Skocz do zawartości

Niuanse prawne i interpretacja. Jak w VAT-2.


zlp

Rekomendowane odpowiedzi

Nie ma żadnej konkretnej odpowiedzi przeciw mojej tezie dlatego, że to ja mam w tym temacie rację!

 

Była odpowiedź, ale nie przyjąłeś jej do wiadomości. Przepis mówi o [ścianie lub trwałej przegrodzie], ale dla celów pomiarów dodaje słowo "pionowa". W tym właśnie kontekście należy stwierdzić, że chodzi o pionową [ścianę lub trwałą przegrodę].

 

Badanie powinno być pozytywne! (Oczywiście przy zachowaniu stosunku wymaganych wymiarów). Tak jest napisany przepis i tak należy go interpretować!

 

Nie pozostaje nic innego jak zrobić uprawnienia diagnosty i wykonywać takie pozytywne badania. Ale obawiam się, że te uprawnienia szybko zostałyby cofnięte.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 52
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

  • zlp

    14

  • Grzegorz Łódź

    9

  • Psuj

    5

  • Paprock

    4

Top Posters In This Topic

Posted Images

Określenie pionowa odnosi się do ściany. Nie do przegrody! Badanie powinno być pozytywne! (Oczywiście przy zachowaniu stosunku wymaganych wymiarów). Tak jest napisany przepis i tak należy go interpretować!

To ja mam kilka pytań odnośnie tej części przepisu:

 

"pojazdów samochodowych mających więcej niż jeden rząd siedzeń, które oddzielone są od części przeznaczonej do przewozu ładunków ścianą lub trwałą przegrodą i ....."

 

1.Jaka ma być ściana :?

2.Czym się różni ściana od trwałej przegrody :?

3.Jakie wymagania ma spełniać ściana :? Może być tylko pionowa wykonana ze styropianu lub tektury :? (bo podobno przegroda ma być tylko trwała)

Wymagania odnośnie przegrody znajdę w dz.u.poz .951 a odnośnie ściany gdzie szukać :?

4.Czy ściana nie może być przegrodą :?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

A gdzie zdrowy rozsądek ?

No trudno wymagać zdrowego rozsądku od filologa czy innego teoretyka prowadzącego akademickie rozważania. Czysto akademickie.

Mecher nie wiem kim jesteś i gdzie pracujesz, ale jak masz kontakt z prawem to już powinieneś wiedzieć, że prawo i zdrowy rozsądek nie zawsze idą w parze. I nie my jesteśmy od poprawiania prawa. Dobrymi chęciami jest piekło wybrukowane, słyszałeś kiedyś o tym?

 

Kolego nie wiem też, czy czytałeś te czysto akademickie rozważania. Podpowiem Ci: one dotyczą nie nieszczęsnych przegród, czy rajstop ale polskiej gramatyki, a szczególnie o stosowania i rozumienia łączników w naszym języku. A w naszych przepisach stosuje się polską gramatykę, a nie nagina tą do naszych przepisów!

Dlatego czysto akademicka, wykładnia jest bardzo ważna. Podałem też wykładnie prawną z serwisu prawnego odnośnie stosowania i rozumienia spójnika lub w prawie.

Czy dla Ciebie to pewnie też tylko teoretycy z których słowami nie musimy się liczyć?

 

...
Panowie, nie mam już niestety naście lat i mam inne problemy na głowie.

 

Czy to są twoje największe "problemy na głowie" ?

Nikt tu nie ma nastu lat, takie coś jest możliwe tylko teoretycznie, praktycznie nie mozliwe. ;)

 

Odnośnie tej części postu, to nie traktuj moich słów wybiórczo, wyrywając je z kontekstu.

Powtórzę je jeszcze raz w całości:

Ps. Nabijanie postów? Panowie, nie mam już niestety naście lat i mam inne problemy na głowie.

???? Masz problem ze zrozumieniem tego?

 

[ Dodano: 30-11-2013, 19:23 ]

Nie ma żadnej konkretnej odpowiedzi przeciw mojej tezie dlatego, że to ja mam w tym temacie rację!

 

Była odpowiedź, ale nie przyjąłeś jej do wiadomości. Przepis mówi o [ścianie lub trwałej przegrodzie], ale dla celów pomiarów dodaje słowo "pionowa". W tym właśnie kontekście należy stwierdzić, że chodzi o pionową [ścianę lub trwałą przegrodę].

