Skocz do zawartości

ADR a nowy pojazd


marbie

Rekomendowane odpowiedzi

Czy na nowy pojazd wykonuje się tylko dodatkowe badanie ADR bez okresowego? Kto pyta nie błądzi, a ja jakoś nie mogę się w tym odnaleźć :oops:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bodajże jak jest homologowany z zakresie EKG ONZ 105 to nie musi przechodzić takiego badania , w pozostałych przypadkach tak, ale mogę się mylic :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi mi też o to, czy ADR tylko z okresowym? Do tej pory nie miałem tego za dużo i zawsze z OBT. Wiem, że przy sprowadzonych to obowiązkowo OBT + dod ADR, czy dobrze to rozumię?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ADR jest badaniem dodatkowym - na kwicie podaj datę z ważności przeglądu - nie które programy nie pozwalają wpisać tej daty - więc mimo dodatkowego wpisz datę z DR w termin NTB - inaczej nie przeskoczysz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ADR jest badaniem dodatkowym - na kwicie podaj datę z ważności przeglądu - nie które programy nie pozwalają wpisać tej daty - więc mimo dodatkowego wpisz datę z DR w termin NTB - inaczej nie przeskoczysz

Tak właśnie zrobiłem, ale wolałem się upewnić :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy na nowy pojazd wykonuje się tylko dodatkowe badanie ADR bez okresowego?

Ja tak zawsze robiłem, tylko data przyszłego OBT musi być znana a zatem gdy właściciel ma jeszcze PC to jest problem z wykonaniem takiego badania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś mi mówi że rok od daty 1 rejestracji.

Tak, ale jak z dokumentów to wprost nie wynika, to TDT nie wyda czerwonego paska.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Witam panowie znajde gdzies material do nauki adr chodzi mi zeby bylo to jakos przejrzyscie i w skrócie poukladane zeby mozna bylo sie tego nauczyc. Aha dostalem na oskp zaswiatczenie o przeprowadzonym bt adr ,jest to nowy wzur tego zaswiadczenia i jest tam jedna nowa pozycja czyli:zamontowany zwalniacz spelnia wymaganiabadania typu......?co tam sie wpisuje i skąd to wziasc?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim zapoznaj się z Dz.U 996 dział I załącznik nr 2 pkt 6 , co do Twojego

material do nauki adr chodzi mi zeby bylo to jakos przejrzyscie i w skrócie poukladane
to części 9 wymagania dotyczące konstrukcji i dopuszczenia pojazdów ADR , bardzo rzeczowo napisane nie widzę problemów .

P.S ortografia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam panowie znajde gdzies material do nauki adr chodzi mi zeby bylo to jakos przejrzyscie i w skrócie poukladane zeby mozna bylo sie tego nauczyc. Aha dostalem na oskp zaswiatczenie o przeprowadzonym bt adr ,jest to nowy wzur tego zaswiadczenia i jest tam jedna nowa pozycja czyli:zamontowany zwalniacz spelnia wymaganiabadania typu......?co tam sie wpisuje i skąd to wziasc?

 

Zazwyczaj przymykamy oko na błędy popełniane sporadycznie przez użytkowników, ba... czasem sami je popełniamy. Ale Twoich tekstów po prostu nie da się czytać. Dostałeś już stosowne PW od drugiego moda więc proszę Cię, zastosuj się do zaleceń tam zawartych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year later...

Sprawa wygląda tak: nowy, salonowy, tydzień temu zarejestrowany ciągnik siodłowy. Wystawione Pozwolenie Czasowe a w jego uwagach podano termin kolejnego okresowego badania.

Zaistniała potrzeba wykonania dodatkowego badania dla pojazdu odpowiednio przystosowanego lub wyposażonego zgodnie z przepisami o przewozie towarów niebezpiecznych - w skrócie ADR.

Jest pojazd, jest wyciąg ze świadectwa homologacji, jest oświadczenie producenta/przedstawiciela producenta. Wszystko tak jak w załącznikach.

Pytanie pierwsze: czy to z papierologii wystarczy bo ani pół słowa o ogrzewaczu kabiny nie ma?

Pytanie drugie: co z MEMU w zaświadczeniu skreślić czy zostawić?

Poddaję dokumentację pod szanowna weryfikację: ;)

Nadmienię, że poznałem kilka wersji w tym temacie, a każda inną, różna, odmienna aż się skołowałem. 8/

5ae1a75f65792_OwiadczenieADR3.jpg.6ae11e525c596cd2b94da550026ef69c.jpg

5ae1a75f7f628_HomoADR2.thumb.jpg.5dd20cafd4667cf1d9bd1ddd3d9354f5.jpg

5ae1a75f8da02_HomoADR1.thumb.jpg.e354da4bbcd3de2922062f2c0b80997a.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wytłumacz poproszę co do tego tematu ma ogrzewanie kabinowe i co tu niby budzi Twoją wątpliwość?

Ma, bo czas wybiegu takiego urządzenia powinien wynosić maks. 30 s - taki wymóg z przepisów ADR.

czy to z papierologii wystarczy bo ani pół słowa o ogrzewaczu kabiny nie ma?

Jeżeli nie posiada ogrzewania parkingowego to wystarczy, jak je posiada to powinno być stosowne zaświadczenie.

co z MEMU w zaświadczeniu skreślić czy zostawić?

