Skocz do zawartości

Pojazd pomocy drogowej


Potrek_TM

Rekomendowane odpowiedzi

Witam mam takie pytanie, czy jak przyjedzie na stację samochód ciężarowy podrodzaj:inny przeznaczenie: przewóz pojazdów tzw.lawewta. klient chce go na pomoc drogową,czy w tej sytuacji robimy zmiany konstrukcyjne z rodzaju sam.ciężarowy na pojazd specjalny i następnie badanie pomocy drogowej, czy zostawiamy samochód ciężarowy i wykonujemy badanie pomocy drogowej,jeżeli spełnia warunki oczywiście.Proszę o odpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 55
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

  • IVVO

    12

  • adam1501

    6

  • marceli2

    6

  • Potrek_TM

    5

Top Posters In This Topic

Posted Images

Zmiana rodzaju -G45.20 - nie ma specjalnego badania dla pomocy - tylko dla pojazdów wykonujących czynności na drodze. Sa warunki dla pomocy -stary 32

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomoc Drogowa to POJAZD SPECJALNY, więc należy zmienić RODZAJ POJAZDU a w związku z tym wykonać BD po zmianach konstrukcyjnych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem masz rację nie ma badania pomocy drogowej tylko dla pojazdów wykonujących czynności na drodze. Czyli trzeba zmienić rodzaj pojazdu na specjalny też tak myślałem. Wstawiłem ten temat,bo diagności których znam twierdzą inaczej,że laweta żeby być pomocą drogową nie musi mieć zmiany na specjalny.Trochę to dziwne co mówią i dlatego was pytam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najgorzej jak trafisz na "starego diagnostę".

Takich nie życzę ani innym kolegom po fachu, ani klientom.

 

Zmiana przez Ciebie opisana, choć najczęściej czysto kosmetyczna (umieszczenie stosownych napisów i oznaczeń) jest w świetle przepisów zmianą konstrukcyjną, bo oznacza w istocie zmianę rodzaju pojazdu z ciężarowego na specjalny.

W związku z tym potrzebujesz:

- oświadczenie od przedsiębiorcy, który dokonał zmiany

- badanie z opisem zmian (ze zdjęciami)

A klient na koniec z tymi papierami idzie do WK wymienić dowód.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy są jakieś przeciwskazania ( na badaniu okresowym) żeby pojazd typu laweta - w DR ciężarowy - przeznaczenie przewóz pojazdów, oklejony i oznakowany jak pomoc drogowa nawet z napisem "pomoc drogowa" uzyskał wynik P? Opłata: okresowe+warunki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem jak to jest ze starymi diagnostami mam takiego u siebie w pracy :) Więc jego o nic nie pytam.Jestem dość świeżym diagnostą, więc jak czegoś nie jestem pewny, to wole dopytać niż odwalić jakiegoś babola :) a takiego badania jak w temacie jeszcze nie robiłem więc wolałem się upewnić.Dzięki wszystkim za odpowiedzi :) Pozdrawiam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oklejony i oznakowany jak pomoc drogowa nawet z napisem "pomoc drogowa" Opłata: okresowe+warunki

Właśnie te atrybuty zgodnie z Dz.U 951 z 2013r wyróżniają pojazd specjalny pomoc drogowa więc po ich zamontowaniu nie jest on sam ciężarowym i powinien przejść badanie na zmiany konstrukcyjne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem jak to jest ze starymi diagnostami mam takiego u siebie w pracy

Proszę tu bez takich :D ale tak na prawdę - stary"stary" czasami żyle trochę w innych realiach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja uważam,że sam ciężarowy nie może być pojazdem pomocy drogowej, gdyż pomoc drogowa to pojazd specjalny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oklejony i oznakowany jak pomoc drogowa nawet z napisem "pomoc drogowa" Opłata: okresowe+warunki

Właśnie te atrybuty zgodnie z Dz.U 951 z 2013r wyróżniają pojazd specjalny pomoc drogowa więc po ich zamontowaniu nie jest on sam ciężarowym i powinien przejść badanie na zmiany konstrukcyjne.

