Skocz do zawartości

Ligier Ambra 50cm3 patos prawny


mareknoda

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich,

 

Jestem nowym na forum, przepraszam jeżeli napisałem w złym dziale. Mam (chyba) problem w 2007 zarejestrowałem Motorower Ligier Ambra 50cm3 czyli było to przed zmianą przepisów w 2013 roku. Czy ja teraz mogę legalnie poruszać się tym pojazdem po drogach?, ja akurat mam prawo jazdy A,B, ale chodzi o jazdę na dowód osobisty i zgodność z przepisami, nie chcę problemów z drogówką. Samochód stał w garażu przez ponad rok czasu, teraz chciałem nim wyjechać, ale znajomy mi o tym wspomniał. Nie wiem czy prawo działa wstecz i muszę go przerejestrować?. Mam ważne badania i OC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 65
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

  • mareknoda

    15

  • michal_k

    10

  • Psuj

    8

  • JANUSZ60

    7

Top Posters In This Topic

Posted Images

jeżeli jest to czterokołowiec lekki to do prowadzenia wymagane jest prawo jazdy kat AM lub każde inne. Pozostałe kategorie mają w swoim zakresie możliwość kierowania czterokołowcami lekkimi. Ustawa o kierujących pojazdami art. 6.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeżeli jest to czterokołowiec lekki to do prowadzenia wymagane jest prawo jazdy kat AM lub każde inne.

 

Arton, jest zarejestrowany jako motorower :D nie samochodowy inny kilka takich już pogoniłem - trzeba udać się do WK celem cofnięcia decyzji administracyjnej i wydania nowej. Gratulacje dla diagnosty co go badał i dał na 2-lata

 

" osoby, które skończyły 18 lat przed wprowadzeniem nowych przepisów (czyli przed 19 stycznia 2013 roku), nadal będą mogły jeździć bez prawa jazdy. Wynika to z tego, że kierowcy, którzy osiągnęli pełnoletność przed tą datą utrzymują dawne przywileje na zasadzie praw nabytych. Nie muszą posiadać prawa jazdy kategorii AM, nie są też od nich wymagane uprawnienia jakiejkolwiek innej kategorii."

 

Art. 6 Ustawy o kierujących

1. Prawo jazdy stwierdza posiadanie uprawnienia do kierowania:

1) kategorii AM:

a) motorowerem,

b) czterokołowcem lekkim;

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zarejestrowałem Motorower
Samochód stał w garażu przez ponad rok czasu, teraz chciałem nim wyjechać,

No tak :?

A czym chcesz jeździć :?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MOTOROWEREM :D

 

IVVO widzę że znasz temat :D, tylko muszę wiedzieć na 100% kto ma rację, bo decyzję administracyjną dostałem w 2007 roku po batalii w urzędzie. Diagnosta może mi teraz zrobił niedźwiedzią przysługę, ale o zmianie przepisów dowiedziałem się po przeglądzie (teraz wiem czemu tak dziwnie patrzył:)). Ty pogoniłeś bo zmieniły się przepisy, a dlaczego miał mnie pogonić jak pojazd legalnie zarejestrowałem 2007 roku?, czy na pewno przepisy dotyczą pojazdów zarejestrowanych również przed zmianą przepisów?. Miałem legalnie zarejestrowany pojazd, a teraz mogę dowód stracić przy kontroli. Czy prawo działa wstecz?. Teraz czytam że na dowód osobisty można zarejestrować pojazd, który ma 3 koła (paranoja :D) kojarzę na szybko tylko Piaggio Mp3 (może jakieś lobby?). Zrobię z tyłu jedno koło centralnie i spełnię wymogi? :mrgreen:.

 

Tak na poważnie, ja prawko mam, tylko chciałem go sprzedać, a nie mogę komuś wcisnąć kitu, jeżeli sprawa jest oczywista to zostaje mi wrócić do WK, a później do diagnosty żeby mi zarejestrował go jako pojazd czterokołowy lekki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pojazd legalnie zarejestrowałem 2007 roku

 

Niekoniecznie legalnie. Z jednej strony spełniał definicję motoroweru z ustawy Prawo o ruchu drogowym, ale już nie spełniał definicji zawartej w rozporządzeniu w sprawie homologacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

później do diagnosty żeby mi zarejestrował go jako pojazd czterokołowy lekki?

 

Wszystkie Ambry sprowadzone, które trafiły w moje łapska miały ładowność powyżej 200kg, więc z czterokołowca nici :evil:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie Ambry sprowadzone, które trafiły w moje łapska miały ładowność powyżej 200kg

 

Można przecież administracyjnie ograniczyć ładowność do tych 200 kg, czyli de facto ograniczyć DMC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

de facto ograniczyć DMC.

 

Było o tym wcześniej na forum, tylko kto weźmie odpowiedzialność w razie wypadku :evil: jeśli prokurator stwierdzi, że takie ograniczenie nie miało podstaw prawnych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeśli prokurator stwierdzi, że takie ograniczenie nie miało podstaw prawnych.

 

Czemu nie miało? DMC nie musi być limitowane wyłącznie przepisem na DMC. Może być również limitowane dopuszczalną ładownością (na którą przepis istnieje), z której wynika DMC po dodaniu masy własnej.

 

Ale oczywiście odpowie diagnosta :razz:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DMC nie musi być limitowane wyłącznie przepisem na DMC

Niby tak, tylko ile WK w tym kraju dotknie tematu zmiany DMC ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niby tak, tylko ile WK w tym kraju dotknie tematu zmiany DMC ???

