Skocz do zawartości

czarne pończochy lub rajstopy :-) i problemy z tym związane


zlp

Rekomendowane odpowiedzi

To może zastanówmy się, kto tak naprawdę się myli?

to może jeszcze się zastanówmy, czy autor (podwładny MI) zapisu powodującego tą całą dyskusję zna/znał

zasady gramatyczne, co to jest "lub" i co robi w zdaniu.

... :?::?: :?:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 64
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

  • zlp

    23

  • Paprock

    7

  • Jacdiag

    6

  • blakop

    4

to może jeszcze się zastanówmy, czy autor (podwładny MI) zapisu powodującego tą całą dyskusję zna/znał

No, ale czy podwładny MI lub mi??? :x

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jacdiag nie rozumiem pytania.

MI to jest np. Ministerstwo Infrastruktury?

Nie jestem z branży i nawet nie wiem, czy takowe istnieje.

 

Ale jeśli Ci chodzi, czy ten kto prawo uchwala, zna gramatykę?

To odpowiem tak: wcale bym się nie zdziwił jeśli tego przypadku nie znał.

Ale co nas to może obchodzić? To jest prawo i mamy się do niego stosować. Choćby było najgłupsze, to nas obowiązuje.

Nie możemy przecież roztrząsać, co ustawodawca miał na myśli jak pisał ustawy.

My czytamy to, co się ukazuje w dzienniku ustaw. Czytamy tak, jak tam napisano, a nie zgodnie z czyimiś życzeniami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś mi się wydaje, że trzeba będzie do szkół wprowadzić kolejny przedmiot: Co mówi gramatyka... i kolejne pokolenia uczyć od małego jak ma to brzmieć i jak należy to rozumieć tak, aby na przyszłość przepis pisany dla ludzi "prostych" (czytaj nie posiadających mgr jęz. polskiego) był zrozumiany jednakowo dla wszystkich stanów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś mi się wydaje, że trzeba będzie do szkół wprowadzić kolejny przedmiot: Co mówi gramatyka... i kolejne pokolenia uczyć od małego jak ma to brzmieć i jak należy to rozumieć tak, aby na przyszłość przepis pisany dla ludzi "prostych" (czytaj nie posiadających mgr jęz. polskiego) był zrozumiany jednakowo dla wszystkich stanów.

 

Nie popadajmy w skrajności. Nie każdy musi być prawnikiem.

 

Z drugiej strony język urzędowy zaczyna żyć swoim życiem, istnieją już projekty aby go uprościć.

Jeden z pomysłów to aby wszystkie przypisy do przepisów (dobrze to napisałem?) umieszczać na dole pisma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja cały czas powtarzam. Jak mi żona powie - " kup mi czarne pończochy lub rajtuzy" to zawsze będę to odbierał jako kupno jednego lub drugiego, ale ZAWSZE CZARNEGO!!!

 

Naprawdę takie zdanie odbieracie inaczej?? Waszym zdaniem Wasza żona powinna powiedzieć - "kup mi czarne pończochy lub czarne rajstopy albo czarne podkolanówki"??

 

Paranoja jakaś!!! To bym bardziej wykładnię takich ludzi jak Miodka widział!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyznam, że i dla mnie było to nie do końca jasne.

Z przyczyn zawodowych to "lub" nie dawało mi spokoju. Zacząłem męczyć temat, a do jakich wniosków doszedłem, to zdążyliście już zauważyć :D.

 

Kolega Biker100 podał pomocnego linka w którym dr. hab. Adam Pawłowski ( http://www.lingwistyka.uni.wroc.pl/ ) analizuje słowo "lub".

Ja podałem w pierwszym poście linka do serwisu prawnego ArsLege w którym analizowane są spójniki w tekstach prawnych ( http://www.arslege.pl/16262/materialy-edukacyjne/8836/spojniki-w-tekstach-prawnych-/ ), tutaj jak dla mnie jest to przejrzyściej napisane.

 

Kolego Biker100 mam wrażenie, że niedługo będę musiał zadzwonić po kuriera :D .

 

Pozdrawiam wszystkich!

 

zlp

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie możemy przecież roztrząsać, co ustawodawca miał na myśli jak pisał ustawy.

 

Jak to nie możemy jak 30 % tego forum to właśnie roztrząsanie co ustawodawca miał na myśli pisząc przepis i jak go należy rozumieć.