To to wiem chodzi mi o to czy te atrybuty "przeszkadzają " ciężarowemu do przewozu pojazdów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy te atrybuty "przeszkadzają " ciężarowemu do przewozu pojazdów

 

Moim zdaniem tak. Skoro już go tak oznakował, to powinien zmienić klasyfikację.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To to wiem chodzi mi o to czy te atrybuty "przeszkadzają "

Nie nie przeszkadzają - nie może tylko mieć napisu "Pomoc Drogowa" kogu , kolor bez znaczenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie nie przeszkadzają - nie może tylko mieć napisu "Pomoc Drogowa"

 

No to jednak przeszkadzają te atrybuty hehe :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez napisu "Pomoc Drogowa" jest tylko ciężarowym do przewozu pojazdów przystosowanym do wykonywania czynności na drodze czyli dodatkowa kasa na OBT :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To to wiem chodzi mi o to czy te atrybuty "przeszkadzają "

Nie nie przeszkadzają - nie może tylko mieć napisu "Pomoc Drogowa" kogu , kolor bez znaczenia

Ale w warunkach dla pomocy drogowej nic nie pisze o napisie " Pomoc Drogowa" że jest zastrzeżony dla specjalnego. To tak jak by przedstawiciel handlowy miał na samochodzie napis "menthos" a sprzedawał także gumy "orbit" i co nie może?

Koguty- dlaczego nie, pojazd wykonujący czynności na drodze - ilość, kolor, rozmieszczenie, widoczność.

kolor bez znaczenia
:ok
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2. Pojazd pomocy drogowej powinien posiadać:

1) kabinę kierowcy lub nadwozie barwy żółtej lub oznaczone pasem wyróżniającym barwy żółtej

spełniającym warunki, o których mowa w § 36;

2) nadwozie konstrukcyjnie przeznaczone do przewozu uszkodzonych pojazdów lub być wyposaŜony w:

a) hol giętki do holowania motocykla i hol sztywny do holowania pojazdu,

b) ostrzegawczy sygnał świetlny błyskowy barwy Ŝółtej, o konstrukcji umoŜliwiającej umieszczenie na

pojeździe holowanym,

c) dodatkowy zestaw świateł tylnych przeznaczony do umieszczania na pojeździe holowanym w

przypadku tymczasowego zakrycia świateł pojazdu holującego.

 

Bo nie musi - pomoc drogowa jest pojazdem specjalnym :D a ciężarowy -ciężarowym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo nie musi - pomoc drogowa jest pojazdem specjalnym :D a ciężarowy -ciężarowym

Podane wymagania są dla specjalnego no ale ciężarowemu chyba nie można zabronić posiadania takiego napisu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze mówiąc, czytając te przepisy - masz rację - ustawodawca napisał tylko o pasie i kolorze kabiny - nic o napisie - temat do dyskusji jak najbardziej wskazany

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo nie musi - pomoc drogowa jest pojazdem specjalnym :D a ciężarowy -ciężarowym

Podane wymagania są dla specjalnego no ale ciężarowemu chyba nie można zabronić posiadania takiego napisu?

Trzeba sobie zadać pytanie po co jest to przeznaczenie. Ano po to żeby można było wykonywać pewien określony rodzaj działalności. Czyli jeśli ktoś nie potrzebuje mieć pojazdu pomocy drogowej to będzie miał pojazd ciężarowy przystosowany do wykonywania czynności na drodze. Tak naprawdę nie ma zakazu umieszczania atrybutów pomocy drogowej na pojeździe ciężarowym przeznaczonym do przewozu pojazdów. Ale kolega pytał czy zmiana z ciężarowego na specjalny - pomoc drogowa wymaga zmian konstrukcyjnych.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze mówiąc, czytając te przepisy - masz rację - ustawodawca napisał tylko o pasie i kolorze kabiny - nic o napisie - temat do dyskusji jak najbardziej wskazany

No i doszliśmy do consensusu.

Tak naprawdę nie ma zakazu umieszczania atrybutów pomocy drogowej na pojeździe ciężarowym przeznaczonym do przewozu pojazdów. Ale kolega pytał czy zmiana z ciężarowego na specjalny - pomoc drogowa wymaga zmian konstrukcyjnych.

No niestety trzeba bo jest zmiana rodzaju pojazdu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.