Skocz do zawartości

Citroen Juper 2.8 rocznik 2020 a nowa ustawa o VAT


Janek

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich.

 

Jestem właścicielem Citroena Jumpera rocznik 2002. Auto sprowadzane z Niemiec. Do tej pory miałem w DR wpisane Vat-1, ale wraz z nową ustawą musiałem zrobić nowe badania i zaczęła się moja gehenna.

 

 

Okazuje się, że w DR mam wpisane 1. Cieżarowy oraz przeznaczenie - Uniwersalny. Czyli podczas pierwszego badania w Polsce ktoś zaszeregował mój samóchod jako Furgon. WK odmówił dokonania wpisu VAT-1a do dowodu na podstawie tego zapisu - Uniwersalny.

 

Nie dysponuję świadectwem homologacyjnym (auto sprzedawane w Niemczech). Citroen Polska olał sprawę i odesłał mnie do Niemców.

 

Czy jest jakieś wyjście z tej sytuacji?

 

Potrzebuję tego wpisu do dowodu. Czy może ktoś sprawdzić mój samochód w ITS?

Albo poradzić jak przerobić Furgon na van, żeby urzednicy sie nie czepiali.

 

Pozdrawiam.

 

PS. nr pojazdu: VF7ZBPMFB17052234

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do tej pory miałem w DR wpisane Vat-1, ale wraz z nową ustawą musiałem zrobić nowe badania i zaczęła się moja gehenna.

 

Wcale nie musiałeś, bo stare badania na VAT1 zachowują ważność.

 

Okazuje się, że w DR mam wpisane 1. Cieżarowy oraz przeznaczenie - Uniwersalny. Czyli podczas pierwszego badania w Polsce ktoś zaszeregował mój samóchod jako Furgon. WK odmówił dokonania wpisu VAT-1a do dowodu na podstawie tego zapisu - Uniwersalny.

 

Wynika z tego, że poprzedni VAT1 był wpisem niezgodnym ze stanem faktycznym.

 

Czy jest jakieś wyjście z tej sytuacji?

 

Wiele zależy od podejścia WK. Np. u mnie wystarczy, że diagnosta sklasyfikuje pojazd jako podrodzaj VAN (bez przeznaczenia) - wtedy wymieniam DR i wpisuję VAT.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

u mnie wystarczy, że diagnosta sklasyfikuje pojazd jako podrodzaj VAN (bez przeznaczenia) - wtedy wymieniam DR i wpisuję VAT.

 

Bardzo trafne i "życiowe" rozwiązanie :ok

 

. Auto sprowadzane z Niemiec.

 

W stosunku do pojazdów sprowadzonych z zagranicy, dla których źle określono podrodzaj, możliwe jest dokonanie korekty badania przed pierwszą rejestracją i zmiany na VAN.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio dowiedziałem się ze swojego WK że pomimo tego że auto ma wpisany podrodzaj furgon możliwe jest wykonanie badania na VAT-1a z adnotacją w uwagach że pojazd na podstawie przepisów PoRD może być zakwalifikowany do podrodzaju van lub wielozadaniowy. Często podrodzaj do systemu WK był wpisywany na podstawie tego co klient napisał we wniosku o rejestrację a przecież pracownik WK auta nie widzi i rejestrował to co miał wpisane w papierach a ja na SKP auto widzę i jak napiszę że to jest jednak van to WK zmieni podrodzaj w systemie i wpisze Vat-1a do DR.

 

Ale to jest w moim WK, zrobiłem w piątek tak też do drugiego sąsiedniego WK zobaczymy jaki będzie odzew :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do tej pory miałem w DR wpisane Vat-1, ale wraz z nową ustawą musiałem zrobić nowe badania i zaczęła się moja gehenna.

 

Wcale nie musiałeś, bo stare badania na VAT1 zachowują ważność.

 

Okazuje się, że w DR mam wpisane 1. Cieżarowy oraz przeznaczenie - Uniwersalny. Czyli podczas pierwszego badania w Polsce ktoś zaszeregował mój samóchod jako Furgon. WK odmówił dokonania wpisu VAT-1a do dowodu na podstawie tego zapisu - Uniwersalny.

 

Wynika z tego, że poprzedni VAT1 był wpisem niezgodnym ze stanem faktycznym.

 

Czy jest jakieś wyjście z tej sytuacji?

 

Wiele zależy od podejścia WK. Np. u mnie wystarczy, że diagnosta sklasyfikuje pojazd jako podrodzaj VAN (bez przeznaczenia) - wtedy wymieniam DR i wpisuję VAT.

 

 

I tak sprawa sie rozwiazala. Dziekuje wam za porady. Trafilem na ludzkiego urzednika za drugim podejsciem i POjechalem do stacji diagn , ktora wydala pierwszą specyfikację i potraktowali ja jako blędną. Od tej pory moj samochod to van. Wiec Vat1a sie nalezy jak psu micha...

