Skocz do zawartości

Silnik elektryczny w motcyklu


Grzegorz Łódź

Rekomendowane odpowiedzi

Dokładnie, i to może być furtką dla różnych anomalii ,,,

 

Anomalie rodzą się tylko w waszych głowach w tym momencie. Zamiast stwierdzić, że coś nie może jeździć, bo jest niezgodne z przepisami, to sami wymyślacie dziwne rzeczy, a potem się dziwicie, jak kombinatorzy się naczytają i tworzą "wynalazki" - "bo na forum napisali..."

 

 

Tylko dlatego, że tak nam to wpajano ???

 

Od czterech w górę, trzy i dwa koła to motocykl i motorower. Pasuje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo przepisy homologacyjne mówią, ze dwa i trzy koła mają motocykl i motorower

A co mówią ww przepisy na temat pojazdu samochodowego innego ? Nic - a zatem powstaje pytanie, czy metoda dedukcji i eliminacji jest słusznym rozwiązaniem, ja osobiście mam co do tego wątpliwości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy motocykl może być wyposażony w silnik elektryczny?

Dopóki definicja motocykla się nie zmieni - nie może ,,,

 

Jaka definicja,jaka ustawa-po co to wszystko skoro sami ministrowie mają to wszystko...... :x

 

2) motocykl dwukołowy w zakresie prawa jazdy kategorii A1 powinien osiągać prędkość co najmniej 90 km/h oraz być wyposażony w:

b) silnik elektryczny o mocy nieprzekraczającej 11 kW i posiadać stosunek mocy do masy własnej co najmniej 0,08 kW/kg;

 

3) motocykl dwukołowy w zakresie prawa jazdy kategorii A2 powinien być wyposażony w:

b) silnik elektryczny o mocy wynoszącej co najmniej 20 kW i nieprzekraczającej 35 kW i posiadać stosunek mocy do masy własnej co najmniej 0,15 kW/kg;

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
Chciałbym zadać pytanie,które niby wydaje się proste. 

Czy motocykl może być wyposażony w silnik elektryczny? 

Chciałbym poznać Wasze opinie,ponieważ ja osobiście widzę tu poważny problem.

No napisali jak napisali stosując techniki zaiste, o których duża wie Olga i Biker. :roll:http://www.norcom.com.pl/nowe_forum/viewtopic.php?p=190307#190307

(załącznik do rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dn. 20 czerwca 2002 r.w sprawie "Zasad techniki prawodawczej" (Dz. U. Nr 100, poz. 908)) 

§ 6. Przepisy ustawy redaguje się tak, aby dokładnie i w sposób zrozumiały dla adresatów zawartych w nich norm wyrażały intencje prawodawcy. 

§ 7. Zdania w ustawie redaguje się zgodnie z powszechnie przyjętymi regułami składni języka polskiego, unikając zdań wielokrotnie złożonych. 

§ 8. 

1. W ustawie należy posługiwać się poprawnymi wyrażeniami językowymi (określeniami) w ich podstawowym i powszechnie przyjętym znaczeniu. 

2. W ustawie należy unikać posługiwania się: 

1) określeniami specjalistycznymi (profesjonalizmami), jeżeli mają odpowiedniki w języku powszechnym; 

2) określeniami lub zapożyczeniami obcojęzycznymi, chyba że nie mają dokładnego odpowiednika w języku polskim; 

3) nowo tworzonymi pojęciami lub strukturami językowymi (neologizmami), chyba że w dotychczasowym słownictwie polskim brak jest odpowiedniego określenia.

 

Ja tam w pojeździe samochodowym żadnych ograniczeń odnośnie rodzaju silnika, energii, jego pojemności czy wytwarzanej mocy nie widzę: →

31) pojazd – środek transportu przeznaczony do poruszania się po drodze oraz maszynę lub urządzenie do tego przystosowane;

32) pojazd silnikowy – pojazd wyposażony w silnik, z wyjątkiem motoroweru i pojazdu szynowego;

33) pojazd samochodowy – pojazd silnikowy, którego konstrukcja umożliwia jazdę z prędkością przekraczającą 25 km/h; określenie to nie obejmuje ciągnika rolniczego;

Dlatego, po mojemu definicja motocykla nie zabrania stosowania w nim alternatywnego źródła napędzania: →
45) motocykl – pojazd samochodowy zaopatrzony w silnik spalinowy o pojemności skokowej przekraczającej 50 cm3, dwukołowy lub z bocznym wózkiem – wielośladowy; określenie to obejmuje również pojazd trójkołowy o symetrycznym rozmieszczeniu kół;
Jedynym ograniczeniem jest pojemność skokowa dla silnika spalinowego większa od 50 ccm, bo inaczej stanie się mopedem, o którym niżej: →
46) motorower – pojazd dwu- lub trójkołowy zaopatrzony w silnik spalinowy o pojemności skokowej nieprzekraczającej 50 cm3 lub w silnik elektryczny o mocy nie większej niż 4 kW, którego konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 45 km/h;
Przez analogię wiadomym się staje, że przekroczenie 50 ccm pojemności w silniku spalinowym zamontowanym w motorowerze lub przekroczenie mocy silnika elektrycznego w motorowerze dyskwalifikuje pojazdy z powyższej definicji przeistaczając je w motocykle.

