Skocz do zawartości

Projekt SKP - pomoc


rafaldob

Rekomendowane odpowiedzi

Witam! Na imię mam Rafał, jestem studentem Politechniki Warszawskiej. Mam do napisania pracę dyplomową na temat: "Projekt technologiczny stacji kontroli stanu technicznego samochodów".

Od mojego opiekuna dostałem "plan pracy",w którym znajduje się parę rzeczy dla mnie nie do końca zrozumiałych, a jako, że kontakt z gościem mam bardzo, bardzo ograniczony prosiłbym was o pomoc.

Przedstawię po kolei punkty pracy, opiszę jak je rozumiem i jakie mam wątpliwości. Prosiłbym doświadczone osoby o udzielenie mi pomocy w tej sprawie.

A więc:

 

1. ustalenie założeń dla projektowanej stacji

 

Wraz z promotorem ustaliliśmy iż będzie to okręgowa stacja kontroli połączona ze stacją obsługi.

Będą się tam odbywały trzy strumienie przepływu pojazdów:

a) wjazd do SKP - wyjazd z SKP

b) wjazd do SO - wyjazd z SO

c) przepływ: z SO do SKP, z SKP do SO

 

oczywiście skupić się powinienem najbardziej na pktach a i c

 

Lokalizacja stacji - Warszawa

 

Jakie jeszcze powinnny być założenia dla projektu takiej stacji?

 

2. przegląd organizacji i wyposażenia istniejących stacji diagnostycznych oraz aktów prawnych, dotyczących badań samochodów

 

Jeżeli chodzi o akty prawne to nie ma z tym żadnego problemu.

 

Natomiast jeżeli chodzi o wyposażenie miałbym prośbę aby parę osób opisało jakie wyposażenie posiadają w swoich stacjach i jeżeli występuje coś takiego - jakie są standardy w Polsce.

 

3. oszacowanie zapotrzebowania na usługi projektowanej stacji

 

w tym punkcie powinienem zebrać informacje o ilościi zarejestrowanych samochodów w moim mieście czy być może w dzielnicy.

Gdzie mógłbym uzyskać takie informacje?

 

No i oczywiście w jaki sposób mógłbym określić liczbę potencjalnych klientów?

 

4. koncepcje programu funkcjonowania stacji i obliczenia technologiczne

 

ten punkt w połowie jest dla mnie czarną magią.

Jeżeli chodzi o obliczenia technologiczne to sądzę, że z tym sobie poradzę (dość dokładnie jest to opisane w rozporządzeniu) natomiast część "koncepcje programu funkcjonowania stacji" - z czym to się je? :)

Co mógłbym tu napisać?

 

5. Algorytmy diagnozowania samochodów.

 

Czy w tym punkcie może chodzić o to, jaka powinna być kolejność poszczególnych badań czy może chodzi o coś innego?

 

6. Dobór wyposażenia stacji w urządzenia pomiarowe i pomocnicze, kryteria doboru.

 

Ten punkt nie wydaje się szczególnie tajemniczy :)

Jeżeli chodzi o kryteria, to myślałem o:

a) kryterium najniższej ceny

b) kryterium najlepszej jakości

c) kryterium dostępności serwisu

 

Napewno państwo macie doświadczenie jeżeli chodzi o wyposażenie. prosiłbym o jakieś wskazówki.

 

7. Rozmieszczenie stacji w urządzenia pomiarowe i pomocnicze.

 

z tym punktem nie powieninem mieć problemów.

 

-------------------

 

Prosiłbym państwa o jakieś cenne wskazówki. Nie chodzi mi o to żeby ktoś wykonał za mnie jakąś część pracy.

Chodzi mi o to abym miał jaśniejsze i pełniejsze spojrzenie na moją przyszłą pracę.

 

Z góry uprzejmie dziękuję każdemu kto udzieli mi cennych porad

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam! Na imię mam Rafał, jestem studentem Politechniki Warszawskiej.

Witam również :D

Tylko dla porządku dodam, że przyjmiemy się z otwartymi ramionami :lol:

 

Hmmm, Polibuda, kiedy to było .... Co prawda nie ta sama uczelnia, ale pięknie było ....

