Skocz do zawartości

Zaświadczenie = certyfikat wg MIiR / UE


Bogusław Maćkowski

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Na prośbę Pana Czesława Wróblewskiego z Perfektu Bydgoszcz zamieszczam opracowany materiał dotyczący OBOWIĄZKU WYSTAWIANIA ZAŚWIADCZEŃ O PRZEPROWADZONYCH BADANIACH TECHNICZNYCH POJAZDÓW W STACJACH KONTROLI POJAZDÓW.

 

Jednocześnie nieśmiało myślę, że informacja o nieszczęsnym art. 66 w wyniku badania przy dodatkowych jest słyszana i pomysły tu zamieszczane wykreślenia go być może będą wzięte pod uwagę.

 

Osobiście się nie wypowiadam, gdyż skoro 70 tys ludzi w ciągu kilku dni nie może mieć 1 zdania z powodu 4 artykułów to cóż ja, który tylko podziwia jak 4 paragrafy przebiły temat lamp błyskowych ITD w ilości wyświetleń. Aż strach myśleć co przyniesie kolejna zmiana :x

 

Myślę, że materiał Pana Czesia będzie bardzo pomocny. Niestety miał mały problem z zalogowaniem stąd służę pomocą.

Obowiązek wystawiania Zaświadczeń z BTP 2014_Perfekt.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 65
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

  • Marek1

    7

  • Qnick

    6

  • markes30

    5

  • Paprock

    4

Oprócz reklamy nic nie wniosło nowego do tego co wszyscy wiedzą :x

 

[ Dodano: 14-01-2014, 00:45 ]

Szkoda, że nie zakreślił tego na bordowo tak:

Po zakończeniu przeprowadzenia badania technicznego pojazdu uprawniony diagnosta niezwłocznie dokonuje wpisu o wyniku tego badania do rejestru badań technicznych pojazdów , zwanego dalej „rejestrem”, a także dokonuje wpisu do dowodu rejestracyjnego pojazdu oraz wystawia zaświadczenie o przeprowadzonym badaniu technicznym pojazdu.

Zwłaszcza, jeżeli chodzi o dodatkowe, ale to też już wszyscy wiedzą, że badanie dodatkowe jest badaniem technicznym pojazdu (prawie każde)

Nie na darmo jest 50 str., ale z chęcią zobaczę interpretację pełną.

 

Niestety w mojej opinii wybrano najłatwiejszą opcję wytłumaczenia wprowadzenia przepisu, pomijając bardziej istotne dla diagnostów. Dobry materiał na przemówienie na posiedzeniu Unii, jak to się w Polsce wdraża wytyczne Komisji UE

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z jednym nie mogę się zgodzić. W świetle polskiego prawa zaświadczenie nie jest dokumentem stwierdzającym dopuszczenie do ruchu (bo czym innym jest "zdatność"). Takie interpretacje mogą narobić wiele złego (media podchwycą, ludzie przeczytają, każdy coś z tego urwie i będą problemy). Zaświadczenie może być jedynie potwierdzeniem spełniania wymagań technicznych jakim pojazd podlega. I dopóki w PORD nie zmienią się odpowiednie zapisy, dopóty DR, PC lub inny odpowiadający im dokument będzie jedynym dopuszczającym do ruchu (potwierdzającym zdatność - którz to wymyślił).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie chcę zaczynać i powielać tematy w tej sprawie ale właśnie miałem telefon z jednego z WK do którego poszło nasze zaświadczenie z badania.

Telefon z pytaniem: skąd mamy taką interpretację o wykreślaniu tylko jednej z pozycji 1, 2 przy badaniu dodatkowym.... :razz:

 

Więc dobrze by było, gdyby pojawiła się taka pełną interpretację wypełniania tego punktu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Telefon z pytaniem: skąd mamy taką interpretację o wykreślaniu tylko jednej z pozycji 1, 2 przy badaniu dodatkowym....

 

A ja dalej obie pozycje wykreślam przecież nie napiszę że pojazd spełnia cały art. 66a robiąc tylko usterki ze skierowania :razz:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja dalej obie pozycje wykreślam przecież nie napiszę że pojazd spełnia cały art. 66a robiąc tylko usterki ze skierowania :razz:

 

odwołanie do art.66 to ogólna formuła

Dlatego nie cała zawartość artykułu 66 ma tu zastosowanie, ale jej ta część której dotyczyło przeprowadzone badanie.

