Skocz do zawartości

Auto dostawcze DMC 3500 i uciągiem na haku 3500


gomez

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Serdecznie,

Nurtuje mnie następujące zagadnienie.

Czy istnieje dostępny na polskim rynku pojazd dostawczy typu bus o DMC 3500 i homologacji potwierdzającej możliwość montażu haka o uciągu 3500 kg?

Pytam ponieważ poszukuję takiego pojazdu, oczywiście bezskutecznie stąd moje pytanie.

Wiem że jako diagności samochodowi macie dostęp do materiałów informacyjnych z których można uzyskać taką informację, oraz wielokrotnie macie ogromne doświadczenie które skróciło by zdecydowanie moje poszukiwania.

Z góry dziękuję za podpowiedz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem że jako diagności samochodowi macie dostęp do materiałów informacyjnych z których można uzyskać taką informację

Z pamięci mogę powiedzieć że 2800 znajdziesz ,trzeba szukać wśród Mercedesów Sprinterów.

3500 będzie ciężko znaleźć (chyba jednak wygórowane marzenia ).

 

PS.2800ikg Mercedes Sprinter (z tego co widzę w Maxie) nr .homologacji PL*0005*01

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widziałem auta z 3000 na haku

Konkret - marka ,typ itp .

Nie podważając tego co napisałeś , tabliczkę i papiery to można zrobić na tyle ile chcesz .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co pamiętam to było to iveco 35-10 w wersji do holowania aut.

Problem polega na tym że tego typu pojazd nie jest mi potrzebny :(

Potrzebuję auto typu bus blaszak

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli jednak istnieją takie pojazdy :evil:

A czy w ofercie iveco jest jakiś bus spełniający powyższe wymagania.

Oczywiście mam ograniczony budżet na samochód i raczej nowy nie wchodzi w rachubę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co pamiętam to było to iveco 35-10

Czy Ty wiesz co teraz sygnąłeś ? :D

Największy młyn jest właśnie z Ivecami .

W tym przypadku obowiązuje stara zasada : od Iveca to z daleka.

Jeszcze jedno pytanie ; widziałeś tylko dokumenty czy również tabliczkę znamionową ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gomez, zanim kupisz takiego busa, to weź pod uwagę, że nie będziesz mógł nim ciągnąć przyczepy o DMC 3500 kg wyposażonej w hamulec najazdowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hahahaha :D

nie wiedziałem że to taki temat tabu :D

niestety nie widziałem ani tabliczki, ani dowodu. W opisie aukcji było wytłuszczonym drukiem napisane UCIĄG NA HAKU 3500 kg !!!!!!!

Ewidentnie właściciel pojazdu mocno akcentował ten fakt, niewiedzieć czemu :?

 

[ Dodano: 02-07-2013, 23:16 ]

gomez, zanim kupisz takiego busa, to weź pod uwagę, że nie będziesz mógł nim ciągnąć przyczepy o DMC 3500 kg wyposażonej w hamulec najazdowy.

A dlaczego????

Nie jestem fachowcem ale skoro jest w dowodzie O1 3500 kg to dlaczego by nie ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hahahaha :D

nie wiedziałem że to taki temat tabu :D

To nie chodzi o temat tabu ,tylko o zamieszanie które najprawdopodobniej robi producent lub jego przedstawiciele . Po co ? A nuż łyżka widelec trafi się frajer któremu wciśnie się kit który w danej chwili pasuje i klient nie jest go wstanie sprawdzić .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę że muszę przytoczyć całą historię :-P

Dwa tygodnie temu kupiłem z bratem przyczepę lawetę marki BLYSS (czy jakoś tak) z 2008 roku o DMC 3500. Przyczepa potrzebna nam do wożenia naszych aut na zawody driftingowe. Żaden z nas niestety nie zwrócił uwagi przed kupnem na fakt że przyczepa ma DMC 3500 !!!! i źe możemy mieć problem z odpowiednim holownikiem !?!?! :sad: Sama przyczepa jest piękna :D ma trzy osie z czego przednia z obrotnicą, długi na 8,5 m najazd i waży jedyne 820 kg. Auta jakie bedziemy wozić to BMW E30 o wadze 1020 kg i nissan 200sx o wadze 1080 kg. Problem polega na tym że nie mamy prawa jazdy kat C, ani E do C i stąd podjeliśmy próbę wyszukania auta o DMC 3500 i uciągu na haku 3500.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę że muszę przytoczyć całą historię :-P

I to jest kużwa to co napisałem winnym temacie:

Kuźwa jeżeli zadajecie pytanie to podajcie jak najwięcej informacji
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A dlaczego????

Nie jestem fachowcem ale skoro jest w dowodzie O1 3500 kg to dlaczego by nie ???

 

A dlatego:

 

7. W przyczepie o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t, przeznaczonej do ciągnięcia przez pojazd, którego dopuszczalna masa całkowita wynosi nie mniej niż 1,33 dopuszczalnej masy całkowitej przyczepy, dopuszcza się hamulec roboczy typu bezwładnościowego (najazdowy), działający co najmniej na koła jednej osi; warunek stosuje się również do przyczepy o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 5 t, zarejestrowanej po raz pierwszy przed dniem 1 stycznia 1968 r.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam najmocniej nie miałem złego zamiaru, poprostu źle sformułowałem pytanie faktycznie nie podając wszystkich informacji, ale de facto potrzebuję informacji stricte na temat tego czy znajdę tego typu pojazd na kat B.

 

[ Dodano: 02-07-2013, 23:34 ]

A dlaczego????

Nie jestem fachowcem ale skoro jest w dowodzie O1 3500 kg to dlaczego by nie ???

