Skocz do zawartości

Światła dzienne DRL plus pozycyjne


Nix2

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 60
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

  • Nix2

    12

  • Psuj

    10

  • Paprock

    8

  • biker100

    6

Komplikujecie sobie życie, wg dziennika 32, mogą się świecić jednocześnie.

 

Z mijania ??????? Jak to sobie wyobrażasz? Oryginalne dzienne mijania i dodatkowe ledy? No sorry winetou, ale tak być nie może...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z mijania ??????? Jak to sobie wyobrażasz? Oryginalne dzienne mijania i dodatkowe ledy? No sorry winetou, ale tak być nie może...
Pisałem o tym powyżej
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mogę tak podłączyć żeby ledy DRL świeciły z postojowymi z przodu i z tyłu.

"Ostatecznie "może tak być ? Pytałem dziś na Stacji Diagnostycznej (Okręgowej jakby co) i nie było przeciwwskazań, no ale to jeden głos "za"...

 

@Psuj, dzięki za sprecyzowanie jak ASO widzi kwestię Tuscona i jego świateł DRL.

 

pzdr! Nix

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z mijania ??????? Jak to sobie wyobrażasz?

Nie z mijania tylko z pozycyjnymi. Pytanie brzmiało:

Czy światła dzienne DRL ( dodatkowe-ledowe) świecące razem z pozycyjnymi są w zgodzie z prawem?

 

Wg mnie mogą, zgodnie z prawem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No jeśli są zgodne z prawem, to po co my tutaj "bijemy pianę" ::D

 

Pytanie do Kolegi grzegorz70 : zacytowałeś fragment Dziennika Ustaw, inny Kolega odpowiedział innym cytatem- czy mogę prosić o rozwinięcie czyli dokładną interpretację tego przepisu ?

 

Pozwoliłem sobie skopiować ten fragment:

 

 

W zupełności się z tym nie zgadzam. Ten sam dziennik wspomina:

2. Połączenia elektryczne powinny zapewniać, aby:

1) światła pozycyjne przednie i tylne, światła obrysowe (jeśli pojazd jest w nie wyposażony), światła pozycyjne boczne (jeśli pojazd jest w nie wyposażony) i światła oświetlające tylną tablicę rejestracyjną mogły być włączane i wyłączane tylko jednocześnie;

W pojeździe zarejestrowanym przed 2009 mogą być włączone jednocześnie światła pozycyjne (przednie i tylne), oraz światła do jazdy dziennej.

 

Oczywiście chciałbym, żeby było tak jak mówi Kolega grzegorz70, jednak poproszę

o wyłumaczenie jak krowie na rowie :D

 

Pzdr Nix

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście chciałbym, żeby było tak jak mówi Kolega grzegorz70

Zgodnie z przepisami pozycyjne przednie nie powinny świecić razem z dziennymi. Kiedy można dorzucić tylne pozycyjne to już wiesz.

jednak poproszę

o wyłumaczenie jak krowie na rowie

Mogę tylko tak, skoro nikomu dotychczas nie przeszkadzały pozycyjne świecące razem z mijania używanymi do jazdy w dzień, to nie powinny też zaszkodzić świecąc razem z dziennymi ,,,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg dziennika ustaw, światła do jazdy dziennej, w pojeździe zarejestrowanym przed 31-12-2009, mogą być włączone razem ze światłami pozycyjnymi tylnymi. Ten sam dziennik stwierdza że światła pozycyjne przednie, tylne i oświetlenie tablicy rejestracyjnej muszą się włączać jednocześnie. Więc wszystko zgodnie z przepisami, światła do jazdy dziennej i pozycje mogą działać razem. Takie jest moje zdanie. Jeżeli chcecie odłączyć pozycyjne przednie, to co z oświetleniem tablicy rejestracyjnej, ono nie jest ujęte w tabelce, ma działać czy nie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie, dopiero z interpretacji tych obu zapisów JEDNOCZEŚNIE wynika że światła dzienne mogą się świecić razem z pozycyjnymi.

 

dzięki, pzdr ! Nix

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Ani zgodnie...

