Skocz do zawartości

MON a ADR


Darek :-)

Rekomendowane odpowiedzi

Słuchajcie , doszło do mnie pisemko z Inspektoratu Wsparcia z Bydgoszczy. Jest to >załącznik nr 1 do czegoś Tam z chyba 2.12.2009r.[jeszcze ciepły-tak się śpieszyli] Zajebiście wszystko załatwili. Z tego ich pisemka wychodzi na to, że warunki dodatkowe dla pojazdów ADR w MONie diagności nie powinni sprawdzać i nie mają sprawdzać. Mówię Wam JAJA w biały dzień. Poszli na całość. No i jest problem bo dziś zapomniałem tego gniota zabrać to dopiero jutro mój kolega [i nasz też] Fiedorek wrzuci to na forum, a jest co przeczytać. Tego to chyba nikt się nie spodziewał. Wychodzi na to że Oni z pojazdów ADR nic sobie nie robią.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie trzeba się trzymać przepisów bo jeżeli coś się stanie to jakieś tam interpretacje, telegramy, decyzje i inne dziwne pisma nie będą stanowiły dla nas żadnej podstawy którą uzna prokuratura. Pozdrawiam. Ja jeszcze niczego nie dostałem ale jeśli to nastąpi to nawet nie będę brał tego pod większą uwagę, a niech mnie zwolnią.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bo dziś zapomniałem tego gniota zabrać

obejżyj dokładnie, czy nie napisali gdzieś małymi literami ŚCIŚLE TAJNE

i zostaniesz oskarżony o zdrade ... :razz:

::hey

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

panowie interpretacja z 2003 może być taka sama jak było z tachografami że wojska nie dotyczą poza autobusami i mikrobusami ale prawnej definicji nazwy mikrobus nie był w stanie żaden podpisującym wykazać. Następny kwiatek to termin następnego badania pojazdów na ZW. Ja osobiście w wyniku badania dodatkowego mogę wpisać że pojazd - cysterna nie spełnia wymagań do przewozu materiałów niebezpiecznych a jak będzie cysterna będzie miała ważne badania dozorowe i w dowodzie będzie określony jako pojazd specjalny SZ to w podstawowym zaświadczeniu w uwagach wpiszę tylko że spełnia wymagania rozporządzenia Dz.U.05.116.974 ale bez wpisu że może przewozić materiały niebezpieczne a od użytkownika zależeć będzie co on z tym dalej zrobi chociaż powinien jeszcze przedstawić zaświadczenie o odgazowaniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytając to pismo i wiele innych które cały czas są pisane przez osoby które nie mają żadnego przeszkolenia ani wiedzy na temat badań technicznych pojazdów.Powołując się na dz.ust.155 poz1232\2009 piszą że przeprowadza dodatkowe badanie techniczne pojazdu specjalnego i pojazdu używanego do celów specjalnych Sił Zbrojnych ,wykorzystywanego w drogowym przewozie materiałów niebezpiecznych - ja czytam ten zapis inaczej

§ 3. 1. Zakres dodatkowego badania technicznego pojazdu, o którym mowa w art. 81 ust. 11 ustawy:9) odpowiednio przystosowanego lub wyposażonego zgodnie z przepisami o przewozie drogowym towarów niebezpiecznych - obejmuje sprawdzenie i ocenę spełnienia dodatkowych warunków technicznych, w sposób określony w pkt 1 działu I załącznika nr 1 do rozporządzenia oraz w pkt 6 działu I załącznika nr 4 do rozporządzenia;

 

Nie ma tu żadnego zapisu o pojazdach specjalnych - ja czytam wyraźne -pojazdu odpowiednio przystosowanego -do przewozu .

Jeżeli pojazdy nie będą spełniać warunków to po co wystawiać zaświadczenie o dodatkowym badaniu - dla pojazdu nie przystosowanego

Wystarczy na zaświadczeniu z okresowego badania napisać że pojazd dopuszczony na podstawie DZ.ust.05.116.974 - pojazd przystosowany do przewozu materiałów niebezpiecznych.

