Skocz do zawartości

Zmiana z ciężarówki na osobówkę


arekkos

Rekomendowane odpowiedzi

Czy z tej dyskusji można wyciągnąć wniosek odnośnie zmian i zaświadczenia.

Wymagamy zaświadczenia od klienta lub wystawiamy je jeżeli firma w której działa SKP spełnia wymogi (uprawnionego przedsiębiorcy).

Badanie(zmiany cięz. na osob) bez zaświadczenia to wynik N?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiedzcie mi panowie , czy wpisanie sobie odpowiedniego PKD z czymś się wiąże - w sensie merytorycznej wiedzy?

Myślę że nie ma sensu zagłębiać się dalej.Diagnosta ma stwierdzić czy pojazd spełnia wymagania.....art.66.(a co on zawiera jest jasno napisane) i nic więcej :) Takie moje zdanie.

 

[ Dodano: 01-07-2013, 10:59 ]

Badanie(zmiany cięz. na osob) bez zaświadczenia to wynik N?

U mnie tak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozwolę sobie powielić swój pierwszy post:

Zmian konstrukcyjnych pojazdu może dokonać tylko warsztat, o którym mowa w art. 66 ust.4 pkt 6 lit b ustawy Prawo o ruchu drogowym, który zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów w sprawie Polskiej Klasyfikacji Działalności prowadzi działalność w zakresie obsługi i naprawy pojazdów - kod PKD 45.20 Z lub 45.40 Z

 

Według powyższego musi posiadać zaświadczenie, że zmian (w tym przypadku - demontażu kratki) dokonał uprawniony przedsiębiorca.

 

Ja w ogóle nie podchodzę do badania bez powyższego zaświadczenia, jeżeli klient bardzo się upiera wtedy wynik badania "N".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi mi dokładnie o to, że jeżeli przeróbki są zrobione niezgodnie z przepisami, to stwierdza to UDS.

Natomiast dokument od przedsiębiorcy jest dla WK.

 

Gdzie to wyczytałeś, że to tylko dla WK?? Tak po prawdzie to prędzej się od strony wybronisz od tego, że o w WK nie musisz mieć tego papieru...

 

Przeróbki są zgodne z przepisami twierdzisz... A jednocześnie przyznajesz, że tego nie sprawdzasz... (bo nie patrzysz, czy zgodnie z art 66, pod czym się podpisujesz w zaświadczeniu, są stosowne dokumenty). Piszesz, że spełnia art.66... No to sprawdź, czy spełnia!! A nie tylko wybrane Cię kwestie 66 i potem zmartwienie!!

 

Jakby zaświadczenie o przeróbce było opisane w PoRD w miejscu o wymogach do rejestracji to ok!! Ale to zaświadczenie jest opisane jako podstawowy wymóg techniczny nawet nie w Dz.U.32, ale w samym PoRD w art 66, do którego wprost odnosi sie zaświadczenie z SKP, a TY swoje... No to powodzenia - do czasu myślę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A gdzie w Dz.U. pisze że mam żądać zaświadczenia od uprawnionego przedsiębiorcy?

Masz to w ustawie PoRD

Art.66

4. Zabrania się:

6) dokonywania zmian konstrukcyjnych zmieniających rodzaj pojazdu, z wyjątkiem:

b) pojazdu, w którym zmian konstrukcyjnych dokonał przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą w tym zakresie.

 

Jak to sprawdzisz jak nie na podstawie zaświadczenia?

A wystawiasz zaświadczenie z wynikiem P (pojazd spełnia wymagania techniczne art.66 ustawy). Czyli też dasz P jeśli zmian dokonał nie uprawniony przedsiębiorca?(bo skąd masz wiedzieć czy Pan X prowadzi działalność gospodarczą w tym zakresie?)

 

Oczywiście cały czas mówimy o zmianie rodzaju pojazdu.

 

Jak dla mnie to powinien jeszcze być punkt c) który powinien brzmiec miej więcej tak:

Uprawniony diagnosta sprawdza na podstawie wydanego poświadczenia (czy innego jakiegoś tam świstka) przez uprawnionego przedsiębiorcę czy zmiany w pojezdzie zostały wykonane zgodnie z obowiązującymi przepisami.

 

Art.66 tylko zabrania dokonywania zmian osobą bez uprawnień które nie mają odpowiedniego wpisu PKD , lecz nie doczytałem sie wpisu że diagnosta musi sprawdzać odpis z działalności gospodarczej przedsiębiorcy i może jeszcze rachunku przez niego wystawionego na odpowiednią kwotę.

