Skocz do zawartości

Nowa historia ???


blakop

Rekomendowane odpowiedzi

Bardzo proszę znawców historii - a może nawet osoby pamiętające czasy II Wojny Św. o zabranie głosu i wskazówkę.

 

Otóż ostatnio pewien dziadek powiedział, a nawet napisał, że:

 

"We wrześniu 1939 r. w niektórych polskich miastach, wkraczające wojska niemieckie witano kwiatami mając nadzieję, że Niemcy położą wreszcie kres wszechogarniającej korupcji, z którym nie mogła sobie poradzić II RP."

Co o tym myślicie?? Tak faktycznie było?? Ktoś może to poprzeć jakimiś wiarygodnymi relacjami, źródłami??

Ja to nawet kiedyś widziałem, że podobnie było po 17 września 1939r. na wschodniej granicy - tam tez podobno z kwiatami witano armię czerwoną...

Nie wiem - słysząc takie wiadomości od pewnych dziadków zaczynam się zastanawiać - może mnie oszukano na lekcjach historii w szkole?? A niby (nie licząc podstawówki) już w tej niepodległej Polsce się kształciłem... Kurcze - to może "Kazik" w pewnej piosence miał rację "Hitler nie chciał wojny wcale"... :?

 

Co o tym myślicie??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na razie mówi się o polskich obozach śmierci , na całym świecie wiadomo że druga wojńa światowa wybuchła w Polsce i że to naziści ją rozpoczeli (którzy mówili po niemiecku )

za 20 lat będzie sie mówiło że to Polacy wywołali wojne o jakiś pas drogi z Niemiec do Prus

nie pozwalając w ten sposób do integracji . a coraz mniej będzie się mówiło o tym że w1939 dwóch zbirów jeden z zachodu drugi ze wschodu na padli na ten kraj. tak że nie dziw sie że już się mówi że Niemcom w 1939 dawali kwiaty . :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

za 20 lat będzie sie mówiło że to Polacy wywołali wojne o jakiś pas drogi z Niemiec do Prus

 

Masz nieaktualne informacje - informacja dokładnie tej treści pojawiła się 2-3 lata temu na oficjalnych stronach rządowych Rosji w związku z informacjami odnośnie obchodów wybuchu, czy też zakończenia II W.Św.

 

Tylko powtarzam - ja się historii z książek uczę - może tam kłamią... Jak mi jaki dziadzia mówi (pisze), że tak było, to może ma racje?? :x

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo proszę znawców historii - a może nawet osoby pamiętające czasy II Wojny Św. o zabranie głosu i wskazówkę.

Z tymi osobami to może być problem aby się wypowiedzieli tutaj na forum z wiadomych względów.

Ja też się nie wypowiadam :) ( z wiadomych względów)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj przesadzasz... Są aktywni dziadkowie w necie przecież... Nawet blogi prowadzą!!! :evil:

 

Czyli zobaczcie - Ci Rosjanie to też chcieli nam pomóc, a my teraz tacy niemili dla nich jesteśmy...

 

PS Wy naprawdę nie wiecie skąd ten cytat w pierwszym poście?? :razz:

 

[ Dodano: 13-11-2013, 10:22 ]

Z góry zaznaczam, że wiem o reakcjach volksdeutschów na wkroczenie Wermachtu...Ale o pisaniu w kontekście witania W POLSKICH MIASTACH niemieckich wojsk z entuzjazmem jako remedium na bolączki II RP to nienadużycie. To choroba. Za to nawet nie można sądzić. Tu lekarza trzeba...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

historię można czytać i mówić o niej w różny sposób np. Jaruzelskiego sądzi się za stan wojenny i ofiary ok 20 osób a Piłsudskiemu stawia się pomniki za przewrót majowy w 1926.

i jego ofiary ok. 400 osób .a i jeden i drugi wyprowadził wojsko na ulicę przeciw własnemu narodowi . :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wkraczające wojska niemieckie witano kwiatami

To, że było tak np. w Polsce południowej to fakt i też słyszałem o tym z opowieści starszych (szkoda, że już nie żyjących). Ja to wtedy rozumiałem tak, iż Polacy woleli okupanta z zachodu zwłaszcza, że ludność cywilna chwaliła sobie pobyt Niemców na południu w przeciwieństwie do późniejszych poczynań Sowietów. Jak widać, ciągle zbyt mało wiemy ,,,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piłsudskiemu stawia się pomniki

 

A co to był za jeden?? :-P

Sorry - ale ja z Poznania - u nas 11 listopada to przede wszystkim Święto Św.Marcina (imieniny głównej ulicy miasta) i rogale!!! :) Piłsudski... No był ktoś taki... U nas nazywano go "niemieckim agentem" :x (ale ostatecznie w latach 70-tych jakąś tam małą uliczkę na zadupiu centrum mu nazwano).

A Niepodległość uzyskaliśmy (jako Wielkopolska) sami w innym czasie - w jedynym na przestrzeni lat powstaniu zakończonym zwycięsko dla Polski.

