Skocz do zawartości
megafox

Rejestracja wymagana?

Rekomendowane odpowiedzi

megafox

Witam mam pytanie czy orientuje sie ktos na prawie bo mam problem , otóż Mieszkam w Belgi jestem tam zameldowany i mam Belgijski dowód (Polski tez) i jade na wakacje do Polski pojezdzic sobię moją 50cc (oczywiscie mam prawko) i mam pytanie czy zeby pojezdzic w Polsce jako turysta muszę rejestrowac motor w Polsce ? W Belgi motorów o pojemnosci 50cc nie rejestruje sie tylko wykupuje ubezpiecznie 50tki jezdza bez tablic , dzieki za info ;3

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
jast

Myślę, że mając belgijskie dokumenty jako turysta w Polsce posługujesz się nimi i podlegasz pod belgijskie prawo. Ale gdy pokażesz polski D.O. to może być różnie.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
wojteczek

Prawo o ruchu drogowym w PL jest jedno to uważam że obowiązuje ono niezależnie od tego z jakiego kraju przyjechał turysta.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
jast
Prawo o ruchu drogowym w PL jest jedno to uważam że obowiązuje ono niezależnie od tego z jakiego kraju przyjechał turysta.

Ale o rejestracji pojazdów już nie.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
JANUSZ60

To sugerujesz, że gdyby przyjechał z Belgii autem, też musiałby je zarejestrować na wakacje w Polsce ?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
wojteczek

Nic nie sugeruję. Zwracam uwagę że pojazd nie podlega rejestracji i nie posiada TR a twierdzenie że obowiązuje go Belgijskie prawo nie jest moim zdaniem do końca trafne.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Nikita_Bennet

idąc tym tokiem myślenia obywatela Rosji obowiązują nasze przepisy co do rejestracji pojazdów oraz te z rozp o niezbędnym wyposażeniu pojazdów? Myślałem że jedna z konwencji pozostawia wymagania dotyczące pojazdów takie jak dla kraju pochodzenia/rejestracji pojazdu.

Choć takim "motorkiem" trafiając na radar robi się lipa ;)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
wojteczek
idąc tym tokiem myślenia obywatela Rosji obowiązują nasze przepisy co do rejestracji pojazdów oraz te z rozp o niezbędnym wyposażeniu pojazdów? Myślałem że jedna z konwencji pozostawia wymagania dotyczące pojazdów takie jak dla kraju pochodzenia/rejestracji pojazdu.

Wiem że w jednej z konwencji jest o pojazdach ale zarejestrowanych. Wskaż mi gdzie jest napisane o niepodlegających rejestracji.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Nikita_Bennet

punkt dla Ciebie ;)

Konwencji całej nie przeczytałem.

Choć pamiętam że przy rejestracji ciągników z krajów gdzie nie podlegały rejestracji (NL) to jako datę dopuszczenia do ruchu uznaje się chyba 6 miesięcy lub 6 tys km od daty zakupu czy jakoś tak. Idąc tym tokiem myślenia pojazd jest dopuszczony do ruchu ;)

@Wnuczek - widziałem na boardzie TPC.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
JANUSZ60
Wiem że w jednej z konwencji jest o pojazdach ale zarejestrowanych. Wskaż mi gdzie jest napisane o niepodlegających rejestracji.

Przestań mącić, proszę. Upewnij się najpierw, że przeczytałeś ze zrozumieniem Konwencję Wiedeńską z roku 1968,,,

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
danielg539
6 miesięcy lub 6 tys km od daty zakupu czy jakoś tak.

Ten zapis pochodzi ze skarbowej definicji pojazdu nowego.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
jast

11 odpowiedzi i kolega dalej nic nie wie ::?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
JANUSZ60
11 odpowiedzi i kolega dalej nic nie wie ::?

A co ma wiedzieć ? Posiada dokument tożsamości oraz dokument od pojazdu jaki jest wymagany w Belgii i jeździ bez tablic ,,,

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
jast
Posiada dokument tożsamości oraz dokument od pojazdu jaki jest wymagany w Belgii i jeździ bez tablic ,,,

Czyli mamy to samo zdanie. :ok

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
JANUSZ60
Czyli mamy to samo zdanie.

Zdanie słuszne, ale tylko pod warunkiem;

jade na wakacje do Polski pojezdzic sobię moją 50cc

że jego 50cc ma dokumenty belgijskie nie polskie ,,,

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Nikita_Bennet
6 miesięcy lub 6 tys km od daty zakupu czy jakoś tak.

Ten zapis pochodzi ze skarbowej definicji pojazdu nowego.

Masz rację.

Jak nie patrzył to ten motorower z Belgii uczestniczy w ruchu, jest dopuszczony do ruchu, nie wiem jak z zieloną kartą w PL ale to sprawdzić u ubezpieczyciela. Ogólnie mając belgijskie ID lub ichniejszą kartę pobytu ja bym śmigał a w razie kontroli odmówił przyjęcia mandatu.

Tylko oby się nie okazało że przepisy belgijskie nie mają gdzieś haczyka że dotyczy to ich kraju a poza krajem trzeba pobrać TR+DR.

Może telefon do konsulatu wyjaśni jak to jest w przepisach belgijskich?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
wojteczek

Ja twierdzę że nie powinien jeździć i powołuję się na Art 71 PoRD. Zmienię swoje zdanie i przyznam Wam rację jak zobaczę gzie jet napisane że może. Jeżeli chodzi o http://dokumenty.rcl.gov.pl/D1988005004002.pdf to uważam że to nie jest takie jednoznaczne że może.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi