Skocz do zawartości

Serdecznie witamy w nowej wersji forum!

Pierwsze logowanie wcześniejszych użytkowników do nowego forum, wymaga wygenerowania nowego hasła (jest to czynność jednorazowa). W tym celu możemy skorzystać z linku Nie pamiętasz hasła? lub z tego u dołu okna logowania. Uwaga: Proszę podać e-mail taki sam, jaki jest ustawiony na wcześniejszym forum!

shoter09

Ciągnięcie lawety osobówką

Polecane posty

shoter09

Witam

Czy posiadając prawo jazdy kategorii B+E można jeździć takim zestawem

 

samochód osobowy (waga 1300kg, a waga na hak w dowodzie 2000kg) + laweta z samochodem (laweta 600kg + samochód 1350kg = 1950kg)

 

laweta 2 osiowa z hamulcem najazdowym

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jacdiag

NIE

Art. 62. 1. Rzeczywista masa całkowita przyczepy ciągniętej przez:

1) samochód osobowy, samochód ciężarowy o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t lub autobus - nie może przekraczać rzeczywistej masy całkowitej pojazdu ciągnącego;

:D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
shoter09

a jak masa samochodu ciągnącego laweta ma 1950kg, a laweta 600kg i samochód na lawecie 1350kg (czyli 1950kg) to można tak jechać ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Marek1
a jak masa samochodu ciągnącego laweta ma 1950kg, a laweta 600kg i samochód na lawecie 1350kg (czyli 1950kg) to można tak jechać ?

Można, jeżeli rzeczywista masa pojazdu wynosi faktycznie 1950 kg i oczywiście, jeśli ta wartość nie przekracza DMC pojazdu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
blakop

Ale jaka to masa to 1950? Własna, czy DMC?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mecher

Własna to chyba

samochód osobowy (waga 1300kg...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aboz

W przepisach jest mowa o RMC, a shoter09 chyba podaje MW. Krótko mówiąc chcąc ciągnąć lawetę o masie rzeczywistej (przyczepa + ładunek) 1950 kg musi być spięta z pojazdem którego DMC nie może być niższa niż 1950 kg, ma odpowiedni hak i zapis w DR, że może tak ciężką przyczepę ciągnąć oraz jego masa w czasie ciągnięcia przyczepy nie jest mniejsza niż rzeczone 1950 kg (MW + ładunek). Czyli kilka warunków trzeba spełnić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
waga50

A jak ma się do tego rozdz. 4, par.14, pkt.7 ? :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aboz
A jak ma się do tego rozdz. 4, par.14, pkt.7 ? :D
:?:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marbie
(waga 1300kg, a waga na hak w dowodzie 2000kg)

A co to za osobówka o tak małej masie własnej, a 2000 kg na haku? Jakie ma DMC zestawu ten samochód?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
IVVO

Jest to jeden z większych błędów osób ciągnących lawetę lub przyczepę. To że w pozycji O.1 jest 2000kg nie oznacza iż taką można ciągnąć. Tak jak jest zapisane w PRD 62.1 należ zwrócić uwagę na rzeczywistą masę całkowitą pojazdu ciągnącego w momencie ciągnięcia przyczepy. Wielokrotnie masa ta koliduje z możliwościami pojazdu ciągnącego. W większości przypadków aby zapewnić warunek dla pełnego O.1 w pojeździe powinny byś wszystkie osoby na miejscach siedzących + bagaż czyli "rura wydechowa po asfalcie" :D i przyczepa na fuul "życzę powodzenia" :shock: i w tym przypadku B+E nie pomoże

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Marek1
To że w pozycji O.1 jest 2000kg nie oznacza iż taką można ciągnąć.

Dkładnie!

Należy dodać jeszcze, że:

W przyczepie o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t, przeznaczonej do ciągnięcia przez pojazd, którego dopuszczalna masa całkowita wynosi nie mniej niż 1,33 dopuszczalnej masy całkowitej przyczepy, dopuszcza się hamulec roboczy typu bezwładnościowego (najazdowy), działający co najmniej na koła jednej osi;

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
waga50
A jak ma się do tego rozdz. 4, par.14, pkt.7 ? :D
Należy dodać jeszcze, że:

W przyczepie o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t, przeznaczonej do ciągnięcia przez pojazd, którego dopuszczalna masa całkowita wynosi nie mniej niż 1,33 dopuszczalnej masy całkowitej przyczepy, dopuszcza się hamulec roboczy typu bezwładnościowego (najazdowy), działający co najmniej na koła jednej osi;

:D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aboz

Co wy z tym najazdowym macie. Przecież stoi wyraźnie, że się dopuszcza a nie jest obowiązkowy. Ja bym patrzył raczej na O1 i O2 w DR. Ba, od tego bym zaczął.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
waga50
że się dopuszcza a nie jest obowiązkowy.
Obowiązkowy jest hamulec a z tych dopuszcza się bezwładnościowy. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
biker100
Obowiązkowy jest hamulec a z tych dopuszcza się bezwładnościowy. :)
dokładnie tak:

(Dz. U. z 2003r. Nr 32, poz. 262 z późn. zm.

