Skocz do zawartości

PROJEKT - 10 maj br. - prawo o ruchu drogowym


Norbert Jezierski

Rekomendowane odpowiedzi

Ostatni już projekt będący obecnie w naszym posiadaniu - i zarazem najważniejszy. Zakres zmian - całkiem sporawy - jest i kilka bardzo interesujących modyfikacji:

- usunięcie numeru silnika jako cechy identyfikacyjnej pojazdu

- pojawienie się obowiązku odbywania przez uprawnionych diagnostow szkoleń okresowych (co 5 lat)

- nowe rozwiązania prawne związane ze SKP prowadzonymi przez podmioty nie mające osobowości prawnej (szkoły, jednostki budżetowe, jednostki wojskowe itp).

- wprowadzenie ośrodków szkolenia diagnostów do rejestru działalności regulowanej

- zmiana zakresu informacji przesyłanej do CEPiK-u

 

Zapraszam do lektury :D

 

NORCOM_prawo_o_rd_projekt_10_05_2005.pdf (PDF - 208kB)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o skp to należące do policji i wojska w pełni rozumiem, że nadzór ma resort mswia - w końcu od dawna te jednostki posiadały stacje i ludzi znających się na sprawach technicznych. Ale paranoją jest by nad stacją kontroli pojazdów w szkole lub wordzie miał nadzór nauczyciel. Przecież to jest chore w tym kraju. Mając u nas po każdej stacji w jednym mieście tj. policyjnej, wojskowej, szkolnej, wordowskiej i standartowych, mamy 5 kompletnie różnych instytucji o czasami względnej znajomości tematu technicznego, które mają kontrolować stacje kontroli pojazdów. W życiu nie dojdą do porozumienia w jednym mieście, a co dopiero w skali kraju. Już widzę jak ludzie będą latać od diagnosty do okienka rejestracyjnego i z powrotem tylko dlatego że ktoś nie umie sprawować nadzoru nad skp po zmianach przepisów. Logiczne bo zaświadczeń bubli nie będziemy przyjmować. No ale zawsze istnieje możliwość podpisania przez nich porozumienia z TDT do kontroli. I powstaje odwieczne pytanie: Ludzie jak mam żyć w tym kraju???? odp. : krótko. :evil:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja już dawno machnąłem ręką ... Chora rzeczywistość ...

Swoją drogą - też się nad tym zastanawiałem - jak w przypadku takiej Politechniki Poznańskiej - która też ma SKP - ma wyglądać nadzór realizowany przez Rektora ? Echhhhhhh, a miało być tak pięknie :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Liczę, że ktoś uczony odpowie mnie na następujące pytania. A najlepiej gość, który tworzył ten projekt.

Z treści art. 83 c i d wynika, że działalność skp może prowadzić szkoła samochodowa, bądź WORD. Jest to zrozumiałe bo sami o to walczyliśmy również. Nadzór nad tymi stacjami sprawować będzie albo kurator albo skarb Państwa jako organ założycielski w przypadku wordu (to samo dotyczy wojska i policji). Na zawiadomieniu w ciągu 14 dni zgłaszają (po upływie pół roku) że prowadzą stacje. Po kontroli np. wnioskują do starosty gdzie wpisano stację o wykreślenie. Starosta bez żadnego postępowania (bo mu nie wolno zgodnie z ustawą umożyć) wykreśla stację zgodnie z art. 83d ust. 5 na okres lat 3. Najgorsze jest to, że jak będzie jakiś bubel w prowadzonym postępowaniu to też trzeba będzie wykreślić bo staroście nie można wszcząć postępowania wyjaśniającego.

 

Skutki tego projektu:

POZYTYWNY: szkoły samochodowe, wordy, policja, wojsko nie będący przedsiębiorcami będą mogli prowadzić stację kontroli pojazdów (bardzo dobrze szczególnie, że od lat już je prowadzili),

 

NEGATYWNY: nigdzie w projekcie nie ma wzmianki, że stosuję przepisy jak do zwykłych stacji. Wobec tego przedsiębiorców wpisuje do ewidencji działalności regulowanej wpisanej na podstawie zaświadczenia z możliwością odwołania oraz z przydzielonym kodem identyfikacyjnym stacji. W tym przypadku wpisuje do oddzielnej ewidencji a nie rejestru (ZMIANA PROGRAMU KOMPUTEROWEGO NADKOM REJESTR I EWIDENCJA), NIE PRZYDZIELAM, ŻADNEGO NUMERU IDENTYFIKACYJNEGO STACJI A TEN CO BYŁ ZOSTAJE ODEBRANY GDYŻ NIE WPISZE WCZEŚNIEJ ZANIM NIE WYKREŚLĄ SIĘ Z EWIDENCJI DZIAŁALNOŚCI REGULOWANEJ.

