Skocz do zawartości

Niesprawność wycieraczki tylnej szyby


Marek1

Rekomendowane odpowiedzi

W DzU 996 w tabeli I: przedmiot i zakres badania, czynności kontrolne, metody oceny stanu technicznego pojazdu oraz usterki skutkujące uznaniem stanu technicznego za niezadowalający

mowa jest tylko o wycieraczkach szyby przedniej

3.4. Wycieraczki szyby przedniej Kontrola organoleptyczna i sprawdzenie działania.

a) Brak wycieraczek lub wycieraczki nie działają. - UD

b) Brak pióra wycieraczki lub jego wyraźne uszkodzenie. UD lub UI

 

Co w przypadku braku lub niesprawności wycieraczki szyby tylnej? :shock:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 53
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

  • Marek1

    13

  • Paprock

    7

  • biker100

    7

  • danielg539

    6

Wg. mnie jedynie UD, wg Poz. 951 OBWIESZCZENIE MINISTRA TRANSPORTU, BUDOWNICTWA I GOSPODARKI MORSKIEJ z dnia 6 czerwca 2013 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia w § 11. 1. Pojazd samochodowy wyposaża się: ....

Samoczynne wycieraczki szyby tylnej nie są wymienione, zatem nie są elementem obowiązkowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg. mnie jedynie UD, ....

Samoczynne wycieraczki szyby tylnej nie są wymienione, zatem nie są elementem obowiązkowym.

 

Jeśli dodatkowo miałoby to być to jeszcze powiązane z wyposażeniem nie wymienionym jako obowiązkowe, to już nie UD ale wygląda na to, że w ogóle nie podlegają ocenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Światła przeciwmgłowe przednie również nie są wymienione jako obowiązkowe, a jak pojazd wyposażony jest w nie to sprawdzasz?? oceniasz?? Jeżeli pojazd jest wyposażony w jakiś element, chociaż nie jest obowiązkowy, to podlega ocenie - wg. mojej opinii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Światła przeciwmgłowe przednie również nie są wymienione jako obowiązkowe, a jak pojazd wyposażony jest w nie to sprawdzasz?? oceniasz??

 

W tym rzecz!

Jeśli pojazd posiada wyposażenie dodatkowe, nieobowiązkowe to podlega ono ocenie.

Dodatkowo, zgodnie z tabelą:

2. Wykaz czynności oraz metody i kryteria oceny stanu technicznego pojazdów nie wyczerpują wszystkich możliwych przypadków niesprawności.

 

Skąd jednak przypuszczenie, że takie przypadki objęte też są tą gradacją ważności UD, UI, USZ ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skąd jednak przypuszczenie, że takie przypadki objęte też są tą gradacją ważności UD, UI, USZ ?
Marku od wprowadzenia poz. 996 inna gradacja przy ocenie pojazdu nie jest mi znana.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

od wprowadzenia poz. 996 inna gradacja przy ocenie pojazdu nie jest mi znana.

To się dziwię bo Tabela I z DzU 996 jednak nie wyczerpuje wszystkich warunków jakie są zawarte w ustawie PoRD czy w rozporządzeniu o warunkach technicznych pojazdów.

Jeśli pojazd jest niesprawny w odniesieniu do tych warunków to gdzie tu UD,UI, lub USZ,?

Jeśli jest niesprawny jest to po prostu N na OBT.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli jest niesprawny jest to po prostu N na OBT.
za niesprawną wycieraczkę szyby tylnej również?? za uszkodzone źródło światła przeciwmgłowego przedniego również??
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

za uszkodzone źródło światła przeciwmgłowego przedniego również??

 

Światło przeciwmgłowe jest wymienione w tabeli.

Możliwe usterki to UD i UI.

 

Natomiast w przypadku wycieraczek tylnych to proponujesz UD i...który punkt z tabeli?

Bo tylko w tabeli niesprawności są podzielone na UD, UI i USZ

W każdym innym przypadku to po prostu N.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marku podaj podstawę prawną na swoją tezę:

Skąd jednak przypuszczenie, że takie przypadki objęte też są tą gradacją ważności UD, UI, USZ ?
Bo tylko w tabeli niesprawności są podzielone na UD' date=' UI i USZ

W każdym innym przypadku to po prostu N.[/quote']

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi fabryczne pozycyjne z dziennymi się pokiepściły dodatkowo halogeny doświetlają zakręty... gdzieś przed ślepiami mi przeleciało, że nie za bardzo tymi reflektorami, ale już nie doczytałem czy o konstrukcję zmiennej ogniskowej soczewki się rozchodzi, a Ci se tylna wycieraczkę wymyślili. :evil:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Światła przeciwmgłowe przednie również nie są wymienione jako obowiązkowe, a jak pojazd wyposażony jest w nie to sprawdzasz?? oceniasz??

