Skocz do zawartości

Kasa fiskalna


mirek.g

Rekomendowane odpowiedzi

Pytanie do tych kolegów którzy ewentualnie pracują na kasie fiskalnej nie sprzężonej z komputerem.Sprawa wygląda następująco, od 1 pażdz. każdy paragon ma zawierać nazwę usługi, do tej pory nasze paragony zawierają wartość i wszystkie badania o nazwie "badanie techniczne".Czy Wasi serwisanci lub księgowe dopuszczają taką sytuację lub czy będziecie coś zmieniać.Podejrzewam ,że większość ma drukarki sprzężone,ale pewnie są też tacy jak jest u mnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

W poniedziałek wchodzi w życie nowe rozporządzenie z 14 marca 2013 r. (Dz.U. poz. 363) w sprawie kas fiskalnych. Zmiany, o czym już pisaliśmy, wzbudzają wiele kontrowersji. Z przepisów przejściowych (par. 35–37 rozporządzenia) jasno bowiem nie wynika, czy po okresie przejściowym (od 1 października) trzeba będzie bezwzględnie dostosować się do wymogów rozporządzenia. Jeśliby tak było, to wymienić kasy musieliby wszyscy podatnicy (ok. 1,2 mln urządzeń). Na rynku nie ma bowiem takich kas, które umożliwiałyby umieszczenie na paragonie NIP nabywcy na jego żądanie. Podobne problemy mogą wywoływać nowe wymogi dotyczące nazwy towaru, którą należy umieścić na paragonie fiskalnym. Musi ona pozwalać na jednoznaczną ich identyfikację. Przedsiębiorcy zastanawiali się, na jaką dokładność w opisie pozwolą warunki techniczne kasy.

Wyjaśnienia resortu

 

Ministerstwo Finansów (MF) wyjaśnia, że do 30 września 2013 r. będzie obowiązywał okres przejściowy. Jest to czas na przestawienie kas przez serwisantów i dostosowanie ich do nowych wymagań.

 

– Jednak nawet po tej dacie stare kasy, które nie mają możliwości ujawnienia na paragonie NIP nabywcy, nie będą musiały spełniać tego warunku aż do ich zużycia – podkreśla resort.

 

Jeśli chodzi o wymóg jednoznacznego oznaczenia na paragonie nazwy towaru lub usługi, resort wyjaśnia, że jego wprowadzenie ma zapewnić odpowiednią identyfikowalność danego produktu (usługi). Dziś podziały produktów są bardzo ogólne, np. w grupie przetworów owocowo-warzywnych są setki towarów. Sprzedawcom, którzy będą mieli towar danego rodzaju od jednego producenta z jedną stawką VAT, wystarczy oznaczenie np. jogurt owocowy.

 

– Jeśli jednak towar będzie od różnych producentów z różnymi stawkami, do spełnienia wymogu jednoznacznego oznaczenia nazwy konieczne będzie odrębne ujęcie ich na paragonie – podkreśla MF. Wymóg jednoznacznego oznaczenia nazwy od 1 października 2013 r. będzie dotyczył także starych kas, nabytych przed 1 kwietnia 2013 r.

Dalsze wątpliwości

 

– Stanowisko zaprezentowane przez Ministerstwo Finansów jest zasadniczo korzystne dla podatników. Ale jednocześnie budzi pewne wątpliwości – komentuje Andrzej Pośniak, starszy prawnik, doradca podatkowy w kancelarii CMS Cameron McKenna. Tłumaczy, że korzystne jest niewątpliwie stwierdzenie, iż drukowanie NIP nabywcy na paragonach będzie dotyczyło jedynie nowych kas, a stare wciąż będą mogły być używane bez tej funkcji.

 

http://podatki.gazetaprawna.pl/artykuly/693680,po_1_pazdziernika_kasy_fiskalne_do_wymiany_ale_nie_wszystkie.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mirek mi serwisant w zeszłym miesiącu ustawił na kasie dwa rodzaje badań - okresowe i dodatkowe i tak nabijam. Myślę, że podczas kontroli z US nie powinno być problemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

większość ma drukarki sprzężone

tu by trzeba pewnie sondę przeprowadzić

Na rynku nie ma bowiem takich kas, które umożliwiałyby umieszczenie na paragonie NIP nabywcy na jego żądanie

a to ciekawe, mam drukarkę i tez nie widzę takiej opcji, chyba że to kwestia samego programu (PATRONAT)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam drukarkę i tez nie widzę takiej opcji

To akurat nie problem ,,,

 

Cytat– Jednak nawet po tej dacie stare kasy, które nie mają możliwości ujawnienia na paragonie NIP nabywcy, nie będą musiały spełniać tego warunku aż do ich zużycia – podkreśla resort.

Na razie chodzi o to ;

Cytat - Wymóg jednoznacznego oznaczenia nazwy od 1 października 2013 r. będzie dotyczył także starych kas, nabytych przed 1 kwietnia 2013 r.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

drukarka raczej się nie zużywa, po pięciu latach wymienia się tylko pamięć

To jest właśnie jej zużycie, nie może dostać nowej pamięci bez potrzebnych funkcji,,,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

po pięciu latach wymienia się tylko pamięć

to się raczej nie opłaca i to jest biurokracja - najłatwiej brać nową - tak to stworzono :lol:

 

 

 

Poseł Makowski: Nie wymieniajcie kas fiskalnych na nowe!

