Skocz do zawartości

Wprowadzą obowiązek posiadania opon zimowych?


Grzegorz Łódź

Rekomendowane odpowiedzi

http://moto.wp.pl/kat,55194,title,Wprowadza-obowiazek-posiadania-opon-zimowych,wid,16130542,wiadomosc.html

 

Brak opon zimowych w okresie wyznaczonym nowym przepisem ma być kosztowny. Takie wykroczenie ma być karane mandatem w wysokości 500 zł. Pojawiła się nawet jeszcze dalej idąca propozycja. Nieposłuszni kierowcy mieliby być kierowani na obowiązkowe badania techniczne, na których ich samochody musiałyby już mieć założone opony zimowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Twój post jest niezgodny z zasadami - popraw, co masz do poprawienia - inaczej dostajesz ostrzeżenie ! izm.

Ciepła jesień i początek zimy i zedrą mi się zimówki a jak będzie mi potrzeba to będą miałby mało bieżnika a w zimówce na TWI się nie patrzy, jak zostało mniej niż 4-5mm to opona na dodarcie latem.

 

Druga sprawa - wszyscy f-sze do przeszkolenia jak oznakowane są opony itp ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nieposłuszni kierowcy mieliby być kierowani na obowiązkowe badania techniczne, na których ich samochody musiałyby już mieć założone opony zimowe.

Pożyczone. :x

No najlepiej nakazać zimówki, a zwolnić służby z zimowego utrzymania dróg... a jasne, że w ramach oszczędzania dla wspólnego dobra jakim jest droga,

no i ta wszystkożrąca sól przecież. ;)

Reszta podobnie jak Nikita_Bennet.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najłatwiej w tym kraju jest tworzyć chore przepisy :( , nie mamy się co oszukować, że 10 letnia opona zimowa z 3 mm bieżnika ma gorsze własności trakcyjne niż większość w miarę nowych opon letnich, ale tym jakoś twórca przepisu sie nie przejmuje :( . Najwyraźniej czyjeś lobby działa :cool:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja jestem za obowiązkiem. W moich okolicach pagórki dookoła, dużo wąskich dróg 50-tej kategorii odśnieżania, a i tak znajdzie się jeden z drugim co na letnich po tych podjazdach próbują jeździć. Bo szkoda kasy na opony. Nie szkoda za to auta niszczyć sobie i innym, jak któraś góra okaże się za stroma. No tak, w takim przypadku winne służby/sołtys/cieć/sąsiad (właściwe podkreślić) bo drogi nie odśnieżyli. Na dzień dzisiejszy opony to nie jakiś wielki wydatek, zwłaszcza do popularnych samochodów. A okresy obowiązkowego stosowania? Hmm, inaczej nie da się przepisu wyegzekwować jak ustalając jakieś ramy czasowe. Co do lobby, to oprócz firm oponiarskich zarobią na tym również warsztaty, które jakoś szczególnie nie lobbują na swoją rzecz. Mam do samego pomysłu jedną uwagę. Przepisy muszą być jasne i przejrzyste. Nie może być miejsca na różne interpretacje, a z tym u nas jak wiadomo bardzo różnie bywa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czasem kupując (zamawiając) opony juz ich wiek jest półtora-, dwuroczny,. Czasem nawet trzyletnie sprzedają.

Kupowałem dwa lata temu, to musiałem sie oszukać by zbyt "stare" nie były.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dużo wąskich dróg 50-tej kategorii odśnieżania
To może jeszcze zezwolić na "kolce"? Każdy powinien mieć opony przystosowane do warunków, a egzekwowanie tylko w razie wypadku, kolizji itp. Np. Nie wyhamował za kimś bo miał letnie gumy w zimę 1000zł nauczki. To samo w lato.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dużo wąskich dróg 50-tej kategorii odśnieżania
To może jeszcze zezwolić na "kolce"? Każdy powinien mieć opony przystosowane do warunków, a egzekwowanie tylko w razie wypadku, kolizji itp. Np. Nie wyhamował za kimś bo miał letnie gumy w zimę 1000zł nauczki. To samo w lato.
Czyli zakładasz, że dopiero zdarzenie drogowe jest podstawą do stwierdzenia czy ktoś miał właściwe opony? Gdzie tu prewencja? Dlaczego ja mam ponosić konsekwencje czyjejś nieodpowiedzialności i głupoty? Bo tak jest w przypadku kolizji. Co z tego, że sprawca zostanie ukarany mandatem, jak szkody trzeba naprawić a to się nie zrobi w godzinę. Chyba nie miałeś do czynienia z polskimi ubezpieczycielami.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może jeszcze zezwolić na "kolce"? ....

