Skocz do zawartości

Inne badania na OSKP


blakop

Rekomendowane odpowiedzi

Pytanie podchwytliwe:

 

Czy na okręgowej stacji kontroli pojazdów wolno mi wykonywać inne badania, aniżeli te określone w PoRD (czyli stricte badania techniczne)? Czy też wolno wykorzystywać mi OSKP i jej urządzenia także do innych badań i innej działalności badawczej - oczywiście zarobkowej? Przyznam, że nie analizowałem jeszcze zmian po 22 czerwca w tym zakresie, ale może to być ciekawa kwestia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 67
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

  • blakop

    12

  • Psuj

    11

  • Grzegorz Łódź

    9

  • biker100

    9

Czy też wolno wykorzystywać mi OSKP i jej urządzenia także do innych badań?
zbyt szeroko zadane pytanie - masz na myśli badania laboratoryjne etc.?? podaj przykład badania.

 

[ Dodano: 06-06-2013, 10:01 ]

Na pewno nie będzie można robić badań technicznych "SAM" przed rejestracją, chyba, że OSKP zostanie dopuszczona jako jednostka uprawniona do przeprowadzenia jednostkowego pojazdów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

masz na myśli badania laboratoryjne etc.??

Nawet zwykłe sprawdzenie auta na życzenie klienta lub dla przykładu pomiar sił hamowania dla PIMOT- u .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To pokażcie mi przepis, że jak OSKP zostanie dopuszczona jako jednostka uprawniona, będzie mogła na tej stacji wykonywać takie badania.

Wyznaczenie OSKP jako jednostki uprawnionej to jedno. A to, że literalnie pozostanie to w sprzeczności z PoRD to drugie :)

 

Albo jednostka, albo OSKP :) Wpada kontrola na OSKP, a tam się okazuje są wykonywane inne badania, niż te wskazane w PoRD. Co wtedy? :P

PoRD nie daje żadnego wyjątku na takie czy inne badania na OSKP poza tymi wskazanymi w ustawie na dzień dzisiejszy. Czy coś przeoczyłem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OSKP zostanie dopuszczona jako jednostka uprawniona
a może przedsiębiorca dostanie uprawnienia do wykonywania tychże badań, nie każdy przedsiębiorca posiada wyłącznie OSKP - nie wiem, poszedłem w tę stronę. Może ktoś ma inne zdanie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobrze - przedsiębiorca dostanie zgodę na taką jednostkę - wiadomym jest, że do prowadzenia tychże badań, które NIE SĄ BADANIAMI TECHNICZNYMI w rozumieniu PoRD, będzie wykorzystywał mieszczenia i urządzenia SKP - czego w zasadzie robić mu nie wolno, prawda? :)

Wymagania dla jednostki badawczej są w zasadzie co do lokalu i sprzętu w dużej mierze tożsame z warunkami OSKP. Trudno oczekiwać, że przedsiębiorca ubiegający się o uzyskanie statusu tej jednostki badawczej postawi drugą identyczną w zasadzie halę obok istniejącej OSKP da prowadzenia wyłącznie tychże badań jednostkowych. Będzie raczej bazował na posiadanej już OSKP, ewentualnie nieco ją doposażając i zatrudniając może dodatkowy personel itd. I jest to logiczne, gdyby nie to, że co do zasady pozostanie w sprzeczności z PoRD, bo w tym układzie na OSKP będą wykonywane badania inne niż badania techniczne określone ustawą :) A jak wiecie, niejedna stacja miała już kłopoty przez to, że wykonywała na ścieżce diagnostycznej czynności inne niż badania techniczne :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat juz był i to w dość nerwowej atmosferze- w skrócie " stacja od innej działalności powinna być oddzielona trwałą przegrodą" interpretacja MI

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat juz był i to w dość nerwowej atmosferze- w skrócie " stacja od innej działalności powinna być oddzielona trwałą przegrodą" interpretacja MI

 

Dokładnie o to mi chodzi.

Prowadzenie uprawnionej jednostki bez wątpienia taką działalnością będzie, prawda? Zatem jest trochę mydleniem oczu, że OSKP będą mogły taką działalność prowadzić. Przynajmniej tak to widzę od strony formalnej...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak już kiedyś pisałem jedna ze stacji przyserwisowych wystąpiła do MI o "interpretacje" możliwości "kontroli" pojazdów przed serwisem-odpis jak wyżej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma żadnych, powtarzam - ŻADNYCH, prawnych przeciwwskazań aby na skp dokonywać badań i analiz technicznych innych niż badania urzędowe określone w PORD. Badań - nie napraw i regulacji. Na to wskazuje nawet PKD jaki stacja musi posiadać...

