Skocz do zawartości

Zabytek na gąsienicach


Psuj

Rekomendowane odpowiedzi

No tak panowie. Gąsienice tutaj nie stwarzają problemu. Ale poruszać się czołgiem po ulicach to już przegięcie. Nie przesadzajmy.

Czołg to pojazd specjalny.

Tak było kiedyś:

§ 2. 1. Pojazdem specjalnym Sił Zbrojnych jest:

1) czołg, bojowy wóz opancerzony, wóz artyleryjski oraz kołowy lub gąsienicowy pojazd samochodowy wyposażony w broń pokładową,

2) wóz specjalny sprzętu pancernego, kołowy lub gąsienicowy pojazd samochodowy konstrukcyjnie przeznaczony do zabezpieczania działań bojowych, do naziemnej obsługi statków powietrznych, do przewozu i dystrybucji materiałów pędnych oraz rakietowych materiałów napędowych, a także do wykonywania innych zadań logistycznych i specjalnych,

3) przyczepa specjalna oraz ciągniony sprzęt artyleryjski przystosowany do łączenia z pojazdem samochodowym i stanowiący z nim jeden zespół pojazdów specjalnych.

Już nie aktualne

 

[ Dodano: 12-12-2013, 20:08 ]

Teraz jest to po prostu pojazd specjalny.

Ponizej przytoczę kilka paragrafów z Dz.U 116.

§ 4. Pojazd specjalny i pojazd używany do celów specjalnych powinien być zbudowany, wyposażony i utrzymywany w taki sposób, aby spełniał warunki techniczne określone w § 7 ust. 1 i 8, § 8 ust. 4 pkt 2 oraz ust. 5 pkt 1, § 9 ust. 1 pkt 5, 6, 7 lit. a i b, pkt 8 i 12 oraz ust. 2 i 5, § 11 ust. 1 pkt 13 oraz ust. 5, 7 i 8, § 18 ust. 1 pkt 5, § 45 ust. 1 pkt 1, a także odpowiednio § 14-16 i § 48-51 rozporządzenia ministra właściwego do spraw transportu, z tym że warunek w zakresie:

1) zbiornika paliwa, w tym zbiornika paliwa niezależnej instalacji grzewczej, nie dotyczy motocykli i skuterów śnieżnych;

2) trójkąta do ustawiania na drodze, przeznaczonego do ostrzegania o obecności unieruchomionego pojazdu, nie dotyczy skuterów śnieżnych;

3) ogumienia pneumatycznego nie dotyczy pojazdów gąsienicowych.

A tu najlepsze:

3. Pojazd z gąsienicowym układem jezdnym może być wyposażony tylko w jedno światło drogowe i mijania oraz światła pozycyjne lub obrysowe. W pojeździe tym nie są wymagane światła stopu i kierunkowskazów.

Ale to wojsko i rządzi sie swoimi prawami :D

 

[ Dodano: 12-12-2013, 20:16 ]

W/g PORD

36) pojazd specjalny - pojazd samochodowy lub przyczepę przeznaczone do wykonywania specjalnej funkcji, która powoduje konieczność dostosowania nadwozia lub posiadania specjalnego wyposażenia; w pojeździe tym mogą być przewożone osoby i rzeczy związane z wykonywaniem tej funkcji;

Czy czołg to pojazd samochodowy?????????????????????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 102
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

  • Psuj

    20

  • Grzegorz Łódź

    11

  • aboz

    9

  • michal_k

    8

Top Posters In This Topic

Posted Images

Teraz jest to po prostu pojazd specjalny.

Ponizej przytoczę kilka paragrafów z Dz.U 116.

 

Rozporządzenie, które cytujesz, dotyczy wyłącznie pojazdów Sił Zbrojnych RP (specjalnych oraz używanych do celów specjalnych).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Samo posiadanie gąsienic nie jest przeszkodą (choć brak warunków dla nich z wyjątkiem ciągników) , kwestia jest całości. Jaki to rodzaj pojazdu i do czego ma być używany, jakie ma gabaryty itd. Tu jest chyba problem a nie w gąsienicach, bo z takim tworem nikt by się nie zastanawiał http://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:SdKfz11-2.jpg , natomiast już z takim http://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Bundesarchiv_Bild_101I-217-0493-31,_Russland-S%C3%BCd,_Sch%C3%BCtzenpanzerwagen.jpg to już nie tak łatwo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

We wrześniu byłem we Wrocławiu na zlocie zabytkowych pojazdów był tam pojazd na gąsienicach chyba niemiecki z czasów II wojny i miał założoną tablicę zabytkową. Był to mały pojazd bez kabiny z kierownica jak w motocyklu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

We wrześniu byłem we Wrocławiu na zlocie zabytkowych pojazdów był tam pojazd na gąsienicach chyba niemiecki z czasów II wojny i miał założoną tablicę zabytkową. Był to mały pojazd bez kabiny z kierownica jak w motocyklu.

