Skocz do zawartości

Kara za brak ważnej tabliczki ogranicznika


Marek1

Rekomendowane odpowiedzi

Podczas połączonej kontroli BAG i ITD przewoźnik został ukarany mandatem 800 euro za brak ważnej tabliczki o ograniczniku prędkości.

Dane kalibracyjne na tej tabliczce były nieaktualne, inne niż na tabliczce z tachografu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 50
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

  • Marek1

    19

  • danielg539

    5

  • baca9

    5

  • IVVO

    4

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ważna jest do zmiany wartości kalibracyjnych tachografu

 

A gdzieś to jest zapisane w prawie, serio pytam bo jak do tej pory dla mnie wystarczyło że była naklejka z ogranicznika więc może źle robię i co dwa lata nowa ma być jak tacho.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A gdzieś to jest zapisane w prawie, serio pytam bo jak do tej pory dla mnie wystarczyło że była naklejka z ogranicznika więc może źle robię i co dwa lata nowa ma być jak tacho.

 

Najbardziej to jest tu zapisane:

DzU 996 w tabeli I poz. 7.10 pkt e) "dane nieczytelne lub kalibracja nieważna"

 

Jeśli dane kalibracyjne zmieniły się, tabliczka jest nieważna.

Zmieniają się przy zmianie danych kalibracyjnych tachografu, więc nowa tabliczka przy każdej legalizacji tacho.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli dane kalibracyjne zmieniły się, tabliczka jest nieważna.

 

Zmieniają się przy zmianie danych kalibracyjnych tachografu, więc nowa tabliczka przy każdej legalizacji tacho.

 

Nie mieszaj tachografu i ogranicznika. Moim zdaniem to są dwa zupełnie różne urządzenia a co z naklejką ogranicznika umieszczoną przez producenta pojazdu zgodnie z odnośnikiem 1

Za ważną tabliczkę urządzenia ograniczenia prędkości uznaje się tabliczkę zamieszczoną przez producenta pojazdu, zgodnie z dyrektywą Rady 92/24/EWG z dnia 31 marca 1992 r. odnoszącą się do urządzeń ograniczenia prędkości lub podobnych wewnętrznych systemów ograniczenia prędkości niektórych kategorii pojazdów silnikowych (Dz. Urz. WE L 129 z 14.05.1992, z późn. zm.) lub równoważnym regulaminem EKG ONZ Nr 89.

Czy ta naklejka też traci ważność po jakimś czasie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mieszaj tachografu i ogranicznika. Moim zdaniem to są dwa zupełnie różne urządzenia

Spodziewałem się takiej argumentacji...

Jednak to ogranicznik prędkości w sterowniku silnika czyta prędkość z tachografu...

więc zmiana danych dla jednego urządzenia jest również zmianą danych dla drugiego i taka jest wykładnia BAG i ITD !

 

 

a co z naklejką ogranicznika umieszczoną przez producenta pojazdu zgodnie z odnośnikiem 1
Za ważną tabliczkę urządzenia ograniczenia prędkości uznaje się tabliczkę zamieszczoną przez producenta pojazdu, zgodnie z dyrektywą Rady 92/24/EWG z dnia 31 marca 1992 r. odnoszącą się do urządzeń ograniczenia prędkości lub podobnych wewnętrznych systemów ograniczenia prędkości niektórych kategorii pojazdów silnikowych (Dz. Urz. WE L 129 z 14.05.1992, z późn. zm.) lub równoważnym regulaminem EKG ONZ Nr 89.

Czy ta naklejka też traci ważność po jakimś czasie.

A ile razy spotkałeś się z taką naklejką?!

Bo ja niewiele!

Częściej z jej brakiem i to w fabrycznie nowych pojazdach i to nawet tych do ADR!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mieszaj tachografu i ogranicznika. Moim zdaniem to są dwa zupełnie różne urządzenia

Też tak uważałem ale najwyraźniej Marek1, ma tu racje pisząc:

kalibracyjne zmieniły się, tabliczka jest nieważna.
, bo gdy pojazd zostanie wyposazony w opony o innym rozmiarze (obwodzie), to jednocześnie zmienia się wskazania prędkościomierza a zatem zmieni sie prędkość załączania ogranicznika. W nowoczesnych pojazdach zmianę rozmiaru opon można "zakodować" w jednostce sterującej i wszystko będzie OK, ale aby to stwierdzić potrzebny był by "kwit" np. z serwisu.

Tak na marginesie to w naszym kraju tabliczka ogranicznika prędkości traktowana jest przez organa kontrolujące po macoszemu, bo pojazdy jak juz posiadają taka tabliczkę to najczęściej pochodzi ona z epoki produkcji pojazdu a prawda jest taka, że znaczna część pojazdów tabliczki takowej nie posiada.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w naszym kraju tabliczka ogranicznika prędkości traktowana jest przez organa kontrolujące po macoszemu, bo pojazdy jak juz posiadają taka tabliczkę to najczęściej pochodzi ona z epoki produkcji pojazdu a prawda jest taka, że znaczna część pojazdów tabliczki takowej nie posiada.

To nie kończy się w "naszym kraju" ale sięga poza jego granice i okazuje się, że wykładnia np. BAG o nieważności tej naklejki przy zmianie kalibracji tacho, jest inna i podnoszona do rangi niezgodności, a ITD /w połączonej kontroli/ wcale przeciwko temu nie protestuje!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ile razy spotkałeś się z taką naklejką?!

