Skocz do zawartości

Man jako pogotowie techniczne/ warsztat


Diagnose

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 59
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

  • michal_k

    10

  • Marek1

    8

  • Qnick

    7

  • Diagnose

    4

Top Posters In This Topic

A to tak można , za producenta pojazdu dodawać lub odejmować osie?

MMC określa producent a nie rzeczoznawca lub my na stacji. Muszę przyznać że pierwszy raz spotykam się że ktoś obniża DMC w tym przedziale wagowym , dotychczas widziałem takie rzeczy ale przy obniżaniu do 3,5 tony ( żeby na B kategorii można było jeździć ). Nic nie dzieje się jednak bez przyczyny , może to zwykły błąd pisarski rzeczoznawcy a może klient ma gdzieś blisko siebie np. most lub wiadukt o 12 tonowym dopuszczeniu ? :x

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to tak można , za producenta pojazdu dodawać lub odejmować osie?
A zmiany konstrukcyjne to niby co? Tylko z ciężarowego na osobowy?
MMC określa producent a nie rzeczoznawca lub my na stacji.
A co to ma do DMC?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taka zmiana jest niedopuszczalna

 

A dlaczego? Jakaś podstawa prawna?

 

Michał, nie można "osłabić" konstrukcji, bo to oznacza zepsucie czegoś. Jak domyślam się chodziło Ci o np. drastyczne podwyższenie środka ciężkości, co może spowodować niemożliwość załadowania pojazdu na "maxa", bo będzie to niebezpieczne...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Michał, nie można "osłabić" konstrukcji, bo to oznacza zepsucie czegoś.

 

A może wymiana ramy na słabszą? Albo zawieszenie (z mostami) od słabszej wersji?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może wymiana ramy na słabszą?

 

Ramy nie wymienisz, bo ma cechy identyfikacyjne

 

Albo zawieszenie (z mostami) od słabszej wersji?

 

No to jak dla mnie użycie do naprawy części nie nadających się do danego rodzaju pojazdu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ramy nie wymienisz, bo ma cechy identyfikacyjne

 

Wymiana ramy jest dozwolona. Zarówno na taką z cechami jak i bez (wtedy nadaje się nowy numer).

 

No to jak dla mnie użycie do naprawy części nie nadających się do danego rodzaju pojazdu...

 

A jak dla mnie (i niektórych diagnostów) zmiana konstrukcyjna zmieniająca MMC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy kolega nie miną się z powołaniem i nie powinien pracować jako konstruktor ? Ja do tej pory pracuję w temacie zmian konstrukcyjnych tylko w zakresie homologacji wystawianej przez producenta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja do tej pory pracuję w temacie zmian konstrukcyjnych tylko w zakresie homologacji wystawianej przez producenta.

 

Możesz sprecyzować?? bo "w ramach homologacji" to dość luźne określenie...

 

Pomijam kwestie podania podstaw prawnych takiego podejścia, to mam pytanie - tylko zmiany w ramach typu homo? A może tylko wariantu, wersji?? Mogę prosić o odpowiedź??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam szanowne grono.Ponownie zjawił się klient, który dokonał przeróbki samochodu ciężarowego.Mianowicie zdemontował skrzynie ładunkową z hds-em, a zamontował na ramie na stałe kontener, który ma służyć jako warsztat, czyli wiadomo kompresor klucze itd.

Do tąd wszystko jest w porządku. Mam nadzieję, że ma zmiany zrobione przez 4520Z

Na tabliczce znamionowej pojazdu:

DMC jest 13 t

Nacisk 1oś: 5000 kg , druga oś: 8000 kg.

Klient przedstawia dokument z legalizowanej wagi,opinię rzeczoznawcy, w której widnieje zapis że w wyniku zmian konstrukcyjnych nastąpiła zmiana Dmc na 12 t oraz masy własnej na 7300kg.Pojazd specjalny pogotowie techniczne / warsztat.

Zastanawia mnie ta zmiana Dmc.Czy ktoś miał podobne auto na przeglądzie??

Masy własne też w porządku, ALE zmiana DMC nie została potwierdzona tabliczką, w związku z powyższym wiadomo po co za grosiki rzeczoznawca "robi zmianę" DMC na 12 t - Na niemiecki autostrady. W związku z powyższym istnieje niezgodność Tabliczki Znamionowej z opisanymi zmianami- badanie negatywne.