Michał, czy mógłbyś ten argument ponownie przytoczyć? Może przeoczyłem, chociaż starałem się odpowiedzieć na wszystkie wątpliwości.

Tak, określenie pionowa ukazuje się dopiero w części dotyczącej pomiaru. Ale dalej w zdaniu ze spójnikiem lub.

Jak rozumieć zdanie z tym spójnikiem? To właśnie tłumaczę we wszystkich postach.

 

Bardzo dobry pomysł z tymi nawiasami: pionową [ścianę lub trwałą przegrodę].

Tutaj widać gdzie popełniasz błąd. Winno być: [pionową ścianę] lub [trwałą przegrodę].

Lub łączy 2 zdania! Pierwsze to [pionowa ściana], drugie zdanie to [trwała przegroda]. Połączenie obu nie zmienia sensu tych zdań! Dalej zostaje [pionowa ściana] i [trwała przegroda]

Michał, czytając Twoje posty widzę, że szerzej patrzysz na całość. Pełen szacunek za to!

Przeczytaj proszę te wykładnie łącznika lub, tą akademicką i tą prawną. Na pewno zrozumiesz, o czym tak namolnie tłumaczę.

 

Badanie powinno być pozytywne! (Oczywiście przy zachowaniu stosunku wymaganych wymiarów). Tak jest napisany przepis i tak należy go interpretować!

 

Nie pozostaje nic innego jak zrobić uprawnienia diagnosty i wykonywać takie pozytywne badania. Ale obawiam się, że te uprawnienia szybko zostałyby cofnięte.

Michał, nie mówię, że nie masz racji z tymi problemami. W tej chwili jest utrwalona praktyka. Ale za stosowanie przepisów nie wyrzucają. Ale jeśli już by koniecznie chcieli, musieliby poszukać jakiegoś innego powodu, bo ten tutaj jest do obrony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Idźmy dalej: posmaruj chleb świeżą margaryną lub masłem. OO! Zaświeca się lampka?

Posmaruj śliwkowym dżemem lub powidłami lub konfiturą lub połówek owoców nałóż.

Pionowa ściana lub przegroda lub krata lub dykta lub sklejka lub rigips lub styropian.

Coś mnie się zdaje, że użyty przymiotnik odnosi się do całej wyliczanki rzeczowników.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Michał, czy mógłbyś ten argument ponownie przytoczyć?

 

http://www.norcom.com.pl/nowe_forum/viewtopic.php?t=13802

 

Post Grzegorza z dnia 10-11-2013, 22:07

 

Tutaj widać gdzie popełniasz błąd. Winno być: [pionową ścianę] lub [trwałą przegrodę].

Lub łączy 2 zdania! Pierwsze to [pionowa ściana], drugie zdanie to [trwała przegroda].

 

To nie są 2 zdania tylko przymiotnik + 2 rzeczowniki, z czego jeden poprzedzony jest dodatkowym przymiotnikiem. Dlatego też uważam, zwłaszcza biorąc pod uwagę to, co napisałem wcześniej, że powinno się czytać: pionową [ścianę lub trwałą przegrodę].

 

[ Dodano: 30-11-2013, 19:53 ]

Ale za stosowanie przepisów nie wyrzucają.

 

Za błędne zastosowanie przepisu jak najbardziej można stracić uprawnienia, zwłaszcza w sprawie, która nie dotyczy wyłącznie kwestii technicznych, ale również podatkowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poza tym oprócz spójników, przymiotników, rzeczowników istnieje coś takiego jak kontekst!

Wspominane elementy wydzielające występują w kontekście pionu!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Badanie powinno być pozytywne! (Oczywiście przy zachowaniu stosunku wymaganych wymiarów). Tak jest napisany przepis i tak należy go interpretować!

 

Nie pozostaje nic innego jak zrobić uprawnienia diagnosty i wykonywać takie pozytywne badania. Ale obawiam się, że te uprawnienia szybko zostałyby cofnięte.

Michał, nie mówię, że nie masz racji z tymi problemami. W tej chwili jest utrwalona praktyka. Ale za stosowanie przepisów nie wyrzucają. Ale jeśli już by koniecznie chcieli, musieliby poszukać jakiegoś innego powodu, bo ten tutaj jest do obrony.

 

pierwsze - nie mam na imie Michał

drugie - nie ja to pisałem

trzecie- poteoryzuj np. prawo handlowe skoro nie masz innych "problemów na głowie", lub je masz - bo juz sam nie wiem, co miałeś na myśli (mógłbyś to od strony prawnej przedstawić ? proszę - bym jak sam piszesz, przeczytał ze zrozumieniem, teoretycznie, prawnie słusznym)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pierwsze - nie mam na imie Michał

drugie - nie ja to pisałem

Spokojnie Koledzy :) Pisał to michał k .Czasem trafia się taki "chochlik" jak się wkleja kilka wypowiedzi w jednym poście.Myślę,że to nie wina autora postu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podpowiem Ci: one dotyczą nie nieszczęsnych przegród, czy rajstop ale polskiej gramatyki, a szczególnie o stosowania i rozumienia łączników w naszym języku.

I dlatego pisarz dowiaduje się od interpretatora co faktycznie napisał .

 

A w naszych przepisach stosuje się polską gramatykę, a nie nagina tą do naszych przepisów!

W odniesieniu do tego co wyżej napisałem : obawiam się że pisarz nie do końca zna gramatykę i całą resztę z tym związaną .

 

[ Dodano: 30-11-2013, 21:58 ]

Czasem trafia się taki "chochlik"

No trafił się ,szukałem postu który napisałem i zonk .Musiałem jeszcze raz smarować to co powyżej .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Należy czytać cały zapis, nie wyrwany fragment zmieniający znaczenie.

 

Dziennik Ustaw Nr 247 — 16608 — Poz. 1652

 

2)

pojazdów samochodowych mających więcej niż jeden rząd siedzeń, które oddzielone są od części przeznaczonej do przewozu ładunków ścianą lub trwałą przegrodą i u których długość części przeznaczonej do przewozu ładunków, mierzona po podłodze od najdalej wysuniętego punktu podłogi pozwalającego postawić pionową ścianę lub trwałą przegrodę pomiędzy podłogą a sufitem do tylnej krawędzi podłogi, przekracza 50 % długości pojazdu; dla obliczenia proporcji, o której mowa w zdaniu poprzednim, długość pojazdu stanowi odległość pomiędzy dolną krawędzią przedniej szyby pojazdu a tylną krawędzią podłogi części pojazdu przeznaczonej do przewozu ładunków, mierzona w linii poziomej wzdłuż pojazdu pomiędzy dolną krawędzią przedniej szyby pojazdu a punktem wyprowadzonym w pionie od tylnej krawędzi podłogi części pojazdu przeznaczonej do przewozu ładunków;

 

Więc zarówno ściana jak i przegroda ma być pionowa - KONIEC, KROPKA :evil: - mówimy o sposobie pomiaru, nie mylić z montażem w pojeździe.

 

[ Dodano: 30-11-2013, 22:31 ]

zlp, co Ty na to :evil:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie do końca na temat, ale chciałem Wam już odpisać.

Trochę za późno na merytoryczne sprawy, właśnie wróciłem od kolegi (w końcu są ostatki :D) z ciekawości zerknąłem na dyskusję i widzę parę nowych postów.

Jutro postaram się odpowiedzieć, właściwie to dzisiaj.

Cieszę się że wraca dyskusja, myślę że wspólnie tak rozpracujemy ten temat, aby nikt nie miał wątpliwości. Zwłaszcza przełożeni niektórych z Was.

Jeśli się okaże że nie mam racji, nie będę zawiedzony, będę mądrzejszy o jeszcze jedną rzecz. A Wy upewnicie się w swoich poglądach.

Pozdrawiam z Andrzejkowym przytupem :D !

zlp

 

[ Dodano: 01-12-2013, 10:07 ]

OK, męczę dalej.

Zaczne od postu Pentagrama, bo bierze temat całościowo.

Należy czytać cały zapis, nie wyrwany fragment zmieniający znaczenie.

Oczywiście. Moje przykłady były po to, aby pomóc zrozumieć zasady gramatyczne. Co jak widzę jeszcze nieszczególnie mi wyszło.

 

Ponieważ nie jestem ekspertem w dziedzinie gramatyki, przypomnę wykładnię słowa "lub" ze strony serwisu prawnego arslege.pl:

"Spójniki w tekstach prawnych - łączniki.

Najczęściej używane zwroty językowe w tekstach prawnych to spóniki: i, oraz, albo, lub. Zwroty te używane są w języku powszechnym przede wszystkim dla budowania takich struktur zdaniowych, które wyrażają alternatywy: rozłączną i nierozłączną, koniunkcję czy implikację.

Spójniki alternatywne.

lub, albo

albo - spójnik ten ma określać alternatywę o charakterze rozłącznym. Oznacza tylko jedno wybrane znaczenie. Adresat ma się zachować w jeden przynajmniej sposób (z tych dwóch).

Alternatywa rozłączna to takie zdanie złożone zbudowane z dwóch zdań składowych, które wyklucza jednoczesną prawdziwość i jednoczesną fałszywość obu jego zdań składowych.

lub - mamy do czynienia z sytuacją, gdzie jedno zdanie jest fałszywe a jednocześnie prawdziwe. Mamy do czynienia z alternatywą nierozłączną. Adresat może się zachować w sposób A lub w sposób B lub A i B."

 

A więc lub powoduje, że mamy alternatywę. Możemy się zachować w sposób A lub w sposób B lub A i B (zwróccie uwagę na kolor liter i kolor alternatyw w przepisie).

(Pentagram pozwoliłem zaedytować Twój post. Cały ten przepis to jedno zdanie złożone, spróbuje wyodrębnić zdania pojedyncze, aby było czytelniej. Nawiasem mówiąc, za takie tworzenie przepisów powinni za kratki wsadzać).

Dziennik Ustaw Nr 247 — 16608 — Poz. 1652

2)

pojazdów samochodowych mających więcej niż jeden rząd siedzeń,

 

które oddzielone są od części przeznaczonej do przewozu ładunków ścianą lub trwałą przegrodą

 

i u których długość części przeznaczonej do przewozu ładunków, mierzona po podłodze od najdalej wysuniętego punktu podłogi pozwalającego postawić pionową ścianę lub trwałą przegrodę pomiędzy podłogą a sufitem do tylnej krawędzi podłogi, przekracza 50 % długości pojazdu;

Skoro mam wybór, to wybieram: odrzucam opcję A. Interesuje mnie wyłącznie rozwiązanie B. Nie rozumiem na jakiej podstawie doklejacie na siłę określenie pionowa z opcji A do opcji B.

 

dla obliczenia proporcji, o której mowa w zdaniu poprzednim[/b], długość pojazdu stanowi

 

odległość pomiędzy dolną krawędzią przedniej szyby pojazdu a tylną krawędzią podłogi części pojazdu przeznaczonej do przewozu ładunków,

 

mierzona w linii poziomej wzdłuż pojazdu pomiędzy dolną krawędzią przedniej szyby pojazdu

a punktem wyprowadzonym w pionie od tylnej krawędzi podłogi części pojazdu przeznaczonej do przewozu ładunków

To są już szczegóły pomiarów, nie widzę wpływu na sens naszych rozważań. Swoją drogą to też majstersztyk prawny. Przez chwilę błysnęła mi myśl czy nie nakazują mierzyć długości skrzyni od podłogi do sufitu :D.

 

Więc zarówno ściana jak i przegroda ma być pionowa - KONIEC, KROPKA :evil: - mówimy o sposobie pomiaru, nie mylić z montażem w pojeździe.

[ Dodano: 30-11-2013, 22:31 ]

zlp, co Ty na to :evil:

Pentagram, pion w sposobie pomiaru to wirtualny pion, służący tylko do pomiarów, określający punkt pomiaru tyłu pojazdu. Nie dotyczy ani ściany ani przegrody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego zlp, a czy mógłbyś odpowiedzieć mi na pytania które zadałem wcześniej (str.2 godz.16.40).

Bardzo mi na tym zależy ponieważ chcę ,żebyś postawił się w roli diagnosty.Przepis jest napisany jak jest a diagnosta czyta go całościowo i nie może rozdrabniać go na czynniki pierwsze i doszukiwać się "luki" dla lepszej korzyści dla Kogoś.Ty uważasz ,że tylko ściana ma być pionowa,ponieważ masz w tym interes ( bez obrazy oczywiście ) i szczerze nie dziwię się.Ale znajdzie się też inna osoba która będzie twierdzić że ściana nie musi być trwała ale tylko przegroda.I będąc diagnostą dasz wynik pozytywny dla pionowej ściany wykonanej z tektury????W ustawie VAT nie masz nic na temat czy ściana ma być trwała.

Nas diagnostów obwiązuje jeszcze dz.u.poz 951 gdzie są wymagania dla samochodów ciężarowych( a dokładnie przegrody) i jeśli mamy na badaniu dla VAT pojazd,najpierw sprawdzamy wymagania dla samochodu ciężarowego.

I teraz: z dz.u.poz 951 wiemy jakie wymagania ma spełniać przegroda.Nigdzie nie ma odnośnie ściany (mówimy cały czas o poz.951). Określenie to pojawia się w ustawie VAT(co według mnie jest niepotrzebne-ale nie mnie to oceniać). Według mojej oceny i ściana i przegroda (w ustawie VAT) to to samo.

Dlatego dla mnie jako diagnosty pojazd który ma spełniać warunki VAT musi najpierw spełniać warunki samochodu ciężarowego.Reasumując-przegroda i ściana muszą być trwałe i pionowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Określenie pionowa odnosi się do ściany. Nie do przegrody! Badanie powinno być pozytywne! (Oczywiście przy zachowaniu stosunku wymaganych wymiarów). Tak jest napisany przepis i tak należy go interpretować!

To ja mam kilka pytań odnośnie tej części przepisu:

 

"pojazdów samochodowych mających więcej niż jeden rząd siedzeń, które oddzielone są od części przeznaczonej do przewozu ładunków ścianą lub trwałą przegrodą i ....."

 

1.Jaka ma być ściana :?

2.Czym się różni ściana od trwałej przegrody :?

3.Jakie wymagania ma spełniać ściana :? Może być tylko pionowa wykonana ze styropianu lub tektury :? (bo podobno przegroda ma być tylko trwała)

Wymagania odnośnie przegrody znajdę w dz.u.poz .951 a odnośnie ściany gdzie szukać :?

4.Czy ściana nie może być przegrodą :?

 

Grzegorz, pamiętałem o twoim poście, jest też kilka następnych, które czekają na odpowiedź.

1. Jaka ma być ściana :?

Nie mam pojęcia. Jest tylko określenie pionowa. Domyślam się tylko, że chodzi o ścianę grodziową. Może to wynika z innych przepisów, ale najprawdopodobniej to niechlujstwo naszych prawodawców w stanowieniu prawa.

 

2.Czym się różni ściana od trwałej przegrody :?

Nie wiem, jak ta ściana ma wyglądać, po za tym że ma być zamocowana w pionie. Przy trwałej przegrodzie nie ma określenia pionowa, to pozwala również na bardziej skomplikowane kształty.

 

3.Jakie wymagania ma spełniać ściana :?

Ustawodawca nie określił? Ja tego nie wiem. Właściwie to mogę chyba powiedzieć, że wiem, powtórzę się: "niechlujstwo naszych prawodawców w stanowieniu prawa".

A przegroda wg VAT-2 ma być trwała. A jak zauważyłeś, inne przepisy określają, że musi spełniać dodatkowe warunki. Można powiedzieć: nie każda przegroda która spełni wymagania w zakresie VAT-2 spełni pozostałe warunki. Problemem może być np. wytrzymałość. Nie znam dokładnie tych przepisów, chyba nie określają rodzaju materiału może być zrobiona.

 

4.Czy ściana nie może być przegrodą :?

Jeśli jest trwała, to może być przegrodą.

 

A tak naprawdę to spójrzcie na swoją praktykę. Czy ktoś z was ma poczucie, że przebadane przez Was pojazdy przeszły te badania bo były wyposażone w pionową ścianę?

Szczerze wątpię!

Badania przechodziły, jeśli pojazd był wyposażony w przegrodę. Trwała musiała być, tego nie przepuściliście. A jak z pionem? Jak mierzycie, na pojeździe obciążonym, czy nieobciążonym? A jak przegroda nieznacznie odbiegała od pionu, to nie przechodziły badania?

 

Traktujecie wszystko jako przegrody (sami widzicie, że ściana, to nawet nie wiadomo co to jest), tylko obawiacie się dopuścić większych odchyleń od pionu, czy bardziej skomplikowanych kształtów.

 

zlp

 

[ Dodano: 01-12-2013, 14:57 ]

Dlatego dla mnie jako diagnosty pojazd który ma spełniać warunki VAT musi najpierw spełniać warunki samochodu ciężarowego.

Hmm! Co z samych badań VAT, jeśli samochód nie spełni innych warunków?

Trochę przewrotnie zapytam:

Badania VAT mają swoje wymagania. Jeśli samochód je wszystkie spełnia, a ma np. urwane koło to pełnych badań wiadomo, przejść nie może. A co z samymi badaniami VAT?

Pozytywnie, czy negatywnie?

Reasumując-przegroda i ściana muszą być trwałe i pionowe.

NIE! Albo może: jakie masz podstawy aby tak sądzić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Jaka ma być ściana :?

Nie mam pojęcia. Jest tylko określenie pionowa. Domyślam się tylko, że chodzi o ścianę grodziową. Może to wynika z innych przepisów, ale najprawdopodobniej to niechlujstwo naszych prawodawców w stanowieniu prawa.

 

2.Czym się różni ściana od trwałej przegrody :?

Nie wiem, jak ta ściana ma wyglądać, po za tym że ma być zamocowana w pionie. Przy trwałej przegrodzie nie ma określenia pionowa, to pozwala również na bardziej skomplikowane kształty.

 

3.Jakie wymagania ma spełniać ściana :?

Ustawodawca nie określił? Ja tego nie wiem. Właściwie to mogę chyba powiedzieć, że wiem, powtórzę się: "niechlujstwo naszych prawodawców w stanowieniu prawa".

 

Grzegorz Łódź napisał/a:

Reasumując-przegroda i ściana muszą być trwałe i pionowe.

 

NIE!

 

Dla mnie określenie w ustawie VAT "ściana" i "trwała przegroda" to to samo.

Jeśli uważasz że nie jest tak to przekonaj mnie,że Twoja zabudowa to "przegroda" a nie "ściana" :?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie określenie w ustawie VAT "ściana" i "trwała przegroda" to to samo.

Jeśli uważasz że nie jest tak to przekonaj mnie,że Twoja zabudowa to "przegroda" a nie "ściana" :?

W poście powyżej napisałem:

4.Czy ściana nie może być przegrodą :?

Jeśli jest trwała, to może być przegrodą.

Zobacz na taki typ przegrody jak na fotce.

T5.thumb.jpg.1c967c44197853fc87a43b3838786bc8.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm! Co z samych badań VAT, jeśli samochód nie spełni innych warunków?

Chodzi o to ,że pojazd spełniający wymagania VAT (chodzi o VAT1 VAT2 VAT3 VAT4) musi być samochodem ciężarowym.

A wymagania znajdziesz w dz.u.poz.951

 

"7) w samochodzie ciężarowym powinno być oddzielone od przestrzeni ładunkowej trwałą przegrodą o odpowiedniej

wytrzymałości; przepis stosuje się do samochodu ciężarowego zarejestrowanego po raz pierwszy po dniu 29 maja

1999 r.;

8) przegroda, o której mowa w pkt 7, w samochodzie ciężarowym o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej

2,5 t powinna odpowiadać następującym warunkom:

a) powinna być pełna na całym poprzecznym przekroju wnętrza pojazdu, co najmniej do wysokości odpowiadającej

80% wysokości oparć siedzeń znajdujących się przed nią,

b) powyżej wysokości, o której mowa w lit. a, dopuszcza się, aby odległość między elementami przegrody wynosiła

nie więcej niż 100 mm w dowolnych wzajemnie prostopadłych kierunkach,

c) odległość od przegrody do ścian wewnętrznych bocznych oraz sufitu pojazdu nie powinna przekraczać 50 mm,

d) powinna wytrzymać równomiernie przyłożone na całej powierzchni równoległe do osi podłużnej pojazdu obciążenie

odpowiadające dwukrotnej masie ładunku przewidzianego do umieszczenia w przestrzeni ładunkowej."

 

I na podstawie tego twierdzę,że w ustawie VAT przegroda i ściana to to samo.A najlepiej jakby słowo ściana w ogóle nie pojawiło się.Ale jak już napisałem wcześniej nie mnie to oceniać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie wymagania z dz.u.poz.951 muszą być spełnione - jasna sprawa.

Nieszczęsna ściana w VAT-2 to jakaś dziwna rzecz i najlepiej byłoby, gdyby takie określenie w ogóle się nie pojawiło - święte słowa :mrgreen: .

Gdyby ktoś do Ciebie, a raczej do kogoś z Was, przyjechał z taką przegrodą jak na fotce i poprosił o badania VAT-2, to co wtedy? (bez obaw, ja na pewno nie przyjadę :mrgreen:).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zobacz na taki typ przegrody jak na fotce.

 

Jest ok, ale do pomiarów i tak "przywrócimy" ją do pionu... Poza tym, ja uważam, że to nie jest przegroda, tylko ściana. A jak sam napisałeś nie wiesz jak je odróżnić...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Michał, czy mógłbyś ten argument ponownie przytoczyć?

 

http://www.norcom.com.pl/nowe_forum/viewtopic.php?t=13802

 

Post Grzegorza z dnia 10-11-2013, 22:07

 

Tutaj widać gdzie popełniasz błąd. Winno być: [pionową ścianę] lub [trwałą przegrodę].

Lub łączy 2 zdania! Pierwsze to [pionowa ściana], drugie zdanie to [trwała przegroda].

 

To nie są 2 zdania tylko przymiotnik + 2 rzeczowniki, z czego jeden poprzedzony jest dodatkowym przymiotnikiem. Dlatego też uważam, zwłaszcza biorąc pod uwagę to, co napisałem wcześniej, że powinno się czytać: pionową [ścianę lub trwałą przegrodę].

Jak zwał, tak zwał. Mamy możliwość wyboru: po jednej stronie lub stoi pionowa ściana, po drugiej trwała przegroda.

Ja na potwierdzenie swoich słów przytaczam opinie ekspertów od języka polskiego.

Czym Ty umotywujesz swoje twierdzenie?

 

Czuję nadciągający pat. Nie mam już pomysłów jak Was inaczej przekonać.

Nie chcę tego podciągać pod twierdzenie: wątpliwości powinny być z zasady rozstrzygane na korzyść.... :mrgreen:

Wszyscy wiemy jak to działa.

 

[ Dodano: 01-12-2013, 17:00 ]

Zobacz na taki typ przegrody jak na fotce.

 

Jest ok, ale do pomiarów i tak "przywrócimy" ją do pionu... Poza tym, ja uważam, że to nie jest przegroda, tylko ściana. A jak sam napisałeś nie wiesz jak je odróżnić...

 

MoRderatorze :mrgreen::ok

Na jakim przepisie się opieracie "pzrywracając" ją do pionu? Ja jak czytam to widzę wirtualny pion do pomiarów z tyłu skrzyni ładunkowej. Nic mi nie wiadomo o takim samym w miejscu przegrody.

A odnośnie odróżniania, to napisałem w sensie że pionowa ściana to jakiś wytwór urzędniczej fantazji w jednym przepisie i na dobrą sprawę, to nikt nie wie co to jest.

 

Pozdrawiam!

zlp

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na jakim przepisie się opieracie "pzrywracając" ją do pionu?

 

Na tym samym, na którym Ty chcesz ją "powyginać". Mamy inne postrzeganie tego problemu. Ty patrzysz przez pryzmat złotówek za odpisu, a my przez pryzmat dosłownego stosowania przepisu i odpowiedzialności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nieszczęsna ściana w VAT-2 to jakaś dziwna rzecz

Nie tylko w VAT-2.Pojawia się też w VAT-1.A dokładnie ten przepis brzmi:

 

2. Przepis ust. 1 pkt 2 nie dotyczy:

 

1) pojazdów samochodowych mających jeden rząd siedzeń, który oddzielony

jest od części przeznaczonej do przewozu ładunków ścianą lub

trwałą przegrodą, klasyfikowanych na podstawie przepisów prawa o

ruchu drogowym do podrodzaju: wielozadaniowy, van; (VAT-1)

 

2) pojazdów samochodowych mających więcej niż jeden rząd siedzeń, które

oddzielone są od części przeznaczonej do przewozu ładunków ścianą

lub trwałą przegrodą i u których długość części przeznaczonej do przewozu

ładunków, mierzona po podłodze od najdalej wysuniętego punktu

podłogi pozwalającego postawić pionową ścianę lub trwałą przegrodę

pomiędzy podłogą a sufitem do tylnej krawędzi podłogi, przekracza 50

% długości pojazdu; dla obliczenia proporcji, o której mowa w zdaniu

poprzednim, długość pojazdu stanowi odległość pomiędzy dolną krawędzią

przedniej szyby pojazdu a tylną krawędzią podłogi części pojazdu

przeznaczonej do przewozu ładunków, mierzona w linii poziomej

wzdłuż pojazdu pomiędzy dolną krawędzią przedniej szyby pojazdu a

punktem wyprowadzonym w pionie od tylnej krawędzi podłogi części

pojazdu przeznaczonej do przewozu ładunków; (VAT-2)

 

3) pojazdów samochodowych, które mają otwartą część przeznaczoną do

przewozu ładunków;(VAT-3)

 

4) pojazdów samochodowych, które posiadają kabinę kierowcy i nadwozie

przeznaczone do przewozu ładunków jako konstrukcyjnie oddzielne

elementy pojazdu; (VAT-4)

 

Gdyby ktoś do Ciebie, a raczej do kogoś z Was, przyjechał z taką przegrodą jak na fotce i poprosił o badania VAT-2, to co wtedy?

 

Według mojej oceny pojazd nie spełnia wymagań dla VAT-2 ponieważ:

"długość części przeznaczonej do przewozu

ładunków, mierzona po podłodze od najdalej wysuniętego punktu

podłogi pozwalającego postawić pionową ścianę lub trwałą przegrodę

pomiędzy podłogą a sufitem do tylnej krawędzi podłogi,nie przekracza 50

% długości pojazdu"

Tak jak powiedziałem dla mnie ściana i przegroda to to samo i muszą spełniać takie same wymagania.-Czyli muszę znaleźć taki punkt na podłodze,który mi pozwoli postawić pionowo ścianę lub trwałą przegrodę pomiędzy podłogą a sufitem.Oczywiście muszą być trwałe.

Jeśli twierdzisz inaczej (ale czytając cały przepis) to oczywiście masz do tego prawo i możesz walczyć z ustawodawcą.

Tak jak napisałem wcześniej,każdy w przepisie znajdzie jakąś "lukę" aby wykorzystać na swoją korzyść.Ty twierdzisz,że pionowa ma być tylko ściana.Znajdzie się ktoś inny co będzie twierdził ,że trwała ma być tylko przegroda.

Jeszcze raz powtórzę ,że dla mnie i przegroda i ściana to to samo i tak samo mają być trwałe i postawione w pionie od podłogi do sufitu.(nie pytaj oczywiście jaka może być odchyłka od pionu bo nie wiem ale na logikę nie może być postawiona pod kątem 45 stopni :) )

 

[

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i postawione w pionie od podłogi do sufitu.

 

Postawione w pionie nie muszą być, ale mierzymy od punktu który pozwala na postawienie pionowej...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Psuju, wbrew pozorom, nie chodzi mi o pieniądze. Chodzi tylko o rozumienie przepisu.

Czas na wdrożenie takiego rozwiązania dawno minął. Poza tym, to nie takie proste, taka przegroda produkowana na większą skalę musiałaby przejść test na wytrzymałość. Kanapa jak na zdjęciu potrzebuje specjalnej ramy do mocowania pasów, też wymagana homologacja. Nie robiłem tego kilka lat temu i teraz tym bardziej nie zamierzam.

Myślę że w pierwszej połowie 2014 zmienią się przepisy i najprawdopodobniej te zasady stracą ważność. Będą nowe zasady, jakie? Nie wiadomo. Wiadomo tylko, że Unia sprzeciwia się rozwiązaniom naszego rządu w kwestii ograniczania odliczania VAT, ponieważ ten jest z zasady neutralny i nie jest żadną łaską pozwolenie na jego całkowite odliczenie od każdego samochodu firmowego.

W całej Europie można odliczyć VAT od samochodów firmowych, również osobowych, a w naszym kraju nie. Nasz kraj nas strzyże nas na każdym kroku.

 

Koledzy odpuszczam sobie przekonanie Was o mojej racji, dziękuję Wam za ciekawą dyskusję.

Będę tutaj jeszcze zaglądał, jeśli ktoś o coś zapyta chętnie odpowiem.

 

Pozdrawiam!

zlp

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poza tym, to nie takie proste, taka przegroda produkowana na większą skalę musiałaby przejść test na wytrzymałość.

 

A myślisz, że jest inaczej?

82725765_3_644x461_krata-kratka-do-skody-roomster-na-vat1-pozostale.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.