No dobrze. Ale czy taki pojazd może się poruszać po drogach publicznych?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Psuj pytał o przeciwwskazania dla samych gąsienic i to tylko w odniesieniu do PORD. Jeśli spełni warunek nieniszczenia drogi to ja nie widzę podstaw do niedopuszczenia do ruchu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Psuj pytał o przeciwwskazania dla samych gąsienic i to tylko w odniesieniu do PORD

 

Tak, bo zabytek nie musi spełniać warunków technicznych z rozporządzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Psuj pytał o przeciwwskazania dla samych gąsienic i to tylko w odniesieniu do PORD

 

Tak, bo zabytek nie musi spełniać warunków technicznych z rozporządzenia.

Tak ale warunków dz.u.poz 951.

Znalazłem takie dwa dz.u

 

Dz.U. 2011 nr 165 poz. 992

 

Rozporządzenie Ministrów: Spraw Wewnętrznych i Administracji, Obrony Narodowej, Finansów oraz Sprawiedliwości z dnia 2 sierpnia 2011 r. w sprawie warunków technicznych pojazdów specjalnych i pojazdów używanych do celów specjalnych Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, kontroli skarbowej, Służby Celnej, Służby Więziennej i straży pożarnej

http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU20111650992

 

974

ROZPORZÑDZENIE MINISTRÓW OBRONY NARODOWEJ

ORAZ SPRAW WEWN¢TRZNYCH I ADMINISTRACJI1)

z dnia 9 czerwca 2005 r.

w sprawie warunków technicznych pojazdów specjalnych i pojazdów u˝ywanych

do celów specjalnych SiΠ Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej

http://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=2&ved=0CDIQFjAB&url=http%3A%2F%2Fdziennikustaw.gov.pl%2Fdu%2F2005%2Fs%2F116%2F974%2FD2005116097401.pdf&ei=ZcuqUrabAcqStQbMyIDACA&usg=AFQjCNHzlXPJj9w9e4lYPpJxmu82QItS8A&bvm=bv.57967247,d.Yms

 

W których nie ma zastrzeżenia ,że przepisów nie stosuje się do pojazdów zabytkowych.

 

W pierwszym znalazłem coś takiego

 

2. W pojazdach z gąsienicowym układem jezdnym:

1) nacisk gąsienicy między skrajnymi krążkami bieżnymi

nie może przekraczać 40 kN (4 t) na 1 m. Przy

mechanizmie półgąsienicowym lub przy zastosowaniu

dwóch gąsienic, jedna za drugą, nacisk ten

nie może przekraczać 60 kN (6 t), pod warunkiem

że odległość pomiędzy środkami powierzchni styku

z jezdnią pierwszej gąsienicy lub kół przedniej

osi a środkami powierzchni styku z jezdnią drugiej

gąsienicy wynosi co najmniej 3 m;

2) gąsienice nie mogą mieć ostrych krawędzi lub muszą

posiadać odpowiednie nakładki ochronne.

 

8) ogumienie musi być:

-

-

3) pkt 8 nie stosuje się do pojazdów z gąsienicowym

układem jezdnym.

 

A w drugim

 

3. Dopuszcza si´ do ruchu po drogach twardych

pojazd specjalny i pojazd u˝ywany do celów specjalnych

z gàsienicowym ukΠadem jezdnym, je˝eli gàsienice

sà wyposa˝one w nakΠadki zabezpieczajàce nawierzchni

´ drogi przed uszkodzeniem.

§ 4. Pojazd specjalny i pojazd u˝ywany do celów

specjalnych powinien byç zbudowany, wyposa˝ony

i utrzymywany w taki sposób, aby speΠniaΠ warunki

techniczne okreÊlone w § 7 ust. 1 i 8, § 8 ust. 4

pkt 2 oraz ust. 5 pkt 1, § 9 ust. 1 pkt 5, 6, 7 lit. a i b,

pkt 8 i 12 oraz ust. 2 i 5, § 11 ust. 1 pkt 13 oraz ust. 5,

7 i 8, § 18 ust. 1 pkt 5, § 45 ust. 1 pkt 1, a tak˝e odpowiednio

§ 14—16 i § 48—51 rozporzàdzenia ministra

wΠaÊciwego do spraw transportu, z tym ˝e warunek

w zakresie:

1) zbiornika paliwa, w tym zbiornika paliwa niezale˝-

nej instalacji grzewczej, nie dotyczy motocykli

i skuterów Ênie˝nych;

2) trójkàta do ustawiania na drodze, przeznaczonego

do ostrzegania o obecnoÊci unieruchomionego

pojazdu, nie dotyczy skuterów Ênie˝nych;

3) ogumienia pneumatycznego nie dotyczy pojazdów

gàsienicowych.

