Skocz do zawartości

Serdecznie witamy w nowej wersji forum!

Pierwsze logowanie wcześniejszych użytkowników do nowego forum, wymaga wygenerowania nowego hasła (jest to czynność jednorazowa). W tym celu możemy skorzystać z linku Nie pamiętasz hasła? lub z tego u dołu okna logowania. Uwaga: Proszę podać e-mail taki sam, jaki jest ustawiony na wcześniejszym forum!

Gee

Oko orlika

Polecane posty

Gee

Rozpoczął się drugi rok monitoringu pary orlików krzykliwych w gnieździe z Puszczy Knyszyńskiej, o imionach Supraśl i Płoska, wyłonionych w ramach konkursu.

Kamerę zainstalowaliśmy, przetestowaliśmy i uruchomiliśmy z końcem marca 2013 roku, przed przylotem orlików, aby uniknąć niepokojenia ptaków obecnością ludzi. Pierwszy ptak pojawił się 17 kwietnia, gdy w lesie jeszcze było sporo śniegu. Termin ten jest bardzo typową datą przylotu - wpisuje się w średnią krajową z wielu lat. Ptaki rozpoczynając migrację w Afryce nie wiedzą jaka jest u nas pogoda, nie mają pojęcia, że wiosna w Polsce nadeszła w tym roku później niż zwykle, ale na szczęście śniegi szybko ustąpiły i nie miało to znaczenia dla orlików. Samica od razu zabrała się do porządkowania gniazda - zaczęła usuwać zbędne gałęzie, od czasu do czasu podejrzliwie zerkając prosto w oko naszej kamery. Ptaki przynosiły upolowane zwierzęta (małe ssaki, płazy) i zjadały je w gnieździe. W kolejnych tygodniach, po imponujących tokach w powietrzu wysoko nad gniazdem, orliki odbędą gody i samica złoży pierwsze jajo, które od razu zacznie wysiadywać.

O dalszej historii orlikowej rodziny dowiemy się z kolejnej porcji nagrań, których ciekawsze urywki będzie można obejrzeć na stronie projektu www.orlikkrzylkiwy.pl w zakładce: "Oko orlika".

żródlo-

http://www.bialystok.lasy.gov.pl/web/rdlp_bialystok/main;jsessionid=21B16258ECF70E2C868B2D8A910B7CA6?p_p_id=101_INSTANCE_YBYN&p_p_lifecycle=0&p_p_state=normal&p_p_mode=view&p_p_col_id=column-3&p_p_col_count=2&_101_INSTANCE_YBYN_struts_action=%2Ftagged_content%2Fview_content&_101_INSTANCE_YBYN_redirect=%2Fweb%2Frdlp_bialystok&_101_INSTANCE_YBYN_assetId=24913232p_3

Gee

Symbolika herbu mojej gminy nawiązuje do orłów żyjących na terenie .Czyli orła bielika

Znam miejsca z gniazdami... Lecz podejść nie wolno za blisko... lubie gapić sie kiedy unoszą sie majestatycznie... :0

W Polsce objęty ochroną gatunkową ścisłą. Wymieniony w Dyrektywie Ptasiej i Polskiej Czerwonej Księdze jako gatunek wymagający szczególnej uwagi. Wokół gniazd bielików obowiązuje strefa ochronna: przez cały rok w promieniu do 200 m, a okresowo (od 1 stycznia do 31 lipca) – w promieniu do 500 m od gniazda[12]. Ich lokalizacja jest objęta tajemnicą prawną, aby uchronić ptaki przed niepokojeniem, np. wybieraniem jaj i piskląt, fotografowaniem czy kłusownictwem...

żródlo-

http://pl.wikipedia.org/wiki/Herb_Michałowa

http://pl.wikipedia.org/wiki/Bielik_zwyczajny

5ae1a59090c93_orze.png.6bb53cae99a9f920610e20efc1f8facf.png

blakop
Czyli orła bielika

Czyli jastrzębia tak naprawdę... Tak dla ścisłości :)

Znam miejsca z gniazdami... Lecz podejść nie wolno za blisko... lubie gapić sie kiedy unoszą sie majestatycznie... :0

Często tak masz, że widzisz unoszące się gniazda? :)

Ja Ci radzę - to granatowe, to warto przed wypiciem przez chleb przesączyć :evil:

Gee

Blakopku...

Czy ty nie zauważasz róznic?

Oki, niech Ci będzie..miej przyjemność... oczywiście nie gniazda ...ptaki.