Nowe przepisy mówiące o umieszczeniu na paragonach fiskalnych nazwy towaru lub usługi pozwalającej na jednoznaczną ich identyfikację wejdą w życie 1 października. Część podatników zakupiła w związku z rozporządzeniem ministra finansów kasy lub oprogramowanie pozwalające na wprowadzenie zmian w paragonach. — Zupełnie niepotrzebnie — twierdzi ełcki poseł Tomasz Makowski.

 

— Minister finansów wydał 1 kwietnia rozporządzenie, w którym zapisał, że przedsiębiorcy mają obowiązek wymiany kas fiskalnych — mówi Tomasz Makowski. — Za pośrednictwem jednego z posłów Ruchu Palikota, złożyliśmy w tej sprawie interpelację. W odpowiedzi na nią pan minister wycofuje się z pierwotnych założeń rozporządzenia i tłumaczy, że przedsiębiorca może, ale nie musi zmieniać kasy fiskalnej.

 

Zdaniem Makowskiego ełccy przedsiębiorcy nie zostali odpowiednio wcześnie poinformowani o zmianie interpretacji rozporządzenia i narazili się na niepotrzebne koszty.

 

— Czy w związku z doprecyzowaniem przez ministra nowego rozporządzenia Urząd Skarbowy w Ełku przeprowadził kampanię informacyjną? — pyta poseł Makowski. — Czy wydał jakiekolwiek ulotki bądź informatory na ten temat? Czy wysłał do każdego z przedsiębiorców zawiadomienie o tym, żeby nie wydawali pieniędzy, których nie mają, na zmianę kas i oprogramowań?

 


Zapytaliśmy naczelnika US w Ełku, w jaki sposób podatnicy zostali poinformowani o braku konieczności zakupu kas fiskalnych. 


 

— Urząd Skarbowy w Ełku posiada swoją stronę internetową i na tej stronie w aktualnościach zamieszczona jest interpretacja ogólna rozporządzenia ministra finansów z 13 września bieżącego roku, dotycząca kwestii związanych z kasami rejestrującymi, a szczegółowo z jednoznaczną identyfikacją towarów i usług na paragonach — mówi Grzegorz Tokarski, naczelnik ełckiej "skarbówki". — Rozporządzenie z 1 kwietnia posiada pewne przepisy przejściowe, które mówią, że podatnicy mogą używać kas na dotychczasowych zasadach sprzed wejścia w życie nowych przepisów do 30 września. Nowe rozporządzenie wprowadza, w paragrafie 8 ustęp 1 pkt. 6 zapis, że paragon fiskalny zawiera co najmniej nazwę towaru lub usługi pozwalającą na jednoznaczną identyfikację. Powstały tutaj problemy interpretacyjne, dlatego minister wydał interpretację ogólną w tej sprawie, o której wspomniałem. Wyjaśnia w niej, że ta jednoznaczna identyfikacja towaru nie musi być tak bardzo szczegółowa. Ważne, by pozostawała ona w zgodności ze stawkami podatkowymi, które są różne przy różnych produktach. Co do kas fiskalnych starszego typu, które mają pewne ograniczenia techniczne, przepisy przejściowe tego rozporządzenia wskazują, że podatnicy mogą stosować nowe przepisy odpowiednio, czyli tak jak mogą najlepiej. 


 

Podatnicy, jak przekonuje Tokarski, nie mają i nie mieli obowiązku zakupu nowych kas fiskalnych.

 


— Przepis przejściowy stanowi pewien wentyl bezpieczeństwa dla podatników, by nie narażać ich na zbędne koszty. Ten przepis był w rozporządzeniu od samego początku — dodaje Grzegorz Tokarski. 


 

Naczelnik US w Ełku zapowiada, że zorganizowane zostaną szkolenia dla przedsiębiorców dotyczące wejścia w życie nowego rozporządzenia.


 

— Zapraszam wszystkich zainteresowanych podatników w piątek, 27 września, na godzinę 12 do urzędu, gdzie odbędzie się spotkanie w tej sprawie — dodaje. 


 

Szczegółowe informacje można uzyskać na stronie internetowej Urzędu Skarbowego w Ełku. 


 

Przeczytaj cały tekst: Poseł Makowski: Nie wymieniajcie kas fiskalnych na nowe! - Ełk http://elk.wm.pl/173155,Posel-Makowski-Nie-wymieniajcie-kas-fiskalnych-na-nowe.html#ixzz2g5N4tKY5

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mirek mi serwisant w zeszłym miesiącu ustawił na kasie dwa rodzaje badań - okresowe i dodatkowe i tak nabijam. Myślę, że podczas kontroli z US nie powinno być problemu.
A ja myślę, że tu może być problem. Chodzi o to, że w obrębie jednego rodzaju badania mamy różne czynności (vide cennik BT). A skoro tak to po nowemu powinny być rozdzielone np. numerem poz. cennika. I tak bym to widział. Nie mówię już o łączeniu badań i war. dod.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A skoro tak to po nowemu powinny być rozdzielone np. numerem poz. cennika. I tak bym to widział. Nie mówię już o łączeniu badań i war. dod.

 

W poprzedniej firmie tak właśnie było, na paragonie nr. poz. z cennika i nazwa badania, oraz oczywiście cena.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na rynku nie ma bowiem takich kas, które umożliwiałyby umieszczenie na paragonie NIP nabywcy na jego żądanie

a to ciekawe, mam drukarkę i tez nie widzę takiej opcji, chyba że to kwestia samego programu (PATRONAT)

 

Oj tam, oj tam... w poprzedniej wersji stacji na paragonach były drukowane nr rej. pojazdu i nr btp, to co za problem żeby i nip się tam znalazł. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.