Skocz do zawartości

Nowy samochód ciężarowy


grzegorz70

Rekomendowane odpowiedzi

Klient zadał mi pytanie na które nie znam odpowiedzi:

"Czy to prawda, że nowo zakupiony, samochód osobowy, zarejestrowany jako ciężarowy, nie będzie mógł być ponownie zmieniony w osobówkę?"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Klient zadał mi pytanie na które nie znam odpowiedzi:

"Czy to prawda, że nowo zakupiony, samochód osobowy, zarejestrowany jako ciężarowy, nie będzie mógł być ponownie zmieniony w osobówkę?"

Grzegorz obecne przepisy nie zabraniają, przy zachowaniu oczywiście określonych przepisami warunków technicznych, dokonywania zmian konstrukcyjnych w pojazdach zgodnie z obowiązującym PORD DZIAŁ III POJAZDY Rozdział 1 Warunki techniczne pojazdów Art. 66. 4. Zabrania się:6) dokonywania zmian konstrukcyjnych zmieniających rodzaj pojazdu, z wyjątkiem:

a) pojazdu, na którego typ zostało wydane świadectwo homologacji typu lub inny równoważny dokument, o którym mowa w art. 70j ust. 1, art. 70k ust. 1, art. 70o ust. 1, art. 70zo ust. 1, art. 70zp ust. 1 albo art. 70zu ust. 1,

b) pojazdu, w którym zmian konstrukcyjnych dokonał przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą w tym zakresie.

 

przy zachowaniu w/w warunków:Poz. 951 Dział III Warunki techniczne pojazdu samochodowego i przyczepy przeznaczonej do łączenia z tym pojazdem

Rozdział 1Warunki ogólne

§ 9a.37) W samochodzie ciężarowym kategorii N1 o nadwoziu rodzaju AB, AC, AF lub BB, o których mowa w przepisach

o homologacji pojazdów, mogą być wprowadzone zmiany konstrukcyjne polegające na zmianie ilości miejsc, jeżeli:

1) liczba miejsc nie przekracza osiem (bez kierowcy) i

2)38) P – ((M + 75) + N x 68) ≥ N x 68, gdzie:

P – dopuszczalna masa całkowita pojazdu w kg,

M – masa własna pojazdu,

N – liczba miejsc, nie licząc miejsca kierowcy.

 

Na dzień dzisiejszy nic się w ty zakresie raczej nie zmieniło - chyba, że coś przespałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzieś też tak słyszałem,że nie będzie odwrotu,ale gdzie to nie pamiętam :-(

Przy okazji zmian od 1 kwietnia w ustawie o VAT.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzieś też tak słyszałem,że nie będzie odwrotu,ale gdzie to nie pamiętam :-(

Przy okazji zmian od 1 kwietnia w ustawie o VAT.

Zaraz się może okazać, że 1 kwietnia nic się nie zmieni, bo derogacja nie przewiduje żadnych okresów przejściowych, które zawarte są w zmianach. Może być tak, że KE zaraz dowali jakąś karę i trzeba będzie tworzyć nowe przepisy :x
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nadal wiem, że nic nie wiem. :-(
Na dzień dzisiejszy można zmieniać w te i z powrotem ile dusza zapragnie, byle mieściło się to wszystko w przepisach. Inna sprawa jak do takich zmian podejdą organy podatkowe, ale to już nie nasza sprawa.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nadal wiem, że nic nie wiem. :-(

 

Nie bardzo rozumiem. Czego nie wiesz? aboz Ci wszystko opisał:

 

Na dzień dzisiejszy można zmieniać w te i z powrotem ile dusza zapragnie, byle mieściło się to wszystko w przepisach. Inna sprawa jak do takich zmian podejdą organy podatkowe, ale to już nie nasza sprawa.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już jest w senacie, więc do ogłoszenia niedaleka droga

 

Zaraz powoli a skąd ja mam wiedzieć że w danym pojeździe nie będzie wolno zmienić rodzaju na osobowy :shock: jak już to wejdzie w życie :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaraz powoli a skąd ja mam wiedzieć że w danym pojeździe nie będzie wolno zmienić rodzaju na osobowy

 

Nie chce mi się czytać całego projektu, ale zapytam sie (tych co mieli cierpliwość): czy to nie będzie tak, że zmiany będą tak jak były, ale po takich zmianach podatnik bedzie musiał zwrócić vat?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od 1 kwietnia będą tylko 2 VATy:

9. Do pojazdów samochodowych, o których mowa w ust. 4 pkt 2, należą:

 

1) pojazdy samochodowe, inne niż samochody osobowe, mające jeden rząd siedzeń, który oddzielony jest od części przeznaczonej do przewozu ładunków ścianą lub trwałą przegrodą:

a) klasyfikowane na podstawie przepisów o ruchu drogowym do podrodzaju: wielozadaniowy, van lub

 

b) z otwartą częścią przeznaczoną do przewozu ładunków;

 

2) pojazdy samochodowe, inne niż samochody osobowe, które posiadają kabinę kierowcy z jednym rzędem siedzeń i nadwozie przeznaczone do przewozu ładunków jako konstrukcyjnie oddzielne elementy pojazdu;

