Skocz do zawartości

badanie powypadkowe


mar2911

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Przygotowuję się do egzaminu i już zaczynam się powoli gubić.

NIe wiem czy za każdym razem kiedy mamy do czynienia z badaniem powypadkowym przeprowadzamy też badanie dodatkowe np:

Przyjechała "L" to powypadkowe i dodatkowe na "L"

Przyjechał ADR - powypadkowe i dodatkowe ADR

Pojazd uprzywilejowany: powypadkowe i dodatkowe dla poj. uprzywilejowanego?

Nigdzie nie mogę tego znaleźć, a znajomi diagności (ze stacji podstawowej) są chyba niedouczeni bo przyznają że nie wiedzą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NIe wiem czy za każdym razem kiedy mamy do czynienia z badaniem powypadkowym przeprowadzamy też badanie dodatkowe

Według mnie nie

 

Małe sprostowanie-badanie powypadkowe też jest badaniem dodatkowym :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli w DBT po kolizji wchodzi zakres OBT (i tak każą liczyć) - to czemu nie?

 

Tak ale nie o to mi chodzi. Konkretnie:

Przyjeżdża cysterna powypadkowa ADR

wykonujemy dbt powypadkowe w którego zakres wchodzi okresowe i dodatkowe.

Dotąd wszystko jasne.

Jako że jest to ADR i chcemy od gościa badanie powypadkowe cysterny to czy wykonujemy pełny zakres dodatkowego badania ADR?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tu masz przykład

 

Na stację kontroli pojazdów przyjeżdża pojazd, skierowany na badanie przez Policję , przewożący towary niebezpieczne typu FL, który uczestniczyła w wypadku drogowym i zostały uszkodzone elementy nośne konstrukcji (ramy). Jest to pojazd cysterna o DMC 21 ton i zarejestrowany dnia 10.05.2009.

1. Jakie dokumenty powinien przedstawić użytkownik (właściciel) pojazdu?

- Pokwitowanie z policji,

Protokół z decyzją TDT cysterny dopuszczeniu jej do eksploatacji, protokół winien być powypadkowy czyli badanie wykonane po wypadku

- zaświadczenie o spełnieniu wymagań układu przeciwpoślizgowego ( ABS kat 1)

- zaświadczenie spełnieniu wymagań zwalniacza (zwalniacz Kl 2 A)

- zaświadczenie na ogrzewacz

- Zaświadczenie o spełnieniu wymagań dla ogranicznika prędkości jeżeli nie jest możliwe jego sprawdzenie w inny sposób (tabliczka znamionowa, naklejka na szybie)

2. Jaki rodzaj badania przeprowadzamy i jaki jest jego zakres ?

Przeprowadzamy badanie okresowe, badanie powypadkowe oraz badanie specjalistyczne ADR.

Zakres badania okresowego:

-identyfikacja pojazdu

-dodatkowe wyposażenie pojazdu

-ogumienie

- światła pojazdu

- układ hamulcowy, ABS, zwalniacz

- układ kierowniczy

- podwozie i zawieszenie

- instalacja elektyczna

- nadwozie i osprzęt

-analiza spalin

 

 

 

Zakres badania powypadkowego

1. Dodatkowa kontrola układu kierowniczego

- stan techniczny (oględziny i wyrywkowe dokręcenie momentów dokręcenia połączeń śrubowych układu kierowniczego kluczem dynamometrycznym)

- spr. Wartości skrętności kó

- działanie mechanizmu wspomagającego układ kierowniczy

- dodatkowa kontrola układu zawieszenia(oględziny i wyrywkowe dokręcenie momentów dokręcenia połączeń śrubowych układu kierowniczego kluczem dynamometrycznym)

- Pomiar geometrii kół przednich

 Pomiar geometrii i ustawienia kół tylnych

 

3. Jakie dokumenty wystawia diagnosta po przeprowadzonym badaniu?

- Zaświadczenie o przeprowadzonym badaniu technicznym okresowym i powypadkowym

- Zaświadczenie o przeprowadzonym dodatkowym badaniu technicznym pojazdu przeznaczonego do przewozu niektórych materiałów niebezpiecznych

4. Jaka powinna być pobrana opłata?

– za badanie okresowe pojazdu o DMC powyżej 16t

- za badanie powypadkowe

- za dodatkowe ADR

5. Jaki powinien być termin i zakres następnego badania?

Następny termin badania zgodnie z dowodem rejestracyjnym w zakresie badania okresowego i specjalistycznego adr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wykonujemy dbt powypadkowe w którego zakres wchodzi okresowe i dodatkowe.

 

Nie byłbym taki pewny, że okresowe wchodzi w zakres powypadkowego ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale jezeli były uszkoszkodzone elementy nośne to chyba wchodzi skład OBT

 

2) skierowanego przez organ kontroli ruchu drogowego, który uczestniczył w wypadku drogowym, w którym zostały uszkodzone zasadnicze elementy nośne konstrukcji nadwozia, podwozia lub ramy, z zastrzeżeniem pkt 4, lub noszącego ślady uszkodzeń albo którego stan techniczny wskazuje na naruszenie elementów nośnych konstrukcji pojazdu, mogące stwarzać zagrożenie dla bezpieczeństwa ruchu drogowego – obejmuje sprawdzenie i ocenę spełnienia warunków technicznych dotyczących zespołów i układów, w sposób określony w pkt 0–10 działu I załącznika nr 1 do rozporządzenia i w dziale I załącznika nr 2 do rozporządzenia;

 

Punkty 0-10 to nie cały zakres OBT.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie o to mi chodzi że ilu diagnostów tyle opinii.