biker100, to zły przykład, bo warunki techniczne dla świateł przeciwmgielnych przednich są jasno określon, natomiast o wycieraczce szyby tylnej się nie wspomina! Jedyny przepis, który można w tym przypadku zastosować to ogólne zapisy zamieszczone w PORD, czyli np. brak ostrych krawędzi itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

biker100, to zły przykład, bo warunki techniczne dla świateł przeciwmgielnych przednich są jasno określon
wiem Danielu poniosło mnie, przepraszam, tylko też jak dopasować
ogólne zapisy zamieszczone w PORD' date=' czyli np. brak ostrych krawędzi itp.[/quote'] do niesprawnej (czyt. niedziałającej) wycieraczki szyby tylnej.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a Ci se tylna wycieraczkę wymyślili. :evil:
trzeba mieć wyobraźnię :evil:

 

A jakby jeszcze dorzucił do tego reklamę naklejoną na tylną szybę ? Ostatnio często się to zdarza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przepraszam

Ale ja się nie gniewam ;)

do niesprawnej (czyt. niedziałającej) wycieraczki szyby tylnej.

Może nie w przypadku niedziałającej ale w przypadku niekompletnej, czyli np. z ułamanym, czy pogiętym ramieniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jakby jeszcze dorzucił do tego reklamę naklejoną na tylną szybę ? Ostatnio często się to zdarza.

Ale, że co, że ta reklama treścią kierującego pojazdem za poprzedzającym rozprasza???

Cóż... niech spuści głowę i... obserwuje drogę. :roll:

A może tylną wycieraczkę upchnąć pod 6.2.7.??? :x

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jakby jeszcze dorzucił do tego reklamę naklejoną na tylną szybę ? Ostatnio często się to zdarza.

Ale, że co, że ta reklama treścią kierującego pojazdem za poprzedzającym rozprasza???

Cóż... niech spuści głowę i... obserwuje drogę. :roll:

 

Myślisz, że dużo widać w lusterku wstecznym w takim pojeżdzie ? Bo chyba lusterko wsteczne do czegoś służy, pomijając poprawianie makijażu. :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślisz, że dużo widać w lusterku wstecznym w takim pojeżdzie ?

No ale przecież wiele pojazdów tego lusterka nie posiada.

Pole widzenia precyzowane jest w promieniu 180° (w przód i na boki) więc jakby bezzasadna możliwość negowania.

Gorzej jak lusterko było, a nie ma!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedyny przepis, który można w tym przypadku zastosować to ogólne zapisy zamieszczone w PORD, czyli np. brak ostrych krawędzi itp.

A może lepiej z DzU 996:

§ 2. 1. Zakres okresowego badania technicznego pojazdu obejmuje:

g) stanu technicznego nadwozia, podwozia i ich osprzętu oraz przedmiotów wyposażenia,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest obowiązkowe tylko dla samochodu osobowego...

No OK jest.

I całkiem staje się zbędne jak jeden z drugim tylne szyby na maxa przyciemnią.

Co najwyżej plamy świetlne, bo raczej nie światła pojazdu za można ledwie widzieć.

A jak już temat zawędrował do szyb, to czasem pojawi się przednia tak od góry pasem przyciemniona, to kombinujecie coś, bo rozumiem, że 70% przepuszczalności tyczy się na całej powierzchni, a ten pas ma ze 40% i wtedy co???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I całkiem staje się zbędne jak jeden z drugim tylne szyby na maxa przyciemnią.

 

Tak samo zbędne jak wycieraczka tylnej szyby w tym przypadku.

Jednak w warunkach technicznych jest to lusterko wymienione a wycieraczka tylnej szyby nie...

Natomiast co, jeśli jest ona niesprawna i jest wyposażeniem pojazdu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Natomiast co, jeśli jest ona niesprawna i jest wyposażeniem pojazdu?

Na poważnie to do uwag bym dopisał:

Niesprawna tylna wycieraczka.

Jak połamana to odkręcił i do bagażnika, jak silnik nie działa to wad instalacji elektrycznej można by się doszukiwać, albo 6.2.7. urządzenia sterujące kierowcy.

Masz jakiegoś "haka" czy ot tak sobie?

Bo ja ot tak, ale kurde miałeś może Punto Evo jak w temacie co wisi w poczekalni?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.