 

Z ciekawości tylko się spytam - jak do nas trafiłeś ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze trafiłeś z tym pytaniem . Mój temat pracy mgr brzmiał " Projekt tecniczno ekonomiczny SKP do 3,5T" .

w odpowiedzi na większość twoich pytań mam gotowe rozdziały. Ale broniłem się 4 lata temu i część przepisów się zmieniła np: cennik i wyposażenie.Podaj email to coś ci podrzucę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam! Na imię mam Rafał, jestem studentem Politechniki Warszawskiej.

Witam również :D

Tylko dla porządku dodam, że przyjmiemy się z otwartymi ramionami :lol:

 

Hmmm, Polibuda, kiedy to było .... Co prawda nie ta sama uczelnia, ale pięknie było ....

 

Z ciekawości tylko się spytam - jak do nas trafiłeś ?

 

Dzięki :)

A trafiłem poprzez Google "projekt stacji kontroli" :D

 

[ Dodano: 08-11-2005, 22:30 ]

Dobrze trafiłeś z tym pytaniem . Mój temat pracy mgr brzmiał " Projekt tecniczno ekonomiczny SKP do 3,5T" .

w odpowiedzi na większość twoich pytań mam gotowe rozdziały. Ale broniłem się 4 lata temu i część przepisów się zmieniła np: cennik i wyposażenie.Podaj email to coś ci podrzucę.

 

 

rafaldob@aster.pl

rafaldob@wp.pl

 

z góry serdeczne dzięki :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki

A trafiłem poprzez Google "projekt stacji kontroli"

 

Paru kolegów nam tu zaproś, może któryś z wykładowców będzie nas polecał ...

Jesteśmy otwarci na wszelkie propozycje dot. powstania nowych działów - trącających Polibudą i innym uczelniami ...

 

Mam nadzieję, że będziesz zadowolony :lol:

 

Chcemy być - i chyba jesteśmy - "fajnym" forum dla ludzi z branży ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Paru kolegów nam tu zaproś, może któryś z wykładowców będzie nas polecał ...

Jesteśmy otwarci na wszelkie propozycje dot. powstania nowych działów - trącających Polibudą i innym uczelniami ...

 

Mam nadzieję, że będziesz zadowolony :lol:

 

Chcemy być - i chyba jesteśmy - "fajnym" forum dla ludzi z branży ...

 

A podszepnę paru ludziom aby tu zaglądali :)

Może wtedy coś więcej się rozkręci

 

A zadowolony to już jestem - mój i post i po paru minutach odpowiedź - tak trzymać :)

 

tak btw.

mój wydział Transport - specjalizacja: Eksploatacja Pojazdów Samochodowych

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3. oszacowanie zapotrzebowania na usługi projektowanej stacji

 

w tym punkcie powinienem zebrać informacje o ilościi zarejestrowanych samochodów w moim mieście czy być może w dzielnicy.

Gdzie mógłbym uzyskać takie informacje?

 

Informacje te znajdziesz w Biuletynach Informacyji Publicznej poszczególnych miast

Np

W Sopocie

lub w Gdyni

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Natomiast jeżeli chodzi o wyposażenie miałbym prośbę aby parę osób opisało jakie wyposażenie posiadają w swoich stacjach i jeżeli występuje coś takiego - jakie są standardy w Polsce.

 

Tu masz kilka adresów stron www producentów i dystrybutorów urządzeń diagnostycznych:

http://www.norcom.com.pl/nowe_forum/viewtopic.php?t=1317&highlight=yta+najazdowa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spis treści mojej pracy dyplomowej

1. WPROWADZENIE...................................................................................................3

2. CEL I ZAKRES PRACY...........................................................................................4

3. CHARAKTERYSTYKA STACJI KONTROLI POJAZDÓW.....................................5

3.1. Rodzaje stacji kontroli pojazdów..........................................................................5

3.2. Rodzaje pojazdów do badania, których może być upoważniona SKP..............5

3.3. Rodzaje badań technicznych w stacjach kontroli pojazdów..............................6

4. OKRESOWE BADANIE TECHNICZNE POJAZDU................................................9

5. WYMAGANE WYPOSAŻENIE POMIAROWO-KONTROLNE..............................12

6. PROJEKT TECHNICZNY STACJI KONTROLI POJAZDÓW...............................14

6.1. Założony zakres kompetencji..............................................................................14

6.2. Wymagania techniczno - organizacyjne stawiane SKP....................................15

6.3. Wymagania dla stanowiska kontrolnego...........................................................17

6.4. Założone wymagania w zakresie wyposażenia SKP.........................................18

6.5. Charakterystyka urządzeń założonego wyposażenia SKP...............................21

6.6. Proces technologiczny okresowego badania technicznego pojazdu.............32

7. PROJEKT EKONOMICZNY STACJI KONTROLI POJAZDÓW...........................45

7.1. Prezentacja firmy..................................................................................................45

