Skocz do zawartości

WK - problem z rejestracją motocykla z Irlandii


zapomnia0007

Rekomendowane odpowiedzi

Witam forumowiczów,

 

Dziś udałem się do WK w celu rejestracji motocykla kupionego w Irlandii z kompletem dokumentów czyli:

- VAT-25

- umowa kupna

- dowód rejestracyjny plus tłumaczenie

- aktualny przegląd

- oryginalne tablice

 

Niestety nie udało się zarejestrować motocykla gdyż Pani urzędnik dopatrzyła się, że w dowodzie Irlandzkim w rubryce E (VIN) są zapisane tylko ostatnie sześć cyfr, a nie pełen 17 cyfrowy numer.

Na przeglądzie diagnosta nie robił z tego powodu żadnego problemu gdyż ostatnie 6 cyfr jest zgodne z cyframi na ramie. Na zaświadczeniu o przeprowadzonym badaniu wpisał:

 

"Numer ramy odczytano z natury, znajduje się w oryginalnym miejscu, organoleptycznie nie stwierdzono ingerencji w polu numerowym" Pojazd odpowiada dodatkowym warunkom technicznym.

 

Pani urzędnik zrobiła ksero dokumentów i powiedziała, że sprawdzą czy numery są prawidłowe (nie bardzo wiem co miała na myśli i jak chce to sprawdzić, wysłać pismo do urzędu w IRL aby potwierdzili brakujące 11 znaków?) Kazała czekać na telefon.

 

Jak długo może się to ciągnąc? Byłem pewny, że na majówkę pojadę motocyklem, a teraz nawet nie wiem czy w ogóle go zarejestruje.

 

Czy oni mogą wymagać aby urzędnik Irlandzki wpisywał w dowodzie 17 cyfrowy VIN. Wpisał 6 ostatnich ponieważ są to unikalne numery i dla mnie to ma sens.

 

Pzdr

Tomek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 52
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

  • zapomnia0007

    15

  • blakop

    7

  • Grzegorz Łódź

    7

  • darkdog

    3

Dz. U. z 2003r. Nr 32, poz. 262 z późn. zm.

11. 1. Pojazd samochodowy wyposaża się:

1) w numer identyfikacyjny pojazdu (VIN) albo w numer nadwozia, podwozia lub ramy, umieszczony w sposób trwały na nadwoziu, ramie lub innym podobnym podstawowym elemencie konstrukcyjnym, oraz tabliczkę znamionową określoną w załączniku nr 4 do rozporządzenia; numeru identyfikacyjnego VIN nie wymaga się dla pojazdu zarejestrowanego po raz pierwszy przed dniem 1 stycznia 1995 r. oraz dla motocykla zarejestrowanego po raz pierwszy przed dniem 1 stycznia 2003 r., ciągnika rolniczego, pojazdu wolnobieżnego, przyczepy przeznaczonej do łączenia z tymi pojazdami oraz pojazdu z nadanym i wybitym numerem nadwozia/podwozia zgodnie z odrębnymi przepisami;

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy oni mogą wymagać aby urzędnik Irlandzki wpisywał w dowodzie 17 cyfrowy VIN

a ile jest na ramie pełen nr czy tylko 6 cyfr

Dz. U. z 2003r. Nr 32, poz. 262 z późn. zm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy oni mogą wymagać aby urzędnik Irlandzki wpisywał w dowodzie 17 cyfrowy VIN

a ile jest na ramie pełen nr czy tylko 6 cyfr

Dz. U. z 2003r. Nr 32, poz. 262 z późn. zm.

Na ramie (tabliczka znamionowa) jest wpisany 17 cyfrowy VIN. Czytałem, że np. w Szwecji nie ma obowiązku umieszczenia pełnego numeru VIN (wystarczy 6 ostatnich cyfr) w dowodzie rejestracyjnym. Być może tak samo jest w Irlandii. Unikatowe numery w danym roku to 6 ostatnich, a te są u mnie takie same na tabliczce i w Irlandzkim dowodzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To trochę dziwne że pani nie chciała dokonać rejestracji skoro diagnosta napisał że nr odczytano z natury u mnie nie ma takich problemów

Też się bardzo zdziwiłem. Być może pracuje tam od niedawna i nie wiedziała jak postąpić. Złożyłem dokumenty w sekretariacie. Może ktoś ogarnięty w temacie to przejrzy i w poniedziałek zadzwonią, że mogę przyjść zarejestrować.

