Skocz do zawartości

Man jako pogotowie techniczne/ warsztat


Diagnose

Rekomendowane odpowiedzi

Moim zdaniem MMC może być również określone przez diagnostę po zmianach konstrukcyjnych.

 

No to rzeczywiście "twoim zdaniem" bo zgodnie z wspomnianym zapisem w ustawie o warunkach technicznych pojazdów:

maksymalna masa całkowita-rozumie się przez to największą masę pojazdu obciążonego określoną w zależności od jego konstrukcji przez producenta.

Więc ta określona przez kogokolwiek innego niż producent, to jest jakaś inna wartość a nie MMC

 

Bo DMC można ograniczyć tylko poprzez zmniejszenie MMC w tym przypadku.

Jednak jak pisze Diagnose:

Klient przedstawia (...) opinię rzeczoznawcy, w której widnieje zapis że w wyniku zmian konstrukcyjnych nastąpiła zmiana Dmc na 12 t
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...
  • Odpowiedzi 59
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

  • michal_k

    10

  • Marek1

    8

  • Qnick

    7

  • Diagnose

    4

Top Posters In This Topic

Dzisiaj ponownie wrócił klient z tym tematem.Chyba czytał podpowiedzi niektórych diagnostów.Pojazd jeszcze nie rejestrowany w kraju.W opinii dodano że zmieniono tylny most napędowy oraz tylne zawieszenie (resory). Auto nie posiada już tabliczki znamionowej, rok produkcji 1993 i nie ma również świadectwa homologacji.I jak ustalić teraz DMC ,jedyny papier to opinia rzeczoznawcy.Zapytałem wprost po co ta kombinacja, dowiedziałem się że w mieście są ulice z zakazami powyżej 12 T i ot o głownie chodzi, bo zdarza się ze bazy serwisowe rajdów znajdują się w centrum miasta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dowiedziałem się że w mieście są ulice z zakazami powyżej 12 T

 

No są też ulice z zakazem pow. 7 t i co wówczas kolejna zmiana konstrukcyjna :evil::evil::evil:

 

I jak ustalić teraz DMC

 

A co masz w DR :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak racja, w dowodzie pewnie będzie 13 T bo jego jeszcze nie widziałem. W sumie klient krąży po wszystkich instytucjach i tak naprawdę nikt konkretnie nie chce załatwić sprawy.Jedni odsyłają do drugich, na zasadzie ktoś musi to wyjaśnić. W wydziale komunikacji chcą dokumenty z badania i wtedy dadzą odpowiedż czy zarejestrują, nie potrafią zając stanowiska i odsyłają do gościa co prowadzi w pobliżu działalność polegającą na załatwianiu formalności przy rejestracji, żeby on to załatwił.U tego oczywiście nie ma problemu itd... itp...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapytałem wprost po co ta kombinacja, dowiedziałem się że w mieście są ulice z zakazami powyżej 12 T i ot o głownie chodzi, bo zdarza się ze bazy serwisowe rajdów znajdują się w centrum miasta.

 

Może uświadom klienta - kierowcę kategorii C, jak mniemam, skoro chce się poruszać pojazdem o DMC 13 t - że znak B-18 dotyczy RZECZYWISTEJ masy całkowitej pojazdu. Żenada, że kierowca poniekąd zawodowy nie wie tak elementarnych rzeczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

timo, zanim zaczniesz pouczać sprawdź czy masz rację. Przykładowo znak B-5 z wpisaną masą 12t oznacza zakaz wjazdu pojazdów o DMC 12 ton. A są też znaki określające nacisk osi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

timo, zanim zaczniesz pouczać sprawdź czy masz rację.

zdecydowanie ma rację

że znak B-18 dotyczy RZECZYWISTEJ masy całkowitej pojazdu.

 

Dz.U.2002.170.1393 w sprawie znaków i sygnałów drogowych

§ 20.

4.Znak B-18 "zakaz wjazdu pojazdów o rzeczywistej masie całkowitej ponad .....t" oznacza zakaz ruchu pojazdów, których rzeczywista masa całkowita jest większa od wartości podanej na znaku; w przypadku zespołu pojazdów zakaz dotyczy ich łącznej masy.

b_18.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o znak B-18 to ma rację. Tyle, że w swoją wypowiedzią sugeruje jakoby był to jedyny znak ograniczający masę pojazdu, a tak nie jest. W centrach miast często są ustawiane znaki B-5 z oznaczoną masą, a to już ogranicza DMC pojazdu. Czyli B-18=RMC, B-5 z wpisaną masą=DMC.

Przykład B-5

 

B-5a.png 

 

Dz.U. 2002 nr 170 poz. 1393par.18 napisał:
5. Określona na znaku B-5 albo na tabliczce umieszczonej pod nim masa oznacza, że zakaz dotyczy pojazdu(zespołu pojazdów), którego dopuszczalna masa całkowita przekracza masę podaną na znaku albo na tabliczce.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fakt faktem, zasugerowałem się fragmentem "w mieście są ulice z zakazami powyżej 12 T" i od razu przyszedł mi na myśl B-18. Aczkolwiek przyznam szczerze, że jeżdżąc bardzo dużo (i proszę mi nie pisać, że jak się jeździ osobówką, to się nie zwraca uwagi na znaki z tonażem - ciężarówką też jeżdżę) naprawdę sporadycznie spotykam B-5.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.