Jak starosta wykreśli stację to na okres lat 3 bez możliwości odołania nawet jak będzie bubel w procedurze kontroli stacji przez kuratora. Starosta wykonuje w tym momencie prostą czynność wykreślenie a nie wydanie decyzji o wykreśleniu i zakazie. Teraz wyobraźcie sobie szkołę lub word, która włożyła miliony w urządzenia i po prostu bez odwołania wykreśla się ją i nie identyfikuje się stacji po kodzie rozpoznawczym. Czyli pieczątka zwykła szkoły (bo i w nowym rozporządzeniu DZ. 227 nie wspomnieli o żadnych pieczątkach dla szkół. Nie wspomnieli o kodach rozpoznawczych szkół i policji więc nie mam pojęcia pod jakim numerem ich wpisać.

 

Fajnie więc ewidencję prowadzi starosta, nadzór wykonuje kurator, wykreśla starosta na wniosek kuratora.

 

A teraz to co dotknie Was jako diagnostów. Jak obowiązywały szkolenia co 2 lata a podczas kontroli stwierdziłem brak obowiązkowego szkolenia to standardowo zabraniałem protokolarnie (a nie decyzją) wykonywania badań i nakazałem szkolenie. Diagnosta był szczęśliwy bo właściciel przynajmniej od razu znalazł pieniądze na szkolenie. Teraz zgodnie z art. 84 ust. 3 lir. c będę miał obowiązek cofnąć na 5 lat uprawnienia diagnoście, który np za 2 dni dostarczyłby mi zaświadczenie o szkoleniu okresowym. Żeby nie było projekt konsultowany był zarówno z ITS i Polską Izbą Stacji Kontroli Pojazdów nie mówiąc o Stowarzyszeniu Wydziałów Komunikacji.

 

Nie wiem może zbyt przesadzam, ale nie widzę 25 stacji w Bydgoszczy z kodami rozpoznawczymi np. CB/010/P i stacji z kodem Szkoła Samochodowa i Policja. Jak miasto będzie nie czytelne na pieczątce to nawet ich nie znajdę po numerze. Przy okazji, a jak będzie wyglądała pieczątka diagnosty skoro nie będzie kodu stacji.

 

Już nie chce mi się pisać. Mam nadzieję, że w porę jakiś prawnik zauważy ten bubel.

 

PS. Z ostatniej chwili zapomnieli o Wojewódzkich Ośrodkach Ruchu Drogowego - oni nie są budżetówką i mają organ założycielski. Wiecie co, biją rekordy przewidywalności w tworzeniu przepisów. Dlaczego dają to do konsultacji z ludźmi, którzy tylko z nazwy instytucji reprezentują stacje, a nie z nami na dole, którzy fizycznie będziemy realizować te przepisy.

 

Całe szczęści jest to tylko projekt i może ktoś ważny w porę przeczyta na tym forum moje skromne obawy.

 

I miłej pracy życzę. :lol::roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nikt tego ne będzie czytał - nie masz się co łudzić ...

 

Sorry, jeśli kogoś obrażę, ale nie mogę się oprzeć wrażeniu, że co niektórzy nie umieją czytać, albo - równie prawdopodobne - nie rozumieją tego, co czytają ...

Prawodawstwo mamy w Polsce takie, jakie mamy ...

 

A miało być tak pięknie - telewizja, wywiady, wizyty w zakładach pracy ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Bo ktoś uparł się zeby wojsko, policja i inne instytucje specjalnej troski mialy swoje stacje. A ja się pytam: na jakiego wała? Niech ktoś się wkoncu walnie w łeb!!!!!!! A jakaś magiczna izba uwaza za punkt honoru umozliwienie prowadzenie takiej działalnosci szkole, wojsku i policji. Jedno "za", bardzo prosze chociać jedno "za".

Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A dlaczego mieć nie mogą ?

Niech mają - ale jako normalne podmioty dospodarcze, takie jak wszystkie inne.

Problem jest w tym momencie z tym, że te instytucje nie mają osobowości prawnej jako takiej (jak zwał tak zwał) i nie mogą tego mieć - zgodnie z ustawą o swobodzie działalności gospodarczej z ubiegłego roku. Ale warunki gry rynkowej powinny byc dokładnie takie same - DLA wszystkich biorących udział w grze.

I bynajmniej nie powinno się tego prostować chorymi ustawami ;D

 

Z tymi równymi szansami to w warunkach polskiej gry rynkowej jest już - niestety - różnie :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moze nie precyzyjnie, ale mam na mysli mówiąc o "specjalnej trosce" iż tworzy się im specjalną furtkę nie wiedziec czemu.

