Skocz do zawartości

Analizator spalin


TomaszM

Rekomendowane odpowiedzi

Panowie Diagności potrzebuję potrzebuję pomocy w wyborze analizatora spalin. Stary idzie na emeryturę i muszę kupić nowy. Mam oferty na trzy analizatory:

- Arcon Oliver K-4500

- Capelec CAP 3201

- Actigas AT 505

 

ceny podobne (na jeden jest teraz promocja), natomiast nie mam pojęcia jak się na co dzień z nimi współpracuje, serwisuje, legalizuje no i jak się na to zapatruje TDT.

 

Za wszelkie podpowiedzi i sugestie będę bardzo wdzięczny.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 53
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

  • DARIO64

    9

  • adam1501

    4

  • Skobel

    4

  • biker100

    4

- Arcon Oliver K-4500

 

Mam i odradzam. Nie ze względu na komfort pracy, czy awaryjność (bo takich problemów z nim nie ma) ale na serwisowanie. Analizator zabezpieczony jest kodem i po pół roku się blokuje więc legalizację i kalibrację musi przeprowadzić człowiek który je rozprowadza. Nie wiem jak na Twoim terenie, ale u mnie bierze ponad dwa razy więcej niż w Haiku i nie mamy innej opcji... Serwis umywa ręce...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Nie wiem co kolego wybrałeś ale ja z innej beczki zaproponuje analizator Kane 4-1..jak dotąd bezproblemowy zarówno co do działania jak i tematu TDT

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Dzień dobry :)

Też będę musiał analizatory powymieniać :razz:

Pismo najprawdopodobniej zredagowane przez dystrybutora analizatorów spalin:

"KANE Auto 4-1 MID".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak mam analizator po kapitalnym remoncie w 2011 roku (po przesyłce kurierskiej pozostał z niego tylko wyświetlacz i obudowa - cała reszta nówka) to też muszę go wymienić? Urządzenie jest z 1998 r a ostatnia legalizacja odbyła się 9.04.2013 i ważna do 30.09.2013

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak mam analizator po kapitalnym remoncie w 2011 roku

Mowa jest o roku wyprodukowania, więc niestety :sad: .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież to jakiś absurd. Każą nam wymieniać w pełni sprawne (przechodzą legalizację gum co 6 mieś) analizatory na chińskie badziewia które nawet pół roku nie wytrzymują bez awarii albo rozkalibrowania wskazań. Ja przeważnie używam Olivera K-90 (1996r) z którym nie mam absolutnie żadnych problemów. Przecież to jest ewidentny wałek, żeby nagonić klientów sprzedawcom nowych analizatorów bo merytorycznego uzasadnienia nie ma żadnego !!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a może by tak poczytać

Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U.

z 2005 r. Nr 163, poz. 1362 i Nr 180, poz. 1494,

z 2006 r. Nr 170, poz. 1217 i Nr 249, poz. 1834,

z 2007 r. Nr 176, poz. 1238,

z 2008 r. Nr 227, poz. 1505,

z 2009 r. Nr 18, poz. 97 i Nr 91, poz. 740 oraz

z 2010 r. Nr 66, poz. 421 i Nr 107, poz. 679.

 

pewnie gdzieś tam jest np

"uchyla się art. 26, 27, 29a ... "

 

:lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mowa jest o roku wyprodukowania, więc niestety :sad:

Mam protokół Obwodowego Urzędu Miar z 22.02.2013 w którym stoi, że analizator i manometr spełniają wszelkie wymagania i stosują legalne jednostki miar, żadnych uwag. Kontrola została przeprowadzona bardzo dokładnie, inspektorzy sprawdzali wszelkie numery, oznaczenia i naniesione plomby żaden nie pisnął słowem, że coś jest nie tak, choć na analizatorze jak "krowi łeb" stoi rok produkcji. Może po prostu chodzi o zapis z art 26, który mówi o jednostkach jakie są stosowane w tych urządzeniach i jeżeli nie spełniają wymagań to mają być wymienione a miały 10 letni okres karencji. Pozostałe urządzenia, które spełniają wymagania mogą pozostać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może po prostu chodzi o zapis z art 26,
chodzi o rozdz. 8 art. 27

Art. 27.

