Skocz do zawartości

WK - problem z rejestracją motocykla z Irlandii


zapomnia0007

Rekomendowane odpowiedzi

Mój WK to Gorzów Wlkp.

 

W Gorzowie są dwa. Miejski i starostwo.

 

W starostwie jest sajgon nie do opisania, zależy do kogo trafisz w okienku, a wizyta u naczelnika nic nie pomoże. Jemu pokazanie przepisu w Dz.U nie daje efektu. Nie przyjmowanie dokumentów do rejestracji, na zasadzie NIE BO NIE, jest nagminne.

 

W miejskim ostatnio się władza zmieniła i też jest różnie, ale bardziej normalnie. Z reguły nie robią problemów, lub wszystko starają się wyjaśnić na rejestracji czasowej.

 

Po Twoim IP myślałem, że to starostwo, ale jak piszesz, że Gorzów to chyba miejski?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 52
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

  • zapomnia0007

    15

  • blakop

    7

  • Grzegorz Łódź

    7

  • darkdog

    3

Mój WK to Gorzów Wlkp.

 

W Gorzowie są dwa. Miejski i starostwo.

 

W starostwie jest sajgon nie do opisania, zależy do kogo trafisz w okienku, a wizyta u naczelnika nic nie pomoże. Jemu pokazanie przepisu w Dz.U nie daje efektu. Nie przyjmowanie dokumentów do rejestracji, na zasadzie NIE BO NIE, jest nagminne.

 

W miejskim ostatnio się władza zmieniła i też jest różnie, ale bardziej normalnie. Z reguły nie robią problemów, lub wszystko starają się wyjaśnić na rejestracji czasowej.

 

Po Twoim IP myślałem, że to starostwo, ale jak piszesz, że Gorzów to chyba miejski?

 

Dokładny adres to:

Urząd Miasta Gorzowa Wlkp., ul. Przemysłowa 53, 66-400 Gorzów Wlkp.

 

W tym dzienniku ustaw jest jakiś konkretny przepis, który mówi, że nie wymaga się pełnego VINu w zagranicznym dowodzie rejestracyjnym?

Jak pójdę to co konkretnie powiedzieć, aby mnie nie zbyli i kazali czekać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odsunięcie w czasie o 1-2 dni wydania decyzji czasowej z urzędu w sytuacji niestandardowej (a pod taką można by tą sprawę podciągnąć), nie można jeszcze nazwać zbędną zwłoką.

 

To proszę opisać co nygusy w urzędach chce przez te dwa dni zrobić. Słucham. Jakie to działania faktyczne organu mogłyby usprawiedliwić te wa dni zwłoki? lakier na paznokciach chyba aż tyle nie schnie? ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiadomo jeszcze czy dwa dni, czy tylko kilka godzin :) Wniosek złożony w piątek, a poniedziałku jeszcze nie było :D

Może wystarczy tylko konsultacja z kimś bardziej doświadczonym? Poza tym trudno ocenić tak do końca sprawę tylko na podstawie wpisów na forum, bez wglądu w dokumenty.

 

Wszyscy chyba jednak przyznają, że szybkość działania zależy nie tylko od wiedzy, ale i doświadczenia.

Jeden diagnosta nietypowe badanie techniczne pojazdu wykona bez problemu, a inny w takiej samej sytuacji odeśle właściciela z pojazdem do rzeczoznawcy, prawda? :-P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiadomo jeszcze czy dwa dni, czy tylko kilka godzin :) Wniosek złożony w piątek, a poniedziałku jeszcze nie było :D

Może wystarczy tylko konsultacja z kimś bardziej doświadczonym? Poza tym trudno ocenić tak do końca sprawę tylko na podstawie wpisów na forum, bez wglądu w dokumenty.

 

Wszyscy chyba jednak przyznają, że szybkość działania zależy nie tylko od wiedzy, ale i doświadczenia.

