Skocz do zawartości

GAZ a Hak


Robert27

Rekomendowane odpowiedzi

Jak dla mnie to naciągane. Skoro to ma być dodatkowym badaniem to powinno być w załączniku nr 2 "Dodatkowe badania". Jedyne czego bym się czepił, z rzeczy formalnych przy takiej czynności jak hak to identyfikacja którą zawszę sprawdzam. Wiadomo że jeśli chodzi o techniczną stronę i poprawność mocowania, to np nadmierna rdza eliminuje taki pojazd, ale wpis gaz? Chyba jednak bym nie drążył

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, Mecher napisał:

Dane(parametry) techniczne pojazdu niezgodne

No i właśnie tego dotyczyło moje pytanie, czy robiąc tylko HAK bez wpisu GAZ (fizycznie w aucie jest) w DR, mam mieć protokół i decyzję, czy nie, ale widzę, że zdania są podzielone, więc wysyłam klienta do Starostwa po wpis. Nie sądziłem, że aż taka dyskusja się rozwinie. Miłego dnia.

Edytowane przez Slawex
  • Piwo 1
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze że się rozwinęła bo po to jest to forum żebyśmy dyskutowali o tematach o których głąby na górze zapomniały. Dlatego czym więcej takich dylematów tym lepiej. Mózg się trenuje, a wiedza zostaje i dla nas i dla potomnych

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Slawex napisał:

mam mieć protokół i decyzję

Masz mieć, bo wykonujesz badanie techniczne, a badanie można przeprowadzić dopiero po przedstawieniu dokumentu z dozoru (nie mylić z wpisem gazu do DR).

Godzinę temu, radekd2 napisał:

Jakiego zbiornika? Przecież hak nie ma zbiornika, a ja nic nie wiem o jakieś instalacji gazowej. Nawet nie próbuje jej szukać bo nie ma tego w zakresie

A jak szukasz innych urządzeń dozorowych przy badaniu np. VAT? A jak szukasz blokady alkoholowej? ;)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, Rafi90 napisał:

Jak dla mnie to naciągane.

Dlaczego niby naciągane, czyż to nie jest jeden z elementów identyfikacji pojazdu o której piszesz ?

Cytat

i) Niezgodność parametrów technicznych pojazdu z wymaganiami rozporządzenia o warunkach technicznych.

 

Edytowane przez Mecher
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

51 minut temu, michal_k napisał:

A jak szukasz innych urządzeń dozorowych przy badaniu np. VAT? A jak szukasz blokady alkoholowej?

Mówimy o badaniu na hak. Przeprowadzam identyfikację auta na podstawie DR lub innego uprawnionego dokumentu i sprawdzam warunki "na hak". I tyle.

W DR nie ma nic o dozorze to nie szukam czy auto ma jakieś ukryte zbiorniki podlegające dozorowi. Od szukania jest np. OBT.

 

Edit.
Od pewnego czasu w programie Norcomu, jak wypełnimy załącznik dotyczący TDT/UDT to program automatycznie wprowadza formułkę np. "Pojazd przystosowany do zasilania gazem LPG". 
Chyba nie można usunąć tego wpisu. Potwierdzacie to?

Edytowane przez radekd2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sytuacja taka. Gość przyjeżdża na haka 18 maja, OBT robił 1 lutego, a TDT miał do 5 lutego. Wpisuje mu przy sprawdzeniu haka  brak ważnego dozoru od gazu? To co z OBT które zrobił 1 lutego? nie ważne?

A jeszcze lepiej gdybym to ja robił tego 1 lutego OBT na ten samochód...

Edytowane przez Rafi90
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, radekd2 napisał:

W DR nie ma nic o dozorze to nie szukam czy auto ma jakieś ukryte zbiorniki podlegające dozorowi. Od szukania jest np. OBT.

Takie podejście do badań może Cię kosztować uprawnienia. Diagnosta nie może być ślepy i udawać, że czegoś nie widzi. Dodatkowo dokumenty od gazu nie niego nakablują !!! Najbardziej prawidłową postawą jest :

1. Wpis GAZ w DR

2. Badanie HAK

Niestety 2 wizyty w WK.