Przyrządy pomiarowe zalegalizowane lub uwierzytelnione przed dniem wejścia w

życie ustawy, niespełniające jej przepisów, mogą być nadal legalizowane, o ile spełniają

wymagania dotychczasowych przepisów, lecz nie dłużej niż przez 10 lat od

dnia wejścia w życie ustawy, z wyłączeniem przyrządów kontrolnych, o których

mowa w przepisach o czasie pracy kierowców.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

niespełniające jej przepisów

Tzn, jeżeli spełniają to mogą być dalej użytkowane i ten zapis ich nie dotyczy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tzn, jeżeli spełniają to mogą być dalej użytkowane i ten zapis ich nie dotyczy?
wg. mnie tak jeżeli spełniają warunki wg. Dz.U. 2001 Nr 63 poz 636
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tzn, jeżeli spełniają to mogą być dalej użytkowane i ten zapis ich nie dotyczy?

Mogły być używane przez 10 lat i ten okres właśnie się kończy :

"Art. 27.

Przyrządy pomiarowe zalegalizowane lub uwierzytelnione przed dniem wejścia w

życie ustawy, niespełniające jej przepisów, mogą być nadal legalizowane, o ile spełniają

wymagania dotychczasowych przepisów, lecz nie dłużej niż przez 10 lat od

dnia wejścia w życie ustawy, z wyłączeniem przyrządów kontrolnych, o których

mowa w przepisach o czasie pracy kierowców."

 

Nie może być tak, że wiek wpływa na to czy trzeba czy nie trzeba wymieniać urządzenie. Są przecież stacje co robią 2 tyś badań w roku a są też takie co 10tyś badań. Analizator powinien być wymieniany na nowy jeśli nie przejdzie sprawdzenia w GUM a nie bo ktoś chce sprzedać nowy !!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest to naciąganie SKP i.....na tym skończę
dokładnie

"...Proszę spokojnie spojrzeć na swoje świadectwo legalizacji, jeśli w wymaganiach jest podane Rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 7 grudnia 2007 r. w sprawie wymagań, którym powinny odpowiadać analizatory spalin samochodowych oraz zakresu sprawdzeń wykonywanych podczas prawnej kontroli metrologicznej tych przyrządów pomiarowych (Dz. U. z 2007 r. Nr 241, poz. 1765) to to są właśnie aktualne, a nie "dotychczasowe" wymagania w rozumieniu art.27." - https://www.facebook.com/Laboratorium.Haik tak jak podał S.K.P-Poznań

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months later...
a może by tak poczytać

Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy

Jest dzisiejszy

pewnie gdzieś tam jest np

"uchyla się art. 26, 27, 29a ... "

Dla mnie jest tam kołomyja .

 

[ Dodano: 13-09-2013, 20:52 ]

No to tak wyrywkowo .

Art. 8d. 1. Z wnioskiem o zatwierdzenie typu przyrządu pomiarowego

może wystąpić producent lub jego upoważniony

przedstawiciel

Art. 8h. 1. Okres ważności zatwierdzenia typu wynosi dziesięć lat, o ile przepisy odrębne nie stanowią inaczej.

2. Okres ważności na wniosek producenta lub jego upoważnionego przedstawiciela może być przedłużany

o kolejne

okresy dziesięcioletnie.

3. Okres ważności zatwierdzenia typu z ograniczeniami

nie może przekraczać 2 lat i może być przedłużony nie więcej

niż o 3 lata.

4. Okres ważności nie może być przedłużony, jeżeli nastąpiła zmiana wymagań, a decyzja zatwierdzenia

typu nie mogłaby

być wydana na podstawie zmienionych przepisów.

