Skocz do zawartości

Badanie zadymienia spalin


benz13

Rekomendowane odpowiedzi

  • 1 month later...
  • 1 month later...

zatrzymany dowód za przekroczenie zadymienia. policja sprawdziła, że na tabliczce jest 0,3 , wynik pomiaru byl 0,5 (wpisane na pokwitowaniu).
zgodnie z polskim prawem pojazd spełnia normy.
czym sie kierujecie badajac zadymienie? danymi z tabliczki czy rozporządzeniem? 


 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawi mnie przy jakiej temperaturze przeprowadzano pomiar, u mnie ostatnio panowie w " białych czapkach " przy ( -4 stopniach )- " trzepali ":? Oczywiście jw. dane z TZ , a jak brak to dane z rozp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no to na dobrą sprawę , tak jak klient mi mówił: proszę Pana to ja wywale tabliczke, za 36 zl wyrobie drugą aluminiową- tam nic nie ma i pojazd będzie spełnial i niech mnie cmokną.
no niby tak..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No,  jakieś wyjście z sytuacji jest :oops: ( niekoniecznie uczciwe :silent: )

§ 9. 1. Pojazd powinien być tak zbudowany, wyposażony i utrzymany, aby:

  3) zadymienie spalin pojazdu z silnikiem o zapłonie samoczynnym, mierzone przy swobodnym przyspieszaniu silnika w zakresie od prędkości obrotowej biegu jałowego do maksymalnej prędkości obrotowej, wyrażone w postaci współczynnika pochłaniania światła, nie przekraczało wartości umieszczonej na tabliczce znamionowej pojazdu;

 3a) w przypadku braku określenia na tabliczce znamionowej wartości, o której mowa w pkt 3, zadymienie
spalin pojazdu z silnikiem o zapłonie samoczynnym, mierzone przy swobodnym przyspieszeniu silnika
w zakresie od prędkości obrotowej biegu jałowego do maksymalnej prędkości obrotowej, wyrażone
w postaci współczynnika pochłaniania światła, nie przekraczało: 2,5 m-1, 3,0 m-1 – w przypadku Pojazdów wyposażonych w silnik z turbodoładowaniem, 1,5 m-1 – w przypadku pojazdów zarejestrowanych po raz pierwszy po dniu 30 czerwca 2008r.;

  • Piwo 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekaw jestem czy dokonany pomiar ( wspomniany powyżej ) był przeprowadzony zgodnie z rozporządzeniem, bo wydaje mi się to wątpliwe. Kolego uzytkownik2 , może raczysz oznajmić jaką wartość zadymienia uzyskałeś.

Edytowane przez wadi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Paprock napisał:

zadymienia dokonywanej przez policje w warunkach drogowych.

No raczej wynikają z instrukcji urządzenia jakim dokonują pomiaru/sprawdzenia.:oops:

A normy biorą i z TZ i naszego rozp. o warunkach technicznych.:wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W rozporządzeniu w sprawie kontroli ruchu drogowego wytyczne są podane. Jedna z nich mówi, że temperatura otoczenia powinna wynosić co najmniej pięć stopni na plusie. :silent:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ale pokwitowanie wydane ( nie spełnia ) i " nara ", ja wyżej pisałem parę dni temu( -4 stopnie ) i coo.:silent: Parę " DR wirtualnych " odptaszkowali.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dymomierze stosowane przez Policję posiadają minimalną temperaturę pracy na poziomie  -15 st. C , jednak  bardzej chodzi o czynności przygotowawcze do pomiaru i ustalenie ostatecznego wyniku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

miałem niepotrzebnie nie polemizować, ale nie wytrzymałem, co mnie interesuje procedura, wymagania, sposób przeprowadzania badania przez policję, czy inny organ kontroli, klientowi nie pasuje, nie przyjmuje mandatu, sprawa do sądu i niezawisły zdecyduje, koniec kropka.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, wadi napisał:

Dymomierze stosowane przez Policję posiadają minimalną temperaturę pracy na poziomie  -15 st. C

Ale to jest minimalna temperatura pracy a nie temperatura przy jakiej można wykonywać pomiar.

Przy ujemnej temperaturze otoczenia wychłodzenie spalin następuje tak szybko, że dochodzi do skroplenia pary wodnej co fałszuje pomiar.

Nie dziwi mnie, że auto, któro ma normę 0,2 dymi na 0,5.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, danielg539 napisał:

Nie dziwi mnie, że auto, któro ma normę 0,2 dymi na 0,5.

No właśnie i o tooo mi szło. :ok I teraz jak by kolega @uzytkownik2 dokonał pomiaru w warunkach SKP to..... może wynik by był zgodny z TZ. Kolego @uzytkownik2 jak z tym pomiarem ?:wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Paprock można jaśniej bo nie skumałem pytania, odniosłem się do procedur policji i innych organów kontroli ruchu drogowego i tego, że jak klientowi coś nie pasuje to idzie do temidy po rozstrzygnięcie :P

jak już zostałem wezwany do tablicy to jeszcze jedno, @danielg539, kondensacja pary wodnej następuje dopiero po wylocie przy końcówce ostatniego tłumika, sondę wkłada się "co nieco" w wydech, to jak to się ma do tej Twojej tezy, jakieś  naukowo-doświadczalne  poparcie na to można ? ;)

Edytowane przez cezary
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No jak możesz... Jak możesz odnosić się do procedur, która Cie nie interesuje - jak sam wspomniałeś! To wiesz coś na temat procedur, czy nie wiesz i tak dla zasady nie przyjmujesz mandatu? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, cezary napisał:

kondensacja pary wodnej następuje dopiero po wylocie przy końcówce ostatniego tłumika,

Niekoniecznie, bo temperatura układu wydechowego też ma tu kluczowe znaczenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
Dnia 17.01.2019 o 12:17, cezary napisał:

kolego @uzytkownik2 stosuj się do przepisów i nie twórz patologii  

 

 

o co Ci czlowieku chodzi?

 

Dnia 17.01.2019 o 13:08, wadi napisał:

Ciekaw jestem czy dokonany pomiar ( wspomniany powyżej ) był przeprowadzony zgodnie z rozporządzeniem, bo wydaje mi się to wątpliwe. Kolego uzytkownik2 , może raczysz oznajmić jaką wartość zadymienia uzyskałeś. 

nie, nie racze oznajmić, bo nie przeprowadzalem pomiaru, tylko zadałem pytanie teoretyczne - nie kazdy musi miec klienta, zeby o cos zapytac.

napisalem, ze zgodnie z polskim prawem pojazd spelnia(gdy nie ma tabliczki)., klient pokazal mi zdj.
 

 

Dnia 17.01.2019 o 16:26, Mecher napisał:

@uzytkownik2

Raczej potrzebował potwierdzenia jak ściemnić na zaświadczeniu.  

 

widze jak zwykle , dwie osoby odpowiedzą rzeczowo na zadane pytanie, reszta to albo spam, albo polemika - chociaz nie podano zadnego konkretnego przykladu.

 

 

Dnia 17.01.2019 o 16:26, Mecher napisał:

 skoro @uzytkownik2 już nie jest tym zainteresowany ?

 

 

bylem zainteresowany i otrzymalem odpowiedz od uzytkownika mirek.g / leski66, ktorzy odpowiedzieli konkretnie i rzeczowo.
nie widzialem sensu czytania dalszych filozofii i domysłów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.