Koniec kropka i po co strzępić języki. Niech uda się do zakładu, który ma prawo wystawiać nowe TZ.

A opinię rzeczoznawcy (kserokopię) wysłać do organizacji zajmującej się wydawaniem (wpisywaniem na listę) uprawnień.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam nadzieję, że ma zmiany zrobione przez 4520Z

 

Ta nadzieje to poparte strzykaniem w kolanie czy innymi znakami na niebie i ziemi? :)

 

Przypominam. Zmian dokonuje WARSZTAT UPRAWNIONY - ale przepisy nie wskazują konkretnie jaki, więc to zakres i przedmiot dokonanych zmian powinien być wyznacznikiem tego jaki ewentualnie podmiot byłby wskazany do dokonania konkretnych zmian. Kłania się zdrowy rozsądek Koledzy...

Proszę nie powielać chorych i kompletnie nieprzemyślanych interpretacji Pana Bogdanowicza (który jest w tej chwili nie wiadomo kim).

 

ALE zmiana DMC nie została potwierdzona tabliczką, w związku z powyższym wiadomo po co (...)

 

A jak jednak ma nową TZ to ok wg Ciebie??

Hmmm - a jak zgubił? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to już są pomówienia!! :evil:

 

I napisałbym Ci to wcześniej, ale obecnie NORCOM każe nam czekać pół godziny z napisaniem kolejnego postu :?

Że niby myślimy tak samo długo jak informatycy?? :evil:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to może jak by na bliźniaku to zrobić pojedyncze ?

 

[ Dodano: 09-09-2013, 21:32 ]

to może zlikwidować os bliźniacza to tez może być powód ::D ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpowiadając na pytanie . Moim zdaniem tylko producent ( i to profesjonalny) konstruuje , mając zaplecze techniczne i naukowe do badań, testów i itp. biorąc za to pełną odpowiedzialność . Nie twórzmy na stacjach " nowych pojazdów".Kolega pyta o podstawy prawne , ponad wszystkimi ZDROWY ROZSĄDEK , w tej pracy niezastąpiony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega pyta o podstawy prawne , ponad wszystkimi ZDROWY ROZSĄDEK , w tej pracy niezastąpiony.

 

Czyli podstawy brak. A jeżeli założono jakąś część od "słabszego" modelu to oczywistym jest, że MMC powinno zostać obniżone do wartości tego właśnie słabszego modelu (którą określił producent).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli podstawy brak

 

Wiesz, że nasze prawo jest tak skonstruowane, że nie chodzi o podstawę tylko o odpowiednią interpretację...

 

4. Zabrania się:

2) stosowania w pojeździe przedmiotów wyposażenia i części nieodpowiadających warunkom określonym w przepisach szczegółowych;

 

Ja to zinterpretuję, że nie można stosować części nieodpowiednich do danego modelu i typu pojazdu, Ty pewnie inaczej :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ty pewnie inaczej :)

 

Ja to tylko przyjmę dokumenty od diagnosty, a interpretacja należy do niego. Ty dasz N, a inny da P i wtedy wymienię DR ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jeżeli założono jakąś część od "słabszego" modelu to oczywistym jest

...że użyto niewłaściwych części, które nie są przeznaczone do tego pojazdu.

 

MMC powinno zostać obniżone do wartości tego właśnie słabszego modelu

Czyli zmienił się model?

 

MMC(którą określił producent).

Dokładnie!

Zgodnie z par. 1 ust. 3 pkt 4 DzU z 2013 poz 951, MMC określa producent.

Natomiast, żaden z przepisów tego rozporządzenia nie ogranicza DMC samochodu ciężarowego do 12 ton...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli zmienił się model?

 

Model się nigdy nie zmienia.

 

Zgodnie z par. 1 ust. 3 pkt 4 DzU z 2013 poz 951, MMC określa producent.

 

Moim zdaniem MMC może być również określone przez diagnostę po zmianach konstrukcyjnych.

 

Natomiast, żaden z przepisów tego rozporządzenia nie ogranicza DMC samochodu ciężarowego do 12 ton...

 

Bo DMC można ograniczyć tylko poprzez zmniejszenie MMC w tym przypadku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.