Na podstawie DR gdzie jest jak byk napisane czy to jest sam osobowy , czy ciężarowy i na podstawie oględzin onganoleptycznych samochodu UDS nie jest Twój post jest niezgodny z zasadami - popraw, co masz do poprawienia - inaczej dostajesz ostrzeżenie ! em i chyba umie stwierdzić rodzaj samochodu.Chyba po to się uczył i odbył odpowiednią paroletnią praktyke żeby umieć stwierdzić ten fakt bez jakichś tam świstków.

Zresztą cały czas mówimy o Art.66 PoRD.

Sam. spełnia wymagania tegoż artykułu , albo nie spełnia i koniec i kropka.

Na początku mojej pracy jako Diagnosta też zacząłem być nadgorliwy i sprawdzać to co niepowinienem , ale mój WK szybko mnie oświecił i powiedział m iże ja jestem od sprawdzania czy wszystko jest prawidłowo wykonane , a oni są od kwesti papierologi.

Wyjątkiem są papiery od gazu.(pracuje na PSKP)

Widocznie co WK to inne zalecenia i zwyczaje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyjątkiem są papiery od gazu.

 

A gdzie ten wyjątek jest opisany??

 

mój WK szybko mnie oświecił i powiedział m iże ja jestem od sprawdzania czy wszystko jest prawidłowo wykonane , a oni są od kwesti papierologi

 

Infantylne uproszczenie... Kolejny co bez papierów UDT zrobi? No na co Ci to człowieku??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na podstawie DR gdzie jest jak byk napisane czy to jest sam osobowy , czy ciężarowy i na podstawie oględzin onganoleptycznych samochodu UDS nie jest Twój post jest niezgodny z zasadami - popraw, co masz do poprawienia - inaczej dostajesz ostrzeżenie ! em i chyba umie stwierdzić rodzaj samochodu.

 

Zrozum to, że nawet jeśli zmiany wykonane są super perfekt, ale nie dokonał ich odpowiedni przedsiębiorca - to pojazd nie spełnia art. 66. A Ty wystawisz zaświadczenie, że spełnia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrozum to, że nawet jeśli zmiany wykonane są super perfekt, ale nie dokonał ich odpowiedni przedsiębiorca - to pojazd nie spełnia art. 66. A Ty wystawisz zaświadczenie, że spełnia.

 

Należałoby to jakoś uporządkować...

Badanie po zmianach konstrukcyjnych dotyczy dwóch zakresów.

Jeden, zgodności z warunkami technicznymi z DzU 32 a drugi zgodności z art. 66 PoRD.

I w przypadku tego drugiego, zgodności z PoRD musi być prawidłowo udokumentowane, że przedsiębiorca dokonujący zmian, jest uprawnionym przedsiębiorcą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam mam pytanie a mianowicie przyjechal klient Renault Clio samochod ciezarowy, posiada opinie rzeczoznawcy o demontazu kratki i montazu kanapy, oraz zaswiadczenie od przedciebiorcy z PKD 45.20.Z. Auto Benzyna + LPG.

dodam badanie techniczne wazne do stycznia 2014.

I moje pytanie robie dodatkowe i kasuje 98+94 ? czy moze 98+63+94?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ustalacie datę następnego badania technicznego skoro pojazd ma ważne badanie . Zmiany konstrukcyjne są badaniami dodatkowymi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmiany konstrukcyjne są badaniami dodatkowymi

sam sobie odpowiedziałeś :) chyba że klient chce OBT to wtedy należy określić NTBT

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmiany konstrukcyjne są badaniami dodatkowymi.

-Tak, i po to w zakresie jest okresowe, z którego korzystamy i spokojnie do ceny doliczamy.

 

Czy ustalacie datę następnego badania technicznego skoro pojazd ma ważne badanie .

-Tak, ma ważne ale dotyczą one pojazdu przed zmianami, a po zmianach mamy "nowy" pojazd innego rodzaju z różniącymi się danymi, parametrami no i siłą rzeczy nowym terminem.

-Tak, wiem że ta różnica najczęściej sprowadza się do oświadczenia o demontażu stałej przegrody, (której w wielu przypadkach nigdy nie było :x), ale bywają i inne całkiem poważne zmiany.