 

:P

 

[ Dodano: 01-07-2014, 00:04 ]

u mnie wystarczy, że diagnosta sklasyfikuje pojazd jako podrodzaj VAN (bez przeznaczenia) - wtedy wymieniam DR i wpisuję VAT.

 

Bardzo trafne i "życiowe" rozwiązanie :ok

 

. Auto sprowadzane z Niemiec.

 

W stosunku do pojazdów sprowadzonych z zagranicy, dla których źle określono podrodzaj, możliwe jest dokonanie korekty badania przed pierwszą rejestracją i zmiany na VAN.

 

 

Z tego skorzystalem.. choc pierwsza rejestracja miala miejsce w 2008r.

 

[ Dodano: 01-07-2014, 00:08 ]

Ogolnie ciesze sie, ze caly ten stres zostal zazegnany. Ludzie podeszli do problemu po ludzku i ok. Ale balem sie, ze ten wpis FURGON zbankrutuje mi firme i pojde normalnie zebrac pod most. Prowadze mala jednoosobowa firme z jednym samochodem dostawczym....

 

 

Jak glupio by bylo, gdyby jakies cinquecento z kratka dostalo odpis vat na paliwo, a ciezarowka, ktora potrafi przewiezc 3 takie samochody nie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od tej pory moj samochod to van

Dla auta z 2002 r. Tym sposobem ewentualna pomyłka została zastąpiona poświadczeniem nieprawdy .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od tej pory moj samochod to van

Dla auta z 2002 r. Tym sposobem ewentualna pomyłka została zastąpiona poświadczeniem nieprawdy .

 

Masz rację. Ale tak wyglada siermiezne prawo serwowane nam przez Warszawe...

 

 

PS A moze ewentualna pomylka zostala zastapiona poswiadczeniem prawdy, ze jednak moj samochod spelnia norme i jest wanem.. Urzednik widzi papier, nie moj samochod.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla auta z 2002 r. Tym sposobem ewentualna pomyłka została zastąpiona poświadczeniem nieprawdy .

 

A dlaczego nieprawdy? Który przepis zabrania klasyfikować pojazd według obowiązujących przepisów?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla auta z 2002 r. Tym sposobem ewentualna pomyłka została zastąpiona poświadczeniem nieprawdy .

 

A dlaczego nieprawdy? Który przepis zabrania klasyfikować pojazd według obowiązujących przepisów?

Zwłaszcza, że
pierwsza rejestracja miala miejsce w 2008r.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla auta z 2002 r. Tym sposobem ewentualna pomyłka została zastąpiona poświadczeniem nieprawdy .

 

A dlaczego nieprawdy? Który przepis zabrania klasyfikować pojazd według obowiązujących przepisów?

Michał ,nie osłabiaj mnie . W 2002 roku nie było jeszcze w przepisach van-ów . To tak jakbyś np. dla "malucha " ustalił rok produkcji 1945.

Gdyby zostały zrobione zmiany konstrukcyjne to jeszcze bym to przebolał . A co do obowiązującej klasyfikacji , czyżby furgony zniknęły z tej klasyfikacji ?

I powtórzę to po raz kolejny dla wnikliwej skarbówki liczy się tylko homo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W 2002 roku nie było jeszcze w przepisach van-ów .

 

Ale teraz są.

 

Gdyby zostały zrobione zmiany konstrukcyjne to jeszcze bym to przebolał . A co do obowiązującej klasyfikacji , czyżby furgony zniknęły z tej klasyfikacji ?

 

Nie zniknęły, ale skoro pojazd spełnia definicję vana to może nim być. Nie na podstawie zmian tylko obecnej klasyfikacji.

 

I powtórzę to po raz kolejny dla wnikliwej skarbówki liczy się tylko homo.

 

Bezprawnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zniknęły, ale skoro pojazd spełnia definicję vana to może nim być. Nie na podstawie zmian tylko obecnej klasyfikacji.

Zwykłe naciąganie pod kątem klienta ,ciekawe czy się dołożysz jak trzeba będzie zwracać podatek z odsetkami.

Kto zawiadamia?:

http://www.uks.wawa.ibip.net.pl/

:lol:

Bezprawnie.

Jak prawomocne wyroki dla Ciebie są bezprawiem , to nie ma o czym gadać .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwykłe naciąganie pod kątem klienta ,ciekawe czy się dołożysz jak trzeba będzie zwracać podatek z odsetkami.

 

Mam ten komfort, że nie muszę, bo mam na tacy badanie z podrodzajem ustalonym przez diagnostę. Nikogo nie zmuszam do wykonywania badań - nie zrobisz Ty to zrobi kto inny. Uważasz, że bezprawnie - ok, będziesz miał spokojny sen. A kto inny kasę w kieszeni i też spokojny sen, bo nie sądzę, żeby ktoś celowo działał niezgodnie z prawem. Ot - Polska ;)

 

Jak prawomocne wyroki dla Ciebie są bezprawiem , to nie ma o czym gadać .