 

Ten numer u nas nie przejdzie, chyba nie wiesz ile jest przy obowiązku uzywania takich opon, popękanych szyb.

Faktem jest, że byłem w kraju w którym chyba takowe szyby nie miały za bardzo wpływu na BT. Bo dużo z pękniętymi szybami jeżdziło.

 

Nie wspomne co by sie działo z asfaltem na większości naszych dróg czy ulic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzie tu prewencja?
Prewencja będzie taka że ludzie będą kupować 4mm zimówki i śmigać nimi będą cały rok. :razz:
A teraz nie kupują? I od czego jesteśmy my diagności i organa kontroli ruchu drogowego. Przecież niektórzy jeżdżą na złomie a nie oponach (ostatnio miałem taksiarza, który stracił DR za opony - były łysiuteńkie), mimo iż prawo tego zabrania.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli miał by być wprowadzony obowiązek używania opon zimowych to należało by go uzależnić od warunków drogowych a nie od ram czasowych, bo w listopadzie bywa +20*C a w kwietniu bywa jeszce śnieg na jezdniach!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli miał by być wprowadzony obowiązek używania opon zimowych to należało by go uzależnić od warunków drogowych a nie od ram czasowych, bo w listopadzie bywa +20*C a w kwietniu bywa jeszce śnieg na jezdniach!
O widzisz! :ok
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli miał by być wprowadzony obowiązek używania opon zimowych to należało by go uzależnić od warunków drogowych a nie od ram czasowych, bo w listopadzie bywa +20*C a w kwietniu bywa jeszce śnieg na jezdniach!
Tyle, że brak jasnych zasad zobowiązania doprowadzi do unikania obowiązku. I jakie faktycznie warunki należy uznać za właściwe? Rozsądny kierowca i tak będzie zwracał uwagę na warunki atmosferyczne zanim zmieni opony na letnie. Ramy czasowe będą dla tych co się wiecznie migają od wszelkich obowiązków.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ramy czasowe będą dla tych co się wiecznie migają od wszelkich obowiązków

aboz, zatem zaproponuj ramy czasowe wg. Ciebie były by właściwe.

Pamiętaj, że im więcej praw to tym bardziej chory kraj.

Tyle, że brak jasnych zasad zobowiązania doprowadzi do unikania obowiązku. I jakie faktycznie warunki należy uznać za właściwe?

Zasada może być jedna, jak czarny asfalt to bez względu na pore roku można jeździć na oponach letnich - zaje się, że Niemcy tak mają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamiętaj, że im więcej praw to tym bardziej chory kraj.

I dlatego wprowadzenie przymusu uważam za chore . Ci co jeżdżą dużo po Europie będą klęli,szczególnie jak u nas -5 a np. we Włoszech +20 . Równie dobrze można wprowadzić obowiązek wykonywania badań technicznych tylko w styczniu .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ci co jeżdżą dużo po Europie będą klęli

Tam po Europie.

Raz w zimie Gdańszczanina spotkałem za Jelenią Górą co się na łańcuchach tłukł do Szklarskiej osobówką, a na szosie ni grama śniegu. :evil:

Trza pójść w innych ślady i stosować opony tam gdzie informują o tym drogowe znaki. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy łańcuchy??

- a poszukać muszę o czym ten znak informuje :x

BELGIA:

Łańcuchy śniegowe mogą być zakładane na śniegu i lodzie, lecz ich posiadanie nie jest obowiązkowe.

- jestem za plus opony :ok

Kurde nakazuje, o łańcuchach nakazuje :?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.