Skocz do zawartości

BT z nieszczelną instalacją


max72

Rekomendowane odpowiedzi

Grześ ale badanie rozpocząłeś dokonując identyfikacji pojazdu.

To przerywam, ponieważ badanie mogę przeprowadzić po przedstawianiu dokumentu.

 

A klient pojedzie na inną SKP i przeprowadzą mu OBT za 98zł (bez gazu) :x;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 92
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

  • max72

    14

  • Psuj

    11

  • JANUSZ60

    11

  • Grzegorz Łódź

    11

Ale zidentyfikować przed badaniem czy w trakcie?

Moim zdaniem przed,ponieważ jeśli stwierdzę ,że jednak dokumentu nie ma (jest od innego urządzenia a nie od tego na samochodzie) to według tego zapisu:"12. Badanie techniczne pojazdu z zamontowanym urządzeniem technicznym podlegającym dozorowi technicznemu może być przeprowadzone po przedstawieniu dokumentu..."nie przeprowadzam badania.

Takie jest moje zdanie.

Panowie idzie zima. Nie wyobrażam sobie, że klient wyładowuje na śnieg zawartość bagażnika a ja ze zgrabiałymi od zimna rękoma, odkręcam dekielek zbiornika sprawdzam numer. Po sprawdzeniu szczelności mogę wjechać na stację i dokończyć identyfikację na końcu badania. (żaden przepis tego nie zabrania) Jak cwaniaczek klient chciał was oszukać protokołem nie od tego zbiornika to właśnie po to jest N w 996.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wyobrażam sobie, że klient wyładowuje na śnieg zawartość bagażnika a ja ze zgrabiałymi od zimna rękoma, odkręcam dekielek zbiornika sprawdzam numer.

 

Ja też.

 

Po sprawdzeniu szczelności mogę wjechać na stację i dokończyć identyfikację na końcu badania. (żaden przepis tego nie zabrania)

 

Zapewne dlatego w PORD jest tylko o sprawdzeniu dokumentu, a nie o porównaniu go z butlą.

 

Jak cwaniaczek klient chciał was oszukać protokołem nie od tego zbiornika to właśnie po to jest N w 996.

 

I dlatego tak teoretyzuje sobie. Jest to dość ciekawy temat, tym bardziej, ze dzisiaj mam kontrolę i jak mi sie trafi "gazownik" to potem będę się musiał jakoś wytłumaczyć dlaczego nie chciałem marznąc na dworze :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wyobrażam sobie, że klient wyładowuje na śnieg zawartość bagażnika a ja ze zgrabiałymi od zimna rękoma, odkręcam dekielek zbiornika sprawdzam numer. Po sprawdzeniu szczelności mogę wjechać na stację i dokończyć identyfikację na końcu badania.

A samą szczelność to już tak dokładnie sprawdzisz na zewnątrz, że hej ,,,

I bronisz rozporządzenia, że to nie jest bubel ,,,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po sprawdzeniu szczelności mogę wjechać na stację i dokończyć identyfikację na końcu badania. (żaden przepis tego nie zabrania)

Jeżeli chodzi o identyfikację pojazdu zgadzam się.

Ale jeśli o identyfikację zbiornika nie byłbym już taki pewny :? Zawsze mogą znaleźć na nas haczyk :(

W 996 mamy:

10.5. Pojazd przystosowany do zasilania gazem Oględziny zewnętrzne instalacji na wolnym powietrzu. Kontrola szczelności za pomocą urządzeń lub roztworu wodnego mydła. Kontrolę instalacji zasilania gazem przeprowadza się zgodnie ze szczegółowym sposobem określonym w dziale V załącznika.

Uwaga: Jakiekolwiek badania techniczne pojazdu na stanowisku kontrolnym z nieszczelną instalacją zasilania gazem są zabronione.