 

Niestety kompetencja osób stanowiących prawo pozostawia wiele do życzenia ale my nic na to poradzić póki co nie możemy my tylko musimy potem dochodzić właśnie co mieli na myśli pisząc tak a nie inaczej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To chyba nie tak.

Czytasz ustawę i 30% czasu spędzasz na tym jak ją zinterpretować. Interpretujesz to, co napisali, nie to o czym myśleli.

Przepisy są delikatnie mówiąc napisane niechlujnie, ale nie naszym zadaniem jest je naprawiać. My musimy je stosować jakie są.

Nie wytłumaczysz się jak powiesz: a ja myślałem, że ustawodawca myślał tak, czy inaczej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

My musimy je stosować jakie są.

Nie wytłumaczysz się jak powiesz: a ja myślałem, że ustawodawca myślał tak, czy inaczej.

(załącznik do rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dn. 20 czerwca 2002 r.w sprawie "Zasad techniki prawodawczej" (Dz. U. Nr 100, poz. 908))

 

§ 6.

Przepisy ustawy redaguje się tak, aby dokładnie i w sposób zrozumiały dla adresatów zawartych w nich norm wyrażały intencje prawodawcy.

 

§ 7.

Zdania w ustawie redaguje się zgodnie z powszechnie przyjętymi regułami składni języka polskiego, unikając zdań wielokrotnie złożonych.

 

§ 8.

1. W ustawie należy posługiwać się poprawnymi wyrażeniami językowymi (określeniami) w ich podstawowym i powszechnie przyjętym znaczeniu.

2. W ustawie należy unikać posługiwania się:

1) określeniami specjalistycznymi (profesjonalizmami), jeżeli mają odpowiedniki w języku powszechnym;

2) określeniami lub zapożyczeniami obcojęzycznymi, chyba że nie mają dokładnego odpowiednika w języku polskim;

3) nowo tworzonymi pojęciami lub strukturami językowymi (neologizmami), chyba że w dotychczasowym słownictwie polskim brak jest odpowiedniego określenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

§ 7.

 

Zdania w ustawie redaguje się zgodnie z powszechnie przyjętymi regułami składni języka polskiego, unikając zdań wielokrotnie złożonych.

 

Pierwszy przykład unikania zdania wielokrotnie złożonego :lol::lol::lol:

 

6. Okresowe badanie techniczne samochodu osobowego, samochodu ciężarowego o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t, motocykla lub przyczepy o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t przeprowadza się przed upływem 3 lat od dnia pierwszej rejestracji, następnie przed upływem 5 lat od dnia pierwszej rejestracji i nie później niż 2 lata od dnia przeprowadzenia poprzedniego badania technicznego, a następnie przed upływem kolejnego roku od dnia przeprowadzenia badania. Nie dotyczy to pojazdu przewożącego towary niebezpieczne, taksówki, pojazdu samochodowego konstrukcyjnie przeznaczonego do przewozu osób w liczbie od 5 do 9, wykorzystywanego do zarobkowego transportu drogowego osób, pojazdu marki "SAM", pojazdu zasilanego gazem, pojazdu uprzywilejowanego oraz pojazdu używanego do nauki jazdy lub egzaminu państwowego, które podlegają corocznym badaniom technicznym.

 

I ja ma być dobrze :razz::razz::razz:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W innych krajach wątpliwości interpretowane są na korzyść petenta.

A u nas odwrotnie. Ustawodawca dowali, diagnosta zastanawia się co ustawodawca ma na myśli i dołoży swoje.

Bez obrazy, takie są u nas realia. To nie dotyczy tylko diagnostów, ale wszelkiej maści urzędników.

A zwykli ludzie muszą pracować na te wszystkie wymysły i bulić jak ostatni frajer.

Bo jakie mają inne wyjście?

 

[ Dodano: 25-11-2013, 12:13 ]

.test.

 

[ Dodano: 27-11-2013, 18:14 ]

A tutaj podobna sytuacja:

http://wyborcza.biz/Polska_czyta_umowy/1,134199,15034694,Fima_procesuje_sie_o_200_tys__zl_strat__Spor_o__znaczenie.html#BoxBizTxt

 

Widzę, że moderatorzy w bardzo sprytny sposób wrzucili niewygodny temat "na boczny tor".

Dobrze przynajmniej, że nie usunęli całkowicie tematu, jak 3 lata temu.

 

zlp

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.