 

 

jedna ze stacji przyserwisowych wystąpiła do MI o "interpretacje" możliwości "kontroli" pojazdów przed serwisem-odpis jak wyżej

 

Jaką podali podstawę prawną?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem w stanie w tej chwili podać podstaw prawnych, ale Koledzy z pewnością mi pomogą. Na stanowisku diagnostycznym mojej prywatnej OSKP, nie diagnosta uprawniony, ale mechanik samochodowy, wykonuje inne czynności niż badania techniczne i co może mi starostwo, albo TDT zarzucić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na stanowisku diagnostycznym mojej prywatnej OSKP, nie diagnosta uprawniony, ale mechanik samochodowy, wykonuje inne czynności niż badania techniczne

Moim skromnym zdaniem najpierw trzeba znaleźć podstawy prawne czy SKP może wykonywać lub nie inne czynności niż badanie techniczne.Później dopiero kto je wykonuje :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TD-51-5111-108/09/10

Wodpowiedz na pismo w sprawie możliwości użytkowania SKP do przeprowadzania badań diagnostycznych innych niż urzędowe badania techniczne DTDMI przedstawia następujące stanowisko:

Czynności takie jak:

-sprawdzenie stanu technicznego pojazdu na potrzeby stacji obsługi, tj wykrywanie usterek oraz sprawdzenie poprawności wykonywanych napraw,

-sprawdzenie stanu technicznego pojazdu w trakcie tranzakcji kupna sprzedaży zleconych przez uczestnika tranzakcji,

 

stanowią właściwości stacji diagnostycznej, nie zaś skp o których mowa w ustawie PRD. W związku z faktem, iż w/w działalności zasadniczo się od siebie różnią, czynności podczas ich wykonywania nie powinny być przeprowadzane na tym samym stanowisku kontrolnym.

 

Informujemy, że zgodnie z par. 3 rozporządzenia MTiB z dnia 10/02/2006 w sprawie wymagań w stosunku do stacji przeprowadzających BTP(Dz.U Nr 40, poz 275)- jeżeli SKP stanowi część podmiotu prowadzącego...........to powinna być na całej długości stanowiska kontrolnego oddzielona do sufitu przegrodą budowlaną

Jest to odpowiedz na zapytanie pewnej stacji, nie do mnie należy interpretacja tego stanowiska bo przy ostatniej próbie poszło prawie "na noże" więc podaje je bez komentarza z mojej strony

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W mojej wypowiedzi był błąd - oczywiście chodziło mi podanie podstawy, że badania wszelakie mogę, NAPRAWIAĆ już niby nie??

 

Z powyższego pisma jasno wynika:

 

OSKP nie może przeprowadzać badań "jednostkowych" na stanowisku kontrolnym stacji, chyba, że zostanie to zapisane w ustawie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

stanowią właściwości stacji diagnostycznej,

 

To jeszcze mi znajdź czym się różni stacja kontroli pojazdów od stacji diagnostycznej :)

Bo skoro na skp pracują diagności to na stacji diagnostycznej , to kto? Kontrolerzy? :evil:

 

oczywiście chodziło mi podanie podstawy, że badania wszelakie mogę, NAPRAWIAĆ już niby nie??

 

To wynika z PKD i z nazw. Mamy stanowisko kontrolne, a nie naprawcze. Wykonywanie jakichkolwiek napraw gryzie się też z ochroną środowiska. Nie pamiętam jak się to nazywa, ale skp jest neutralna dla środowiska (nie "wytwarza" zużytych części i olejów) a warsztat już nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To wynika z PKD i z nazw. Mamy stanowisko kontrolne, a nie naprawcze. Wykonywanie jakichkolwiek napraw gryzie się też z ochroną środowiska. Nie pamiętam jak się to nazywa

PKD 71.20.B Pozostałe badania i analizy techniczne

http://pkd-kody.pl/71-20-b/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To wynika z PKD i z nazw

 

PKD to można mieć różnorakie. A nazwa? Hmmm... Więc sugerujesz, że tylko nazwa ogranicza zakres działalności??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc sugerujesz, że tylko nazwa ogranicza zakres działalności??

 

To jest bardziej skomplikowane... SKP ma stanowisko kontrolne - i ono służy tylko do kontroli, urzędowej lub nie urzędowej, ale kontroli. Nie widzę przeciwwskazań, aby skp zrobiło sobie drugie stanowisko naprawcze, gdzie może sobie klocki i oleje wymieniać. Pod jednym szyldem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak - z tym się zgadzam.

Tylko co oznacza to:

i ono służy tylko do kontroli, urzędowej lub nie urzędowej

 

Czyli - czy mogę na tym stanowisku badać stan pojazdów do wszelkich innych celów - zarobkowo i nie tylko??

Wg pisma ministerstwa - nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg pisma ministerstwa - nie.

 

O pismach z ministerstwa to już legendy chodzą. Sam wiesz o tym najlepiej...

 

Czyli - czy mogę na tym stanowisku badać stan pojazdów do wszelkich innych celów - zarobkowo i nie tylko??

 

W/g mnie i aktualnego stanu prawnego - TAK. Bo czym różni się skp od stacji diagnostycznej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mniej jednak mam wątpliwości, czy stanowisko kontrolne w SKP można wykorzystywać do innej działalności gospodarczej. Powiedzmy, że tu akurat zgadzam się z treścią tego pisma - przynajmniej w aktualnym stanie prawnym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.