Skocz do zawartości

Serdecznie witamy w nowej wersji forum!

Pierwsze logowanie wcześniejszych użytkowników do nowego forum, wymaga wygenerowania nowego hasła (jest to czynność jednorazowa). W tym celu możemy skorzystać z linku Nie pamiętasz hasła? lub z tego u dołu okna logowania. Uwaga: Proszę podać e-mail taki sam, jaki jest ustawiony na wcześniejszym forum!

michal_k

Uznawanie zagranicznego terminu badania

Polecane posty

michal_k

Dzisiaj zauważono błąd w art. 81 PORD.

 

Po nowelizacji ust. 4 ma brzmienie:

 

4. Badaniu, o którym mowa w ust. 3, nie podlega:

1) nowy pojazd, dla którego wydano świadectwo zgodności WE, świadec-two zgodności, dopuszczenie jednostkowe pojazdu, decyzję o uznaniu dopuszczenia jednostkowego pojazdu albo świadectwo dopuszczenia indywidualnego WE pojazdu;

 

2) zarejestrowany pojazd:

a) na którego typ wydano świadectwo homologacji typu WE pojazdu – w okresie od dnia pierwszej rejestracji za granicą do dnia terminu okresowego badania technicznego, ustalonego na podstawie ust. 5, lub

b) w którego dowodzie rejestracyjnym lub innym dokumencie wydanym przez właściwy organ państwa członkowskiego przedstawionym do rejestracji, zawarta jest informacja o wykonanym badaniu technicznym i jego terminie ważności

– z wyjątkiem taksówki, pojazdu uprzywilejowanego lub pojazdu odpowiednio przystosowanego lub wyposażonego zgodnie z przepisami o prze-wozie towarów niebezpiecznych, pojazdu z zamontowanym urządzeniem technicznym podlegającym dozorowi technicznemu oraz pojazdu przystosowanego konstrukcyjnie do ruchu lewostronnego.

 

Nie zmienił się natomiast ust. 14, który mówi:

 

14. Termin ważności badania technicznego pojazdu, o którym mowa w ust. 4 pkt 3 lit. b, uznaje się, o ile nie jest dłuższy niż termin ważności badania technicznego ustalany na podstawie ust. 5–10.

 

Jak widać punktu 3 lit. b już nie ma - zastąpił go punkt 2 lit. b. Czy zatem uznawać każdy zagraniczny termin badania, czy przyjąć to za oczywistą pomyłkę i zastosować ust. 14 do ust. 4 pkt 2 lit. b ???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Paprock
Czy zatem uznawać każdy zagraniczny termin badania, czy przyjąć to za oczywistą pomyłkę i zastosować ust. 14 do ust. 4 pkt 2 lit. b ???

 

Uznawać każdy zagraniczny pod warunkiem, że interwały są jak "nasze", czyli stosować ustęp 14.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
blakop

Literalnie mógłbyś nie uznać, ale...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
IVVO

uznać nie uznać - w zależności od pozostałego czasu - między 60 a 98 nie ma dużej różnicy. Niektóre starostwa życzą sobie np dodatkowego dokumentu z DEKRY jeśli dowód był wymieniony na nowy i nie ma pieczątki tylko w dolnym rogu jest wydrukowana data następnego przeglądu - następne PLN za tłumaczenie dokumentu. Dlatego w większości przypadków proponuję wykonanie okresowego- decyzja leży w gestii właściciela. Starostwo uznaje a i tak skieruje na uzupełnienie danych do rejestracji.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Olga
Jak widać punktu 3 lit. b już nie ma - zastąpił go punkt 2 lit. b. Czy zatem uznawać każdy zagraniczny termin badania, czy przyjąć to za oczywistą pomyłkę i zastosować ust. 14 do ust. 4 pkt 2 lit. b ???

Zastosowałabym ust. 14 do ust. 4 pkt 2 lit. b.

Dlaczego? No bo tak :D

Niezmiennie twierdzę, że oprócz litery prawa jest jeszcze jego duch ;)

 

A to jest wg mnie przeoczenie, które oczywiście trzeba zgłosić do poprawki :-P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

×

Ważne informacje

Umieściliśmy pliki cookie na Twoim urządzeniu, aby pomóc Ci ulepszyć tę witrynę. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym razie zakładamy, że możesz kontynuować.