Jednak już rozumiem, dlaczego takie telefony... :-P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja dalej obie pozycje wykreślam przecież nie napiszę że pojazd spełnia cały art. 66a robiąc tylko usterki ze skierowania

 

Jak dla mnie tylko tak bo co potwierdzę ze ogólnie mówiąc np. zawieszenie ok a będzie szrot.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie tylko tak bo co potwierdzę ze ogólnie mówiąc np. zawieszenie ok a będzie szrot.

a czy sprawdzanie zawieszenia wchodziło w skład tego dodatkowego badania?

Bo jak nie, to czym się chcesz przejmować?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bogusław Maćkowski,

państwa członkowskie U.E. zostały zobowiązane do dnia 31 grudnia 2013r. do wprowadzenia w życie

cytuję „CERTYFIKATÓW STWIERDZAJĄCYCH ZDATNOŚĆ DO RUCHU DROGOWEGO” koniec cytatu.

A konkretnie to o jakich certyfikatach mowa, bo jeżeli tych z dziennika 1679,

to sensowność zaświadczenia jako certyfikatu zaś w pi...du i wylądował jak to Siara-Siarzewski powiedział.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie chcę zaczynać i powielać tematy w tej sprawie

też niestety muszę powielić

właśnie miałem telefon z jednego z WK do którego poszło nasze zaświadczenie z badania.

Telefon z pytaniem: skąd mamy taką interpretację o wykreślaniu tylko jednej z pozycji 1, 2 przy badaniu dodatkowym

ja miałem za wykreślenie 1 i 2 przy taxi, czyli dla Łodzi dodatkowe na taxi, hak, L i co tam jeszcze z wynikiem badania P lub N oczywiście bez określania TNBT

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dla Łodzi dodatkowe na taxi, hak, L i co tam jeszcze z wynikiem badania P lub N oczywiście bez określania TNBT

 

Czyli dla łodzi zapis:

"4) Pozycje 1, 2 po przeprowadzeniu badania technicznego pojazdu wypełnia się przez wyraźne skreślenie treści niemającej w danym przypadku zastosowania"

 

oznacza skreślenie pozycji 1 albo 2 .....

też jestem tego samego zdania!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

też jestem tego samego zdania!

Ja też jestem tego zdania z zastrzeżeniem, że z pozycji 1 przy badaniach dodatkowych będzie można wykreślić fragment : art 66 ustawy korzystając z zapisu:

"wypełnia się przez wyraźne skreślenie treści niemającej w danym przypadku zastosowania".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo jak nie, to czym się chcesz przejmować?

 

Przejmować się zaczniesz jak sąd Ci powie że jednak na papierze masz zaznaczony cały art. 66a więc zgodnie z ustawą itd. itp. ble, ble, możesz beknąć jak za normalne badanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

art 66 ustawy korzystając z zapisu:

"wypełnia się przez wyraźne skreślenie treści niemającej w danym przypadku zastosowania".

Czyli zostanie, że "spełnia wymagania techniczne"

tylko które?

 

[ Dodano: 14-01-2014, 17:49 ]

jednak na papierze masz zaznaczony cały art. 66a

I również jest na nim zaznaczone, jakie wykonywałem badanie !

Ciekawe jak należałoby napisać punkt 1 i 2 żeby odpowiadał on warunkom każdego badania dodatkowego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli zostanie, że "spełnia wymagania techniczne"

tylko które?

.......a które sprawdzasz?

Dla VATu sprawdzam z ustawy VAT o czym piszę w punkcie 2 zaświadczenia.

Dla pozostałych sprawdzam warunki techniczne zawarte w rozporządzeniu o warunkach technicznych (obecnie ujednolicony 951) w sposób opisany w 996.

Ciekawe jak należałoby napisać punkt 1 i 2 żeby odpowiadał on warunkom każdego badania dodatkowego?

Zdanie spełnia warunki techniczne (P) w zupełności wystarcza. Co więcej po zmianach 951 nadal będzie zgodne z ewentualnym, nowym rozporządzeniem o warunkach technicznych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla VATu sprawdzam z ustawy VAT o czym piszę w punkcie 2 zaświadczenia.

Dla pozostałych sprawdzam warunki techniczne zawarte w rozporządzeniu o warunkach technicznych (obecnie ujednolicony 951) w sposób opisany w 996.