Dziwi mnie podejście niektórych osób do tematu - ostatnie zdanie tego tekstu- mając na uwadze względy obronności państwa i konieczność zapewnienia bezpieczeństwa i porządku publicznego -

Wielka abstrakcja bo jak 30 letni wyeksploatowany star 226 przewożący materiały niebezpieczne zapewnia bezpieczeństwo i porządek publiczny -nazwałbym go tykająca bombą zegarową z opóźnionym zapłonem -ale czas pokaże :shock:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie tez przechwycilem te pismo zanim dotarło do moich diagnostów, co za bzdura, teraz według tego pisma byle jaki Lublin a nawet UAZ ( nie obrazajac tym wspanialych dla rozwoju wojska pojazdów) moze wozic kazdą bombe, amunicję czy paliwo nie zwarzając na wymagania stawiane pojazdom do przewozu takiego ladunku.

Ale ktos sie popisal - czuje ze na koniec roku jeszcze jakas nagrode za to dostał.

Pozdrawiam

 

[ Dodano: 10-12-2009, 16:27 ]

fiedorowicz - masz racje a co do tego pisma to według mnie czytając pierwszą czesc pisma jest to tylko opinia wiec nic wiążącego i nie powinno byc wedlug mnie brane pod uwage.

Taką opinie to ja moge napisac na temat mojego roweru bo on tez nie spelnia warunkow ADR a taki sam mają w mojej JW chlopaki z WAK na stanie i on bedzie mogl nim przewieźć ladunki ADR. :mad:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i jak Wam się Panowie widzi to pisemko. Co wy na to. To trzeba mieć w "głowie" nie. :lol: Nie wiem jak to będzie od Nowego Roku, ale za to wiem że bedą mieli ciężki orzech do zgryzienia [ze mną].

 

[ Dodano: 10-12-2009, 16:41 ]

Tak racja ,na drugiej stronie pisze wyrażnie, że Minister Infrastruktury z Ministrem Obrony Narodowej dopiero określi, w drodze rozporządzenia, szczegółowe warunki itd.

 

[ Dodano: 10-12-2009, 16:43 ]

Jak mi to pisemko przywieżli wczoraj z Zaopatrzenia to zgłupiałem. Nie mogłem wprost uwierzyć że mamy w Armii takie "tęgie głowy"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

]panowie interpretacja z 2003 może być taka sama jak było z tachografami że wojska nie dotyczą poza autobusami i mikrobusami ale prawnej definicji nazwy mikrobus nie był w stanie żaden podpisującym wykazać. Następny kwiatek to termin następnego badania pojazdów na ZW. Ja osobiście w wyniku badania dodatkowego mogę wpisać że pojazd - cysterna nie spełnia wymagań do przewozu materiałów niebezpiecznych a jak będzie cysterna będzie miała ważne badania dozorowe i w dowodzie będzie określony jako pojazd specjalny SZ to w podstawowym zaświadczeniu w uwagach wpiszę tylko że spełnia wymagania rozporządzenia Dz.U.05.116.974 ale bez wpisu że może przewozić materiały niebezpieczne a od użytkownika zależeć będzie co on z tym dalej zrobi chociaż powinien jeszcze przedstawić zaświadczenie o odgazowaniu.

Panowie proszę o spokój i czytanie ze zrozumieniem - co prawda mam kłopoty ze znalezieniem cytowanego pisma, ale:

W piśmie tym było napisane, że (piszę z pamięci):- mogą nie posiadać tachografów, a w dalszej części piszą - że jak już mają to też mogą być nie legalizowane

Po pierwsze mogą a nie podlegają legalizacji to jest wielka przepaść.

Następna sprawa to pismo odnośnie ADR.

Jaki to pojazd specjany do przewozu paliwa na którą powołują się w rozporządzeniu :?:

Rozporządzenie przedewszystkim dotyczy samochodów do przewozu materiałów niebezpiecznych np amunicji - a i te nie spełniają tych warunków :evil:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do mnie to to jeszcze nie dotarło. Panowie przecież to kompletne bzdury!! Gdzie oni znaleźli zapis o pojazdach SZ w ustawie 155! Kompletny kretynizm! Zapewnienie obronności i bezpieczeństwa porządku publicznego? O zgrozo!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozdrawiam koledzy domnie jeszcze nic nie trafilo ale co to za pisma jakies tam faksy

są przepisy ,a co powiecie na wystawienie nowego wzoru zaświadczenia z badania ADR jak ja mam stary program to już całkiem tragedia ,trzymajmy sie pzepisow i tyle pzdrawiam wszystich diagnostow w MON

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...