Ani jednocześnie...

Światła włącza się kolejno i pojedynczo!

Raz!!! Pozycyjne - bez przekręcania kluczyka w położenie "GO", bez uruchamiania silnika, wszystkie pozycyjne; przednie i tylne plus podświetlenie tablicy rejestracyjnej.

Dwa!!! Dzienne - kluczyk na zapłonie, albo silnik pracuje co skutkuje wyłączeniem wszystkich świateł pozycyjnych i podświetlenia tablicy, a w autach rejestrowanych przed 2010 rokiem tylko przednich pozycji z pozostawieniem załączonych tylnych razem z tablicą rejestracyjną, oraz brak możliwości włączenia mijania i drogowych z wyjątkiem funkcji błyśnięcia tymi ostatnimi.

Trzy!!! Mijania - zapłon, albo motor chodzi, włączone mijania można przełączać "długie / krótkie", włączone wszystkie pozycje i tablica, zdeaktywowane dzienne.

Cztery!!! Drogowe - jak w trzy.

 

Rozprawka najprawdopodobniej zrodziła się ze "staro-skandynawskiego systemu AUTO". :D

Na różnego rodzaju włącznikach świateł (dźwignie, gałki, pokrętła) tryb "AUTO" nie zawsze towarzyszy rozpowszechnionym światłom do jazdy w dzień.

"AUTO" chroniło przed mandatami zapominalskich i po przekręceniu kluczyka z automatu włączało światła mijania z pozycjami. :)

Na "AUTO" jak są to mijania i pozycje - OK jeździ się, lecz "AUTO" jako dzienne, to pozycyjne już nie-e. Właściwe §§§ zapodano wyżej.

Dodatkowe "DRL-e, LED-y" powinny funkcjonować podobnie, tym bardziej w pojeździe z 2005 roku.

Czyli dodatkowe światła do jazdy dziennej muszą zastąpić bez udziału zapłonu oryginalne pozycyjne, po uruchomieniu silnika mają załączyć się automatycznie jako dzienne eliminując możliwość włączenia mijania / drogowych i wyłączyć wszystkie pozycje, a po włączeniu świateł mijania zamienić się w pozycyjne zamiast fabrycznych.

Jak się komuś chce to czemu nie.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może, ale nie musi!

może
połączenie elektryczne może być takie, aby nie można było ich włączyć, jeśli nie są jednocześnie włączone tylne światła pozycyjne

 

połączenie elektryczne może być takie, aby można było je włączyć, jeśli nie są jednocześnie włączone tylne światła pozycyjne

 

Owo "może" tyczy pojazdów rejestrowanych grubo ponad 3 lata temu.

Wiesław czy tak być może musi??? :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
Ani zgodnie...

Ani jednocześnie...

...

...Dwa!!! Dzienne - kluczyk na zapłonie, albo silnik pracuje co skutkuje wyłączeniem wszystkich świateł pozycyjnych i podświetlenia tablicy, a w autach rejestrowanych przed 2010 rokiem tylko przednich pozycji z pozostawieniem załączonych tylnych razem z tablicą rejestracyjną, oraz brak możliwości włączenia mijania i drogowych z wyjątkiem funkcji błyśnięcia tymi ostatnimi.

 

Pozdrawiam

 

Dlaczego "skutkuje wyłączeniem wszystkich świateł pozycyjnych... "?

Dziennik Ustaw o tym nie mówi...

 

pzdr Nix

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skasowałem :-P

Dziennik Ustaw o tym nie mówi...

Mówi mówi:

18 Światło jazdy dziennej

3 Przednie, boczne (jeżeli występują) i tylne światła pozycyjne, światła obrysowe (jeżeli występują)

oraz oświetlenie tylnej tablicy rejestracyjnej nie włączają się jeżeli włączone są światła do jazdy dziennej 45)

 

[ Dodano: 05-10-2013, 17:46 ]

Correct:

Lp. 18 kolumna 14 odnosi się do automatycznych połączeń elektrycznych.

Nikt nie broni z ręki wszystkich możliwych świateł włączyć... łącznie z awaryjnymi i wstecznymi... w garażu, albo na SKP. :cool:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 years later...