 

Nawet, jeśli chciałbyś tak poświadczać zgodność, tylko z warunkami DzU 996 i 951 to nadal powstaje dylemat czy to zgodność ze wszystkimi warunkami, czy tylko z tymi, które wynikają z zakresu przeprowadzonego badania dodatkowego,

 

W art. 66 też jest mowa o tych rozporządzeniach, więc jeżeli chodzi o zgodność tylko z warunkami sprawdzanymi w badaniu dodatkowym, to dzisiejszy zapis o art. 66 niczemu w tym nie przeszkadza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie rozumiem po co cała ta dyskusja,czy się skreśla czy się nie skreśla?

Przecież jest wyraźnie napisane że ;

Pozycję 1PRZECINEK 2 po przeprowadzeniu badania wypełnia się przez wyrażne skreślenie treści nie mającej w danym przypadku zastosowania.

Czyli skreślamy tylko jedną pozycję, spełnia P,nie spełniaN.

W przypadku przeprowadzenia czynności innych NIŻ badanie techniczne pojazdu pozycje 1 I 2 skreśla się i wypełnia się pkt 2 na drugiej stronie zaświadczenia.

Czyli skreślamy pozycje 1 i 2 i na drugiej stronie piszemy że pojazd odpowiada dodatkowym warunkom dla; TAXI,GAZ,HAK,VAT, itp.

W przypadku gdy przy badaniu dodatkowym ,gdy DR jest zabrany za usterki,gdy byśmy skreślili tylko jedną pozycję, to;

Musieli byśmy wykonać cały zakres OBT ,określić termin następnego OBT i wpisać datę do DR.

Więc jeżeli robimy same usterki to skreślamy dwie pozycje i na drugiej stronie piszemy na jakiej podstawie tak zrobiliśmy,czyli na podstawie zaświadczenia z policji.

Takie jest moje zdanie.HOWK.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie jest moje zdanie.HOWK.

 

i moje też i już robiłem w tym roku badanie dodatkowe - potrzebowałem parę danych o tym samochodzie bo jak zwykle policja napisała nie wiadomo co -telefon do wydziału i pytanie przy okazji czy skreślamy obydwa punkty -odpowiedz tak i tak też uczyniłem -ale od razu zastrzeżenie -nie wiadomo jak inne wydziały komunikacji :shock: - chory kraj -chore przepisy :shock:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co prawda temat bardziej dotyczy sensu zaświadczenia, ale...

Ja nie rozumiem po co cała ta dyskusja, czy się skreśla czy się nie skreśla?

- żeby się dowiedzieć jak spełnić pierwszą część zdania (tą do przecinka) w przypadku badania (dodatkowego), gdy się obie pozycje poskreśla.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie rozumiem po co cała ta dyskusja,czy się skreśla czy się nie skreśla?

 

Choćby po to, że podchodząc literalnie sam sobie zaprzeczyłeś.

 

taxi, gaz, vat, hak, pokolizyjne, pousterkowe to też są badania. Badaniem nie jest tylko nadanie cech identyfikacyjnych...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja to również tak czytam i tak robię ponieważ mnie jeszcze nikt nie przekonał, że ma być inaczej ,,,

- Co tu przekonywać?

- Ma być określony wynik badania: albo P, albo N i kropka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie rozumiem po co cała ta dyskusja,czy się skreśla czy się nie skreśla?

Przecież jest wyraźnie napisane że ;

Pozycję 1PRZECINEK 2 po przeprowadzeniu badania wypełnia się przez wyrażne skreślenie treści nie mającej w danym przypadku zastosowania.

Czyli skreślamy tylko jedną pozycję, spełnia P,nie spełniaN.

W przypadku przeprowadzenia czynności innych NIŻ badanie techniczne pojazdu pozycje 1 I 2 skreśla się i wypełnia się pkt 2 na drugiej stronie zaświadczenia.

Czyli skreślamy pozycje 1 i 2 i na drugiej stronie piszemy że pojazd odpowiada dodatkowym warunkom dla; TAXI,GAZ,HAK,VAT, itp.

W przypadku gdy przy badaniu dodatkowym ,gdy DR jest zabrany za usterki,gdy byśmy skreślili tylko jedną pozycję, to;

Musieli byśmy wykonać cały zakres OBT ,określić termin następnego OBT i wpisać datę do DR.

Więc jeżeli robimy same usterki to skreślamy dwie pozycje i na drugiej stronie piszemy na jakiej podstawie tak zrobiliśmy,czyli na podstawie zaświadczenia z policji.

Takie jest moje zdanie.HOWK.

I moje też. Howk. : :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.