1 minutę temu, Rafi90 napisał:

ytuacja taka. Gość przyjeżdża na haka 18 maja, OBT robił 1 lutego, a TDT miał do 5 lutego. Wpisuje mu przy sprawdzeniu haka  brak ważnego dozoru od gazu? To co z OBT które zrobił 1 lutego? nie ważne?

Temat prosty i oczywisty pokazujący, że nie można pomijać decyzji dozorowej przy żadnym badaniu (nawet haka).

Odpowiedź na twój przykład jest prosta:

Badanie techniczne można przeprowadzić tylko z ważną decyzją z dozoru. Badanie okresowe jest ważne bo zostało wykonane w czasie gdy decyzja była ważna.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, radekd2 napisał:

Mówimy o badaniu na hak. Przeprowadzam identyfikację auta na podstawie DR lub innego uprawnionego dokumentu i sprawdzam warunki "na hak". I tyle.

To zapoznaj się z art. 81 ust. 12 i 12a PORD. Bez dokumentu z dozoru albo kalibracji blokady nie możesz rozpocząć badania - żadnego badania.

7 minut temu, Rafi90 napisał:

Wpisuje mu przy sprawdzeniu haka  brak ważnego dozoru od gazu?

Zgodnie z ustawą nie rozpoczynasz badania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba koledzy czytacie co drugie zdanie które napisałem. Więc powtórzę:

Skąd mam wiedzieć, że auto ma zbiornik LPG jeżeli nie ma wpisu w DR, a zakres badania na hak w żaden sposób nie zobowiązuje mnie do szukania tego zbiornika?

Albo jeszcze inaczej: czy na DBT (DR zatrzymany przez policję za przepaloną żarówkę kierunkowskazów) mam obowiązek szukania instalacji LPG, która nie jest wpisana do DR?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem zdanie radekd2, zdarzają się pojazdy z LPG, które mają bardzo mocno pochowane elementy instalacji, czasem je trudno zauważyć, szczególnie jak 4/5 podwozia zakryte jest plastikowymi osłonami, ale pomijając LPG, gdy wykonujemy tylko dodatkowe badanie HAK i zauważymy popękane przewody hamulcowe, czy zużyte tarcze hamulcowe, to co robimy, waszym zdaniem?

Edytowane przez Slawex
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Równie dobrze możemy dojść do tego że nie zrobię komuś Haka bo ma ciemne szyby w przodzie. Ja mam po wydrukowaniu zaświadczenia  INNĄ CZYNNOŚĆ-Hak. Zgodnie z tym co mówicie , nie powinien urząd przyjąć takiego zaświadczenia , ani zrobić wpisu. Idąc dalej, nie mogę sobie wybrać HAK- Badanie dodatkowe bo takiej opcji nie mam, więc musiałbym zrezygnować z "hakowania" całkowicie...

Zresztą co to za dodatkowe badanie którego nie ma tu

11. Niezależnie od badań, o których mowa w ust. 3-5, dodatkowemu badaniu technicznemu podlega pojazd:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, radekd2 napisał:

Skąd mam wiedzieć, że auto ma zbiornik LPG jeżeli nie ma wpisu w DR, a zakres badania na hak w żaden sposób nie zobowiązuje mnie do szukania tego zbiornika?

Albo jeszcze inaczej: czy na DBT (DR zatrzymany przez policję za przepaloną żarówkę kierunkowskazów) mam obowiązek szukania instalacji LPG, która nie jest wpisana do DR?

Ustawodawca nie zastanawia się skąd masz wiedzieć on wymaga, żebyś nie udawał ślepego i widział.

Badanie haka jest badaniem technicznym (Art 71 ust 4) i dozór jest wymagany.

Pamiętajcie, że dokumenty od gazu na was nakablują.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkoda że w Art. 81. [Rodzaje badań technicznych. nikt nie wspomniał o DODATKOWYM BADANIU TECHNICZNYM dla haka.

Na tą chwilę stwierdzenie że hak jest DBT można oprzeć o ten wątpliwy fragment z Art 71.  Tyle i tylko tyle.