 

Dlatego myślę,że ważny jest rodzaj pojazdu i czy "zwykły kowalski" może się takim zabytkiem poruszać legalnie :?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

974

ROZPORZÑDZENIE MINISTRÓW OBRONY NARODOWEJ

ORAZ SPRAW WEWN¢TRZNYCH I ADMINISTRACJI1)

z dnia 9 czerwca 2005 r.

Tzn Dz.U.nr 116

Pisałem o tym troszkę powyżej. :-D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzegorz Łódź, pojazd nie będący własnością wymienionych w rozporządzeniu służb, nie podlega tym rozporządzeniom.

 

Dokładnie. Idzie mi o pojazd CYWILNY. A ten nie musi spełniać warunków technicznych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pojazd nie będący własnością wymienionych w rozporządzeniu służb, nie podlega tym rozporządzeniom.
Idzie mi o pojazd CYWILNY. A ten nie musi spełniać warunków technicznych.

No to jeśli chodzi tylko o same gąsienice (nie wiemy jakie) i spełniony jest warunek że nie niszczą drogi to myślę że może być.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie Tomku ten pojazd, który już zresztą pokazywałeś, zainspirował mnie do takiego tematu.

 

 

Czyli podsumowując, jeśli są spełnione warunki z art 66, to nie ma powodów aby nie dopuścić pojazdu na gąsienicach jako zabytek. Normalna rejestracja jest praktycznie wykluczona.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Normalna rejestracja jest praktycznie wykluczona.

Dlaczego? Jeżeli spełnia warunki z art 66 to nie przeciwwskazań dla normalnej rejestracji.

Chyba zapomniałeś o 951(32). Gdyby nie spełniał art. 66 to rejestracja w ogóle byłaby niemożliwa, chyba że przez wyłączenia ministra.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli spełnia warunki z art 66 to nie przeciwwskazań dla normalnej rejestracji.

_________________

 

Chyba zapomniałeś o 951(32).

 

No właśnie. Nie spełni szczegółowych warunków technicznych...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie. Nie spełni szczegółowych warunków technicznych...

Których?

Chociażby tych
5. Pojazd powinien być wyposażony w ogumienie pneumatyczne, o nośności dostosowanej do nacisku koła, oraz dostosowane

do maksymalnej prędkości pojazdu; ciśnienie w ogumieniu powinno być zgodne z zaleceniami wytwórni dla danej opony i obciążenia pojazdu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdyby nie spełniał art. 66 to rejestracja w ogóle byłaby niemożliwa, chyba że przez wyłączenia ministra.

 

Moim zdaniem minister może udzielić wyłącznie odstępstwa od warunków technicznych zawartych w rozporządzeniu, a nie w art. 66. Uważam, że tak właśnie należy czytać art. 67 w połączeniu z art. 66.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

panowie to pytanie powaliło nawet mnie....

 

ale zadam głupsze pytanie....

 

czy jak sobie kupie t34 to bede mogł sobie nim jezdzic po drogach na gumowych gasienicach?? z lufa z tyłu??

 

wybaczcie ze.... ale.... no.... i tak....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, Koledzy każdy jak jeden mąż krzyknął, że nie spełnia warunków i nie może być zarejestrowany. Próbuję przyjrzeć się tematowi, przykład, który pokazał Tomek D (BV202) i szukam czego ten pojazd nie spełnia aby nie mógłby być normalnie zarejestrowany. Oczywiście pomijam czołgi i temu podobne.

Chociażby tych

poz.951 § 11 napisał/a:

5. Pojazd powinien być wyposażony w ogumienie pneumatyczne, o nośności dostosowanej do nacisku koła, oraz dostosowane

do maksymalnej prędkości pojazdu; ciśnienie w ogumieniu powinno być zgodne z zaleceniami wytwórni dla danej opony i obciążenia pojazdu.

Pod warunkiem, że takowe posiada. Ten pojazd ich nie posiada, a żaden przepis nie zakazuje wprost rejestracji pojazdu gąsienicowego (chyba, że tego nie wiem). Dlatego chciałem aby ktoś wypunktował, które warunki są naruszone aby na pierwszy rzut oka go zdyskwalifikować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no a ja sadze ze jak bym się uparł to bym go zarejestrował :)

 

 

i jak by mi ktoś w sejmie podskoczył to bym sobie zaparkował rudym na wiejskiej bo kto by mnie zatrzymał??:)

 

a jeżeli dziś taki rudy nabędzie prawo do poruszania się po drodze to jak sie przepisy zmienia to jemu nie zabiorą tego prawa prawda?

 

czyli.... absrachując.....

 

mam t34 rocznik 44 :)

mam na niego wpis do ewidencji zabytków:)

mam do niego kapcie gumowe nakładki:)

 

jade na badanie zgodnosci z poprawnie wypełnionym wnioskiem

oraz z expertyza rzeczoznawcy która mowi ze pojazd jest oryginalnym pojazdem nie posiada zmian etc....

 

i jak zrobie badanie zgodności ... to

WK musi mi zarejestrować prawda?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.