 

A dlatego:

 

7. W przyczepie o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t, przeznaczonej do ciągnięcia przez pojazd, którego dopuszczalna masa całkowita wynosi nie mniej niż 1,33 dopuszczalnej masy całkowitej przyczepy, dopuszcza się hamulec roboczy typu bezwładnościowego (najazdowy), działający co najmniej na koła jednej osi; warunek stosuje się również do przyczepy o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 5 t, zarejestrowanej po raz pierwszy przed dniem 1 stycznia 1968 r.

Czyli nie ma szansy abym legalnie ciągnął autem o DMC do 3500 przyczepy z DMC 3500???

Wniosek że przyczepa o DMC 3500 jest przeznaczona li wyłącznie dla aut ciężarowych???

No to mamy mały klops :shock:

 

[ Dodano: 02-07-2013, 23:36 ]

A czy w takim razie jest szansa zmniejszyć DMC przyczepy z 3500 na 3000 ??? Oczywiście tylko zgodnie z literą prawa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli nie ma szansy abym legalnie ciągnął autem o DMC do 3500 przyczepy z DMC 3500???

 

Możesz ciągnąć pod warunkiem, że nie będzie to hamulec najazdowy.

 

Ponadto pamiętaj o tym:

 

1. Rzeczywista masa całkowita przyczepy ciągniętej przez:

1) samochód osobowy, samochód ciężarowy o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t lub autobus – nie może przekraczać rzeczywistej masy całkowitej pojazdu ciągnącego;

 

[ Dodano: 02-07-2013, 23:39 ]

A czy w takim razie jest szansa zmniejszyć DMC przyczepy z 3500 na 3000 ??? Oczywiście tylko zgodnie z literą prawa

 

Ale co Ci to da? Żeby spełnić warunek "1,33" to DMC przyczepy musiało by wynosić w granicach 2600 kg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jakie rodzaje hamulców poza najazdowym można zainstalować w przyczepie, uwzględniając fakt że w aucie typu bus nie mamy sprężonego powietrza?

 

[ Dodano: 02-07-2013, 23:45 ]

Faktycznie dochodzimy do sytuacji w której okazuje się że tylko C + E i auto ciężarowe będzie mogło ciągnąć tą przyczepę :shock:

Szkoda ale cóż za gapiostwo i pochopne zakupy trzeba niestety płacić odpowiednią cenę.

Będę musiał zapisać się na prawko C + E i szukać auta o masie powżej 3500 kg.

Czyli teoretycznie auto o DMC 5000 kg będzie już odpowiednie do ciągnięcia przyczepy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli teoretycznie auto o DMC 5000 kg będzie już odpowiednie do ciągnięcia przyczepy
Tak
A jakie rodzaje hamulców poza najazdowym można zainstalować w przyczepie, uwzględniając fakt że w aucie typu bus nie mamy sprężonego powietrza?
Zostają jeszcze hamulce elektryczne, ale to dość egzotyczne rozwiązanie i może być problem z ich zakupem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję serdecznie za fachową pomoc w tej kwestii.

Oszczędziliście mi niepotrzebnych znowu nietrafionych wydatków.

Bo naprawdę byłem skłonny wydać kolejną kasę na holownik, który finalnie i tak nie załatwił by sprawy.

Jeszcze raz dziękuję za konstruktywną pomoc i serdecznie pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co z tym?

6) kategorii B:

 

c) zespołem pojazdów złożonym z pojazdu, o którym

mowa w lit. a, oraz z przyczepy innej niż lekka,

o ile łączna dopuszczalna masa całkowita

zespołu tych pojazdów nie przekracza 4 250 kg,

z zastrzeżeniem ust. 2,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bus - czytaj samochód dostawczy do 3500 DMC z blaszaną zabudową przestrzeni ładunkowej.

Problem w tym że jak to koledzy wyłuszczyli powyżej nawet jeżeli auto ma DMC 3500 i uciąg na haku 3500 to nie ma możliwości ciągnięcia takiej przyczepy na haku ze względu na nie spełnienie zasady "1.33".

I koło się zamyka :lol:

Zastanawia mnie w takim razie tylko to po cholerę w dowód auta o DMC3500 wbija się uciąg haku 3500 skoro i tak nie można prawnie takiego zestawu ciągnąć :shock: ?????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No a czemu nie można?? Możesz, tylko hamulec musi być odpowiedni. Jest jeszcze kwestia tacho.

W każdym bądź razie informuje, że iveco w gamie Daily ma 3500 na haku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest jeszcze kwestia tacho.

'Co to znaczy że jest jeszcze kwestia tacho ???

Z tego co się orientuję to dopiero pow. 7000 kg zestawu tacho jest wymagane. Poprawcie mnie jeżeli piszę głupoty

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgodnie z rozporządzeniem Rady (EWG) nr 3821/85 w sprawie urządzeń rejestrujących stosowanych w transporcie drogowym, tachograf powinien być zamontowany i użytkowany w pojazdach i zespołach pojazdów o dmc powyżej 3,5 tony. Rozporządzenie odsyła tu do zwolnień z art. 3 i 13 rozporządzenia (WE) nr 561/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 15 marca 2006 r. w sprawie harmonizacji przepisów socjalnych odnoszących się do transportu drogowego oraz zmieniającego rozporządzenie Rady (EWG) nr 3821/85 i (WE) 2135/98, jak również uchylającego rozporządzenie Rady (EWG) nr 3820/85 (Dz. Urz. UE. L 2006 Nr 102)

http://www.gitd.gov.pl/content/tachografy-czas-pracy-kierowcow

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.