz wiedzieć, że będzie takowe osoby przewoził, a nie np cegły?

 

 

dz u 32 rozdział 10 dotyczy tego zagadnienia - tylko jak pojazd przyjedzie i nie ma oznaczenia "przewóz osób" ławek itd -to skąd masz wiedzieć że będzie woził ludzi??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Galaxy_13

A czy musi posiadać papier dotyczący ogranicznika prędkości?

Bo na ABS raczej nie musi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wojtek1k

ale pojechałeś kolego - jest osobny dział dotyczący ograniczników, poszukaj tam jaki pojazd mam mieć, a jaki nie :D:D:D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
michal_k
dlatego ma w DR - 2 miejsca siedzące, a przewozi 16 lub zdaje się, w niektórym przypadku 20 na skrzyni ładunkowej, ale tego nie ma w DR, są tylko przepisy że na jedną osobę musi przypadać tyle ławki itd. :D

 

A literalnie zgodnie z PORD muszą być wpisane w DR te miejsca żeby móc przewozić osoby. I nie może być ich w sumie więcej niż 9, bo wtedy to już nie samochód ciężarowy, a autobus :cool:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wojtek1k

wg mnie nie - bo to dalej samochód ciężarowy i jak spełni warunki podczas przewozu to zamiast cegieł wiezie ludzi.

 

 

...............a jak zdemontuje ławki - to dalej będzie ciężarowym???? to może zmiany konstrukcyjne zróbmy?????

 

hehehehe

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kowal
I nie może być ich w sumie więcej niż 9, bo wtedy to już nie samochód ciężarowy, a autobus :cool:

 

W przypadku pojazdu N1 to nie może mieć więcej niż 6 oprócz kierowcy

w przypadku N2 i N3 nie więcej niż 8 oprócz kierowcy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
michal_k
wg mnie nie - bo to dalej samochód ciężarowy i jak spełni warunki podczas przewozu to zamiast cegieł wiezie ludzi.

 

Ale według PORD właśnie tak:

 

Art. 63.

1. Przewóz osób może odbywać się tylko pojazdem do tego przeznaczonym lub przystosowanym. Liczba przewożonych osób nie może przekraczać liczby miejsc określonych w dowodzie rejestracyjnym, z zastrzeżeniem ust. 4. W pojeździe niepodlegającym rejestracji liczba przewożonych osób wynika z konstrukcyjnego przeznaczenia pojazdu.

 

Wojsko jest z tego zwolnione:

 

4. Przepisów ust. 1–3 nie stosuje się do przewozu pojazdami Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, Policji, Straży Granicznej, Służby Więziennej oraz jednostek ochrony przeciwpożarowej.

 

Ale:

 

42) samochód ciężarowy – pojazd samochodowy przeznaczony konstrukcyjnie do przewozu ładunków; określenie to obejmuje również samochód ciężarowo-osobowy przeznaczony konstrukcyjnie do przewozu ładunków i osób w liczbie od 4 do 9 łącznie z kierowcą;

 

[ Dodano: 13-03-2013, 16:53 ]

W przypadku pojazdu N1 to nie może mieć więcej niż 6 oprócz kierowcy

 

A to dlaczego?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kowal
A to dlaczego?
bo tak mówią przepisy .Aktualnie dyrektywa 678/2011 która weszła w życie i firma Perfekt organizuje szkolenie z tego tematu -warto się podszkolić

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
michal_k
bo tak mówią przepisy .Aktualnie dyrektywa 678/2011 która weszła w życie i firma Perfekt organizuje szkolenie z tego tematu -warto się podszkoli

 

Ale polskie przepisy też tak mówią? A przecież są porejestrowane samochody ciężarowe do 3,5 t z liczbą miejsc 9.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wojtek1k

wszystko to co piszecie jest OK - ale w takim pojeździe przewóz osób odbywa się poza kabiną kierowcy tylko w "pomieszczeniu do tego przeznaczonym". i raz te miejsca są - a raz ich nie ma. :shock:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
michal_k
i raz te miejsca są - a raz ich nie ma. :shock:

 

Jeśli to pojazd cywilny to muszą być w DR, bo tak stanowi PORD. Takie mamy prawo.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wojtek1k

no to jak nie ma ławek i nie przewozi osób - to są niezgodności w DR :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
michal_k
no to jak nie ma ławek i nie przewozi osób - to są niezgodności w DR :D

 

Jeśli są wpisane te miejsca, a nie ma ławek - to jak najbardziej niezgodność. Przy każdym montażu/demontażu literalnie powinien być opis zmian i wymiana DR.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wojtek1k

zupełnie bez sensu :D:D:D

ale pewno masz rację :D:D:D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
arafal25

witam powrócę do tematu:)

 

Jest określona maksymalna ilość osób przewożonych???

 

Mam mieć takiego cudaka na badaniu ( 2 miejsca w kabinie i 15 " na pace" ).? i nie wiem jak mu to dobrze opisać :idea:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Grzegorz Łódź

Rozdział 10

Warunki dodatkowe dla samochodu ciężarowego przystosowanego do przewozu osób

§ 40. 1. Samochód ciężarowy przewożący osoby poza kabiną kierowcy i pomieszczenie przystosowane do przewozu

osób odpowiadają następującym warunkom:

 

[ Dodano: 16-04-2015, 08:59 ]

PoRD

 

2. Dopuszcza się przewóz osób samochodem ciężarowym poza kabiną kierowcy, pod warunkiem że:

1) pojazd odpowiada wymaganym warunkom technicznym do przewozu osób;

2) osoby nie znajdują się między ładunkiem a kabiną kierowcy;

3) osoby przewożone są na miejscach siedzących;

4) pojazd nie przekracza prędkości 50 km/h.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
michal_k
Jest określona maksymalna ilość osób przewożonych???

 

Zgodnie z definicją tylko 9. Powyżej to już autobus. Miejsca muszą być wpisane w DR - zgodnie z art. 63 ust. 1 PORD.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

×

Ważne informacje

Umieściliśmy pliki cookie na Twoim urządzeniu, aby pomóc Ci ulepszyć tę witrynę. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym razie zakładamy, że możesz kontynuować.