 

Nie mniej jednak uwazam za grubo naciganą teorię jakoby były powody do istnienia SKP w/w instytucjach. A skoro zakazno im działalnosci gospodarczej to dalaczego uparcie próbuje się wprowadzić badania techniczne, w jakim celu i w czym interesie czyni się wyjatki tworzac nowy bałagan, jakby tego co jest było mało.

 

IMHO teorai iż SKP jest potrzebna w/w instytujom jest błędna, a kesli ktoś już musi "bo ma taki kaprys" to na zasadach "ogólnych" a nie "specjalnej troski"

 

Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze Cię zrozumiałem :D

A teraz delikatnie z innej beczki - jest b. duża szansa na to, że w najbliższym czasie będzie opublikowane rozporządzenie w sprawie zmiany wymagań w stosunku do SKP. Wiesz o co chodzi ? To to dotychczas TDT odrzucało, będzie przyjmować. I co ty na to ? To jest normalne ?

Wiem, wiem - mam zły dzień i to są pytania retoryczne ...

Ale wiem też, że jesteśmy inteligentnymi ( :mrgreen: ) ludźmi i wiemy aż za dobrze, że tak się nieomal WSZYSTKO w Polsce załatwia. A była szansa uporządkowania wszystkiego i wyeliminowania wszystkich stodół i rozlatujących sie budynków, nie spełniających ŻADNYCH norm ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

troszkę odbiegamy od tematu :D

 

Nie wiem, czy zwróciliście uwagę na pewne liczby podawane przez nasz ukochany rząd.

W zeszłym roku inwestycje zagraniczne w Polsce zamknęły się kwotą ponad 8 mld zł. Stworzono dzięki temu ok. 15 tys nowych miejsc pracy :D

Przeliczcie sobie cenę tego jednego miejsca pracy, weźcie pod uwagę te zwolnienia podatkowe, które inwestorzy dostali (LG pod Mławą na następne chyba 10 lat) i powiedzcie mi - gdzie ja jestem w tym wszystkim ? Firmę mam 10 lat, zawsze sumiennie płacąc podatki (ZUS, VAT, PIT), zatrudniając kilka osób.

W grudniu dostałem wezwanie / zawiadomienie o wszczęciu postępowania mandatowego - bo się pani w urzędzie skarbowym doszukała, że styczniową deklarację wysłaliśmy do niej o 1. dzień za późno :D

Łapy opadają ...

 

To tak na zasadzie wtrącenia - czasami mam ochotę rzucić to wszystko i pojechać na tydzień w siną dal, bez komórek i tego całego balastu ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No cóż,

 

miałem napisać to w innym wątku jeszcze na starym forum, ale ... za posłów to jestesmy sobie sami winni, ale za urzedników zaczynajac od ministerstwa a na strostwie i US koncząc niestety nie. Bo są to ludzie z wiekszego lub mniejszego układu, zasiedzenia, nepotyzmu etc. A podła rzeczywistość jaka nas otacza jest w własnie przez nich kreowana a nie przez sejm.

 

Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Wojsko posiada dużą ilośc pojazdów specjalnych, a ustawa o badaniach technicznych

pojazdów wojskowych mówi ,że pojazd korzystający ze stacji cywilnej musi zdemontowac

wyposażenie specjalne- 2dni demontować i montować aby pojechać na badanie.

Większość pojazdów ciężarowych posiada 3 osi - proszę mi pokazać stację która

ma wolne rolki ; które na mojej stacji są nie zastąpione. Na stacji okręgowej

spotkałem się z opinią ,że to sprawa klienta jak sprawdzić hamulce tylnych osi- demontować

wały - ile razy można

Moim zdaniem stacje MON nie zabierają nikomu pieniędzy , a spełniają bardzo dużą

role w bezpieczeństwi ruchu drogoweg.Z każdą błahostką jechać na stacje cywilne i płacić,

stacja pod ręką -pojazd może wjechać nawet 100 razy . Dodam jeszcze że jeśli jest

potrzeba stacja móże działać 24 godziny na dobę - życie jest okrutne :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie chyba nikt z nas nie jest przeciwnikiem MON-u czy jakiejkolwiek innej instytucji i prowadzonych przez nie SKP. Wszyscy chca tylko równego traktowania przez prawo ... Zresztą - to szeroki temat i tyczy wszystkich dziedzin życia.

A życie jest okrutne - to fakt niezaprzeczalny :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie na stacji są dodatkowe wolnobieżne rolki,a to dlatego że stacja wyposażana była ponad dziesięć lat temu,w czasach dominacji Krazów i Kamazów,to tak gwoli ścisłości. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.