10. Spełnienie wymagań dla pojazdów samochodowych określonych w ust. 9:

 

1) pkt 1 i 2 stwierdza się na podstawie dodatkowego badania technicznego przeprowadzonego przez okręgową stację kontroli pojazdów, potwierdzonego zaświadczeniem wydanym przez tę stację, oraz dowodu rejestracyjnego pojazdu zawierającego odpowiednią adnotację o spełnieniu tych wymagań;

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od 1 kwietnia będą tylko 2 VATy:

Bo już na to czas najwyższy ,,,

które posiadają kabinę kierowcy z jednym rzędem siedzeń i nadwozie przeznaczone do przewozu ładunków jako konstrukcyjnie oddzielne elementy pojazdu;

A te z dwoma rzędami siedzeń ?

Za karę, czy niedopatrzenie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3) pojazdy specjalne, które spełniają również warunki zawarte w odrębnych przepisach określone dla następujących przeznaczeń:

a) agregat elektryczny/spawalniczy,

b) do prac wiertniczych,

c) koparka, koparko-spycharka,

d) ładowarka,

e) podnośnik do prac konserwacyjno-montażowych,

f) żuraw samochodowy

– jeżeli z dokumentów wydanych zgodnie z przepisami o ruchu drogowym wynika, że dany pojazd jest pojazdem specjalnym.

10. Spełnienie wymagań technicznych dla pojazdów samochodowych określonych w ust. 9:

1) pkt 1 i 2 stwierdza się na podstawie dodatkowego badania technicznego przeprowadzonego przez okręgową stację kontroli pojazdów, potwierdzonego zaświadczeniem wydanym przez tę stację, oraz dowodu rejestracyjnego pojazdu zawierającego odpowiednią adnotację o spełnieniu tych wymagań;

2) pkt 3 stwierdza się na podstawie dokumentów wydanych zgodnie z przepisami o ruchu drogowym, jeśli wynika z nich, że dany pojazd jest pojazdem specjalnym.

11. W przypadku gdy w pojeździe samochodowym, dla którego wydano zaświadczenie, o którym mowa w ust. 10 pkt 1, zostały wprowadzone zmiany, w wyniku których pojazd nie spełnia wymagań, o których mowa w ust. 9 pkt 1 lub 2, uznaje się, że pojazd nie jest wykorzystywany wyłącznie do działalności gospodarczej:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A te z dwoma rzędami siedzeń ?

Niestety już nie. Pytanie co z tymi co mają w DR wpisany VAT 2 lub VAT 3 "dubel kabina" ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"dubel kabina"

Ja właśnie o takich mówię ,,,

16. Minister właściwy do spraw finansów publicznych może określić, w drodze rozporządzenia, inne niż określone w ust. 9 pojazdy samochodowe, o których mowa w ust. 4 pkt 2, uznawane za wykorzystywane wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika, wymagania dla tych pojazdów samochodowych oraz dokumenty potwierdzające spełnienie wymagań, uwzględniając specyfikę ich konstrukcji oraz ich zastosowanie, a w przypadku pojazdów mających więcej niż jeden rząd siedzeń również wymóg, aby dopuszczalna masa całkowita była większa niż 3 tony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Art. 9. 1. Dodatkowe badanie techniczne, o którym mowa w art. 86a ust. 10 pkt 1 ustawy zmienianej w art. 1, w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą, powinno być przeprowadzone w terminie najbliższego obowiązkowego okresowego badania technicznego, nie później jednak niż przed upływem 3 miesięcy od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy.

2. Jeżeli przed terminem najbliższego obowiązkowego badania technicznego lub przed upływem 3 miesięcy od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy, pojazd, o którym mowa w art. 86a ust. 9 pkt 1 i 2 ustawy zmienianej w art. 1, w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą, jest przedmiotem dostawy, dodatkowe badanie techniczne, o którym mowa w art. 86a ust. 10 pkt 1 ustawy zmienianej w art. 1, w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą, powinno być przeprowadzone nie później niż przed dniem dokonania dostawy.

3. Zaświadczenia wydane przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy dla pojazdów, o których mowa w art. 86a ust. 2 pkt 1 ustawy zmienianej w art. 1, w brzmieniu dotychczasowym, zachowują ważność na potrzeby stosowania art. 86a ust. 9 pkt 1 lit. a tej ustawy, w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj u nas na stacji (u kolegi, ja urlopuję) pojawił się klient z dwoma skodami. Dwa rzędy siedzeń, bez krat i ciężarówki. Oczywiście badanie vat. Po odmowie zadzwonił jego księgowy z buzią, że mamy wykonać vat6, bo wszyscy robią tylko nie my... :evil::evil::evil:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jesteście sami My też nie

 

Zdziwił byś się co za 50 koledzy wpisuję w uwagach. Ja już kilka razy zrobiłem niezłego karpia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdziwił byś się co za 50 koledzy wpisuję w uwagach. Ja już kilka razy zrobiłem niezłego karpia

Róbcie zdjęcia i wrzucajcie na forum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.