Skocz do zawartości

Odstępstwo od warunków technicznych na zarejestrwane auto


Badi91

Rekomendowane odpowiedzi

Mam następujący problem. Kupiłem 2 miesiące temu samochód osobowy, sprowadzony z Japonii i zarejestrowany w Polsce od 3 lat na krótkim Vinie bez odstępstwa.

No i teraz mam problem z wykonaniem badania technicznego.

 

Sprawa jest prosta w sytuacji kiedy sprowadzamy samochód robimy badanie z wynikiem negatywnym występujemy o odstępstwo i na tej podstawie rejestrujemy samochód...

 

Tu było chyba inaczej bo odstępstwa brak a w dowodzie 9 cyfrowy numer VIN.

 

Proszę o radę co najlepiej w takiej sytuacji zrobić aby w przyszłości nie mieć problemu z wykonaniem badania technicznego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Występowałeś do MIIR o odstępstwo?

Nie wiem, czy wystawią na pojazd zarejestrowany - nie znam ich procedur.

W Twojej sytuacji w grę wchodzi uchylenie decyzji o rejestracji.

No ale najdelikatniej rzecz ujmując "nie zazdroszczę" Ci całej procedury związanej z zaistniałą sytuacją.

Jaki to pojazd i jaki rok produkcji?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Puki co nie występowałem, na razie mailowałem tylko z zapytaniem co zrobić (bez żadnych efektów), jedyne co się dowiedziałem to to, że każda sprawa rozważana jest indywidualnie.

Też właśnie nie wiem czy można zdobyć odstępstwo na zarejestrowany już samochód,

 

Nie chce robić też problemów bo w końcu ktoś zrobił przegląd zerowy i kilka kolejnych, a wysłanie takiego pisma to trochę jak przyznanie się i wskazanie...

 

Samochód to subaru z 1999roku tak wiec obowiązuje już 17 cyfrowy VIN.

 

Z czym się wiąże uchylenie decyzji o rejestracji??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wystąp di MIIR o odstępstwo.

Jak dadzą będzie mniejszy problem.

Większy będzie z uchyleniem decyzji (choć prawdę mówiąc i w przypadku kiedy MIIR wyda odstępstwo to uchylenie powinno nastąpić) ale wtedy urząd zapewne wymieni Ci tylko DR.

W przypadku uchylenia decyzji urząd będzie miał wręcz obowiązek wszczęcia postępowania w stosunku do diagnosty, który wykonywał pierwsze BT (kolejnych również) ale to na podstawie pierwszego nastąpiła rejestracja, a co za tym idzie wydanie decyzji administracyjnej.

Urząd będzie miał takowy obowiązek ponieważ to Prezydent/Starosta sprawuje nadzór nad SKP.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jaki na samochodzie? I na tabliczce znamionowej?

Taki sam.

 

Jacdiag, dzięki za przesłanie tematu, jednak nie do końca wiem jak mam zrozumieć przytoczone tam przepisy do swojej sprawy?

 

Z jednej strony w podsumowaniu jest jednoznaczne napisane, że pojazd po 95 roku mam mieć 17 cyfr vinu.

 

Ale jest też "Są także pojazdy wynikające z przepisów o rejestracji, które nie mają VIN tylko numer ramy i te od 2003r. muszą mieć numer nadwozia albo podwozia w ilości 7 - 9."

Co w tym przypadku oznacza pojazdy wynikające z przepisów o rejestracji?? Czy mój pojazd mógł być podciągnięty pod ten przepis przy rejestracji?

 

 

Sorry jeżeli zadaje laickie pytania ale w kwestii warunków technicznych jestem noga (inaczej bym nie kupił tego auta, ale wiadomo Polak mądry po szkodzie)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jakie masz dane na tabliczce znamionowej oprócz numeru?

 

[ Dodano: 27-12-2013, 09:48 ]

Jacdiag, dzięki za przesłanie tematu, jednak nie do końca wiem jak mam zrozumieć przytoczone tam przepisy do swojej sprawy?

Bo może jest to "numeru identyfikacyjnego VIN nie wymaga się dla pojazdu- wybitym numerem nadwozia/podwozia zgodnie z odrębnymi przepisami" :?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

GC8...jeżeli to wersja do wyczynu to może okazać się, że w ogóle nie spełnia wymagań na OBT.