 

A w dziale v załącznika mamy:

 

§ 2. Przed przystąpieniem do właściwego sprawdzenia należy skontrolować: 1) ważność protokołu oraz decyzji wydanej przez Dyrektora Transportowego Dozoru Technicznego, zwanego dalej „Dyrektorem TDT”, dotyczącej sprawności zbiornika lub butli do magazynowania gazu na pojeździe; 2) poprawność oznakowania homologacyjnego elementów instalacji zasilania gazem (cecha „E” w kółku) dotyczy instalacji zasilania gazem: a) LPG dopuszczanej po raz pierwszy do ruchu po dniu 30 maja 1999 r., b) CNG dopuszczanej po raz pierwszy po dniu 31 grudnia 2003 r., c) LNG w odniesieniu do wysokociśnieniowej części tej instalacji dopuszczanej po raz pierwszy po dniu 31 grudnia 2003 r. – przed tymi terminami oraz dla niskociśnieniowych elementów instalacji zasilania gazem LNG dopuszcza się inne oznakowanie bezpieczeństwa; 3) zgodność danych identyfikacyjnych zbiornika z danymi zawartymi w protokole wydanym przez Dyrektora TDT; 4) poprawność oznakowania autobusu ze względu na zastosowany rodzaj paliwa.

 

Panowie kontrolujący mogą być zdania że te czynności należy przeprowadzić przed wjechaniem na stanowisko zgodnie z zapisem:"Oględziny zewnętrzne instalacji na wolnym powietrzu. Kontrola szczelności za pomocą urządzeń lub roztworu wodnego mydła. Kontrolę instalacji zasilania gazem przeprowadza się zgodnie ze szczegółowym sposobem określonym w dziale V załącznika."-Bez względu na porę roku. :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie mam pytanie odnośnie używania roztworu wodnego mydła do sprawdzania szczelności instalacji, pytanie narodziło się z różnic zapisów w tabeli

10.5. Pojazd przystosowany do zasilania gazem Oględziny zewnętrzne instalacji na wolnym powietrzu. Kontrola szczelności za pomocą urządzeń lub roztworu wodnego mydła.
a w Dział V Szczegółowy sposób sprawdzania prawidłowości przystosowania pojazdu do zasilania gazem podczas przeprowadzania okresowego badania technicznego pojazdu gdzie zapisano: § 5. 1. Kontrola szczelności instalacji zasilania gazem polega na użyciu elektronicznego detektora gazu w miejscach połączeń przewodów i elementów instalacji zasilania gazem, gniazd zaworów bezpieczeństwa i zaworów napełniania oraz elektrozaworów gazowych. To można używać roztworu wodnego czy nie??
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytasz, jak gdyby Ci bardzo tej metody brakowało ,,,
JANUSZ60 nie brakuje mi tej metody ale chodzi o rozbieżności w zapisach rozporządzenia...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To można używać roztworu wodnego czy nie??

Dalej w dziale V masz:

§ 11. 1. Kontrola szczelności obudowy zbiornika i obudowy zaworów w instalacji zasilania gazem LPG obejmuje: 1) pokrycie preparatem pieniącym miejsc połączeń obudowy zaworów;

:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to roztwór wodny nie jest preparatem pieniącym? :shock:

 

Ale preparat pieniący nie musi być z mydłem. Płyn do naczyń z wodą, tez super się pieni ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Płyn do naczyń z wodą, tez super się pieni ;)

Zgadza się!

Jednak w przepisach, literalnie, jest o mydle 8)

Chyba, że płyn jest składnikiem preparatu peiniącego...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety ustawodawca nam nie udzieli odpowiedzi, co miał na myśli

No tu wyjątkowo ustawodawca zasugerował się tym, iż diagności mają jeszcze mózgi, czyżby się pomylił ?

Powiedzcie, jak ten kraj może mieć mądre prawo, skoro ciągle szukamy dziury w całym ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tu wyjątkowo ustawodawca zasugerował się tym, iż diagności mają jeszcze mózgi

Możesz z łaski swojej podać podstawę prawną :x:) (przepraszam :oops: )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.