Skocz do zawartości

70 rocznica rzezi UPA w Berezowicy Małej


biker100

Rekomendowane odpowiedzi

U nas uchodzą dziś za bohaterów...
A tak przy okazji stawia się tez pomniki,nazywa się ich nazwiskami ulice itp.Bo oni walczyli w imie słusznej sparawy.A ze metody stosowane przy tej okazji były takie czy inne to nie ma większego znaczenia....Liczy się tylko cel... :evil:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK... Czyli rozumiem, że nie przeszkadzają Wam np. rajdy młodzieży Ukraińskiej na terenie Polski prowadzone pod szyldami pamięci Stepana Bandery?

 

Również Banderowskie opaski na ramionach bojowników na Euro Majdanie są dla Was OK?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

blakop, źle rozumiesz. Mówię tylko o tym, że zarówno oddziały UPA jak i naszych "wyklętych" robiły to samo. Jestem przeciwko wychwalaniu ich działań. Wyrzynanie w pień ludności cywilnej zawsze będzie zbrodnią, którą nawet wojna nie tłumaczy. Nie ważne czy to UB, SS, UPA czy nasi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie.

Ale przyznam, że z dużym sceptycyzmem patrzę na to co się dzieje na Ukrainie i trochę mnie mierzi to jednostronne wychwalanie tamtejszych bojowników...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mówię tylko o tym, że zarówno oddziały UPA jak i naszych "wyklętych" robiły to samo. Jestem przeciwko wychwalaniu ich działań. Wyrzynanie w pień ludności cywilnej zawsze będzie zbrodnią, którą nawet wojna nie tłumaczy. Nie ważne czy to UB, SS, UPA czy nasi.
Dokładnie aboz ale ludzi myślących obiektywnie, "trzeźwo" o problemie - jak na lekarstwo.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nasi tzw. wyklęci dopuścili się podobnych zbrodni. U nas uchodzą dziś za bohaterów...

Podaj kilka przykładów jeśli możesz...

W jakich to wsiach, czy miasteczkach żołnierze Podziemia Niepodległościowego dopuścili się tych zbrodni?

Przyznam że na palcach jednej ręki można policzyć takie przypadki...

Ty natomiast to porównujesz do ok. 100 000 polskich ofiar Rzezi Wołyńskiej?

Podaj więc przykłady tych zbrodni i żródła na jakich oparłeś swą "wiedzę".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Devil, nie wdaję się w takie polemiki. Wiem swoje. Dla mnie ludobójstwo to ludobójstwo. Mój dziadek działał w AK. Jakiś szmaciarz obsmarował AK-owców, że niby z ich oddziałów utworzyły się późniejsze organy bezpieczeństwa państwa. Później cała banda młodych zwolenników NSZ powtarzała te słowa niczym mantrę. Wyobraź sobie, że mój dziadek do dnia swojej śmierci nie zaznał spokoju ze strony aparatu represyjnego Polski ludowej. Także mało mnie obchodzą krzykliwe hasła "ci dobrzy, a ci źli". Swoją wiedzę opieram na przekazach historycznych, nie ubarwionych jakimiś tendencjami politycznymi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

aboz - ale Devil też trochę ma rację. Że się trochę historią interesuję to wiem, że na lokalną skalę można sobie wytykać to i owo... Ale generalnie takich mordów jak na Wołyniu to jednak po naszej stronie nawet w ramach akcji "Wisła" nie było... Zatem mnie jednak banderowcy przerażają - i Ci historyczni, i Ci z aktualnego Kijowa... Szkoda, że inni tego nie widzą... :(

 

[ Dodano: 24-02-2014, 02:13 ]

No dobrze Panowie... Oczywiście nie każdy musi bazować historią na podstawie filmów takich jak "Ogniomistrz Kaleń"... Ale jakie macie zapatrywania na aktualną Ukrainę??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nasi tzw. wyklęci dopuścili się podobnych zbrodni. U nas uchodzą dziś za bohaterów...

Następnie piszesz

...nie wdaję się w takie polemiki. Wiem swoje.

Mam wrażenie że sam sobie zaprzeczasz.

Jakie znaczenie ma to że Twój dziadek służył w AK?

Mój walczył w Powstaniu Warszawskim...

