Skocz do zawartości

Jak przerejestrować niesprawny pojazd?


motonita

Rekomendowane odpowiedzi

Przyjmijmy sytułacje.

 

Kupuje pojazd motocykl WSK wyciągniety ze stodoły rocznik 1971.

 

Spisuje umowe z dziadkiem mam dowod pojazd niewyrejestrowany cud miod malina...

 

Stan pojazdu jest zły... silnik popsuty opony popekane etc....

 

pojazd nie ma OC bo nie musi...

 

pojazd nie ma przegladu bo nie musi...

 

w dowodzie jest adnotacja:

 

"Pouczenie:

 

Wszelkie zmiany danych w dowodzie rejestracyjnym pojazdu, jego zbycie, utratę lub skasowanie własciciel obowiązany jest zgłosic - na podstawie art. 60, ust 2, ustawy z dnia 01.02.1983r. Prawo o ruchu drogowowym (DZ.U. Nr6 poz 35) - w ciągu 30 dni organowu ktory wydał ten dowod. "

 

jak wiadomo mam 30 dni na to... ale nie przerejestruje go z wiadomego wzgledu - przegląd...

 

i teraz chce być bardziej prawilny od prawa:) czy pisemko typu:

 

ja nizej podpisany zgłaszam ze kupiłem chcac uniknac grozby rozstrzelania?

i xero dowodu?

 

:bedzie dobre?

bo sie mi nazbierało ponad 20 pojazdów nieprzerejestrowanych...:) a mi sie niechce nie mam pieniedzy nie mam przegladów - badań zgodnosci :) i wogole jeszcze nie czas...

 

pozdrawiam i zycze wesołych świat przy choince z pisankami oraz krolikiem w wannie ::claus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 50
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

  • blakop

    14

  • michal_k

    10

  • motonita

    9

  • elliot

    3

Bardzo Ci się nudzi?? Może zatrudnij się w służbach drogowych i przeprowadzaj dzieci przez przejścia koło szkół? :evil:

 

Na dzień dzisiejszy nie ma sankcji za przekroczenie owych 30 dni. A jak w przyszłości będą, to o ile ustawa nie będzie stanowić inaczej, to Twoje pisemko i tak będziesz mógł użyć do... wielce intymnych czynności ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nooo ale juz raz mi kierownik mojego WK powiedział ze niedopełniłem swoich obowiazków:)

 

a szczeze to tak nudzi mi sie albo poprostu niechce sie wpakowac na mine...

 

mam zbior zlomków :) i chce by było wszystko prawilnie:)

 

jezeli wbiją mi pieczatke ze pismo wpłynelo to ne ewentualna przyszłosc bede miał dupochrona:)

juz gdzies ktos cos wymyslał ze przy przerejestrowaniu po 30 dniach bedzie kosztowac operacja 2x tyle... nie wiem czy to weszło w zycie....

 

jak czytałem ustawe to ona mowi o koniecznosci zgłoszenia a nie przerejestrowania... czy się myle?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie wiem czy to weszło w zycie....

 

Nie weszło

 

jak czytałem ustawe to ona mowi o koniecznosci zgłoszenia a nie przerejestrowania

 

Owszem - ale przepisy wykonawcze już regulują o tak, że zgłaszając masz od razu rejestrować. I tyle. Zatem pismo Twoje dupochronem nie będzie raczej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Owszem - ale przepisy wykonawcze już regulują o tak, że zgłaszając masz od razu rejestrować. I tyle. Zatem pismo Twoje dupochronem nie będzie raczej.

 

No nie do końca. Przepis mówi, że jeśli właściciel zawiadomi o nabyciu zarejestrowanego to dokonuje się rejestracji na wniosek tegoż właściciela. A cwany właściciel złoży zawiadomienie o nabyciu nie składając wniosku o rejestrację. Czyli de facto żaden przepis wykonawczy nie mówi co miałby wtedy zrobić urząd, więc chyba po prostu przyjąć do wiadomości zawiadomienie i tyle ;)

 

[ Dodano: 29-03-2013, 14:09 ]

o widzisz a mogł bym prosic dokładnie jakie to przepisy?

 

http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU20071861322

 

Par. 13 ust. 1

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam zbior zlomków :) i chce by było wszystko prawilnie:)

 

Zgłoś auto do przerejestrowania. W ostateczności dostaniesz czerwone tablice i czasówkę. A potem... niech się dzieje wola nieba, ty zgłosiłeś kupno, a czasówki ci nikt siłą nie zabierze...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a czasówki ci nikt siłą nie zabierze...

 

Są urzędy, które potrafią wyegzekwować zwrot tablic i PC po upływie okresu czasowej rejestracji...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepis mówi, że jeśli właściciel zawiadomi o nabyciu zarejestrowanego to dokonuje się rejestracji na wniosek tegoż właściciela.

