Skocz do zawartości

Opłata za powtórne badanie.


Diagnose

Rekomendowane odpowiedzi

Klient na okresowym badaniu technicznym otrzymał wynik negatywny, ze względu na brak świateł mijania.Klient zjawił się po kilku dniach z usunięta usterką.Diagnosta skasował go 14 zł (pytanie moje czy prawidłowo). Klient zażądał podstawy prawnej, co do ponownej opłaty.Znalazłem w Dz.u że przeprowadza się badanie dodatkowe, ale nie mogę się doszukać podstawy prawnej o konieczności opłaty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 86
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

  • JANUSZ60

    10

  • biker100

    9

  • Psuj

    8

  • Paprock

    8

Czy powinien przeprowadzać regulację świateł, czy tylko sprawdzić prawidłowość ustawienia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak robimy .

 

No urzędowo :D:D:D a jak reguluję to mam przerwę w badaniu urzędowym :lol::lol::lol:

 

Nie pomyl się przy kontroli. :evil: Rutyna czasem może zgubić człowieka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie pomyl się przy kontroli.

 

Już mam obczajone na co Pan Inspektor zwraca szczególną uwagę podczas kontroli od trzech lat tak samo i zawsze na to samo zwraca uwagę reszta jakoś go chyba mniej interesuje , oczywiście jak jest ten sam Pan kontrolujący, gorzej jak się zmieni :D:D:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Diagnosta skasował go 14 zł (pytanie moje czy prawidłowo).

 

Moim zdaniem nie prawidłowo, powinien skasować 20zł, miałem małą akcję na kontroli miesiąc temu w podobnym przypadku :D.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

powinien skasować 20zł
?? jakaś argumentacja na poparcie ceny?? bo Tabela opłat za badania techniczne, pkt. 2, ppkt. 2.4 określa jasno, że za tą czynność należ się 14,00 PLN.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2.2 ustawienia i natężenia świateł drogowych i świateł mijania 14,00

 

po piersze ppkt. 2.4 dotyczy toksyczności spalin, po drugie myślę że wam o ten chodzi pkt. 2.2 jak wyżej. Po trzecie co ma ustawianie świateł i natężenie do jego braku. Po czwarte myślę oraz uważam że kolega powinien skasować 20zł z pkt.:

 

2.8 wszystkich innych usterek łącznie 20,00
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

po piersze ppkt. 2.4 dotyczy toksyczności spalin
wg. jakiego cennika???
o drugie myślę że wam o ten chodzi pkt. 2.2

 

Dz. U. z dnia 14 października 2004 r.

2.Ponowne sprawdzenie mechanizmów i zespołów w pojeździe' date=' w którym stwierdzono usterki w trakcie badań technicznych w zakresie:

 

2.1 skuteczności i równomierności działania hamulców 20,00

 

2.2 skuteczności działania hamulców tramwaju 120,00

 

2.3 skuteczności działania hamulca elektrodynamicznego trolejbusu 50,00

 

2.4 ustawienia i natężenia świateł drogowych i świateł mijania 14,00

 

Po trzecie co ma ustawianie świateł i natężenie do jego braku

bo jak był brak to nie mógł sprawdzić ustawienia świateł - raczej logiczne.

 

Po czwarte to mam mieszane uczucia .... :x

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak przepraszam przez pomyłkę zobaczyłem sobie na starszy cennik, ale wiecie o co mi chodzi, pomyliłem tylko pkt.

 

bo jak był brak to nie mógł sprawdzić ustawienia świateł - raczej logiczne.

 

Nic nie jest logiczne do końca. Jak chcesz iść w tym temacie no to dobra, skasował 14 zł za sprawdzenie regulacji lampy, to pytam się czemu nie skasował za usterkę techn. tylko za to co nie mógł sprawdzić na BO. To tak jak np. z przewodami hamulcowymi jak ci pękną w trakcie badania, dajesz N piszesz tam pęknie przewody tak jak jest w ustawie. przyjeżdża gość po wymianie to sprawdzasz jeszcze raz hamulce czy tylko usunięcie usterki ( w tym przypadku wymiana przewodu) jeśli sprawdzasz hamulce jeszcze raz to kasujesz za to??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat z żarówką jest ciekawy. Powiem to tak jak mi to wytłumaczył Pan z TDT.