Jeśliby w liście DBT było Badanie pojazdu w którym zamontowano HAK to bym nic nie mówił...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@markes30 czyli w każdym aucie, nawet jak napisałem powyżej na DBT z przepaloną żarówką, szukasz ukrytej i nie wpisanej instalacji gazowej...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego @radekd2 mowa jest o dokumencie dozorowym przy badaniu haka i tylko o tym powinno być, nie dorabiaj sobie ideologii nie wiadomo o czym. Chcesz robić bez, rób, ja to rozumiem, inni bez tego nie zrobią więc uszanuj ich zdanie. A cała reszta o szybach, dziurach, i innych usterkach jest nie na miejscu tak jak argumentacja o niezauważeniu elementów instalacji przy badaniu haka. Amen.:evil:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

49 minut temu, radekd2 napisał:

Skąd mam wiedzieć, że auto ma zbiornik LPG jeżeli nie ma wpisu w DR, a zakres badania na hak w żaden sposób nie zobowiązuje mnie do szukania tego zbiornika?

Masz wiedzieć, bo ustawodawca Ci "kazał". Najpierw masz obejrzeć pojazd i stwierdzić, czy nie ma urządzenia podlegającego dozorowi albo blokady alkoholowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, michal_k napisał:

Masz wiedzieć, bo ustawodawca Ci "kazał". Najpierw masz obejrzeć pojazd i stwierdzić, czy nie ma urządzenia podlegającego dozorowi albo blokady alkoholowej.

A poproszę o przytoczenie tego przepisu gdzie "kazał" w badaniu na hak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, michal_k napisał:

Ustawa mówi wyraźnie - badanie.

Do dokonania wpisu, a co za tym idzie jest to instrukcja dla organu rejestrującego, nie SKP. Katalog badań jest katalogiem zamkniętym i nie ma tam badania haka :-P

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapewne tu: 12. Badanie techniczne pojazdu z zamontowanym urządzeniem technicznym podlegającym dozorowi technicznemu może być przeprowadzone po przedstawieniu dokumentu wydanego przez właściwy organ dozoru technicznego, stwierdzającego sprawność urządzenia technicznego.

A że nigdzie nie jest napisane że sprawdzenie haka jest badaniem to koło się zamyka. Idą jakies zmiany odnośnie zakresu i sposobu przeprowadzania badań, coś pogmerane będzie w tabeli, to może się i ktoś pofatyguje nad takimi właśnie zagadnieniami jak słówko za słówko

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Rafi90 napisał:

Idą jakies zmiany odnośnie zakresu i sposobu przeprowadzania badań,

Idą od 7 lat i dojść nie mogą.

  • Haha 1
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale nie mówię o druku UC48 który ma nas zbliżyć do dyrektywy tylko o pracach nad Zakresem i sposobem. Jakieś konsultacje trwają i coś może wskoczyć do jesieni

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Rafi90 napisał:

A że nigdzie nie jest napisane że sprawdzenie haka jest badaniem to koło się zamyka

Jak nigdzie ? Jeśli z pozycji programu robisz to jako badanie, to przecież w zaświadczeniu będzie czarno na białym,  BADANIE DODATKOWE. A skoro badanie, to do badanie wymaga się.

U mnie program puszcza "hak", tylko jako czynności inne, a i tak wymagam dokumentu dozorowego, jeśli takie urządzenie jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każdy może ten przepis naciągać na swoją stronę, program nie jest wyrocznią , przepisy są. W "katalogu badań dodatkowych" nie ma mowy o haku, jest tylko  wzmianka że przy obt trzeba to sprawdzić a pod tabelą opłat że przy obt nie brać kasiory. To że ktoś napisał że adnotacje uzyskuje się po dodatkowym badaniu to... nie wiem jak to nazwać.

Edytowane przez Rafi90
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Rafi90 napisał:

ktoś napisał że adnotacje uzyskuje się po dodatkowym badaniu

Nawet nie po dodatkowym, a po badaniu. Okresowe też jest wystarczające. Mało to razy przy N za brak wpisu hak miałem dyskusję z leasingami, że im brakuje dokumentu, a mieli w ręce zaświadczenie z OBT z wpisem, że spełnia wymagania dla haka.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.