7.2. Główne założenia projektu ekonomicznego......................................................47

7.3. Przewidywane przychody stacji kontroli pojazdów..........................................50

7.4. Przewidywany koszt realizacji projektu.............................................................53

7.5. Przewidywane koszty funkcjonowania stacji kontroli pojazdów.....................54

7.6. Rachunek wyniku finansowego..........................................................................58

7.7. Harmonogram realizacji przedsięwzięcia..........................................................60

7.8. Organizacja firmy.................................................................................................60

7.9. Pozycja na rynku i firmy konkurencyjne............................................................61

7.10. Charakterystyka głównych klientów...................................................................61

7.11. Charakterystyka głównych partnerów handlowych..........................................62

7.12. Strategia firmy......................................................................................................62

7.13. Słabe i silne strony projektu................................................................................63

8. PODSUMOWANIE.................................................................................................64

9. LITERATURA........................................................................................................65

10. ZAŁĄCZNIKI..........................................................................................................66

11. STRESZCZENIE................................................................................................... 77

12.CURRICULUM VITAE............................................................................................79

Daj znać który rozdział cię interesuje to ci przesle. ( ale jak wyjdę trzeżwy z tej imprezy to masz przechlapane :lol: ) oczywiście żart tutaj pomagamy sobie za darmo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oj rozdziały 1-6 by się przydały :)

 

oczywiście na wszelki wypadek - nic nie będę kopiował, powielał itp

 

I nie trzeba tego od razu wrzucać - jak znajdziesz chwilę wolnego czasu :)

Przecież o 23:30 nie będę się zabierał do pisania pracy :D

 

Z góry dzięki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przesłałem ci na e-mail rozdziały o które prosiłeś . Mam nadzieję że pomogą. A tak na marginesie mam dla ciebie kilka rad:

1.W przerwie semestralnej idź na praktykę na Okręgową SKP.( Pochodź popytaj koniecznie dodaj że popracujesz za darmo i nie boisz się miotły napewno coś znajdziesz)

2. Idź na kurs diagnosty (wiedza z kursu przyda ci się do dyplomu i obrony a wiadomości z pracy przydadzą się na kursie przyjemne z pożytecznym)

3.Zdawaj egzamin na diagnostę w TDT (wiedza z dyplomu + wiedza z kursu+praktyka powinny wystarczyć)

4.Nie zapomnij dodać na obronie na końcu prezentacji pracy że:" Bardzo dziękujesz za taki tema pomógł ci on uzyskać nowe kwalifikacje (uprawnienia diagnosty) i pracę na SKP " nic tak nie zmiękcza komisji jak fakt że po ich kierunku absolwent nie na kłopotów ze znalezieniem pracy.

Od dzisiaj mów na mnie "wujek dobra rada" :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dobre rady zawsze w cenie

 

a z tym diagnostą to pytanie podstawowe czy wystarczy "wakacyjna" międzysemestralna praktyka aby uzyskać uprawniewnia??

 

prawo stanowi:

 

§ 2. Diagnostą uprawnionym do wykonywania badań technicznych pojazdów może być osoba, która spełnia jeden z następujących warunków:

1) posiada wyższe wykształcenie techniczne o specjalności samochodowej i udokumentowane 2 lata praktyki w stacji obsługi pojazdów lub w zakładzie (warsztacie) naprawy pojazdów na stanowisku naprawy lub obsługi pojazdów;

2) posiada średnie wykształcenie techniczne o specjalności samochodowej i udokumentowane 4 lata praktyki w stacji obsługi pojazdów lub w zakładzie (warsztacie) naprawy pojazdów na stanowisku naprawy lub obsługi pojazdów;

3) posiada wyższe wykształcenie techniczne o specjalności innej niż samochodowa i udokumentowane 4 lata praktyki w stacji obsługi pojazdów lub zakładzie (warsztacie) naprawy pojazdów na stanowisku naprawy lub obsługi pojazdów;

4) posiada średnie wykształcenie techniczne o specjalności innej niż samochodowa i udokumentowane 8 lat praktyki w stacji obsługi pojazdów lub zakładzie (warsztacie) naprawy pojazdów na stanowisku naprawy lub obsługi pojazdów.