Jeśli to wersja tzw. "tylko na Japonię", czyli rynki pozaeuropejskie to może być problem także z właściwą, europejską homologacją podzespołów.

Wtedy to już nie tylko odstępstwo na "krótki VIN" ale potrzebne i dopuszczenie jednostkowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wersja jest zwyczajna drogowa, sprawdzona z Wielkiej Brytanii.

 

Powiedzcie mi jeszcze jak to jest, że niektórzy robią normalnie badania a inni nie, w jednym mieście można tak zarejestrować samochód w innych nie??

 

Bo przepisy są chyba jasne, i nawet wprowadzenie takiego samochodu do systemu powinno być problematyczne??

 

Może po prostu ja przesadzam, a na stacji diagnostycznej na której byłem diagnosta nie do końca się zna?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wersja jest zwyczajna drogowa, sprawdzona z Wielkiej Brytanii.
Czyli może być japończyk na rynek wewnętrzny, bez homologacji euro.
Jeśli to wersja tzw. "tylko na Japonię"' date=' czyli rynki pozaeuropejskie to może być problem także z właściwą, europejską homologacją podzespołów. [/quote']

Powiedzcie mi jeszcze jak to jest, że niektórzy robią normalnie badania a inni nie, w jednym mieście można tak zarejestrować samochód w innych nie??
To jest tak jak z lekarzami - jeden leczy, a drugi bierze w łapę.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za podesłane tematy.

 

Czyli potwierdza się to co do tej pory wiedziałem jedyna opcja aby było to w 100% legalne to odstępstwo.

 

Czy spotkaliście się z załatwianiem odstępstwa na zarejestrowany samochód? (wydaję mi się że to trochę karkołomne zadanie)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy spotkaliście się z załatwianiem odstępstwa na zarejestrowany samochód? (wydaję mi się że to trochę karkołomne zadanie)

Jest karkołomne i czyjaś głowa może polecieć.

Najlepiej skontaktuj się z wydziałem komunikacji w którym zarejestrowany jest pojazd.

Oni muszą unieważnić dotychczasową decyzję o rejestracji.

Wtedy, na podstawie tej decyzji można wystąpić o odstępstwo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wtedy to już nie tylko odstępstwo na "krótki VIN" ale potrzebne i dopuszczenie jednostkowe.

 

:shock: O jakim dopuszczeniu mówisz? Przecież to nie jest nowy pojazd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie!

To pogarsza sprawę.

Bo jeżeli był zarejestrowany na zasadach takiego jednostkowego importu to po unieważnieniu tej rejestracji może już nie być na powrót zarejestrowany

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wystarczy, żeby nam autor tematu podał dane z DR. Jeśli jest data I rejestracji za granicą (inna niż w kraju) to znaczy, że był sprowadzony jako zarejestrowany, czyli nie ma problemu.

 

Poza tym, zakładając, że dostanie odstępstwo i pozytywne OBT - uchylenie decyzji nie ma sensu, gdyż w jego wyniku musiałaby zapaść decyzja o tej samej treści (czyli pozytywna na podstawie pozytywnego OBT).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Data pierwszej rejestracji jest 09.1999.

Czyli co teraz negatywny wynik badania i pismo do ministra nic innego nie pozostaje. Zastanawiam sie tylko czy jak ktos kumaty bedzie podejmowal decyzje w ministerstwie i zobaczy ze samochod od 3 lat jezdzi i przechodzi badania ma obowiazek to gdzies zglosic??

Poza ty czy jak bym otrzymal decyzje negatywna to jakie mozliwosci mi zostaja?

 

Sorry za brak polskich zakow ale pisze z telefonu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podaj datę I rejestracji
Data pierwszej rejestracji jest 09.1999

 

oraz datę I rejestracji w kraju.
sprowadzony z Japonii i zarejestrowany w Polsce od 3 lat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poza tym, zakładając, że dostanie odstępstwo i pozytywne OBT -.

póki co, ma negatywny wynik z OBT właśnie z powodu braku odstępstwa i ten negatywny wynik może być podstawą do wystąpienia o nie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.