Nie kasujemy 14 zł za brak światła mijania ponieważ to 14 zł stosuje się do regulacji i natężenia świateł. Kasujemy 20 zł i tylko tyle ponieważ klient już zapłacił za sprawdzenie regulacji i natężenia świateł w badaniu okresowym za pierwszym razem. A jeżeli by się okazało że po naprawie światła mijania jest źle wyregulowane dajemy kolejny N i wysyłamy klienta na kolejną naprawę (regulację świateł)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ponieważ klient już zapłacił za sprawdzenie regulacji i natężenia świateł w badaniu okresowym za pierwszym razem.
jak sama nazwa pkt-u 2 mówi jest to ponowne sprawdzenie mechanizmów i zespołów w pojeździe, w którym stwierdzono usterki w trakcie badań technicznych w zakresie: także nie trafia do mnie argumentacja. Może się mylę, nie wiem.

 

[ Dodano: 03-06-2013, 17:11 ]

A jeżeli by się okazało że po naprawie światła mijania jest źle wyregulowane dajemy kolejny N i wysyłamy klienta na kolejną naprawę (regulację świateł)
w teorii zgadzam się, jednak w praktyce .... :x
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak sama nazwa pkt-u 2 mówi jest to ponowne sprawdzenie mechanizmów i zespołów w pojeździe, w którym stwierdzono usterki w trakcie badań technicznych w zakresie: także nie trafia do mnie argumentacja. Może się mylę, nie wiem.

 

No dokładnie więc jak możesz kasować za regulację świateł jak takiej usterki nie stwierdzono. Stwierdzono brak świateł mijania i za to kasujesz i o to mi tylko chodzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Po czwarte to mam mieszane uczucia .... :x

 

dział 2." Ponowne sprawdzenie mechanizmów i zespołów w pojeździe,

w którym stwierdzono usterki w trakcie badań technicznych

w zakresie" czyli dotyczy ponownego sprawdzenia usterek które ujawnione zostały w trakcie OBT i wynik badania był "N". A wynika to z zapisu: Dz.U.04.223.2261 4) Opłata obowiązuje również przy okresowym badaniu technicznym.( jest to nieco śmieszny ale jednoznaczny zapis w tym przypadku).

 

Natomiast jeżeli pojazd został skierowany przez organ ruchu drogowego to kłania się nam inny dział tabeli opłat:

4.Dodatkowe badanie techniczne pojazdu skierowanego przez organ

kontroli ruchu drogowego w razie uzasadnionego przypuszczenia, że

zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego lub narusza wymagania

ochrony środowiska.

I tu mamy:

4.1 określone usterki techniczne, warunki techniczne (osobno za każde określone

warunki techniczne lub badany układ czy zespół pojazdu) a cena 20,00 PLN za każdy układ, nie więcej niż 98.00 PLN, a to wynika z: Dz.U.04.223.2261

 

3) W przypadku gdy opłata za badanie techniczne pojazdu powstała z połączenia opłat określonych

w lp. 4.1 i 5.1 tabeli byłaby większa od opłaty określonej w lp. 1 tabeli, pobiera się opłatę określoną w

lp. 1 tabeli.

Może to nie jest intuicyjne, logiczne, ale zgodne z obowiązującym prawem. ::hey

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4) Opłata obowiązuje również przy okresowym badaniu technicznym.( jest to nieco śmieszny ale jednoznaczny zapis w tym przypadku).

W dziale drugim cennika nie ma takiego przypadku, więc nie wiem co Cię tu dziwi. Co do całej reszty masz rację,,,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4) Opłata obowiązuje również przy okresowym badaniu technicznym.( jest to nieco śmieszny ale jednoznaczny zapis w tym przypadku).

W dziale drugim cennika nie ma takiego przypadku, więc nie wiem co Cię tu dziwi. Co do całej reszty masz rację,,,

 

Masz rację. Wtrąciłem to w niewłaściwym miejscu.

 

Śmieszność tego zapisu: "4.1 określone usterki techniczne, warunki techniczne (osobno za każde określone warunki techniczne lub badany układ czy zespół pojazdu)4)", polega na tym, że przy wykonaniu badania okresowego, w przypadku zatrzymania DR za usterkę jakiegoś układu, sprawdzenie wykonujesz raz a kasujesz podwójnie, raz w ramach BO i drugi raz za usterkę (20 PLN). I to jest śmieszne. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Śmieszność tego zapisu: "

Moim zdaniem to celowe i prawidłowe rozwiązanie. Po zatrzymaniu DR płacisz za karę a okresowe to Twój obowiązek. Pewnie niektórzy czekaliby, aż upłynie termin by nie płacić za usterki ,,,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.