5. Przyczepa powinna być wyposażona w następujące rodzaje hamulców:

1) hamulec roboczy:

a) spełniający wymagania określone w ust. 1 pkt 1,

b) uruchamiany z miejsca kierowcy jednym ruchem łącznie z hamulcem roboczym pojazdu ciągnącego, z zastrzeżeniem przepisu ust. 7,

c) zapewniający samoczynne zatrzymanie przyczepy w razie zerwania podczas jazdy połączenia z pojazdem ciągnącym;

2) hamulec postojowy:

a) działający również, gdy przyczepa jest odłączona od pojazdu ciągnącego,

b) uruchamiany z zewnątrz, a w odniesieniu do przyczepy przystosowanej do przewozu osób - uruchamiany również z wnętrza przyczepy; przez uruchamianie rozumie się również zwalnianie hamulca.

 

z wyjątkiem:

 

6. Przepisu ust. 5 nie stosuje się do:

1) przyczepy lekkiej, pod warunkiem że niezależnie od urządzenia łączącego przyczepa ta ma dodatkowe połączenie (łańcuch, linka), które w razie zerwania głównego urządzenia łączącego będzie zapobiegało dotykaniu jezdni przez dyszel i zapewniało niezbędną kierowalność przyczepy; jeżeli jednak dopuszczalna masa całkowita takiej przyczepy jest większa niż połowa masy własnej pojazdu ciągnącego, powinna ona spełniać wymagania określone w ust. 7;

2) jednoosiowej przyczepy dłużycowej.

7. W przyczepie o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t, przeznaczonej do ciągnięcia przez pojazd, którego dopuszczalna masa całkowita wynosi nie mniej niż 1,33 dopuszczalnej masy całkowitej przyczepy, dopuszcza się hamulec roboczy typu bezwładnościowego (najazdowy), działający co najmniej na koła jednej osi; warunek stosuje się również do przyczepy o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 5 t, zarejestrowanej po raz pierwszy przed dniem 1 stycznia 1968 r.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aboz

A co to zmienia w sytuacji autora wątku, bo nie bardzo rozumiem. Pytanie było o masy a nie hamulce. Wiadomo, że laweta do przewozu samochodów przyczepą lekką nie jest (co innego do przewozu motocykli, bo ta może być lekką).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
biker100
Co wy z tym najazdowym macie. Przecież stoi wyraźnie, że się dopuszcza a nie jest obowiązkowy. Ja bym patrzył raczej na O1 i O2 w DR. Ba, od tego bym zaczął.

 

Masz rację aboz pytanie było o masy a nie hamulce.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Marek1
Co wy z tym najazdowym macie. Przecież stoi wyraźnie, że się dopuszcza a nie jest obowiązkowy. Ja bym patrzył raczej na O1 i O2 w DR. Ba, od tego bym zaczął.

 

Aboz, najazdowy dopuszcza się tylko do pewnej masy przyczepy tj. jeżeli masa pojazdu jest mniejsza niż 1.33 masy przyczepy.

Poniżej tego wskaźnika hamulec już nie może być typu najazdowego!

 

[ Dodano: 20-06-2013, 22:01 ]

Masz rację aboz pytanie było o masy a nie hamulce.

 

I dlatego może sobie zapiąć przyczepę z najazdowym hamulcem do masie mniejszej niż 1.33 masy przyczepy?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Psuj
Poniżej tego wskaźnika hamulec już nie może być typu najazdowego!

 

Ale to nie może być przyczyną zmniejszenia zapisów O1 w dowodzie rej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
abcs
jeżeli masa pojazdu jest mniejsza niż 1.33 masy przyczepy.

Jeżeli masa pojazdu jest większa niż 1,33 masy przyczepy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
biker100
Jeżeli masa pojazdu jest większa niż 1,33 masy przyczepy.
dokładnie, :ok . W przyczepie o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t, przeznaczonej do ciągnięcia przez pojazd, którego dopuszczalna masa całkowita wynosi nie mniej niż 1,33...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
max72

Czy posiadając wyłącznie kategorię prawa jazdy B bez adnotacji że została zdana część praktyczna egzaminu można ciągnąć przyczepę inną niż lekka?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
danielg539

Tak ale tylko gdy zestaw pojazdów nie przekracza 3500 kg DMC.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JANUSZ60
nie przekracza 3500 kg DMC.

Jakiej masy, rzeczywistej czy sumy DMC ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

×

Ważne informacje

Umieściliśmy pliki cookie na Twoim urządzeniu, aby pomóc Ci ulepszyć tę witrynę. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym razie zakładamy, że możesz kontynuować.