 

[ Dodano: 13-11-2013, 10:48 ]

Ja to wtedy rozumiałem tak, iż Polacy woleli okupanta z zachodu zwłaszcza, że ludność cywilna chwaliła sobie pobyt Niemców na południu w przeciwieństwie do późniejszych poczynań Sowietów ,,,

 

Argumentacja trochę bez sensu, albo ja czegoś nie rozumiem. Skąd we wrześniu 39 mieszkańcy mogli wiedzieć jak będzie "za czasów sowietów"?? Przecież to dopiero miało przyjść...

Oczywiście, że niemal wszyscy z dwojga złego lepiej oceniają okupację niemiecką (III Rzesza) od działań wyzwoleńczej Armii Radzieckiej (Sowieckiej) w latach 1944 i dalszych. Nijak się to jednak ma do oceny reakcji ludności polskiej w nieodległym państwie polskim we wrześniu 1939r. myślę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Argumentacja trochę bez sensu

Tu masz rację oczywiście, co innego ocena po wojnie a co innego ówczesne reakcje, zwłaszcza, że miało to miejsce ponoć nie tylko w miastach. Dlatego również uważam, że możemy jeszcze o czymś nie wiedzieć,,,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Argumentacja trochę bez sensu, albo ja czegoś nie rozumiem. Skąd we wrześniu 39 mieszkańcy mogli wiedzieć jak będzie "za czasów sowietów"?? Przecież to dopiero miało przyjść...
Może doświadczenia z poprzedniej wojny?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba iż chodzi o tereny przygraniczne i powitania robione przez V Kolumnę, lub ludność niemiecką ?

 

Podobne odniesienie do Moraw, przeciez tam nie witali kwiatami czesi a niemcy.

 

Ogólnie uważam, iż dziadziusiowi ze wzgledu na wiek coś sie pomieszało lub niedokładnie poznał w owym czasie fakty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może doświadczenia z poprzedniej wojny?

 

To raczej Bolszewicy wtedy byli jak już. Określenie "Sowieci" przypisywałbym jednak czasom II W.Św.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To raczej Bolszewicy wtedy byli jak już. Określenie "Sowieci" przypisywałbym jednak czasom II W.Św.
blakop co to zmienia czy nazwiemy ich bolszewikami czy sowietami??
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Politycznie i historycznie to jednak wiele różnicy...
rozpatrując na tym gruncie oczywiście.

Może dziadzia słyszał o N. Jeżowie o jego rozkazie 00485 i następstwach??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

We wrześniu 1939 r. w niektórych polskich miastach, wkraczające wojska niemieckie witano kwiatami mając nadzieję, że Niemcy położą wreszcie kres wszechogarniającej korupcji, z którym nie mogła sobie poradzić II RP."

 

Z tego co ja słyszałem to w ten sposób witano wojska niemieckie pod Stalingradem.

 

[ Dodano: 13-11-2013, 19:07 ]

PS Wy naprawdę nie wiecie skąd ten cytat w pierwszym poście??

Szybko się domyśliłem, kto jest autorem tych słów i biorąc poprawke na obiektywizm tej osoby to wypowiedź ta należy potraktować z przymróżeniem oka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PS Wy naprawdę nie wiecie skąd ten cytat w pierwszym poście?? :razz
o masz, "już" wiem :-? , że nie wpadłem na to jak napisałeś "blog prowadzi".
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może dziadzia Michnik, w końcu jego ojciec został skazany za zdradę stanu w II RP.

Z relacji osób które znałem, korupcja przyszła do nas wraz z ruskimi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z relacji osób które znałem, korupcja przyszła do nas wraz z ruskimi.
A prusacy nie kupczyli... Proszę Cię. Gdzie jest władza i pieniądze, tam zawsze znajdzie się jakiś sprzedawczyk.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z relacji osób które znałem, korupcja przyszła do nas wraz z ruskimi.

 

Tak naprawdę korupcja była już za cara, ale troszke inne zasady.

Urzędnik dostawał łapówkę za załatwienie czegoś, jesli nie załatwił pozytywnie musiał oddać.

I tak car miał z głowy apanaże urzedników a urzędnicy mieli pensję. :evil:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Urzędnik dostawał łapówkę za załatwienie czegoś, jesli nie załatwił pozytywnie musiał oddać.

w takim razie to była opłata za pozytywny wynik badania :x

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale o pisaniu w kontekście witania W POLSKICH MIASTACH niemieckich wojsk z entuzjazmem jako remedium na bolączki II RP to nienadużycie. To choroba. Za to nawet nie można sądzić. Tu lekarza trzeba...

 

Czyli co? Nie będzie dziadek pluł nam w twarz? A słowo nadużycie jest co najmniej za delikatne... ale rozumiem, publiczne forum i te sprawy. Dla mnie to też chory człowiek... i to bardzo. Szczególnie chory na niespełnione ambicje...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.