 

Miałem jechać na zlot, opłacone noclegi, a być może z powodu niewiedzy Pani urzędnik wszystko przepadnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem jechać na zlot, opłacone noclegi, a być może z powodu niewiedzy Pani urzędnik wszystko przepadnie.

Będzie dobrze i pojedziesz na zlocik ::hey

Nie napisałem, że chodzi o długi majowy weekend, w tym czasie odbywa się zlot.

Rozumiem, że pracujesz w WK. Czy mógłbyś potwierdzić moją tezę, że w Irlandii faktycznie nie ma obowiązku w DR umieszczania pełnego numeru VIN tylko ostanie 6 cyfr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli dobrze zrozumiałem to wszystkie papiery masz z 6 znakami? Badanie też? A jaki jest rok prod tego pojazdu? Bo od 2003r ma mieć 17 znaków i może faktycznie pani stwierdziła że coś za krótki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli dobrze zrozumiałem to wszystkie papiery masz z 6 znakami? Badanie też? A jaki jest rok prod tego pojazdu? Bo od 2003r ma mieć 17 znaków i może faktycznie pani stwierdziła że coś za krótki.

 

Motocykl jest z 1996 roku.

- w oryginalnym dowodzie rejestracyjnym irlandzkim jest wpisany numer VIN, ale tylko ostatnie 6 cyfr

- motocykl posiada tabliczke znamionowa na, ktorej jest 17 cyfrowy numer VIN

- na glowce ramy jest oryginalnie wybity 17 cyfrowy numer VIN

- na przegladzie diagnosta przepisal 17 cyfrowy numer VIN

 

Chodzi o to, ze urzednik irlandzki wpisal w dowodzie ostatnie 6 cyfr (cyfry zgadzaja sie z tym co jest na tabliczce oraz na glowce ramy), a nie calosc VINu i to sie nie podoba Pani w WK. Byc moze w Irlandii nie ma obowiazku wpisywania w dowodach pelnego numeru VIN. Dokumenty zostawilem i maja zadzwonic bo oni sprawdza dlaczego nie ma wpisanego calego numeru.

 

Rece opadaja :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gdyż Pani urzędnik dopatrzyła się

 

Niech zgadnę - starostwo powiatowe? U nich różne rzeczy się zdarzają, zależy na kogo trafisz. Może spróbuj w innej osoby w okienku.

 

Pani urzędnik zrobiła ksero dokumentów i powiedziała, że sprawdzą czy numery są prawidłowe

 

Czyli zarejestrowali i dali PC? No bo jeśli chcą coś wyjaśniać to chyba powinni przyjąć papiery do rejestracji. Pomijając fakt, że NIE MOGĄ nie przyjąć dokumentów. Ale tam tak jest często...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli zarejestrowali i dali PC? No bo jeśli chcą coś wyjaśniać to chyba powinni przyjąć papiery do rejestracji. Pomijając fakt, że NIE MOGĄ nie przyjąć dokumentów. Ale tam tak jest często...

 

Nie zarejestrowali i nie dostałem żadnego PC (co oznacza ten skrót?)

Zrobiła ksero moich dokumentów, oryginały oddała mi i kazała ksero złożyć w sekretariacie. Podałem do siebie telefon kontaktowy i mam czekać, aż się odezwą. Ile to może potrwać?

 

 

Pzdr

Tomek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PC (co oznacza ten skrót?)

 

PC = Pozwolenie Czasowe, potocznie mówiąc - miękki dowód. Dziwi mnie postępowanie tej "pani" z Twojego WK, na jakiej podstawie nie zarejestrowała motocykla mając wszystkie potrzebne dokumenty :evil: , jeśli będzie zwlekać poproś o decyzję odmowy rejestracji na piśmie i sprawę skieruj do SKO (Samorządowe Kolegium Odwoławcze).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PC (co oznacza ten skrót?)