Czy robicie juz badania ADR w tej naszej pieknej instytucji bo ja jeszcze zadnego pisma nie otrzymalem,ale slyszalem ze jest nie wesolo moze ktos opisze jak wykonuje po nowej ustawie te badanie z gory dzieki .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie w załącznika A w dziale 1.6 pod pozycją 1.6.5.4 podane jest że wymagania odnośnie pojazdu w części 9 obowiązujące do 31.12.2008, mogą być stosowane do 31.03.2010 czyli do tej daty możemy robić badania na starych zasadach. Po tej dacie nie możemy po wykonaniu badania dodatkowego wystawić zaświadczenie z wynikiem pozytywnym ponieważ musi spełnić wymagania zawarte w części 9. WDT może wystawić świadectwo jeśli otrzyma zaświadczenia z dozoru że cysterna spełnia wymagania zawarte w ADR i z SKP że pojazd spełnia wymagania zawarte w ADR czyli w następnym akcie prawnym do przewozu MN wymagany jest ADR. Dlatego najlepszym rozwiązaniem dla nas diagnostów stosowanie zasady Umowy Europejskiej ADR artykuł 1 pkt A że pojazdy SZ są wyłączone z ADR czyli wykonać należy badanie okresowe jeśli dowód jest nowego typu podbijamy tylko dowód bo określenie pojazd spec SZ jest na pierwszej stronie , a jeśli stary to wystawiamy zaświadczenie że spełnia wym. poj. spec.SZ oczywiście pozytywny wynik jeśli urządzenie dozorowe czyli cysterna ma ważne badania i pojazd oznaczony tablicami poj. spec. SZ. Pozostałych oznaczeń nie musimy wymagać ponieważ określone są w ADR czyli nie obowiązują.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a jeśli stary to wystawiamy zaświadczenie że spełnia wym. poj. spec.SZ oczywiście pozytywny wynik jeśli urządzenie dozorowe czyli cysterna ma ważne badania

 

Witam mam pytanie >jakie wystawiasz zaświadczenie , o przeprowadzonym badaniu technicznym ?. Bo chyba nie o dodatkowym tzw.ADR.

 

Dobrze myślę :?::?:

 

A propo : gdzie jest dla tych pojazdów Świadectwo dopuszczenia czyli tzw. homologacja pojazdu zgodnie z EKG nr.105. ::hey

hyba gdzieś po drodze im umknęło :evil::evil::evil:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mmiodzio :lol:

 

o ile pamiętam jakieś tam ;) rozporządzenie MON nakazuje wystawiać zaświadczenie w/g wzoru ADR, więc je wystawiaj, skreślając wszystkie pozycje nie mające zastosowania i wpisując w uwagach że spełnia/nie spełnia wym. poj. spec. SZ, jak kolega wyżej napisał.

 

a świadectwem dopuszczenia niech się WDT martwi, bo to ich problem :x

 

ps. kiedy :piwo ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To które rozporządzenie to reguluje kolego - podaj dokładnie numer i paragraf .W badaniach nie ma jakieś rozporządzenie -wszystko musi być uregulowane - a ty jako diagnosta musisz operować dokładnymi danymi.A po drugie w dz.ust 155 załącznik 7 jest objaśnienie do wypełnienia zaświadczenia i nie widziałem tam żadnego zapisu o pojazdach specjalnych sił zbrojnych .

Zaświadczenie o przeprowadzonym dodatkowym badaniu -jak sama nazwa mówi dodatkowym badaniu -którego procedura jest określona w tym dzienniku ustaw ,wiec nie ma co gdybać -pojazd nie kwalifikujący się pod te badanie -pojazdu odpowiednio przystosowanego nie może dostać takiego zaświadczenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kolego, Dz.U. z 2005 r. Nr 25 poz. 211 par. 6 ust. 5 pkt 2 oraz ust. 7

 

o ile dobrze pamiętam :-D

 

ps. zapis o pojazdach SZ masz w umowie ADR.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kolego, Dz.U. z 2005 r. Nr 25 poz. 211 par. 6 ust. 5 pkt 2 oraz ust. 7

 

o ile dobrze pamiętam :-D

Odniesienie paragrafów na które się powołujesz to

A po drugie w dz.ust 155 załącznik 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przypominam koledze że aktualnie obowiązuje już Dz. U. nr 39 poz. 0319 \2009

5. Stacja kontroli pojazdów wydaje zaświadczenie o:

2) przeprowadzeniu dodatkowego badania technicznego pojazdu przeznaczonego do przewozu niektórych towarów niebezpiecznych, jeżeli stacja kontroli pojazdów została upoważniona do badania takiego pojazdu;

