Skocz do zawartości
Czy płacisz za terminale płatnicze 2x więcej niż musisz? ×

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano

Witam

Czy posiadając prawo jazdy kategorii B+E można jeździć takim zestawem

 

samochód osobowy (waga 1300kg, a waga na hak w dowodzie 2000kg) + laweta z samochodem (laweta 600kg + samochód 1350kg = 1950kg)

 

laweta 2 osiowa z hamulcem najazdowym

  • Odpowiedzi 112
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

  • michal_k

    14

  • abcs

    9

  • danielg539

    9

  • JANUSZ60

    8

Napisano

NIE

Art. 62. 1. Rzeczywista masa całkowita przyczepy ciągniętej przez:

1) samochód osobowy, samochód ciężarowy o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t lub autobus - nie może przekraczać rzeczywistej masy całkowitej pojazdu ciągnącego;

:D

Wszystkie drogi prowadzą do . . .

... trumny

Napisano

a jak masa samochodu ciągnącego laweta ma 1950kg, a laweta 600kg i samochód na lawecie 1350kg (czyli 1950kg) to można tak jechać ?

Napisano
a jak masa samochodu ciągnącego laweta ma 1950kg, a laweta 600kg i samochód na lawecie 1350kg (czyli 1950kg) to można tak jechać ?

Można, jeżeli rzeczywista masa pojazdu wynosi faktycznie 1950 kg i oczywiście, jeśli ta wartość nie przekracza DMC pojazdu.

Napisano

W przepisach jest mowa o RMC, a shoter09 chyba podaje MW. Krótko mówiąc chcąc ciągnąć lawetę o masie rzeczywistej (przyczepa + ładunek) 1950 kg musi być spięta z pojazdem którego DMC nie może być niższa niż 1950 kg, ma odpowiedni hak i zapis w DR, że może tak ciężką przyczepę ciągnąć oraz jego masa w czasie ciągnięcia przyczepy nie jest mniejsza niż rzeczone 1950 kg (MW + ładunek). Czyli kilka warunków trzeba spełnić.

Napisano
(waga 1300kg, a waga na hak w dowodzie 2000kg)

A co to za osobówka o tak małej masie własnej, a 2000 kg na haku? Jakie ma DMC zestawu ten samochód?

Napisano

Jest to jeden z większych błędów osób ciągnących lawetę lub przyczepę. To że w pozycji O.1 jest 2000kg nie oznacza iż taką można ciągnąć. Tak jak jest zapisane w PRD 62.1 należ zwrócić uwagę na rzeczywistą masę całkowitą pojazdu ciągnącego w momencie ciągnięcia przyczepy. Wielokrotnie masa ta koliduje z możliwościami pojazdu ciągnącego. W większości przypadków aby zapewnić warunek dla pełnego O.1 w pojeździe powinny byś wszystkie osoby na miejscach siedzących + bagaż czyli "rura wydechowa po asfalcie" :D i przyczepa na fuul "życzę powodzenia" :shock: i w tym przypadku B+E nie pomoże

Napisano
To że w pozycji O.1 jest 2000kg nie oznacza iż taką można ciągnąć.

Dkładnie!

Należy dodać jeszcze, że:

W przyczepie o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t, przeznaczonej do ciągnięcia przez pojazd, którego dopuszczalna masa całkowita wynosi nie mniej niż 1,33 dopuszczalnej masy całkowitej przyczepy, dopuszcza się hamulec roboczy typu bezwładnościowego (najazdowy), działający co najmniej na koła jednej osi;

Napisano
A jak ma się do tego rozdz. 4, par.14, pkt.7 ? :D
Należy dodać jeszcze, że:

W przyczepie o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t, przeznaczonej do ciągnięcia przez pojazd, którego dopuszczalna masa całkowita wynosi nie mniej niż 1,33 dopuszczalnej masy całkowitej przyczepy, dopuszcza się hamulec roboczy typu bezwładnościowego (najazdowy), działający co najmniej na koła jednej osi;

:D
Napisano

Co wy z tym najazdowym macie. Przecież stoi wyraźnie, że się dopuszcza a nie jest obowiązkowy. Ja bym patrzył raczej na O1 i O2 w DR. Ba, od tego bym zaczął.

Napisano
że się dopuszcza a nie jest obowiązkowy.
Obowiązkowy jest hamulec a z tych dopuszcza się bezwładnościowy. :)
Napisano
Obowiązkowy jest hamulec a z tych dopuszcza się bezwładnościowy. :)
dokładnie tak:

(Dz. U. z 2003r. Nr 32, poz. 262 z późn. zm.