 

PC = Pozwolenie Czasowe, potocznie mówiąc - miękki dowód. Dziwi mnie postępowanie tej "pani" z Twojego WK, na jakiej podstawie nie zarejestrowała motocykla mając wszystkie potrzebne dokumenty :evil: , jeśli będzie zwlekać poproś o decyzję odmowy rejestracji na piśmie i sprawę skieruj do SKO (Samorządowe Kolegium Odwoławcze).

 

Mój WK to Gorzów Wlkp.

Czyli odmowa była bezpodstawna, a Pani nie wiedząc co zrobić kazała dokumenty złożyć przez sekretariat?

 

Może zrobię tak:

W poniedziałek zadzwonię do WK poproszę o rozmowę z kierownikiem i zapytam czy coś już "ustalili". W przypadku braku jakichkolwiek informacji wybiorę się we wtorek do WK z moimi dokumentami, pobiorę numerek i spróbuję zarejestrować motocykl ponownie w przypadku ponownej odmowy poproszę o pisemne uzasadnienie i podstawę prawną.

Pytanie czy jeśli już złożyłem dokumenty w sekretariacie to jest sens próbować rejestrować ponownie?

Zależy mi na rejestracji przed 1 maja gdyż miałem pojechać na zlot i ponisłem z tego powodu wydatki.

 

Pzdr

Tomek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jedziesz na zlot do Sławy?

:)

Nie, Hanover, ale to nie zlot motocyklowy, ale motocyklem chciałem polecieć.

Co radzicie, aby przed 1 maja zarejestrować?

 

 

Pzdr

Tomek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale motocyklem chciałem polecieć.
:?:)

 

[ Dodano: 28-04-2013, 11:30 ]

Co radzicie, aby przed 1 maja zarejestrować?

Udać się jutro do WK i wyjaśnić

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale motocyklem chciałem polecieć.
:?:)

 

[ Dodano: 28-04-2013, 11:30 ]

Co radzicie, aby przed 1 maja zarejestrować?

Udać się jutro do WK i wyjaśnić

 

 

Pojechać motocyklem :)

 

Mam iść i powiedzieć - rejestrujcie bo nie macie żadnych podstaw do niezarejestrowania? :)

Co konkretnie powiedzieć, żeby nie dać się zbyć odpowiedzią - musimy to wyjaśnić.

Z kim najlepiej porozmawiać? Rozmowa z Panią, która mnie obsługiwał nie ma sensu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do odmowy to opiszę Ci jak poszedłem z przyczepą.

Odmówili bo powiedzieli że nie zrobi pewnej zmiany żaden diagnosta i że wogule to nie jest możliwe.

Tego samego dnia znalazłem diagnostę ale powiedział że owszem zrobi zmiany ale WK napewno nie wyda mi kwitów. W te pędy do WK i przy naczelniku poprosiłem od wydanie kwitów (złożyłem oczywiście wniosek) lub odmowę na piśmie zgodnie z KPA czyli od ręki, 30 dni itp ale w tym przypadku od ręki bo skoro pracownik jest pewien to po co czekać a ja od razu złożę skargę do SKO. Wyszło że dostałem kwity z WK, diagnosta zrobił swoje a ja mam co chciałem. Była to najszybciej załatwiona sprawa w WK bo w piątek byłem w WK, w sobotę u diagnosty w poniedziałek z kompletem kwitów w WK a w piątek miałem twardy DR.