Teraz to już całkiem zbaraniałem.

Wiem że jeśli by chodziło o np M3 to nie wykonujemy dodatkowego na autobus bo warunki dodatkowe dla M3 zawierają się w badaniu okresowym. Więc wszystko jasne (przynajmniej na mój mały rozumek).

Ale co z ADR, poj. uprzywilejowanymi, L , TAXI. itp?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tabela to nie zakres OBT. Jest on jasno zapisany w poz. 996 § 2. 1., więc jeżeli przepis nie zawiera tego § lub nie jest zapisane w nim stwierdzenie "zakres okresowego badania technicznego" to znaczy, że zakresu OBT nie robisz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

załacznik nr 1 wymagania dotyczace kontroli oraz wytyczne dotyczace oceny usterek podczas przeprowadzania okresowego badania trchnicznego pojazdu

 

czyli od 0-8 to sa czynnosci OBT

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poczytaj forum, może zmienisz zdanie. A decydujące będzie zdanie panów z TDT ;)

Tylko problem w tym, że panowie z TDT "podobno" nie mogą szkolić, interpretować za to oczywiście mogą bezkarnie oblewać na egzaminie i wpisywać uwagi do protokołów pokontrolnych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na stację kontroli pojazdów przyjeżdża pojazd, skierowany na badanie przez Policję , przewożący towary niebezpieczne typu FL, który uczestniczyła w wypadku drogowym i zostały uszkodzone elementy nośne konstrukcji (ramy). Jest to pojazd cysterna o DMC 21 ton i zarejestrowany dnia 10.05.2009.

1. Jakie dokumenty powinien przedstawić użytkownik (właściciel) pojazdu?

- Pokwitowanie z policji,

Protokół z decyzją TDT cysterny dopuszczeniu jej do eksploatacji, protokół winien być powypadkowy czyli badanie wykonane po wypadku

- zaświadczenie o spełnieniu wymagań układu przeciwpoślizgowego ( ABS kat 1)

- zaświadczenie spełnieniu wymagań zwalniacza (zwalniacz Kl 2 A)

- zaświadczenie na ogrzewacz

- Zaświadczenie o spełnieniu wymagań dla ogranicznika prędkości jeżeli nie jest możliwe jego sprawdzenie w inny sposób (tabliczka znamionowa, naklejka na szybie)

2. Jaki rodzaj badania przeprowadzamy i jaki jest jego zakres ?

Przeprowadzamy badanie okresowe, badanie powypadkowe oraz badanie specjalistyczne ADR.

Zakres badania okresowego:

-identyfikacja pojazdu

-dodatkowe wyposażenie pojazdu

-ogumienie

- światła pojazdu

- układ hamulcowy, ABS, zwalniacz

- układ kierowniczy

- podwozie i zawieszenie

- instalacja elektyczna

- nadwozie i osprzęt

-analiza spalin

W takim razie w każdej opisówce jaką znalazłem na ten tema na forum ma błąd i nadal nie znalazłem odpowiedzi na moje pytania
Dzięki za cierpliwość i pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to znaczy, że zakresu OBT nie robisz.

 

A dlaczego piszesz,że ma nie robić???

 

WK Poznań i kontrolujący panowie z TDT,mają inne zdanie niż Kraków .Może nie zmuszajmy kolegów z innych regionów do stosowania wykładni która obowiązuje na naszym terenie. .Która jest dobra ? tego nie wie nikt ,to tajemnica nie mundialu :-D tylko ustawodawcy :-x

Piszmy jak prawo interpretują WK u "Nas" ,ale nie wymuszajmy stosowania tej interpretacji gdzie indziej ,choć możemy sie z nia nie zgadzać :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

napisałem na jakiej podstawie.

 

Na tej podstawie w Poznaniu robi się zakres okresowego :)

i musiałbym napisać mar2911, że ma robić ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na tej podstawie w Poznaniu robi się zakres okresowego :)

 

Nawet jeśli wykonasz zakres okresowego, to nadal jest to badanie dodatkowe i tak jest w skierowaniu, więc czy nie jest to naciąganie na kasę :evil: .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawet jeśli wykonasz zakres okresowego, to nadal jest to badanie dodatkowe i tak jest w skierowaniu, więc czy nie jest to naciąganie na kasę

 

 

 

 

Ten temat był już przerabiany wielokrotnie. Badanie powypadkowe jest badaniem dodatkowym. I powinniśmy kasować za badanie powypadkowe wd. cennika.

Pytanie moje nadal brzmi:

Przyjężdźa do nas "L" po wypadku

Czy oprócz badania powypadkowego wykonujemy dodatkowe badanie dla pojazdu do nauki jazdy??!!

Moim zdaniem tak bo przy wypadku mogły ulec awarii elementy dodatkowego wyposażenia np: poluzował się dodatkowy pedał hamulca albo pękło dodatkowe lusterko itd

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.