 

I... i już. ;)

 

A przynajmniej po tej wklejce kombinuję tak pokrętnie za ministerstwem, bo skąd nagle w zimie wzięły im się elektryczne motocykle: →

2) motocykl dwukołowy w zakresie prawa jazdy kategorii A1 powinien osiągać prędkość co najmniej 90 km/h oraz być wyposażony w:

b) silnik elektryczny o mocy nieprzekraczającej 11 kW i posiadać stosunek mocy do masy własnej co najmniej 0,08 kW/kg;

3) motocykl dwukołowy w zakresie prawa jazdy kategorii A2 powinien być wyposażony w:

b) silnik elektryczny o mocy wynoszącej co najmniej 20 kW i nieprzekraczającej 35 kW i posiadać stosunek mocy do masy własnej co najmniej 0,15 kW/kg;

Oj ustawo, ustawo czas zmian!

Chociaż jak się tak dobrze zastanowić, to z ustawowej definicji samochodu osobowego oprócz ilości miejsc nie wynika nic więcej, co nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego, po mojemu definicja motocykla nie zabrania stosowania w nim alternatywnego źródła napędzania: →

 

OK. A co jeśli to nie alternatywne źródło zasilania, tylko podstawowe?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

³

A co jeśli to nie alternatywne źródło zasilania, tylko podstawowe?
I jedyne... Sprawa jest prosta i komplikuje życie... ustawa przewiduje, że motocykl musi mieć silnik spalinowy pow. 50 cm³. Czyli silnik elektryczny ni chu chu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co jest aktem wyższej rangi, ustawa czy rozporządzenie?
- ustawa, ustawa, nie zapominając o lokalnych pisemkach, lecz to rozporządzenie wynika z ustawy wprost, jest tematyczne, jest jej rozwinięciem. Bo, jakże opasła byłaby sama ustawa gdyby rozporządzeń do się nie zawierała, w okładki by się nie zawarła.

A w takim razie o ilu miejscach stojących mówi ustawowa definicja autobusu???

Co z ustawy bylibyśmy gotowi zrobić bez rozporządzenia?

Zbudować samochód osobowy, w trzy pary kół go wyposażyć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tyle, że akurat w tym konkretnym przypadku ustawa stanowi czym jest motocykl i nie daje pola do popisu rozporządzeniu. To takie pisanie przepisów od d.py strony. Tak jak w przypadku wpisywania przebiegów na SKP. My to robimy od stycznia, a CEPiK został przystosowany po zaledwie 5 miesiącach :x

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak w przypadku wpisywania przebiegów na SKP. My to robimy od stycznia, a CEPiK został przystosowany po zaledwie 5 miesiącach
- no i ja durny wysyłałem, ale nie szły co nie. Program był gotowy, a CEP nie. Jak się z tym wychyliłem to mało czerwony pasek tak sam jakoś, czy przy pomocy Moda & Moda, na szczęście się nie przedłużył. :hah:

--------------------------------------------------------------------------------

aboz, staram się jak mogę to wszystko trybić. Pozwoliłem sobie tu na Forum wymodzić teorię w temacie elektrycznego silnika, bo na przepisy tworzone w takim stylu i z pominięciem hierarchiczności aktów nie znajduję wytłumaczenia. No oprócz tego:

To takie pisanie przepisów od d.py strony.
:ok

I chciałbym wiedzieć jak to jest, że w nowalijce rozporządzenia silnik elektryczny jest, a w ustawie niet.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...

Witam,

Zwracam waszą uwagę na zapis definicji w Dz.U z 10.2012, poz.1137 (jednolity tekst do PoRD)

Pod 45) obowiązywały 2 definicje motocykli, ta z odnośnikiem 25) jeśli dobrze liczę to do 19.01.2013r. Czyli jeśli sprowadzam motocykl z datą 1 rejestracji np 02.01.2013 to śmiało mogę rejestrować motocykl z silnikiem elektrycznym? Dobrze myślę?

motor.thumb.JPG.14e59938aeb99341084991af8aa9208f.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.