Ulżylo Ci?

To moze napiszesz coś w temacie wyżej...

Jesteś obcykanym gościem, zapewne zrobił Ci ktoś ekstra-erotyczny masaż Podzil siewrażeniami... bo jakos chyba mam ochote... Zachęć.

Mówią, że aby nie mieć pokus , należy im ulec...

;)

5ae1a5909bdc3_jastrzb.jpg.853b58a13ea8e183aa8d6a3ba01785dd.jpg

bieik.jpg.cf149a26b857a86b14509de0e6ea95e1.jpg

Psuj
bieik.jpg

jastrząb.jpg

Bielik zwyczajny, bielik (Haliaeetus albicilla) – gatunek dużego ptaka drapieżnego z rodziny jastrzębiowatych (Accipitridae). Błędnie nazywany orłem.

blakop

No to jeszcze dodaj orła do tego i zobaczysz do której rodziny należy bielik. Zapewniam, że nie do orłów :) Nazwa jest wyłącznie potoczna.

Kiedyś na jednej kreskówce Disneya wdziałem, jak ptak się przeprowadzał - chwycił gniazdo pazurami i poleciał razem z nim... Może takie coś widziałaś? :)

Gee

Zasadniczo to chodzilo mi o róznicę pomiedzy orłem bielikiem a jastrzebiem zwyczajnym-

http://pl.wikipedia.org/wiki/Jastrząb_zwyczajny

A nie kwalifikowanie gatunku.

Blakop...ugryzło Cię co...żona nie dogodzila...czy kiepski dzień?

Bo jesli chodzi o kreskówki...to tej sceny nie widziałam... :P

Psuj
pomiedzy orłem bielikiem

Bielik to nie orzeł. Diagności i ludzie z tej branży już tak mają, że starają się wyrażać ściśle.

Np. dla ciebie skuter a dla nas może to być albo motorower, albo motocykl...

hugol22

bielik

bielik.jpg.0a2511870f7479872db65cfa8276d7b7.jpg

Gee
pomiedzy orłem bielikiem

Bielik to nie orzeł. Diagności i ludzie z tej branży już tak mają, że starają się wyrażać ściśle.

Np. dla ciebie skuter a dla nas może to być albo motorower, albo motocykl...

Rozumiem...zboczenie zawodowe.

Psujku... skuter od moto to jeszcze dam rady odróznić... I od motorowera tez...

Pamiętasz Pegaza na pedaly? :lol:

blakop
Psujku... skuter od moto to jeszcze dam rady odróznić... I od motorowera tez...

A ja myślę, że nie potrafisz ;)

Psuj
A ja myślę, że nie potrafisz

Też tak myślę... :P

Psuj
oj tam oj tam zaraz nie potrafi

No chyba, że chodzi o taki

biker100
Psuj
blakop

Określenie skuter jest tożsame z np. samochodem dostawczym - określenie to ma znaczenie społeczne, potoczne, nawet handlowe. Określa pewne przeznaczenie pojazdu z uwagi na funkcje jaką wykonuje - próżno odnosić to jednak do faktycznych przepisów określających klasyfikację pojazdów, warunki techniczne itd...

Ze skuterem jest podobnie:

Skuter może być i motorem i motorowerem. Skuter to jest typ konstrukcji a nie rodzaj pojazdu...

Lekki motorower z Biedronki nazwiemy skuterem, jeśli będzie miał taka konstrukcję, ale należy pamiętać, że są też ciężkie skutery, które w istocie są motocyklami - i to nawet nie takimi lekkimi... Autorzy cytowanego artykułu i panowie eksperci się zblamowali :evil:

Zatem nie można mówić o odróżnieniu skutera od motocykla - bo to są określenia których znaczenia pojęciowe z jednej strony są różne, a z drugiej mogą się w sobie zawierać :)

Olga

Nie wiem, czy dobrze rozumiem...

Czy te jastrzębie, to będą w tym roku na tych skuterach śmigały? ;)

:evil:

Psuj
Czy te jastrzębie, to będą w tym roku na tych skuterach śmigały?

Ale tylko na motorach...

Olga

No tak... można swobodniej rozwinąć skrzydła ;)

Jacdiag

mówiąc bardziej obrazkowo

skuter to rodzaj "nadwozia" jednośladu ...

:evil:

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

Ważne informacje

Umieściliśmy pliki cookie na Twoim urządzeniu, aby pomóc Ci ulepszyć tę witrynę. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym razie zakładamy, że możesz kontynuować.