 

sam sobie odpowiedziałeś chyba że klient chce OBT to wtedy należy określić NTBT

-Tak, a jaka tu odpowiedź?

-Klient to se chcieć może...

 

3. W przypadku dodatkowego badania technicznego pojazdu po zmianie rodzaju, przeznaczenia lub masy pojazdu, dla których zgodnie z ustawą następuje zmiana terminu kolejnego okresowego badania technicznego pojazdu, uprawniony diagnosta określa termin następnego okresowego badania technicznego pojazdu.

 

Tak przynajmniej rozumuję. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak przyjedzie samochód ciężarowy ok. roku od I-szej rej. zmienić rodzaj na osobowy, to z automatu "wydłużycie" mu TNBT na 3 lata od daty I-szej rej? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak przyjedzie samochód ciężarowy ok. roku od I-szej rej. zmienić rodzaj na osobowy, to z automatu "wydłużycie" mu TNBT na 3 lata od daty I-szej rej?
:?

6. Okresowe badanie techniczne samochodu osobowego, samochodu cięŜarowego o

dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t, motocykla lub przyczepy o

dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t przeprowadza się przed upływem 3

lat od dnia pierwszej rejestracji, następnie przed upływem 5 lat od dnia pierwszej rejestracji

i nie później niŜ 2 lata od dnia przeprowadzenia poprzedniego badania technicznego, a

następnie przed upływem kolejnego roku od dnia przeprowadzenia badania. Nie dotyczy to

pojazdu przewoŜącego towary niebezpieczne, taksówki osobowej, pojazdu samochodowego

konstrukcyjnie przeznaczonego do przewozu osób w liczbie od 5 do 9, wykorzystywanego do

zarobkowego transportu drogowego osób, pojazdu marki "SAM", pojazdu zasilanego gazem,

pojazdu uprzywilejowanego oraz pojazdu uŜywanego do nauki jazdy lub egzaminu

państwowego, które podlegają corocznym badaniom technicznym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak przyjedzie samochód ciężarowy ok. roku od I-szej rej. zmienić rodzaj na osobowy, to z automatu "wydłużycie" mu TNBT na 3 lata od daty I-szej rej? :)

Z jakiego automatu?

Z automatu to nowy pojazd, na którego typ wydano świadectwo... albo świadectwo... albo świadectwo... itp,

ma się stawić przed upływem 3 lat na stacji, ale jeżeli w międzyczasie pokombinujemy zmiany różniące się od tych w homologacji i w dowodzie rejestracyjnym zawartych, to niestety nowy termin badania określamy.

Bo to już nie to samo co w świadectwie i dowodzie zostało opisane, w tym ostatnim łącznie z badaniem. Nawet gdy zmiana po pięciu latach dokonywana to "trza" nowy termin wyznaczyć.

Nowa ciężarówka "ok. roku od I-szej rej." też ma 3. 2. 1. ale jak się w osobówkę przeobrazi to już jeden, jeden, jeden, jeden, jeden...itd. aż do Centrozłomu. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

-Tak, ma ważne ale dotyczą one pojazdu przed zmianami, a po zmianach mamy "nowy" pojazd innego rodzaju z różniącymi się danymi, parametrami no i siłą rzeczy nowym terminem.

 

A to jest zwykła nadinterpretacja...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście to moje pytanie było bez sensu, przyznaję. Nie wiem skąd je wytrzasnęłam :mrgreen:

 

Chciałam zapytać o sytuację z możliwym "wydłużaniem" terminu, ale nie wyszło... :razz:

O to bym musiała zapytać w innym temacie... dot. np. "L". :-P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście to moje pytanie było bez sensu, przyznaję. Nie wiem skąd je wytrzasnęłam

Nie ma problemu, można i tu i nie musi to być "L". :)

Podobnie sprawa by się miała gdyby po 6 miesiącach od daty pierwszej rejestracji nową ciężarówkę przerobić na osobówkę, a po kolejnych 5 tygodniach wrócić do pierwotnego stanu pojazdu.

Moje stanowisko jest jasne.

Naruszono interwały badań i nie ma powrotu do systemu 3. 2 lata, rok!

A jak nowy pojazd ma LPG oczywiście z adnotacją w dowodzie, czy inny alternatywny gaz i po 3 miesiącach od daty pierwszej rejestracji demontujemy to dodatkowe zasilanie, to czy również wracamy do terminów badań 3. 2. 1. ???

Według mnie - nie.

Analogicznie "TAXI".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.