 

Ja to właśnie tak rozumuję - że jak zgłosisz, to pracownik jedyne co może zrobić, to oczekiwać wniosku. Inaczej nie bardzo wiem co miałbym zrobić. Chyba tylko wezwać do uzupełnienia tego zgłoszenia o wniosek właśnie, a jak nie to pozostawić bez rozpatrzenia.

Takie trochę akademickie to spory znowu typu, czy jak w ustawie jest napisane "powinien" tzn. że musi itd...

 

a czasówki ci nikt siłą nie zabierze...

 

Zgodnie z art. 74.5 PoRD czasówkę i tablice po upływie terminu na jaki zostały wydane masz obowiązek zwrócić. Jeśli nie, to można zastosować ogólne zasady egzekucji - w tym przymuszenie, więc jak najbardziej mogą siłą zabrać - i to akurat dosłownie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba tylko wezwać do uzupełnienia tego zgłoszenia o wniosek właśnie, a jak nie to pozostawić bez rozpatrzenia

 

A na jakiej podstawie wezwać? Chyba bardziej jako informacja, bo podstawy prawnej zmuszającej do złożenia wniosku (poza pojazdami sprowadzonymi) brak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A na jakiej podstawie wezwać? Chyba bardziej jako informacja, bo podstawy prawnej zmuszającej do złożenia wniosku (poza pojazdami sprowadzonymi) brak.

 

Sorry ale nie rozumiem tego toku myślenia. Możesz to jakoś rozwinąć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorry ale nie rozumiem tego toku myślenia. Możesz to jakoś rozwinąć?

 

No na jakiej podstawie miałbym być zmuszony do złożenia wniosku o rejestrację? Dla pojazdów krajowych mam tylko zawiadomić o nabyciu, a dla sprowadzonych jest obowiązek rejestracji do 30 dni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie - a zgodnie z ustawą poprzez zawiadomienie rozumie się rejestrację! Widzisz? :)

 

Że jak? Gdzie się rozumie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeśli właściciel zawiadomi o nabyciu zarejestrowanego to dokonuje się rejestracji na wniosek tegoż właściciela.

 

To jedyne co WK może zrobić. Zawiadamiasz i nie składasz to cóż... Zawiadomienie mogę potraktować jako podanie i wtedy wzywam do uzupełnienia. Nic innego. Jak znasz inne procedury to opisz. Ale z podaniem podstaw prawnych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak znasz inne procedury to opisz. Ale z podaniem podstaw prawnych.

 

Nie znam. Dlatego wysłałbym tylko informację, że rejestracji mogę dokonać na wniosek ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możliwości "zgłaszania" (skutecznego) zamiast tego też. A co do braku obowiązku... No wybacz, ale nie sądzę, żeby jakikolwiek organ odwoławczy podjął Twój tok rozumowania :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No wybacz, ale nie sądzę, żeby jakikolwiek organ odwoławczy podjął Twój tok rozumowania :)

 

Dopóki nie ma kary to interwencja organu odwoławczego jest praktycznie niemożliwa ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dopóki nie ma kary

 

Kara jest. Nie przerejestrowując pojazdu na czas i przyznając się do tego podczas kontroli drogowej narażasz się na zatrzymanie DR. Taka konstrukcja sankcji już funkcjonuje i się z nią spotkałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ciekawy wątek.

Tym bardziej że stoją sobie w suchym zadaszony miejscu dwie zabawki marki WSK, jedna z siedemdziesiątych a druga z osiemdziesiątych lat, silniki do naprawy i można jeździć.

Pojazdy swego czasu wycofane z użytkowania czy jak to się zwało (nie zostały wyrejestrowane) tylko problem jest że właściciel chyba zagubił DR ale to idzie odzyskać z WK bo blachy na motorkach są.

Nr na ramach są, TZ też są.

 

Czytając ten wątek to widzę że najlepiej kupić je ale na umowie nie wpisywać daty, wyremontować i dopiero wpisać datę zakupu, następnego dnia po PC, BT i po DR.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytając ten wątek to widzę że najlepiej kupić je ale na umowie nie wpisywać daty, wyremontować i dopiero wpisać datę zakupu, następnego dnia po PC, BT i po DR.
Z tym bym uważał, bo jak poprzedni właściciel zgłosi zbycie pojazdu albo co gorsza odejdzie do krainy wiecznych łowów, mogą zacząć się schody.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytając ten wątek to widzę że najlepiej kupić je ale na umowie nie wpisywać daty

 

Co to znaczy kupić, ale nie wpisywać daty? Jak kupujesz to się sporządza umowę. Na razie nie ma żadnej kary za brak rejestracji, więc spokojnie sobie pojazd może czekać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.