Skocz do zawartości

Dopełnienie do 5 lat


janmarek

Rekomendowane odpowiedzi

Możesz mi wytłumaczyć kiedy było bo nie rozumiem. Nowy samochód ma badanie na 3 lata, nie przyjechał bo zapomniał i stawił się dopiero na jego "pierwsze w życiu" badanie okresowe po 4,5 roku od rejestracji. To kiedy było to poprzednie bo jakoś mi umknęło?

i pamiętam "markes30", że się powtarzamy w tej kwestii,,,

..i bardzo dobrze może ktoś wreszcie zauważy ten problem i poprawi przepisy.

 

Pewnie, że masz rację, bo brak badania przed upływem trzech lat zmienia sens całego zapisu.

Od wczoraj się zastanawiam, jak mogłem wtedy nie zrozumieć co masz na myśli i razem z "michał-k" próbowałem Cię przekonywać, zamiast wrócić do swej tezy sprzed pięciu lat.

W 2009 po zmianach uważałem, że brak badania przed upływem trzech lat powinien z automatu niejako likwidować przywilej 3-2-1 pozostawiając tylko rok. Wtedy oczywiście dostało mi się od Wielkich tutaj, że to niehumanitarne wręcz w dobie demokracji.

Poprawiać przepisów w tej kwestii nie trzeba, wystarczy dawać na rok już po pierwszym dniu spóźnienia ,,,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

....i jeszcze zaprosić klienta na jutro, na następne nowe badanie okresowe..... 8)

Przynajmniej nie będzie miał stresu, że usterki jakieś się pojawią ::D

 

To też :)

Jednak większy nacisk kładę tu na termin "badanie okresowe"

Nie sądzę jednak, żeby intencją ustawodawcy było, że mógłby to być termin krótszy niż rok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie sądzę jednak, żeby intencją ustawodawcy było, że mógłby to być termin krótszy niż rok.

 

Bo ustawodawca nie przewidział, że właściciel przyjedzie po terminie wyznaczonym w ustawie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo ustawodawca nie przewidział, że właściciel przyjedzie po terminie wyznaczonym w ustawie.

Dopełnianie do 5-ciu lat to jedno, ale patrząc na układ czasokresów 3-2-1 jest niemożliwe zastosowanie okresu krótszego niż rok

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dopełnianie do 5-ciu lat to jedno

To może najpierw niech ktoś znajdzie w przepisach termin "Dopełnienie do pięciu", bo weszła Nam w krew (trochę przy pomocy Nas samych) czyjaś bzdurna interpretacja jasnego zapisu po zmianach we wrześniu 2009 ,,,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a dziś WK wyskoczył że trzeba dopełniać ale uzasadnienia brak

Ale co masz coś na piśmie, czy pan/pani z okienka postraszyła Ciebie, że jak nie poprawisz badania to zabierze Ci uprawnienia :x:evil:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale co masz coś na piśmie, czy pan/pani z okienka postraszyła Ciebie, że jak nie poprawisz badania to zabierze Ci uprawnienia :x:evil:

 

Na szczęście mój WK nie stosuje takich metod

Auto sprowadzone pierwsza rej 02.2010 przegląd robiony 04.2014. Ja przeglądu nie robiłem, ale też dał bym na rok

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja przeglądu nie robiłem, ale też dał bym na rok

 

Jak dopełnienie wychodzi mniej niż rok, to daję na rok

Jak dopełnienie wychodzi więcej niż rok, to daję do pięciu lat, czyli więcej niż na rok ale nie więcej niż dwa lata...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dopełnienie wychodzi mniej niż rok, to daję na rok

Jak dopełnienie wychodzi więcej niż rok, to daję do pięciu lat, czyli więcej niż na rok ale nie więcej niż dwa lata...

To wydaje się najrozsądniejsze.Ps.Piszę drugi raz, temat wrócił po seminariach Firmy z Krosna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dopełnienie wychodzi mniej niż rok, to daję na rok

Jak dopełnienie wychodzi więcej niż rok, to daję do pięciu lat, czyli więcej niż na rok ale nie więcej niż dwa lata...

