Skocz do zawartości

Jakie pojazdy są obecnie zwolnione z homologacji?


blakop

Rekomendowane odpowiedzi

Było tak przed 22 czerwca i jest tak teraz, że pewne grupy pojazdów są zwolnione z homologacji. Ale jakie to grupy pojazdów, to już się zmieniło.

 

Ale po kolei. Do 22 czerwca zwolnione z obowiązku homologacji były (art 68.17):

- zabytki

- SAM'y

- tzw.jednostkowe (import lub produkcja)

- specjalny lub używany do celów specjalnych Sił Zbrojnych, Policji, Straży Granicznej, kontroli skarbowej, Służby Celnej, Służby Więziennej oraz Straży Pożarnej.

 

Skupmy się na tym ostatnim punkcie. Pomijam fakt, że tam nie wymieniono wszystkich szacownych służb ucisku społecznego (teraz już są wszystkie), bo nie w tym rzecz. Kwintesencją tego przepisu jest fakt, że pojazd specjalny i używany do celów specjalnych, ale należący do jednej z tych służb nie podlega pod homologację.

Ten zapis jest też powtórzony w starym Dz.U.32 (rozp. o warunkach technicznych), gdzie na samym początku mamy napisane, że owo rozporządzenie nie dotyczy pojazdów specjalnych i używanych do celów specjalnych takich, a takich służb. Tok rozumowania prawodawcy do tego miejsca jest dla mnie jasny.

 

Ale tera zobaczcie jak ten przepis przeredagowano do nowej ustawy. Teraz o tym kto jest zwolniony z homologacji mówi art. 70d:

 

Nowy typ pojazdu specjalnego Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Biura Ochrony Rządu, Straży Granicznej, organów kontroli skarbowej, Służby Celnej, Inspekcji Transportu Drogowego, Służby Więziennej i jednostek ochrony przeciwpożarowej lub nowy typ pojazdu używanego do celów specjalnych, nie podlega obowiązkowi uzyskania świadectwa homologacji typu WE pojazdu oraz świadectwa homologacji typu pojazdu.

 

Czy widzicie o co mi chodzi?? Zamieniono szyk określeń "specjalny" i "używany do celów specjalnych" W moim rozumieniu po wyrzuceniu tego drugiego elementu na koniec wyliczanki sprawia, że zmienia się znaczenie. Jak dla mnie przepis ten mówi, że z homologacji obecnie zwolnione są:

- pojazdy specjalne - o ile należą do wskazanych w wyliczance służb

- pojazdy używane do celów specjalnych - niezależnie od ich właściciela (!!!)

 

Tak?

 

Podpowiadam, że na podstawie art. 70zn ust.4 pojazdy takie są również zwolnione z dopuszczenia jednostkowego.

 

Jak zatem rejestrować pojazdy przeznaczone do celów specjalnych i jakie to w sumie są pojazdy? :)

 

Zapraszam do polemiki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak zatem rejestrować pojazdy przeznaczone do celów specjalnych i jakie to w sumie są pojazdy? :)

 

Zapraszam do polemiki

Moim zdaniem należy zacząć od definicji :)

 

36) pojazd specjalny - pojazd samochodowy lub przyczepę przeznaczone do wykonywania specjalnej funkcji, która powoduje konieczność dostosowania nadwozia lub posiadania specjalnego wyposażenia; w pojeździe tym mogą być przewożone osoby i rzeczy związane z wykonywaniem tej funkcji;

37) pojazd używany do celów specjalnych - pojazd samochodowy przystosowany w sposób szczególny do przewozu osób lub ładunków, używany przez Siły Zbrojne Rzeczypospolitej Polskiej, Policję, Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencję Wywiadu, Służbę Kontrwywiadu Wojskowego, Służbę Wywiadu Wojskowego, Centralne Biuro Antykorupcyjne, Biuro Ochrony Rządu, Straż Graniczną, kontrolę skarbową, Służbę Celną, jednostki ochrony przeciwpożarowej, Inspekcję Transportu Drogowego i Służbę Więzienną;

 

Według mnie wychodzi na jedno bo z definicji pojazdu używanego do celów specjalnych dowiadujemy się do kogo one należą.

Ale może nie mam racji :?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według mnie wychodzi na jedno bo z definicji pojazdu używanego do celów specjalnych dowiadujemy się do kogo one należą.

Błysnąłeś faktycznie, ale czy przypadkiem nie jest tak, że pojazdy używane do celów specjalnych mogą posiadać tylko wymienione instytucje ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale tera zobaczcie jak ten przepis przeredagowano do nowej ustawy. Teraz o tym kto jest zwolniony z homologacji mówi art. 70d:

 

Nowy typ pojazdu specjalnego Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Biura Ochrony Rządu, Straży Granicznej, organów kontroli skarbowej, Służby Celnej, Inspekcji Transportu Drogowego, Służby Więziennej i jednostek ochrony przeciwpożarowej lub nowy typ pojazdu używanego do celów specjalnych, nie podlega obowiązkowi uzyskania świadectwa homologacji typu WE pojazdu oraz świadectwa homologacji typu pojazdu.

 

Czy widzicie o co mi chodzi?? Zamieniono szyk określeń "specjalny" i "używany do celów specjalnych" W moim rozumieniu po wyrzuceniu tego drugiego elementu na koniec wyliczanki sprawia, że zmienia się znaczenie. Jak dla mnie przepis ten mówi, że z homologacji obecnie zwolnione są:

- pojazdy specjalne - o ile należą do wskazanych w wyliczance służb

- pojazdy używane do celów specjalnych - niezależnie od ich właściciela (!!!)

Mi tu wynika , że pojazd używany do celów specjalnych , nie musi być własnością wymienionych instytucji.

Chyba że źle to rozumiem???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak - też się tak zapędziłem czytając to dziś. Ale już mnie Grzegorz naprowadził, e z samej definicji pojazdu używanego do celów specjalnych wnika, że musi on należeć do służb.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi tu wynika , że pojazd używany do celów specjalnych , nie musi być własnością wymienionych instytucji.

Tu może nie :)

Ale zobacz definicję

 

37) pojazd używany do celów specjalnych - pojazd samochodowy przystosowany w sposób szczególny do przewozu osób lub ładunków, używany przez Siły Zbrojne Rzeczypospolitej Polskiej, Policję, Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencję Wywiadu, Służbę Kontrwywiadu Wojskowego, Służbę Wywiadu Wojskowego, Centralne Biuro Antykorupcyjne, Biuro Ochrony Rządu, Straż Graniczną, kontrolę skarbową, Służbę Celną, jednostki ochrony przeciwpożarowej, Inspekcję Transportu Drogowego i Służbę Więzienną;

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak zatem rejestrować pojazdy przeznaczone do celów specjalnych i jakie to w sumie są pojazdy? :)

 

A było napisać na PW w czym rzecz to bym Ci wytłumaczył, a tak to mnie Grzegorz wyręczył ;)

 

Jedyna różnica po zmianach to taka, że specjalny powinien być własnością wymienionych służb, a używany do celów specjalnych wystarczy, że jest przez służby używany (chociaż w praktyce pewnie i tak będzie ich własnością).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.