 

No czasem się trafi tak oryginalna i nigdy nie wołałem do tej pory nowszej ale widać pora zmienić zdanie :razz:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież uznajemy naklejkę na szybie wydaną przez producenta do którą nie ma żadnego kwitka /SCANIA, MAN......./. Jeśli tacho jest zalegalizowane to za bardzo nie wiem o co kaman z tym mandatem. Chyba, że właściciel zmienił ogumienie na inne niż była wydana homologacja pojazdu a BAG miało dostęp do danych homologacyjnych. W takim wypadku powinni mieć zaświadczenie z ogranicznika, a naklejka traci ważność. Lub jak wymieniali szybę nie przykleili naklejki, albo dali z innego pojazdu. Jest jeszcze jedna opcja- w większości pojazdów sprowadzonych ta naklejka jest na 85km/h. Nasi specjaliści od tach "podciągli" do naszych 90km/h i porażka. Tacho wykazywało max 90 a na szybie 85 i się przyczepili. Ostatnia opcja chyba najbardziej prawdopodobna, szczególnie jak za granicą jeździł na ADR

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem jak ogranicznik jest skalibrowany na, powiedzmy, 90 km/h, to tacho podaje taką info do ogranicznika w momencie osiągnięcia tej prędkości, i jeżeli zmienisz opony na inny rozmiar, a tacho ustawisz do tego rozmiaru, to dla ogranicznika to wsio rybka, dostanie info gdy będzie 90 i tyle

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem

Moim zdaniem to ogranicznik prędkości jest integralnym elementem elektroniki sterującej silnikiem i nie ma nic wspólnego z tacho, któro jest elementem dodatkowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem

Moim zdaniem to ogranicznik prędkości jest integralnym elementem elektroniki sterującej silnikiem i nie ma nic wspólnego z tacho, któro jest elementem dodatkowym.

 

Kiedyś montowałem ograniczniki do starszych aut, i stąd wiem, że do ogranicznika podawany jest sygnał prędkości z tachografu (nadmienię, że mam również uprawnienia do legalizacji tacho)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

do ogranicznika podawany jest sygnał prędkości z tachografu

 

Jest to tak właśnie urządzone.

Jednak jeżeli zmieniają się dane kalibracyjne tachografu / obwód toczny koła, stała K/

to również muszą się one zmienić na tabliczce OP, jeżeli są tam także uwidocznione.

Inaczej ta tabliczka staje się nieważna.

 

(nadmienię, że mam również uprawnienia do legalizacji tacho)

Więc i do sprawdzenia OP również... :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na tabliczce OP nie było miejsca na dane typu "obwód toczny koła". Były umieszczone dane id. poj. oraz ustawiona prędkość (jak ADR to 85 km/h, "zwykły" - 90, a autobus - 100)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na tabliczce OP nie było miejsca na dane typu "obwód toczny koła". Były umieszczone dane id. poj. oraz ustawiona prędkość (jak ADR to 85 km/h, "zwykły" - 90, a autobus - 100)

 

Tak było!

Ale na dzisiejszych tabliczkach OP, wykonywanych przez serwisy tachografów, pojawia się także obwód toczny koła lub/i stała K.

Jeżeli zmienią się te dane dla tacho to tabliczka OP ze poprzednimi danymi jest nieważna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli zmienią się te dane dla tacho ...

A o ile się mogą zmienić :?:

np. dla opony 295/80R22,5 z bieżnikiem o 1 cm niższym od "nówki" różnica na 1 km to ~6 obrotów koła co daje ~19 m

czyli mniej niż 2% :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli zmienią się te dane dla tacho ...

A o ile się mogą zmienić :?:

np. dla opony 295/80R22,5 z bieżnikiem o 1 cm niższym od "nówki" różnica na 1 km to ~6 obrotów koła co daje ~19 m

czyli mniej niż 2% :lol:

 

Ciekawe wyliczenie.

Jednak tu chodzi o zmianę danych na tabliczce z legalizacji tacho w porównaniu do danych widniejących na tabliczce z OP

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś montowałem ograniczniki do starszych aut, i stąd wiem, że do ogranicznika podawany jest sygnał prędkości z tachografu

Ale w nowych autach fizycznego ogranicznika nie ma, tylko komputer odcina dawkę paliwa a informacje o prędkości pojazdu otrzymuje z czujnika prędkości pojazdu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale w nowych autach fizycznego ogranicznika nie ma, tylko komputer odcina dawkę paliwa a informacje o prędkości pojazdu otrzymuje z czujnika prędkości pojazdu.

Podłączenie pod czujnik prędkości jest właściwie podłączeniem pod impulsator tachografu a praktycznie pod tachograf, który już od dawna jest w wielu ciężarówkach jest włączony w elektronikę pojazdu.

Dla określonej, ustawionej wartości tak odczytywanej prędkości stosowane jest odcięcie dawki paliwa.

Takie podłączenie umożliwia ograniczenie prędkości do rzeczywistej prędkości wskazywanej przez skalibrowany tachograf.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozmawiałem z tachowcam i- nie ma terminu ważności OP. Podstawą do nie uznania OP jest:

- zmiana nr rejestracyjnego pojazdu

- rozmiaru ogumienia

- współczynnika "k"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.