Skreślić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaistniała potrzeba wykonania dodatkowego badania dla pojazdu odpowiednio przystosowanego lub wyposażonego zgodnie z przepisami o przewozie towarów niebezpiecznych - w skrócie ADR.

Że się tak nieśmiało zapytam, jakiego ADR? Badania te są wykonywane pod konkretnym kątem, a nie hurtowo dla ADR.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i jakie mam porobić badanie/badania jak samo dodatkowe okazało się złe.

Pojazdy nowe pod koniec marca porejestrowane na PC.

Podzwoniłem, potelefonowałem, pogadałem jaki termin następnego okresowego badania wklepać w "Zaświadczenie ADR" no i uzgodniono, że powinno być wporzo, a wyszło jak zwykle. 8/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawa była hurtowa i dotyczyła kilku nowych ciągników porejestrowanych końcem marca w różnych częściach kraju. Tak jak pisałem w pierwszym poście data następnego okresowego badania była podana w uwagach PC. Jednak to twierdzenie padło po pobieżnym rzuceniu oka na PC, bo w praniu wyszło, że ową datę posiadają dwa czy trzy PC. Reszta pusta.

No więc dzwonię wpierwej do mentora i pytam co poczynić i jak, to samo pytanie do terenowych oddziałów TDT - jeden w centralnej Polsce, a drugi na Śląsku – ze względu na miejsce rejestracji pojazdów, bo skąd mi wiedzieć gdzie i kto będzie się starał o Świadectwo ADR. Do swoich na miejscu też zdaje się dzwoniłem. Głównie pytałem o ten nieszczęsny termin następnego badania skoro w jednych PC jest, a w drugich nie ma to jaką obrać drogę postępowania. Spokoju nie dawał mi też MEMU, ale padło że skreślić chociaż mentor twierdził coś innego. No i jeszcze punkt III podpunkt 5 zaświadczenia, który mówi o świadectwie homologacji, czy tam tak jak w objaśnieniach do tego punktu o wyciągu ze świadectwa. Powiedziałem, że mam numerowane Świadectwa Zgodności dla Pojazdu Kompletnego (to wklejone kilka postów wcześniej) i czy o nie chodzi, a jednostką badawczą po uzgodnieniach z przedstawicielem producenta jest Ministero dei Trasporti Italiano i czy o tą jednostkę chodzi jako jednostkę badawczą. Pytałem bo różne rzeczy widziałem tam wpisane, a to numer homologacji z tabliczki spisany, a to producent pojazdu jako jednostka badawcza podany. Z drugiej strony słuchawki padło, że wykreślić całe zdanie, no to powykreślałem i okazało się OK!.

Co do terminu następnego okresowego badania technicznego, to udzielono mi takich wskazań, że jak to nowe, bardzo nowe i raptem z tydzień temu auta rejestrowane i w jednych PC ten termin jest, a w drugich nie, to można posiłkować się datą pierwszej rejestracji i informacją (telefoniczną) uzyskaną z właściwego WK. No to powpisywałem licząc od daty pierwszej rejestracji te terminy badań tam gdzie rubryczka z terminem badania jak i w zaświadczenia z dodatkowych badań. Co okazało się postępowaniem niezgodnym, nagannym, karygodnym. Że w takim przypadku diagnosta powinien wykonać badanie okresowe łącznie z dodatkowym i z tego właśnie badania okresowego określić termin następnego badania okresowego w dodatkowym badaniu ADR. Kino! Ale widać można wykonać coś łącznie co się robi niezależnie. Zobaczymy co dalej będzie. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i jeszcze punkt III podpunkt 5 zaświadczenia, który mówi o świadectwie homologacji, czy tam tak jak w objaśnieniach do tego punktu o wyciągu ze świadectwa. Powiedziałem, że mam numerowane Świadectwa Zgodności dla Pojazdu Kompletnego (to wklejone kilka postów wcześniej) i czy o nie chodzi, a jednostką badawczą po uzgodnieniach z przedstawicielem producenta jest Ministero dei Trasporti Italiano i czy o tą jednostkę chodzi jako jednostkę badawczą. Pytałem bo różne rzeczy widziałem tam wpisane, a to numer homologacji z tabliczki spisany, a to producent pojazdu jako jednostka badawcza podany. Z drugiej strony słuchawki padło, że wykreślić całe zdanie, no to powykreślałem i okazało się OK!.

Ja k widać nadmiar dokumentów szkodzi :cool: , jak nic nie wpiszesz to jest OK :?

Że w takim przypadku diagnosta powinien wykonać badanie okresowe łącznie z dodatkowym i z tego właśnie badania okresowego określić termin następnego badania okresowego w dodatkowym badaniu ADR. Kino!

W praktyce najlepiej zaczekań na stały DR bo i kasa w kieszeni zostanie i jedna kratka w DR będzie pusta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK. Dlaczego urządzenie dozorowe w pojeździe chcesz - i w jaki sposób utożsamiać z terminem OBT w pojeździe?

 

Polecam dyskusję od podstaw (bez uprzedzeń) - to może doprowadzić nas do jasnej odpowiedzi lub postawienia wątpliwej tezy co do dotychczasowych przepisów (lub nie), bo chyba wiem co możesz mieć na myśli..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego urządzenie dozorowe w pojeździe chcesz - i w jaki sposób utożsamiać z terminem OBT w pojeździe?

Dobre pytanie ale należało by zadać je ustawodawcy bo to on stworzył wzór zaświadczenia, który zawiera termin następnego BT.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.