I co z tego? To jego zasługi, a nie moje.

Czy jego bohaterstwo ma służyć uwiarygodnieniu Twojej "prawdy"?

Ponieważ napisałeś że żołnierze powojennego Podziemia Niepodległościowego, czy jak obecnie się ich nazywa "Żołnierze Wyklęci" to zbrodniarze to proszę Cię o podanie przykładów tych "zbrodni" i źródeł na jakich się opierasz

Jeśli nie potrafisz to nie pisz bzdur...

Z Twojego postu wynika że nie wiesz co to AK, NSZ a takie pojęcia jak AKO czy WiN to pewnie pojęcia Ci zupełnie obce...

 

Blakop

Ja tez mam duży dystans do obecnej sytuacji na Ukrainie.

Obawiam się że do głosu dojdą środowiska nacjonalistyczne gloryfikujące

m.in. Banderę, Szuchewycza. Kiedy patrzę na te czerwono-czarne flagi, słyszę hasła "Sława Ukrainie!" i odzew "Herojam sława!" to źle mi sie to kojarzy...

Co do próby zorganizowania tego rajdu śladami Stepana Bandery o którym wspomniałeś i szumu medialnego wokół tej sprawy, to czy wyobrażasz sobie np. rajd młodzieży polskiej szlakiem oddziału "Burego"?

Raczej niemożliwe, chociaż skala zbrodni nieporównywalna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tez mam duży dystans do obecnej sytuacji na Ukrainie.
Ja też i to duży,mam też wrażenie,że to jeszcze nie koniec(chciałbym się mylić jak nigdy).Może,te nacjolistyczne podejście młodzieży ukraińskiej i nie tylko,wynika z braku innych wzorców i nadziei na przyszłość przy władzy,którą właśnie obalają.Takie "niebezpieczne" ugrupowania znajdują swą szansę przy takich sytuacjach i próbują ją wykorzystać.Nam zostaję tylko mieć nadzieję,że się im nie uda.Reasumując,to tak po ludzku,zwyczajnie boję się o dalszy rozwój sytuacji pod naszym nosem :razz: i raczej z niepokojem patrze w przyszłość...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamiast pisac na temat, który jest jasno określony. Sami plujecie w swoje gniazdo lub wytykacie sobie coś.

Przeglądając różne komentarze na różnorakich stronach jest to niestety typowo Polska mentalność. Nie umiemy trzymać się razem a najlepiej wychodzi nam krytykowanie siebie nawzajem (wyjątek stanowią politycy, którzy są sami sobie winni i jest ich za co krytykować) czy też swojej historii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mecher, wiesz co,myślę,że wszystko tu pisane jest na temat.Gdyby nie aktualna sytuacja na Ukrainie nikt nawet nie wspomniałby o 70 rocznica rzezi UPA w Berezowicy Małeja jeżeli chodzi o

Sami plujecie w swoje gniazdo lub wytykacie sobie coś.
to podobnie jest też w innych tematach :razz: i niejednokrotnie daję to drogę do pewnego konsensusu,więc ma jakiś sens.pzdr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, tak!

Oni nas nienawidzili WTEDY a my ich nienawidźmy TERAZ!!!

to zaiste, słuszna linia waszej partii, towarzyszu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Devil, właśnie przez takich jak Ty nie wdaję się w takie dyskusje. Po kilku zdaniach oceniłeś moją wiedzę. Wyrwałeś z kontekstu moje wypowiedzi i się do nich odnosisz. Przywołałeś "Burego", więc poczytaj teksty historyczne na jego temat. No chyba, że jesteś zdania, że mord na ludności cywilnej tylko dlatego, że była wyznania prawosławnego jest uzasadniony.

 

PS. Moją wiedzę opieram na wiedzy badaczy, którzy w przeciwieństwie do całej masy patałachów nie sieją propagandy. Czytam obiektywne opinie, które obok ofiar wspomnianego Burego wymieniają całą masę jego zasług w walce o niepodległość Polski. Z tym, że obiektywizm jest dziś niemodny...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zbrodnie UPA były wspominane znacznie wcześniej niż tylko ze względu na zaistniałą tam sytuację

Ale mi chodziło o nasze forum :D resztą niech się zajmą historycy,ja jestem od badań technicznych :cool:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.