 

Nie wiem ile, ja dotykam i na pewno jestem w dużej mniejszości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z jednej strony spełniał definicję motoroweru z ustawy Prawo o ruchu drogowym,

Tak na marginesie to według mnie to niektóre definicje wzajemnie wykluczają się:

 

32) pojazd silnikowy - pojazd wyposażony w silnik, z wyjątkiem motoroweru i pojazdu szynowego;

 

46) motorower - pojazd dwu- lub trójkołowy zaopatrzony w silnik spalinowy o pojemności skokowej nieprzekraczającej 50 cm3 lub w silnik elektryczny o mocy nie większej niż 4 kW, którego konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 45 km/h;

 

Jaka jest różnica między "wyposażony" a '"zaopatrzony" :?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak na marginesie to według mnie to niektóre definicje wzajemnie wykluczają się:

 

A moim zdaniem nie ma tutaj sprzeczności i nie ma znaczenia czy wyposażony czy zaopatrzony. Po prostu motorower nie jest pojazdem silnikowym z definicji i tyle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po prostu motorower nie jest pojazdem silnikowym

ale zaopatrzony w silnik :)

I tego się trzymajmy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

później do diagnosty żeby mi zarejestrował go jako pojazd czterokołowy lekki?

 

Wszystkie Ambry sprowadzone, które trafiły w moje łapska miały ładowność powyżej 200kg, więc z czterokołowca nici :evil:

 

-czterokołowiec inny lekki-

masa pojazdu jest poniżej 350 kg prędkość 45km. Takie spełnia Ambra 50cm3, Oczywiście nie jest to już motorower.

 

tak teraz rejestrują, ale ja czekam na odpowiedź z ministerstwa co mam robić, bo za dużo rozbieżności jest w tym temacie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale ja czekam na odpowiedź z ministerstwa co mam robić

Ciekaw jestem odpowiedzi choć nie zdziwił bym się gdyby nie odpowiedzieli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale ja czekam na odpowiedź z ministerstwa co mam robić

Ciekaw jestem odpowiedzi choć nie zdziwił bym się gdyby nie odpowiedzieli.[/quote

 

Wysyłałem już do nich różne zapytania m.i.n dotyczące stawiania krzyży przy drogach, odpowiadają dość szybko i formalnie (skanują pisma)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wysyłałem już do nich różne zapytania m.i.n dotyczące stawiania krzyży przy drogach, odpowiadają dość szybko i formalnie (skanują pisma

 

Faktycznie w prostych sprawach może faktycznie odpowiadają ale z trudnymi pytaniami jest znacznie gorzej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wysyłałem już do nich różne zapytania m.i.n dotyczące stawiania krzyży przy drogach, odpowiadają dość szybko i formalnie (skanują pisma

 

Faktycznie w prostych sprawach może faktycznie odpowiadają ale z trudnymi pytaniami jest znacznie gorzej.

 

Niestety nie mają wyjścia, odpowiedzieć muszą:), polecam poradnik z forumprawnego jak pisać pisma urzędniczę :) bardzo ciekawa lektura. Na moje krótkie pytanie o wspomnianych krzyżach dostałem elaborat na kilka stron i masę ustaw, ale to jest temat zastępczy, jutro jeszcze pogadam z kierownikiem mojego WK.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

masa pojazdu jest poniżej 350 kg prędkość 45km. Takie spełnia Ambra 50cm3, Oczywiście nie jest to już motorower.

 

A jaką wartość ma DMC :?:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

masa pojazdu jest poniżej 350 kg prędkość 45km. Takie spełnia Ambra 50cm3, Oczywiście nie jest to już motorower.

 

A jaką wartość ma DMC :?:

 

hn907_Clipboard01.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czterokołowiec lekki – to czterokołowiec, którego masa własna nie przekracza 350kg i konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 45 km/h. Ale nie motorower i wymagane AM, chociaż reszta danych jak dla mopka - tylko te 4-kółka :nook

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czterokołowiec lekki – to czterokołowiec, którego masa własna nie przekracza 350kg i konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 45 km/h. Ale nie motorower i wymagane AM, chociaż reszta danych jak dla mopka - tylko te 4-kółka :nook

 

IVVO w tej chwili jak widzisz mam zarejestrowany jako motorower bo takie były przepisy w 2007 roku, dzisiaj rozmawiałem w kierownikiem WK i powiedział że on by nic nie zmieniał bo w 2007r. musiał zarejestrować na podstawie papierów, które wtedy dostarczyłem i przepisów, które wtedy obowiązywały. W 2013 roku były zmiany, oczywiście mogę go zmienić tylko muszę rzeczoznawcę poprosić o zmiany. Nie wiem czy to zrobię, na razie czekam na odpowiedź z ministerstwa czy jazda takim pojazdem jest dozwolona czy nie (ja prawko mam, ale chodzi o dowód rejestracyjny).

 

Gdybym się zdecydował na zmiany z tego co widzę mam dwie możliwości

Czterokołowiec lekki – to czterokołowiec, którego masa własna nie przekracza 350kg i konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 45 km/h.

 

Czterokołowiec – to pojazd samochodowy przeznaczony do przewozu osób lub ładunków, z wyłączeniem samochodu osobowego, ciężarowego i motocykla, którego masa własna nie przekracza:

 

a) w przypadku przewozu rzeczy 550kg,

 

b) w przypadku przewozu osób 400kg.

 

Oczywiście nie będzie to już motorower :D, chcę go sprzedać i nie chcę mieć problemów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.