 

Wyrok zawsze jest w konkretnej sprawie i on mnie nie wiąże - tzn. najważniejsza jest ustawa, która mówi o klasyfikacji, a nie homologacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam ten komfort, że nie muszę, bo mam na tacy badanie z podrodzajem ustalonym przez diagnostę.

I tu dochodzimy do sedna ,myślisz że w razie czego zwalisz na diagnostę ,ale jak to już Olga w którymś temacie napisała ,macie zapisane w przepisach zweryfikowanie danych .

A spokojnego snu to szukają już i diagności i pracownicy WK.

Wyrok zawsze jest w konkretnej sprawie i on mnie nie wiąże

Jak będzie dotyczył Ciebie( a raczej auta z Twojego WK),to też Cię nie zwiąże? :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I tu dochodzimy do sedna ,myślisz że w razie czego zwalisz na diagnostę

 

Nie tyle zwalę, ile powiem, że bazowałem na dokumentach, które diagnosta wystawił, zgodnie z prawem zresztą. Oczywiście będę go bronił w miarę możliwości.

 

macie zapisane w przepisach zweryfikowanie danych .

 

Dokładnie, ale nie mam podstaw kwestionować klasyfikacji diagnosty, bo uważam ją za zgodną z prawem.

 

Jak będzie dotyczył Ciebie( a raczej auta z Twojego WK),to też Cię nie zwiąże? :lol:

 

Tylko w konkretnym przypadku ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

które diagnosta wystawił, zgodnie z prawem zresztą

Tia, i podrodzaj wpisał z nieba ,bo ma przegrodę to VAN . :lol:

Oczywiście będę go bronił w miarę możliwości.

Już go wybroniłeś :

powiem, że bazowałem na dokumentach

:lol::lol:

Jest takie powiedzenie :Żydowskie i państwowe nie przepada .

Niestety ale to co dla nas jest zgodne z Pord dla instytucji pilnującej państwowego już jest be .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W stosunku do pojazdów sprowadzonych z zagranicy, dla których źle określono podrodzaj, możliwe jest dokonanie korekty badania przed pierwszą rejestracją i zmiany na VAN.

Z tego skorzystalem.. choc pierwsza rejestracja miala miejsce w 2008r.

I prawidłowo!

 

[ Dodano: 01-07-2014, 23:51 ]

W 2002 roku nie było jeszcze w przepisach van-ów .

Czyli takie busy z 2002 roku, sprowadzane obecnie do Polski klasyfikujesz nadal jako furgony?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli takie busy z 2002 roku, sprowadzane obecnie do Polski klasyfikujesz nadal jako furgony?

Jeżeli był homologowany jako furgon,to tak , zgodnie z prawdą i przepisami zresztą . :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzie w PoRD jest coś o vanach lub wielozadaniowych co można wskazać jako podstawę do takiego a nie innego zakwalifikowania pojazdu na badaniu vatowskim?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro już wspominamy ten nieszczęsny FURGON. To mam pytanie na jakiej podstawie niektórzy diagności podczas wykonywanie DIP (pierwsza rejestracja) bez świadectwa homologacji wpisują podrodzaj Furgon. Bo jakoś mi się to gryzie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzie w PoRD jest coś o vanach lub wielozadaniowych co można wskazać jako podstawę do takiego a nie innego zakwalifikowania pojazdu na badaniu vatowskim?
Może nie bezpośrednio ale art. 76 ust. 1 pkt. 3 razem z Dz.U. 2003 nr 192 poz. 1878.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To mam pytanie na jakiej podstawie niektórzy diagności podczas wykonywanie DIP (pierwsza rejestracja) bez świadectwa homologacji wpisują podrodzaj Furgon.

Już nawet PISKP doszło do tego że diagnosta musi mieć homo dla ustalenia podrodzaju przy vat-owskim .

Gdzie w PoRD jest coś o vanach lub wielozadaniowych co można wskazać jako podstawę do takiego a nie innego zakwalifikowania pojazdu na badaniu vatowskim?

Bezpośrednio tego nie znajdziesz . Ustawa podatkowa odsyła nas do Pord gdzie jest mowa o homologacji itp. , a to z kolei wiąże się z dyrektywą 2007/46/WE . Ot taka ruska matrioszka , może być tak że zanim znajdziesz w dyrektywie to czego szukasz, to zapomnisz czego szukałeś . :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

Już nawet PISKP doszło do tego że diagnosta musi mieć homo dla ustalenia podrodzaju przy vat-owskim .

ale są tez inne instytucje które forsują stanowisko: widzisz van to rób niech urząd weryfikuje co ma w papierach 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.