Skocz do zawartości

Zabytek na gąsienicach


Psuj

Rekomendowane odpowiedzi

Mam ciekawą kwestie. Czy są przeciwwskazania, aby dopuścić do ruchu pojazd na gąsienicach? Dla zawężenia kwestii skupmy się na zabytku, nie chodzi mi o pole widzenia i takie tam. Chodzi o gąsienice.

 

Czekam na opinie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 102
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

  • Psuj

    20

  • Grzegorz Łódź

    11

  • aboz

    9

  • michal_k

    8

Top Posters In This Topic

Posted Images

Wojskowe Zakłady Motoryzacyjne S.A. wraz z Centrum Produkcji Artykułów Gumowych STOMIL POZNAŃ S.A. produkują nakładki gumowe do taśm gąsienicowych czołgów T-72/PT-91 oraz do bojowych wozów piechoty BWP-1. Tamor produkuje do następujących pojazdów: Abrams, Bradley M-1, M-2, M-24, M47, M-48, M-51, M-107, M-109, M-113, M-60, M-88, Sherman, AMX-10, AMX-13, AMX-30, Leopard I, Leopard II, LVTP-7, BWP-1, BWP-2, BWP-3, Leonidas, T-80, T-54, T-55, T-72, Merkava IV (Mark IV), Merkava V (Mark V) i inne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba nie bardzo można to dopuścić na drogi, ponieważ warunki dla gąsienic podane są w pojazdach związanych z ciągnikami rolniczymi i pochodnymi lub pojazdem wolnobieżnym a czołg (temu podobne) chyba się pod to nie łapią.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Troszeczkę poszukałem:

5. Pojazd powinien być wyposażony w ogumienie pneumatyczne, o nośności dostosowanej do nacisku

koła, oraz dostosowane do maksymalnej prędkości pojazdu; ciśnienie w ogumieniu powinno być zgodne z

zaleceniami wytwórni dla danej opony i obciążenia pojazdu.

 

Chyba jednak odstępstwa, ale z gumowymi nakładkami na gąskach można spróbować, tym bardziej jako zabytek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5. Pojazd powinien być wyposażony w ogumienie pneumatyczne

 

Czy pojazd gąsienicowy jest pojazdem samochodowym :?: , jeśli nie to powyższy przepis nie ma tutaj zastosowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe Panowie jak diagnosta sprawdzi wskaźnik skuteczności sil hamowania i siłę nacisku. A co do gumowych nakładek to służą one do przejazdu na platformę załadunkową [lub na paradę]. Jest to pojazd Opancerzony- gąsienicowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe Panowie jak diagnosta sprawdzi wskaźnik skuteczności sil hamowania i siłę nacisku.

 

Nie chodzi mi o aspekty techniczne badania. Chodzi o zapisy prawne. Czy można legalnie zarejestrować pojazd na gąsienicach. Dla ułatwienia jako zabytek. Wiadomo, że zwykła rejestracja odpada.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie taki pojazd nie spełnia żadnego z warunków art. 66 ust.1 pkt 1-5 i dlatego nie powinien poruszać się po drogach publicznych.

:ok

Mam ciekawą kwestie. Czy są przeciwwskazania, aby dopuścić do ruchu pojazd na gąsienicach? Dla zawężenia kwestii skupmy się na zabytku, nie chodzi mi o pole widzenia i takie tam. Chodzi o gąsienice.

Może jednak się poruszać po drodze utwardzonej jeśli jest wyposażony w nakładki które nie uszkodzą nawierzchni drogi. Pojazd taki może poruszać się tylko przy pomocy pilotażu.

Podstawa prawna: Dz.U. 2005 nr 116 poz. 974 par.3 ust.3

Par3 ust3:

"Dopuszcza się do ruchu po drogach twardych pojazd specjalny i pojazd używany do celów specjalnych z gąsienicowym układem jezdnym, jeżeli gąsienice są wyposażone w nakładki zabezpieczające nawierzchnię drogi przed uszkodzeniem".

Oczywiście są jeszcze dodatkowe inne wymogi do pojazdów gąsienicowych ale to już zapraszam do lektury :-D

 

[ Dodano: 12-12-2013, 15:01 ]

Czy można legalnie zarejestrować pojazd na gąsienicach

W cywilu nie można. takie pojazdy są zarejestrowane tylko w armii. W cywilu można sobie postawić do muzeum :D

 

[ Dodano: 12-12-2013, 15:08 ]

Zwykły szaraczek mając taki pojazd może przewozić tylko lawetą. Natomiast takie pojazdy które są na wyposażeniu Armii poruszają się tylko w kolumnie zorganizowanej lecz muszą spełniać warunki zgodne z Dz.U nr 116.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W cywilu można sobie postawić do muzeum

 

Lub przewozić na lawecie. Moje zdanie jest takie samo, ale szukam konkretnych argumentów.

 

 

Podstawa prawna: Dz.U. 2005 nr 116 poz. 974 par.3 ust.3

 

Ale to dotyczy służb. A mi chodzi o cywilne, z prywatnych rąk.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można go zarejestrować jako pojazd zabytkowy lecz musimy sprawdzić czy warunki techniczne zgłoszone przez właściciela pojazdu we wniosku odpowiadają warunkom technicznym zgodnie z Dz.U 951. (czyli32). Możemy zastosować pewne odstępstwa, a to że nie ma kierownicy :D to przegięcie. I wtedy dajemy gościowi ograniczenia w poruszaniu się po drogach publicznych. Ale pojazd ma zarejestrowany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Psuj, A moim zdaniem Psuj zna dobrze odpowiedz tylko sobie pogrywa w .... :D Zna dobrze procedurę dla zabytku, a warunki techniczne da się dopasować np. skrócić lufę aby nie wystawała 1.5 m do kierowcy /chyba,że na czas przejazdu odwróci ją do tyłu i po ptakach/ co zaznaczy w ograniczeniach. Kierownica,żaden problem. Na forum są rzeczoznawcy, którzy stwierdzą, iż nacisk jednostkowy jest OK- bo dlaczego nie a jazda na gumowych gąskach jest bezpieczna. Z takim pakietem do ministerstwa o odstępstwa, malucha z kogutem jako pilota i jazda :ok . Nie ma rzeczy nie możliwych tylko trzeba to zrobić z głową

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Samochód z lat 40 czy starszy z lampami karbidowymi też nie będzie spełniał wielu warunków, ale jako zabytkowy może zostać zarejestrowany

Znam jeden model gąsienicowy którym się kieruje jak autem osobowym (kierownica, pedały sprzęgła hamulca i gazy, dźwignia zmiany biegów).

W sumie T55 na zabytek to może być przegięcie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam ciekawą kwestie. Czy są przeciwwskazania, aby dopuścić do ruchu pojazd na gąsienicach? Dla zawężenia kwestii skupmy się na zabytku, nie chodzi mi o pole widzenia i takie tam. Chodzi o gąsienice.

 

Czekam na opinie...

 

A mnie nasuwa się inne pytanie-jaki rodzaj tego pojazdu :?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

IVVO - nie znam odpowiedzi :)

 

doli - zabytek nie musi spełniać warunków technicznych, ale jak to już kiedyś zauważono (ketiw bodajże) nie jest zwolniony z art 66 ustawy (za wyjątkiem ograniczników).

 

W sumie T55 na zabytek to może być przegięcie

 

oczywiście, ale mi chodzi np o takie Volvo jak na filmiku pokazałeś.

 

A mnie nasuwa się inne pytanie-jaki rodzaj tego pojazdu :?

 

Też się nad tym zastanawiam...

 

Ponawiam pytanie. Czy gąsienice są przeszkodą przy rejestracji jako zabytku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponawiam pytanie. Czy gąsienice są przeszkodą przy rejestracji jako zabytku

Według mnie tak.

Art. 66. 1. Pojazd uczestniczący w ruchu ma być tak zbudowany, wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego

4) nie powodowało niszczenia drogi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Art. 66. 1. Pojazd uczestniczący w ruchu ma być tak zbudowany, wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego

4) nie powodowało niszczenia drogi

Jeśli będzie miał gumowe nakładki to ten warunek spełnia.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten argument mnie nie przekonuje bo nie każda gąsiennica musi niszczyć drogę.

A jak jeszcze podciagnąć pod to :?

 

2. Zabrania się kierującemu:

5) używania opon z umieszczonymi w nich na trwałe elementami przeciwślizgowymi.

3. Używanie łańcuchów przeciwślizgowych na oponach jest dozwolone tylko na drodze pokrytej śniegiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzegorz Łódź, weź pod uwagę, że gąsiennice mogą być gumowe, bez wystających ostrych krawędzi i co wówczas?

Można kupić ciągnik rolniczy na gumowych gąsiennicach, który posiada homo, czyli gąsiennica sama w sobie nie może być przeszkodą w dopuszczeniu pojazdu do ruchu po drogach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.