 

Dz. U. nr 155 poz. 1232

§ 3. 1. Zakres dodatkowego badania technicznego pojazdu, o którym mowa w art. 81 ust. 11 ustawy

9) odpowiednio przystosowanego lub wyposażonego zgodnie z przepisami o przewozie drogowym towarów niebezpiecznych - obejmuje sprawdzenie i ocenę spełnienia dodatkowych warunków technicznych, w sposób określony w pkt 1 działu I załącznika nr 1 do rozporządzenia oraz w pkt 6 działu I załącznika nr 4 do rozporządzenia;

 

Czy można wykonać badanie pojazdu który nie spełnia lub nie jest przystosowany . Jeżeli wojska nie dotyczy ADR to po co wydawać zaświadczenie jeżeli wykonujemy badanie dodatkowe niezgodnie z zapisem dz.ustaw .

 

Jest to absurd że pojazd poruszający się w ruchu drogowym ,jeden musi spełniać -drugi nie -czy stwarzają inne zagrożenie w bezpieczeństwie ruchu drogowego - na pewno nie.

Powinno się dążyć do poprawy bezpieczeństwa a nie oszukiwać się i eksploatować wysłużony sprzęt -ale nie którym jest tak wygodnie - bo liczą się tylko statystyki - mamy tyle sprzętu ,ale nikt nie wnika w jakim stanie technicznym , w jakim wieku -absurd goni absurd i takie jest moje zdanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy przpominam, że w 2009r wydno nowy Dz.U. Nr 39 i Dz.U. nr 25 z 2005r jest niaktualny. Natomiast jeśli chodzi o badania pojazdów przystosowanych do ADR to zgodnie z umową ADR okres przejściowy minął z dniem 31.12.2009r. i w związku z tym pojazdy, które przyjeżdżają na stację muszą spełniać przepisy - myślę tu o Dz.U. nr 155 z 2009r. Ja wystawiam zaświadczenie z przeprowadzonego badania, w którym zapisuje że pojazd spełnia warunki techniczne zgodnie z Dz.U. nr 116 i oczywiście wpisuje w dowodzie następną datę badania technicznego. Sprwa pisma z Inspektoratu, to zapoznałem się i twierdzę że to jest łabędzi śpiew, dosyć późno zaczeli o tym myśleć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprwa pisma z Inspektoratu, to zapoznałem się i twierdzę że to jest łabędzi śpiew, dosyć późno zaczeli o tym myśleć.

 

Bardzo słusznie > kral< Mnie to czeka ponoć od poniedziałku, będą przyjeżdżać do mnie na SKP. Moim zdaniem trzeba będzie tak robić jak piszecie to znaczy ;

-- wystawiam zaświadczenie z przeprowadzonego badania, w którym zapisuje że pojazd spełnia warunki techniczne zgodnie z Dz.U. nr 116 i oczywiście wpisuje w dowodzie następną datę badania technicznego.

>> oj będzie się działo<<

 

[ Dodano: 09-01-2010, 14:44 ]

 

a świadectwem dopuszczenia niech się WDT martwi, bo to ich problem :x

 

ps. kiedy :piwo ?

 

 

Bogusław nie widzę problemu wpaść na piwko ,tylko jak i rzeczywiście kiedy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a jeśli stary to wystawiamy zaświadczenie że spełnia wym. poj. spec.SZ oczywiście pozytywny wynik jeśli urządzenie dozorowe czyli cysterna ma ważne badania

 

Witam mam pytanie >jakie wystawiasz zaświadczenie , o przeprowadzonym badaniu technicznym ?. Bo chyba nie o dodatkowym tzw.ADR.

 

Dobrze myślę :?::?:

 

A propo : gdzie jest dla tych pojazdów Świadectwo dopuszczenia czyli tzw. homologacja pojazdu zgodnie z EKG nr.105. ::hey

hyba gdzieś po drodze im umknęło :evil::evil::evil:

 

Kolego oczywiście zaświadczenie o badaniu okresowym jakie można wystawić dla np ( dźwigu) lub innego pojazdu z urządzeniem poddozorowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chodziło mi o tego typu pojazdy, pisałem o pojazdach przystosowanych odpowiednio do przewozu materiałów niebezpiecznych.tzw. ADR. :)

 

 

Sorki ,nie zrozumiałem ---lobodas. w/w tekst jest nieaktualny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.