5. W przypadku gdy okres ważności nie zostanie przedłużony, zatwierdzenie typu uznaje się za ważne w odniesieniu do

przyrządów pomiarowych wprowadzonych już do użytkowania.

Art. 8k. 1.12) Legalizacja ponowna przyrządu pomiarowego jest dokonywana na wniosek:

1) użytkownika;

2) wykonawcy naprawy lub instalacji przyrządu pomiarowego.

Art. 8l. Organ administracji miar oraz podmiot upoważniony odmawiają dokonania legalizacji, jeżeli:

1) typ zgłoszonego przyrządu pomiarowego, podlegającego

zatwierdzeniu typu, nie jest zatwierdzony;

 

Na podstawie tego moim zdaniem można dalej legalizować analizatory które są użytkowane ,ale teraz przechodzimy do kołomyi i zacznę od końca

 

Art. 29a. Przyrządy pomiarowe zalegalizowane do dnia 31 grudnia 2003 r. zgodnie z zasadami określonymi w art. 29

mogą być nadal legalizowane, lecz nie dłużej niż do dnia 31 grudnia 2013 r., o ile spełniają wymagania przepisów, na podstawie

których zostały zalegalizowane.

 

Art. 29. (pominięty).47)
47) Zamieszczony w obwieszczeniu.

 

Czyli w/g jakich zasad ?

No to jeszcze to (fajny ten tekst jednolity :-D )

 

2. Podany w załączniku do niniejszego obwieszczenia tekst jednolity ustawy nie obejmuje:

1) art. 27 i art. 29 ustawy z dnia 11 maja 2001 r. – Prawo o miarach (Dz. U. z 2004 r. Nr 243, poz. 2441), które stanowią:

„Art. 27. Przyrządy pomiarowe zalegalizowane lub uwierzytelnione przed dniem wejścia w życie ustawy, niespełniające

jej przepisów, mogą być nadal legalizowane, o ile spełniają wymagania dotychczasowych przepisów, lecz

nie dłużej niż przez 10 lat od dnia wejścia w życie ustawy, z wyłączeniem przyrządów kontrolnych, o których mowa

w przepisach o czasie pracy kierowców.”

„Art. 29. Do czasu wejścia w życie przepisów wykonawczych prawna kontrola metrologiczna odbywa się na podstawie

przepisów dotychczasowych, nie dłużej jednak niż przez 1 rok od dnia wejścia w życie ustawy.”;

No cóż ,jeśli się pozmieniały wymagania że np. ma coś badać lub w określony sposób ,a stary tego nie ma ,to pójdzie do lamusa .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Legalizowałem w sierpniu i wrześniu 2 analizatory z 1995r. Dostały legalizację do końca stycznia i lutego. Jeśli było by coś nie tak dostały by tylko do końca roku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam Bosch ETT, z 1998 wiosny i świeżą legalizację w pazurze do lutego 2014. Jak rozmawiałem z serwisem to powiedzieli, że jeżeli analizator spełnia wymagania to wiek nie gra roli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Czy możecie polecić jakiś dymomierz?Najlepiej prosty w obsłudze.Teraz mam z czujnikiem piezoelektrycznym i męczę się strasznie z obrotami.Potrzebuje czegoś co będzie badać zadymienie bezpośrednio z sondy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy możesz coś bliżej napisać na temat tego sprzętu.

Czy legalizacje można robić wszędzie, czy tylko w serwisie urządzenia?

Czy przy awarjach jest szybka reakcja serwisu?

Jak się bada zadymienie na nim?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko poczytałem, tylko chciałbym aby ktoś użytkujący ten sprzęt ocenił go chłodnym okiem. Prezentację można zamówić, tylko potem będą mnie nagadywać, czy już się zdecydowałem, a chciałbym spokojnie wybrać coś najkorzystniejszego dla mnie.Każdy przedstawiciel swój towar chwali, a po zakupie to sam będę wiedział o plusach i minusach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.