Odgrzebię kotleta. Mam pytanie jak to teraz jest z tymi światłami do jazdy dziennej? Czy pozycje z przodu muszą gasnąć jak zapali się dzienne? Bo zawsze tak było, a jak zmieniła się tabela odnośnie świateł to nic tam nie pisze na ten temat. O mijania, drogowych i przeciwmgłowych tam pisze, ale o pozycjach nic nie ma.

11 minut temu, Demart napisał:

Odgrzebię kotleta. Mam pytanie jak to teraz jest z tymi światłami do jazdy dziennej? Czy dzienne muszą gasnąć jak zapali się pozycje przednie? Bo zawsze tak było, a jak zmieniła się tabela odnośnie świateł to nic tam nie pisze na ten temat. O mijania, drogowych i przeciwmgłowych tam pisze, ale o pozycjach nic nie ma.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 months later...

spotkałem się z pojazdem przed 2009r do 3,5t, w którym światła dzienne włączały się razem z pozycyjnymi przednimi oraz tylnym i tablicą rejestracyjną. z tego co czytam w danej chwili
 

Dziennik Ustaw  z  29.12.2016 r.

poz. 2022

mówi,że mogą być włączane.

 

natomiast po włączeniu dalej- na światła mijania, światła do jazdy dziennej przygasały znacząco i świeciło wtedy wszystko, pozycyjne p+t + mijania +dziennie przygaszone. z tego co sie orientuje, nie może byc "dwóch par" świateł pozycyjnych z przodu.
a więc, czy wg Was można wyjąć żarówki z reflektorów przednich i używać dziennych  razem z tylnymi pozycjami i tablicą, a po włączeniu mijania, te dzienne będa robily za pozycje?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po mojemu nie można tak zrobić. Niestety, nie znam odpowiedzi na przygasanie dziennych, ale nasze przepisy zobowiązują kierowców do używania świateł mijania przez 24 godziny na dobę. Natomiast świateł dziennych używa się tak jak mówi ich nazwa, czyli za dnia, czyli od świtu do zmierzchu z naciskiem na normalną przejrzystość powietrza. Nie wyobrażam sobie przekładania lamp, kloszy, żarówek bo akurat zaczęło lać i zmieniły się warunki drogowe ograniczające widoczność. 

Na pocieszenie dodam od siebie, że przestałem walczyć z trzema parami świateł z przodu samochodu. Mowa o włączonych na raz pozycjach, mijania i tych przygaszonych nieszczęsnych dziennych.

 

Tu cztery światła widać. Pod kloszem u góry w reflektorze brewka robi za pozycję, włączone mijania i włączone drogowe. Na dole w zderzaku dzienne przygaszone.

Nie stwierdzono halogenów ani innych wynalazków doświetlających zakręty. Ta kombinacja wystarczająco zaburzyła mi oświetlenie  w samochodzie! :nausea:

To wszystko na fotce jest made in fabryka. Można iść do salonu i o homo-szczegóły dopytywać.

 

 

Merc 4 światła.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, Paprock napisał:

To wszystko na fotce jest made in fabryka. Można iść do salonu i o homo-szczegóły dopytywać.

Pewnie w dyrektywie WE znalazła by się odpowiedź, a nasz ustawodawca potrzebuje duuuuużo czasu aby zmienić przepisy.

18 godzin temu, uzytkownik2 napisał:

a więc, czy wg Was można wyjąć żarówki z reflektorów przednich i używać dziennych  razem z tylnymi pozycjami i tablicą, a po włączeniu mijania, te dzienne będa robily za pozycje?

Można, ale pod warunkiem, że te światła do jazdy dziennej będą miały oprócz oznaczenia RL też oznaczenie A. Takie światła produkował Philips.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś tam próbowałem dowiedzieć się z unijnych wytycznych ale lipa. Całkowicie ten temat odpuściłem. Czasem tylko wieczorem jak jadę, to na te z naprzeciwka popatrzę i widzę co widzę, a najczęściej trzy pary świateł widzę.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.