5. Przyczepa powinna być wyposażona w następujące rodzaje hamulców:

1) hamulec roboczy:

a) spełniający wymagania określone w ust. 1 pkt 1,

b) uruchamiany z miejsca kierowcy jednym ruchem łącznie z hamulcem roboczym pojazdu ciągnącego, z zastrzeżeniem przepisu ust. 7,

c) zapewniający samoczynne zatrzymanie przyczepy w razie zerwania podczas jazdy połączenia z pojazdem ciągnącym;

2) hamulec postojowy:

a) działający również, gdy przyczepa jest odłączona od pojazdu ciągnącego,

b) uruchamiany z zewnątrz, a w odniesieniu do przyczepy przystosowanej do przewozu osób - uruchamiany również z wnętrza przyczepy; przez uruchamianie rozumie się również zwalnianie hamulca.

 

z wyjątkiem:

 

6. Przepisu ust. 5 nie stosuje się do:

1) przyczepy lekkiej, pod warunkiem że niezależnie od urządzenia łączącego przyczepa ta ma dodatkowe połączenie (łańcuch, linka), które w razie zerwania głównego urządzenia łączącego będzie zapobiegało dotykaniu jezdni przez dyszel i zapewniało niezbędną kierowalność przyczepy; jeżeli jednak dopuszczalna masa całkowita takiej przyczepy jest większa niż połowa masy własnej pojazdu ciągnącego, powinna ona spełniać wymagania określone w ust. 7;

2) jednoosiowej przyczepy dłużycowej.

7. W przyczepie o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t, przeznaczonej do ciągnięcia przez pojazd, którego dopuszczalna masa całkowita wynosi nie mniej niż 1,33 dopuszczalnej masy całkowitej przyczepy, dopuszcza się hamulec roboczy typu bezwładnościowego (najazdowy), działający co najmniej na koła jednej osi; warunek stosuje się również do przyczepy o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 5 t, zarejestrowanej po raz pierwszy przed dniem 1 stycznia 1968 r.

Napisano

A co to zmienia w sytuacji autora wątku, bo nie bardzo rozumiem. Pytanie było o masy a nie hamulce. Wiadomo, że laweta do przewozu samochodów przyczepą lekką nie jest (co innego do przewozu motocykli, bo ta może być lekką).

Napisano
Co wy z tym najazdowym macie. Przecież stoi wyraźnie, że się dopuszcza a nie jest obowiązkowy. Ja bym patrzył raczej na O1 i O2 w DR. Ba, od tego bym zaczął.

 

Masz rację aboz pytanie było o masy a nie hamulce.

Napisano
Co wy z tym najazdowym macie. Przecież stoi wyraźnie, że się dopuszcza a nie jest obowiązkowy. Ja bym patrzył raczej na O1 i O2 w DR. Ba, od tego bym zaczął.

 

Aboz, najazdowy dopuszcza się tylko do pewnej masy przyczepy tj. jeżeli masa pojazdu jest mniejsza niż 1.33 masy przyczepy.

Poniżej tego wskaźnika hamulec już nie może być typu najazdowego!

 

[ Dodano: 20-06-2013, 22:01 ]

Masz rację aboz pytanie było o masy a nie hamulce.

 

I dlatego może sobie zapiąć przyczepę z najazdowym hamulcem do masie mniejszej niż 1.33 masy przyczepy?

Napisano
Poniżej tego wskaźnika hamulec już nie może być typu najazdowego!

 

Ale to nie może być przyczyną zmniejszenia zapisów O1 w dowodzie rej.

"Społeczeństwo postanowiło kiedyś mieć Policję, aby pilnowała przestrzegania prawa, ustanowionego umysłami przedstawicieli tego społeczeństwa. Postanowiło mieć także diagnostów, którzy będą kontrolować pojazdy poruszające się po drogach, aby społeczeństwu było bezpiecznie. Teraz społeczeństwo ma problem kiedy Policjant karze mandatem za łamanie prawa, albo diagnosta nie chce dopuścić niesprawnego pojazdu. Bo prawa powinni przestrzegać inni a w stosunku do MNIE powinno wystarczyć jedynie moje ustne zapewnienie, że jestem wzorowym przedstawicielem tego społeczeństwa. Ci, którzy chcą wykonywać swe obowiązki tak jak NAKAZUJE prawo nie mają lekkiego życia....." - by abcs

Napisano
jeżeli masa pojazdu jest mniejsza niż 1.33 masy przyczepy.

Jeżeli masa pojazdu jest większa niż 1,33 masy przyczepy.

Napisano
Jeżeli masa pojazdu jest większa niż 1,33 masy przyczepy.
dokładnie, :ok . W przyczepie o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t, przeznaczonej do ciągnięcia przez pojazd, którego dopuszczalna masa całkowita wynosi nie mniej niż 1,33...
  • 1 year later...
Napisano

Czy posiadając wyłącznie kategorię prawa jazdy B bez adnotacji że została zdana część praktyczna egzaminu można ciągnąć przyczepę inną niż lekka?

Napisano

Tak ale tylko gdy zestaw pojazdów nie przekracza 3500 kg DMC.

Napisano
nie przekracza 3500 kg DMC.

Jakiej masy, rzeczywistej czy sumy DMC ?

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.