Jeden diagnosta nietypowe badanie techniczne pojazdu wykona bez problemu, a inny w takiej samej sytuacji odeśle właściciela z pojazdem do rzeczoznawcy, prawda? :-P

 

Opisałem jakie dokumenty dostarczyłem, ale mogę powtórzyć.

- VAT-25

- umowa kupna - wpisany 17 cyfrowy VIN

- Irlandzki dowód rej. z wpisanym VIN, ale tylko ostatnie 6 cyfr (i to dla urzednika problem)

- tłumaczenie dowodu

- przeglad motocykla z wpisanym VINem 17 cyfrowym

 

Ostatnie 6 cyfr z dowodu zgadza sie z cyframi na tabliczce oraz glowce ramy, a takze na kazdym dostarczonym przeze mnie dokumencie. Polski urzedniK teraz bedzie sprawdzal dlaaczego irlandzki urzednik nie wpisal calego numeru VIN.

 

[ Dodano: 29-04-2013, 10:19 ]

Jak składasz wniosek prosisz o potwierdzenie przyjęcia na kopiach (o ile chcą tylko przyjąć i nie rejestrować). Jeśli są pewni to NATYCHMIAST mają dać decyzję odmowną, bo chcesz się odwoływać do SKO (Samorządowe Kolegium Odwoławcze - rozpatruje w pierwszej instancji wszystkie decyzje starosty). Jeśli przyjmą i nie dadzą nic, to też prosisz o potwierdzenie przyjęcia, bo z uwagi na to, że ani nie rejestrują, ani nie chcą dać odpowiedzi natychmiast chcesz składać skargę do SKO na przewlekłość postępowania (masz do tego prawo w każdej chwili - nawet w pierwszym dniu postępowania właśnie). SKO bada, czy doszło do przewlekłości i przy okazji czy miało miejsce rażące naruszenie prawa, co będzie dla Ciebie podstawą również do założenia sprawy cywilnej.

 

Poza tym przypominasz, że jeśli chcą sobie cokolwiek sprawdzać i korespondować z Irlandią, to po to jest właśnie rejestracja czasowa. Cytuję za rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 27 września 2003 r. w sprawie szczegółowych czynności organów w sprawach związanych z dopuszczeniem pojazdu do ruchu oraz wzorów dokumentów w tych sprawach (tekst jednolity - Dz.U.Nr 137, poz.968 z 31 lipca 2007 r. z późn.zm.):

 

"ZAŁĄCZNIK Nr 2

INSTRUKCJA W SPRAWIE CZYNNOŚCI ZWIĄZANYCH Z CZASOWĄ REJESTRACJĄ POJAZDU Z URZĘDU

 

§ 1. Po dokonaniu czasowej rejestracji pojazdu z urzędu, a przed wystawieniem dowodu rejestracyjnego, organ rejestrujący stosuje odpowiednio przepis § 2a rozporządzenia i prowadzi, w razie konieczności, postępowanie wyjaśniające dotyczące własności pojazdu i jego cech identyfikacyjnych oraz, w razie konieczności, w przypadku:

(...)

3) pojazdu sprowadzonego i zarejestrowanego po raz pierwszy za granicą:

(...)

d) weryfikuje dane zawarte w dowodzie rejestracyjnym lub innym dokumencie stwierdzającym rejestrację pojazdu, wydanym przez organ właściwy w sprawach rejestracji tego pojazdu za granicą, i w przypadku wątpliwości, co do dokumentu lub danych w nim zawartych, wyjaśnia je z tym organem;

 

Jak wyraźnie widać, jeśli WK ma jakieś wątpliwości co do nr VIN, to zgodnie z tym przepisem ma to wyjaśniać PO DOKONANIU REJESTRACJI z urzędu!!! Tym bardziej w przypadku, gdy wyraźnie widać, że niezgodność nie polega na przedstawieniu do rejestracji pojazdu z całkowicie odmienną numeracją, a jedynie z pominięciem pewnych jej członów, które i w Polsce w latach 90-tych jeszcze bywały pomijane w DR!!!