 

A ja tak przyjmuję, ale literalnie przepis jest jeden i nie różnicuje, czy badanie wykonujesz po 3 latach i jednym dniu od I rejestracji czy np. po 4,5 roku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I tak robiłem od kiedy weszły te przepisy i było dobrze a teraz nagle jest źle

 

Jest źle i było źle , bo literalnie powinno się postepować jak wskazał michal_k, ale diagności kierując się logika i dobrem klienta nie wyznaczaja terminu OBT na mniej niz rok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja tak przyjmuję, ale literalnie przepis jest jeden i nie różnicuje, czy badanie wykonujesz po 3 latach i jednym dniu od I rejestracji czy np. po 4,5 roku.

 

Teoretycznie tak, a praktyczne w terminach już corocznych, jak klient przegapi badanie to i tak dajemy rok, a nie parę miesięcy - więc praktycznie termin krótszy niż rok nie występuje...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dopełnienie wychodzi mniej niż rok, to daję na rok

Jak dopełnienie wychodzi więcej niż rok, to daję do pięciu lat, czyli więcej niż na rok ale nie więcej niż dwa lata...

 

A ja tak przyjmuję, ale literalnie przepis jest jeden i nie różnicuje, czy badanie wykonujesz po 3 latach i jednym dniu od I rejestracji czy np. po 4,5 roku.

"

Gdy tekst przepisu jest niejasny, albo gdy z przepisu wynikają konsekwencje nonsensowne lub skrajnie niesprawiedliwe – należy w interpretacji owego przepisu posłużyć się celem owego przepisu, ewentualnie intencjami, jakie racjonalnemu ustawodawcy zapewne przyświecały. Za owym metafizycznym „duchem” kryje się więc to, co prawnicy nazywają, mniej atrakcyjnie, „wykładnią celowościową”. "

źródło: http://wojciechsadurski.salon24.pl/449358,duch-i-litera

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 years later...

Czyli tj. dzisiaj przyjeżdża pojazd z 1szą rej. 30-08-2017r. na badanie w dn. 01-09-2020r., termin następnego badania od dzisiaj do 2022-08-30r.?
Dobrze rozumiem? 😏

A i czemu WK wpisał w DR termin badania na 29.08.2020r.  skoro data 1szej rej. jest 30.08.2017r?? 🤪

Edytowane przez czynastka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, czynastka napisał:

czemu WK wpisał w DR termin badania na 29.08.2020r

Przestraszyli się " wolnej " soboty :silent: :evil:

19 minut temu, czynastka napisał:

Dobrze rozumiem?

TAK :smile:

Edytowane przez leski66
literówka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Diagnosta nie zgodził się ze stanowiskiem właściciela motocykla i nie wyznaczył terminu poprzez dopełnianie. Po złożonym wyjaśnieniu nadzór nie podjął jakichkolwiek działań w stosunku do diagnosty.

Pismo starosty o udzielenie wyjaśnienia na złożony wniosek przez właściciela motocykla w sprawie wyznaczenia terminu następnego badania technicznego. https://www.dlid.pl/images/stories/wyjasnianie/2020/2020_TNB_dop_i_Kpa.pdf

Odpowiedź na złożony wniosek: z załączonej dokumentacji wynikało, iż wskazany we wniosku motocykl nie spełniał wymogów określonych w art. 81 ust 4 pkt 2 lit a i b, więc zatrudniony diagnosta samochodowy przeprowadził okresowe badanie techniczne zgodnie z dyspozycjami prawnymi określonymi w art. 81 ust 3, 5 i 6 oraz stosowaniem spójnika w zdaniu z uwzględnieniem zasad techniki prawodawczej. https://www.dlid.pl/images/stories/wyjasnianie/2020/Dopenianie_wzr.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie osobiście decydujące jest tu kryterium : spóźnił się – nie spóźnił się w okresie pierwszych 3 lat od daty pierwszej rejestracji.

Jeśli się nie spóźnił, to dajemy na dwa lata. Jeśli się spóźnił, to dopełniamy do lat 5 i już. :smile:

Edytowane przez leski66
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.