 

tak, więc "miotła" odpada ale od czegoś trzeba zacząć

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkolenie i egzamin może zaliczyć tym bardziej że do obrony tą wiedzę musi (powinien) posiąść , tylko nie otrzyma imiennego uprawnienia diagnosty dopiero po2 latach praktyki. Ale jak sami wiecie to już pryszcz. najgorsze będzie za nim.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkolenie i egzamin może zaliczyć

 

Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 4 listopada 2004r. (Dz.U.2004.246.2469) w sprawie szczegółowych wymagań w stosunku do diagnostów.

Osoba, która ukończyła szkolenie otrzymuje zaświadczenie wydawane przez podmiot prowadzący szkolenie. Do egzaminu mogą przystąpić osoby, które w terminie 14 dni przed wyznaczonym terminem egzaminu złożyły wniosek do:

 

Transportowego Dozoru Technicznego

w Warszawie

ul. Chałubińskiego 4,

00-928 Warszawa.

 

 

Do wniosku o którym mowa powyżej należy dołączyć:

 

1. pisemne oświadczenie o posiadaniu wymaganego wykształcenia technicznego i praktyki;

2. pisemne oświadczenie o wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych osobowych, o którym mowa w art. 23 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. z 2002 r. Nr 101, poz. 926 i Nr 153, poz. 1271 oraz z 2004 r. Nr 25, poz. 219 i Nr 33, poz. 285);

3. kserokopie zaświadczenia o ukończeniu szkolenia, o którym mowa w § 3 ust. 2;

4. kserokopie dowodu uiszczenia opłaty za egzamin kwalifikacyjny

 

Wniosek o przeprowadzenie egzaminu może być również skierowany przez ośrodek szkoleniowy dla diagnostów.

Wzór wniosku o przeprowadzenie egzaminu na diagnostę określa załącznik nr 4 do rozporządzenia (pobierz).

Terminy oraz miejsce przeprowadzenia egzaminu wyznacza Dyrektor TDT.

Terminy, oraz miejsce przeprowadzenia egzaminu podaje się do publicznej wiadomości najpóźniej na 30 dni przed wyznaczonym dniem egzaminu na stronach internetowych Transportowego Dozoru Technicznego.

Osoby, które zdały egzamin otrzymują zaświadczenie potwierdzające zdanie egzaminu wydane przez Dyrektora transportowego Dozoru Technicznego .

 

Przykładowe pytania dla diagnostów na egzamin (pobierz).

 

powyższe ze strony TDT

 

informuję tylko, że z uprawnień nici, coby się kandydat nie napalał jeśli nie ma praktyki

 

ale post autora nie dotyczy uprawnień diagnosty ;) tylko spraw związanych z jego praca dyplomową na temat SKP

 

tak więc dyskusja na temat uprawnień nie ma sensu a wszystkie uwagi dotyczące tematu jak najbardziej są mile widziane (tak myślę, że o to autorowi chodzi)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@markes30

 

Wielkie dzięki "wujku dobra rada" za cenne porady

Niestety mail do mnie nie dotarł. Być może jeśli wysyłałeś na aster.pl, za mało miejsca w skrzynce.

Jak znajdziesz chwilkę jeszcze kiedyś prosiłbym o ponowne przesłanie na rafaldob@wp.pl

 

@fiedorowicz, Norbert~

 

dzięki za pomoc

 

:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podzieliłem dyplom na części przesłałem po kawałku jest tam dużo rysunków i zdięc więc pewno dla tego nie przeszło . Daj znać jak ci się to przyda.

Ps Druga część mojego dyplomu to praktycznie gotowy Busines plan SKP jak by ktoś potrzebował to służe pomocą

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.