 

Wniosek dla Ciebie - składasz wniosek o rejestrację i już (tylko aby na PC wpisali dobrą podstawę prawną) a jak twierdza i są pewni że czegoś brakuje to mogą wydać to na piśmie od ręki i nie trzeba czekać 30 dni. Jak każą czekąć 30 dni to po otrzymaniu odpowiedzi skarga na nieznajomość przepisów przez pracownika. Wiem wiem, darcie kotów ale czasami tak jest w urzędach w naszym kraju. A skargę warto napisać bo wszyscy nimi grożą a część faktycznie je pisze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak składasz wniosek prosisz o potwierdzenie przyjęcia na kopiach (o ile chcą tylko przyjąć i nie rejestrować). Jeśli są pewni to NATYCHMIAST mają dać decyzję odmowną, bo chcesz się odwoływać do SKO (Samorządowe Kolegium Odwoławcze - rozpatruje w pierwszej instancji wszystkie decyzje starosty). Jeśli przyjmą i nie dadzą nic, to też prosisz o potwierdzenie przyjęcia, bo z uwagi na to, że ani nie rejestrują, ani nie chcą dać odpowiedzi natychmiast chcesz składać skargę do SKO na przewlekłość postępowania (masz do tego prawo w każdej chwili - nawet w pierwszym dniu postępowania właśnie). SKO bada, czy doszło do przewlekłości i przy okazji czy miało miejsce rażące naruszenie prawa, co będzie dla Ciebie podstawą również do założenia sprawy cywilnej.

 

Poza tym przypominasz, że jeśli chcą sobie cokolwiek sprawdzać i korespondować z Irlandią, to po to jest właśnie rejestracja czasowa. Cytuję za rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 27 września 2003 r. w sprawie szczegółowych czynności organów w sprawach związanych z dopuszczeniem pojazdu do ruchu oraz wzorów dokumentów w tych sprawach (tekst jednolity - Dz.U.Nr 137, poz.968 z 31 lipca 2007 r. z późn.zm.):

 

"ZAŁĄCZNIK Nr 2

INSTRUKCJA W SPRAWIE CZYNNOŚCI ZWIĄZANYCH Z CZASOWĄ REJESTRACJĄ POJAZDU Z URZĘDU

 

§ 1. Po dokonaniu czasowej rejestracji pojazdu z urzędu, a przed wystawieniem dowodu rejestracyjnego, organ rejestrujący stosuje odpowiednio przepis § 2a rozporządzenia i prowadzi, w razie konieczności, postępowanie wyjaśniające dotyczące własności pojazdu i jego cech identyfikacyjnych oraz, w razie konieczności, w przypadku:

(...)

3) pojazdu sprowadzonego i zarejestrowanego po raz pierwszy za granicą:

(...)

d) weryfikuje dane zawarte w dowodzie rejestracyjnym lub innym dokumencie stwierdzającym rejestrację pojazdu, wydanym przez organ właściwy w sprawach rejestracji tego pojazdu za granicą, i w przypadku wątpliwości, co do dokumentu lub danych w nim zawartych, wyjaśnia je z tym organem;

 

Jak wyraźnie widać, jeśli WK ma jakieś wątpliwości co do nr VIN, to zgodnie z tym przepisem ma to wyjaśniać PO DOKONANIU REJESTRACJI z urzędu!!! Tym bardziej w przypadku, gdy wyraźnie widać, że niezgodność nie polega na przedstawieniu do rejestracji pojazdu z całkowicie odmienną numeracją, a jedynie z pominięciem pewnych jej członów, które i w Polsce w latach 90-tych jeszcze bywały pomijane w DR!!!

 

Generalnie grzecznie, ale stanowczo radzę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co konkretnie powiedzieć, żeby nie dać się zbyć odpowiedzią
Generalnie grzecznie, ale stanowczo radzę...

Słuchaj się Kolegi blakopa :);)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na tą chwilę nie widzę jeszcze niczego nagannego w postępowaniu urzędu. Wniosek o rejestrację przyjęty, postępowanie rozpoczęte, klient poinformowany. Z tego, co czytam nie wynika, że w ogóle była mowa o odmowie rejestracji. Odsunięcie w czasie o 1-2 dni wydania decyzji czasowej z urzędu w sytuacji niestandardowej (a pod taką można by tą sprawę podciągnąć), nie można jeszcze nazwać zbędną zwłoką.

Myślę, że raczej i bez interwencji jutro dostałbyś tablice i PC.

 

Gdyby jednak okazało się, że faktycznie miałoby trwać to dużo dłużej, wyżej masz informacje jak postępować :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.