 

Generalnie grzecznie, ale stanowczo radzę...

 

Właśnie wróciłem z WK z pustymi rękoma. Kompletnie nic nie załatwiłem.

Rozmawiałem z kierownikiem, ale bez skutku. Poprosiłem powołując się na rozporządzenie Ministra Infrastruktury o rejestrację czasową, ale mi odmówiono gdyż Pan kierownik stwierdził, że nie ma on tu zastosowania. Stwierdził, że przy rejestracji i wyrejestrowaniu pojazdów organ rejestrujący stosuje przepisy Kodeksu postępowania administracyjnego.

Powołał się także, na dwa poniższe artykuły:

Art. 35. § 1. Organy administracji publicznej obowiązane są załatwiać sprawy bez zbędnej zwłoki.

§ 3. Załatwienie sprawy wymagającej postępowania wyjaśniającego powinno nastąpić nie później niż w ciągu miesiąca, a sprawy szczególnie skomplikowanej - nie później niż w ciągu dwóch miesięcy od dnia wszczęcia postępowania, zaś w postępowaniu odwoławczym - w ciągu miesiąca od dnia otrzymania odwołania.

Na prośbę wydania decyzji odmownej stwierdził, że oni niczego nie odmawiają, a wyjaśniają i na to mają maksymalnie miesiąc.

Reasumując czasowej rejestracji nie otrzymałem ponieważ, ten przepis ich nie interesuje, pisma z odmową także, nie otrzymałem. Nic nie otrzymałem.

Jedynie co mam to potwierdzenie przyjęcia wniosku z datą piątkową.

 

[ Dodano: 29-04-2013, 21:39 ]

Czy WK, może odmówić rejestracji czasowej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musisz złożyć skargę do SKO na przewlekłość postępowania.

 

Naczelnik WK się myli. Przepis kpa top przepis ogólny - opisany przypadek jest regulowany przepisem szczegółowym (który cytowałem) i ego należy tu zastosować. Wiele ta skarga nie da, ale może dasz mu popalić nas przyszłość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musisz złożyć skargę do SKO na przewlekłość postępowania.

 

Naczelnik WK się myli. Przepis kpa top przepis ogólny - opisany przypadek jest regulowany przepisem szczegółowym (który cytowałem) i ego należy tu zastosować. Wiele ta skarga nie da, ale może dasz mu popalić nas przyszłość.

 

Jakiś progres po wczorajszej "awanturze". Przed chwilą zadzwonił owy naczelnik i cytuję:

"Po rozmowie z Panem dyrektorem wydamy Panu PC - zapraszamy do WK"

Wielkie dzięki za pomoc inaczej czekałbym łaskawie na ich telefon.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sytuacji gdy w" Urzędach" nie chcą z " różnych względów" od ręki załatwić w/w dokumentów (tu PC) to od razu(jeśli mamy podstawy prawne) składamy dokumenty na dziennik podawczy w sekretariacie pod datą przyjęcia itp.(najlepiej na ksero mieć potwierdzenie przyjęcia oddanych dokumentów) i oczekujemy na "za" lub" przeciw" z podaną podstawą prawną.Niestety trochę to trwa ale nie ma" kręcenia" i jest się do czegoś(decyzji odmowy) odnieść!Tak sie załatwia sprawy obywateli w cywilizowanym świecie (u nas też).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i oczekujemy na "za" lub" przeciw" z podaną podstawą prawną

 

Powtarzam - obecnie już nie trzeba czekać. Oczywiście niezależnie od tego, że faktycznie od każdego werdyktu można się odwoływać (tak było i jest), to już w momencie złożenia wniosku mamy prawo skarżyć urząd o przewlekłość postępowania, co daje potem fajny materiał wyjściowy do procesu cywilnego jak i innych skarg na WK :) To spory bay na urzędników. Tym bardziej, że tu wręcz był książkowy przykład nieuzasadnionego przewlekania. Zazwyczaj urzędowi w innych sprawach trudno to udowodnić... stąd mechanizm ten jest mało popularny. Ale tu można było jakby co :) Warto pamiętać o tej niedawnej w sumie nowelizacji kpa :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio... No to już pewnie z 2-3 lata ten przepis jest... Biorąc pod uwagę, że ustawa z 1964 roku, to pozwoliłem sobie na taki myślowy skrót "ostatnio" :)

Generalnie skarga na przewlekłość postępowania to stosunkowo nowy twór na gruncie kpa, stąd tak pozwoliłem go sobie określić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzięki za pomoc inaczej czekałbym łaskawie na ich telefon.

Myślę że piwko Koledze blakopowi się należy :)

Oczywiście duże i zimne, tylko czy kolega jest pijący? :)

 

Mam jeszcze pytanie odnośnie wysokości opłat za PC. Na moje pytanie jaki jest koszt takiej rejestracji, usłyszałem, że mam zapłacić 197zł czyli jak za normalną rejestrację. Czy faktycznie kwoty są takie same?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze pytanie odnośnie wysokości opłat za PC. Na moje pytanie jaki jest koszt takiej rejestracji, usłyszałem, że mam zapłacić 197zł czyli jak za normalną rejestrację. Czy faktycznie kwoty są takie same?

 

Rejestracja "stała" to koszt 121,50 + 75,50 zł, czyli 197 zł (w tym PC wydane z urzędu, DR i KP). Natomiast PC wydane na wniosek (np. w celu dojazdu na badanie techniczne) to koszt 37,75 zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze pytanie odnośnie wysokości opłat za PC. Na moje pytanie jaki jest koszt takiej rejestracji, usłyszałem, że mam zapłacić 197zł czyli jak za normalną rejestrację. Czy faktycznie kwoty są takie same?

 

Rejestracja "stała" to koszt 121,50 + 75,50 zł, czyli 197 zł (w tym PC wydane z urzędu, DR i KP). Natomiast PC wydane na wniosek (np. w celu dojazdu na badanie techniczne) to koszt 37,75 zł.

Teraz wszystko jasne. Dzięki

 

Oczywiście duże i zimne, tylko czy kolega jest pijący?

Wystarczy że klikniesz w ikonkę "piwo"-pierwsza od lewej na dole :)

Miałem na myśli prawdziwe zimne :P

 

Za motocykl? Tak - 197. Po prostu płacisz od razu za całość (za dowód, kartę).

Tak, motocykl. Mam nadzieję, że żadnego numeru mi nie wytną i po 30 dniach nie odmówią wydania twardego dowodu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TR - 40 zł + 0,50 zł opł. ew.

ZL - 12,50 zł

DR - 54 zł + 0,50 zł opł. ew.

PC - 13, 50 + 0,50 zł opł. ew.

KP - 75 zł + 0,50 zł opł. ew.

_________________________

 

Razem: 197 zł :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio... No to już pewnie z 2-3 lata ten przepis jest... Biorąc pod uwagę, że ustawa z 1964 roku, to pozwoliłem sobie na taki myślowy skrót "ostatnio" :)

Generalnie skarga na przewlekłość postępowania to stosunkowo nowy twór na gruncie kpa, stąd tak pozwoliłem go sobie określić.

o skardze to mnie uczono na kursie właśnie 2-3 latka temu ;)

 

jakiej nowelizacji KPA?

Jest jednolity z tego roku .

 

[ Dodano: 30-04-2013, 23:02 ]

http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU20130000267

 

jednak może mając jakiś dzień wolny (w co wątpię w tym długim weekendzie) postaram się przejrzeć całe KPA ponownie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście duże i zimne, tylko czy kolega jest pijący? :)

 

:D:ok To ciekawe pytanie :D . Od kiedy znam kolegę blakopa to ma piwo albo kieliszek w ręku. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od kiedy znam kolegę blakopa to ma piwo albo kieliszek w ręku. :D

A ja myślałem że długopis i pieczątkę.No może jeszcze papierosy i zapalniczkę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.