Skocz do zawartości

Wóz operacyjny Straży Pożarnej !


Qnick

Rekomendowane odpowiedzi

Miałem ostatnio pytanie od Strażaków odnośnie przeróbki pojazdu na samochód operacyjny.

Kupili samochód ciężarowy pick'up (Nissan Navarra, Mitsubishi L200 itd.) . Problem w tym że jest zarejestrowany jako ciężarowy bo :

 

2. Samochód osobowy operacyjny straży pożarnej z nadwoziem zamkniętym powinien być oznakowany pasem wyróżniającym

barwy czerwieni sygnałowej. Po obu stronach pojazdu powinny być umieszczone napisy „STRAŻ” barwy białej

lub czerwonej. Na dachu pojazdu może być umieszczony świetlny napis „STRAŻ” barwy czerwonej na białym tle

 

I teraz jak go zmienić na osobowy co napisać w opisie zmian żeby z ciężarowego zrobić osobowy i przeznaczenie jako wóz operacyjny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co napisać w opisie zmian żeby z ciężarowego zrobić osobowy

 

No na operacyjny to żaden problem - opiszesz że naniesiono oznakowanie itd.

Ale ten osobowy... Teraz nie jestem pewien, ale niektóre marki tego typ pojazdów w ogóle u nas nie są homologowane na osobowe, więc tak troszkę przed szereg wybiegniesz, jak im zakwalifikujesz na osobowy. Wszak to ciężarówki pełną gębą, nawet pod VAT się łapią. Kwestia ich zmiany to troszkę jak temat przyczep rolniczych/ciężarowych (w zasadzie jedna może być i drugą).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kwestia ich zmiany to troszkę jak temat przyczep rolniczych/ciężarowych (w zasadzie jedna może być i drugą).

 

No właśnie tu tkwi cały problem że to są takie zmiany bez zmian de facto :razz:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie tu tkwi cały problem że to są takie zmiany bez zmian de facto :razz:
oraz w tym co blakop zauważył słusznie :
niektóre marki tego typ pojazdów w ogóle u nas nie są homologowane na osobowe,
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie jako zmiany możesz opisać te zmiany na "straż", a na końcu dodać zdanie, że pojazd nosi znamiona pojazdu osobowego (no i w domyśle tak go klasyfikujesz w związku z tym) :)

Powtarzam jednak - sprawdź, czy dany pojazd w ogóle ma homologację na osobówkę. Chyba, że granice homologacyjne to dla Ciebie żadne granice 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sprawdź, czy dany pojazd w ogóle ma homologację na osobówkę

 

Dobra to może ktoś pomoże. Już wiem że to Nissan Navara coś takiego :

 

http://otomoto.pl/nissan-navara-2-5-dc-190km-le-4x4-C29675716.html

 

Tu piszą że ma homologację na osobówkę, ale może ktoś sprawdzi czy te pojazdy były homologowane jako osobowe w PL.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Qnick ja ostatnio usłyszałem od strażaka: my nie musimy robić UDeTów ani legalizacji tachografów bo my jesteśmy STRAŻ i mamy zwolnienie resortowe... możemy używać bez legalizacji. :)

a może i twoi strażacy mają taką moc? :D

PS

Z całym szacunkiem dla pozostałych Strażaków którzy mają wszystko zapięte na ostatni guzik!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszak to ciężarówki pełną gębą

jeżeli ma dywaniki i zapalniczkę to według celników osobowy :D , był kiedyś program bodajże w "Państwo w Państwie"

też się podłącze do tematu, czy jeżeli będzie to pojazd uprzywilejowany to dalej jako osobowy?

 

[ Dodano: 22-10-2013, 08:56 ]

przejrzałem swoje rejestry, część pożarniczych zarejestrowana jako ciężarowe a część jako specjalne :?:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo celnicy to to je państwo w państwie...

Ja tam w sumie nie rozumiem czemu tak im pilno do tego osobowego. Z ciężarowego też bym im operacyjny zrobił - w czym problem?

 

A uprzywilejowanie to już w ogóle nic nie ma do rodzaju pojazdu de facto. Zresztą zapewne będzie uprzywilejowany. Chyba większość pojazdów straży, jeśli nie wszystkie są uprzywilejowane. Ale koguty nie czynią z nich od razu pojazdów specjalnych. O tym decyduje faktyczna konstrukcja pojazdu, ale ten temat już był na forum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

też się podłącze do tematu, czy jeżeli będzie to pojazd uprzywilejowany to dalej jako osobowy?

 

W moim przypadku to nie będzie uprzywilejowany, ale co stoi na przeszkodzie żeby sam. osobowy był uprzywilejowany :lol: np. radiowóz Policji jest osobowy i uprzywilejowany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no panie ale niektóre mają "kratkę" w środku więc jaki osobowy :lol::lol:

 

Pomijając, że w pick-up'ie był by ciężko z tą kratą, to jakie są przeciwwskazania, aby osobówka miała kratę... ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

napisałem to z pewną dość sporą dozą cynicznej ironii (która czasem mi się udziela od upierdliwych...)

Kratka w tym przypadku rozumiana dwojako

1 potocznie rozumiana jako rozgraniczenie przestrzeni ładunkowej od pasażerskiej

2 rozumiana również jako rozdzielenie przewożonych od przewożących

To drugie rozwiązanie widziałem gdzieś w prezentacji bodaj L200 zabudowy dla służb typu Policja itp. Niektórzy w związku z tym, że użyto takiej samej kratki jak dla pkt.1 żartowali że bardziej ciężarowy to on już nie będzie (paka+kratka).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Finansowa? Jeśli dobrze pamiętam to jak kasa idzie od JST (Jednostki Samorządu Terytorialnego) to wszystko jest robione tak jak podyktuje gmina. Jak gmina powie że zapłaci za specjalne i osobowe to wszystko musi być temu podporządkowane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak gmina powie że zapłaci za specjalne i osobowe to wszystko musi być temu podporządkowane.

 

Dobre... może jeszcze gmina napisze nowe warunki techniczne pojazdów, tak pod swoje potrzeby?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.