Skocz do zawartości

Badanie zadymienia spalin


benz13

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Panowie jak podchodzicie do tematu sprawdzania zadymienia spalin w silnikach diesel

jeśli stwierdzamy organoleptycznie że pojazd przysłowiowo nie kopci to można odstąpić od badania czy robimy za każdym razem.Mam na myśli starsze auta bez DPF i protokołów OBD.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

robimy za każdym razem.

:ok

 

tylko przy silniku z ZI jest opcja, że przy prawidłowym działaniu kontrolki MIL możemy pominąć analizę spalin

to jest szczere w 100%?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

robimy za każdym razem

Tak wynika z przepisów, choć w przypadku pojazdów z normą emisji EURO5 czy EURO^ jest to kuriozalne, bo dymomierz praktycznie pokaże wartość zadymienia bliską "0"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co ciekawe - kluczowe dla samego dopuszczenia pojazdu do ruchu określenie normy E5, E5+, czy też E6, daty ich obowiązywania jak i zależności wagowe (masa referencyjna) dla tych norm są Wam zapewne obce w trakcie badania, prawda? 8)

 

Zresztą - badanie masy pojazdu nie jest, nie było i w najbliższym czasie nie będzie przedmiotem OBT...

 

Dlatego dzisiejsze homologacje są... Eh... 8)

 

Grunt to znać te wszystkie luki i sprawnie się między nimi poruszać :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kombinatoryka godna prawdziwego szpiega... :evil:

 

Absolutnie. Zwykła logika i codzienność w gamie aut ciężarowych i dostawczych o których generalnie na SKP mało kto ma pojęcie, a luki w przepisach tylko sprzyjają... :?

Nie macie pojęcia ile każdy z Was takich "lewizn" w życiu puścił i będzie puszczać :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kombinatoryka godna prawdziwego szpiega... :evil:

 

Absolutnie. Zwykła logika i codzienność w gamie aut ciężarowych i dostawczych o których generalnie na SKP mało kto ma pojęcie, a luki w przepisach tylko sprzyjają... :?

Nie macie pojęcia ile każdy z Was takich "lewizn" w życiu puścił i będzie puszczać :(

Ty wiesz o czym ja mówię... :x:cool:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No cóż... Tak sobie teraz myślę, że trochę racji miał ten redaktor, do którego OSDS kieruje obecnie tak kąśliwe pismo, że diagnosta skupia się często na rzeczach mało istotnych...

To, że waga pojazdu jak i norma emisji spalin nie jest badana na OBT to dla mnie więcej niż nieporozumienie... :?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

trochę racji miał ten redaktor, do którego OSDS kieruje obecnie tak kąśliwe pismo, że diagnosta skupia się często na rzeczach mało istotnych...

Teraz redaktor udowadniając swoją rację, powoła się na Twoją wypowiedź zapewne,,,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz redaktor udowadniając swoją rację, powoła się na Twoją wypowiedź zapewne,,,

 

:evil:

Na swoje usprawiedliwienie dodam, że piętnuję tu bardziej luki prawne, a nie diagnostów!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na swoje usprawiedliwienie dodam
blakop wiesz, że u znacznej większości z nas działa zasada first impression także nie będę się rozpisywał co pomyśleli pozostali uczestnicy forum ;)

 

[ Dodano: 29-04-2014, 12:16 ]

To, że waga pojazdu jak i norma emisji spalin nie jest badana na OBT to dla mnie więcej niż nieporozumienie... :?
blakop odnoszę wrażenie jakbyś brał czynny udział przy pisaniu DYREKTYWY PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY 2014/45/UE

z dnia 3 kwietnia 2014 r. :cool:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie będę się rozpisywał co pomyśleli pozostali uczestnicy forum

 

I bardzo dobrze, bo raczej trudno, żebyś wiedział, a tym bardziej pisał co myślą inni :cool:

 

blakop odnoszę wrażenie jakbyś brał czynny udział przy pisaniu DYREKTYWY PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY 2014/45/UE

z dnia 3 kwietnia 2014 r. :cool:

 

Nie potwierdzam, nie zaprzeczam ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 years later...
  • 2 months later...

jestem po wczorajszej kontroli TDT,nawiasem mówiąc wypadła :ok , zadałem pytanie inspektorowi, jaki jest sens podpinania obrotomierza podczas pomiaru zadymienia jak w zasadzie dajemy sandał żeby zmierzyć, odpowiedź, oficjalnie przepisy tak nakazują i jeżeli tak nie zrobisz to podczas kontroli polegniesz,a prywatnie - przecież pan wie, że to .... :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba też nie bo:

3. Prędkość obrotowa silnika w czasie pomiaru powinna być mierzona miernikiem prędkości, podłączonym do silnika w sposób wskazany przez producenta miernika. Dopuszcza się dokonywanie pomiaru prędkości miernikiem zamontowanym fabrycznie w badanym pojeździe. Dla pojazdów, dla których ze względów konstrukcyjnych nie istnieje możliwość wykonania pomiaru prędkości obrotowej silnika, dopuszcza się ocenę organoleptyczną.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no to proszę, taka argumentacja insp. TDT : jak będzie obowiązkowa archiwizacja i zobaczę, że na wydruku nie ma przy jakich obrotach pomiar to polegliście panowie, dalej nie dyskutowałem bo i po co.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

że na wydruku nie ma przy jakich obrotach pomiar to polegliście panowie,

No tak najważniejsze w tym wszystkim są obroty. Zadymienie nie istotne :x

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak najważniejsze, bo nowoczesne motory bez obciążenia rozpędzają się do 2500 u/min i jak go oszukać aby wkręcił się na 4000 u/min.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.